Sari la conținut

Cardan, lanț sau curea?


paulchelaru
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, GoodKat a spus:


Stiu teoria din spate, nu stiu cum functioneaza unul care masoara pierderile de putere prin transmisie.

Nu există unul destinat pt așa ceva, unul obișnuit le determină aproximativ. Pt că una e o c.v. de serie cu dantura oblică și alta o cutie de curse cu dinți drepți,  dar dacă treci de la una la alta și "te tragi" pe un dyno de roți rezultatul va fi cam același, bineînțeles pt aceeași configurație a motorului.

Până și un device care se prinde pe parbriz cu ventuze și care face o măsurătoare a puterii (bagi niște date în el, masa vehiculului de exemplu) și faci un anumit parcurs cu accelerare și decelerare știe să scoată pierderile în transmisie din rezultatul final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 27.09.2022 la 18:43, ENEOS a spus:

3. Standul dinamometric prin calcul elimină pierderile din transmisie! De aia o lași "pe liber" după ce "o tragi". Deci rezultatul va reprezenta, teoretic și aproximativ, puterea motorului la volant  nu a vehiculului la roată.

Cand o lasi pe liber nu toata transmisia este cuplata, nu se invart toate pinioanele deci nu are cum sa-ti calculeze pierderile din transmisie, doar pierderi prin frecare de la roti si o parte din pierderile din cutie, date care nu prea au relevanta in contextul discutat.

Pierderile din transmisie nu sunt la fel pentru toate treptele,chiar daca diferentele or fi mici ele exista cu siguranta.

Standurile de masurare a puterii (la care pui masina/moto pe role ) masoara puterea la roata nu cea de la motor pe care nici nu o pot macar calcula.

Citat

Un stand dinamometric ("dyno" pentri americani dar ei sunt speciali) masoara forta necesara pt accelerarea unui cilindru cu masa cunoscuta la o anumita valoare

Din cate stiu eu, majoritatea standurilor masoara defapt timpul in care este accelerat un cilindru cu parametrii cunoscuti , de la o turatie la alta. In functie de acest timp se calculeaza puterea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, binox a spus:

Standurile de masurare a puterii (la care pui masina/moto pe role ) masoara puterea la roata nu cea de la motor pe care nici nu o pot macar calcula.

Și totuși... Nu de alta, dar ar fi grozav să aibă cotețul pe care l-am preparat eu 226 CP la roată, așa cum a rezultat din ultima măsurătoare pe un stand dinamometric cu tamburi! Dar cred că nici la motor nu-i are. 😖

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Standurile astea nu sunt foarte precise, nu m-as mira ca unele sa minta intentionat in plus sa fie clientul fericit ca are putere multa.

Sunt aproape sigur ca majoritatea au in meniu setari de "compensare" care pot fi ajustate de operator pentru a obtine efectul dorit.

Important la un astfel de stand este repetabilitatea, sa nu ai diferente mari intre 2 run-uri cu acelasi utilaj in aceleasi conditii.

Aici se vede calitatea unui stand, nu neaparat in cat de exacta e cifra afisata. Chiar si un stand ideal va arata diferente intre 2 run-uri pt ca sunt foarte multe variabile in joc (temperatura aerului, presiunea atmosferica, umiditatea, cantitatea de oxigen din incinta, etc) Important e ca diferentele sa fie mici pt ca cel care face tuning-ul sa perceapa corect efectul modificarilor efectuate de la un run la altul.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...