Sari la conținut

Studiu psihologic al comportamentului în trafic al motocicliștilor din România


iulia2000

Postări Recomandate

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

...

 

Da, multi au sarit gardul in ultima vreme,

cand era poarta deschisa. :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu văd nimic greșit în grila aia cu 3 alegeri ale sexului. O grămadă de fătălăi și-au luat motocicletă în ultimul timp. Frumos ar fi și să recunoască bifând ultima căsuță... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ar trebui ca moderatorul sa nu mai faca off-topic si sa se duca inapoi in cloaca social-politica cu problemele astea

 

initiativa e interesanta, sunt curios si eu de rezultat

 

la intrebarea cu infractiuni trebuia sa fie vorba de contraventii?

iar intrebarile par putin extreme, pare ca se cauta o variatie destul de rara

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, prafrau a spus:

poate ar trebui ca moderatorul sa nu mai faca off-topic si sa se duca inapoi in cloaca social-politica cu problemele astea

 

...

Iti multumesc de atentionare,promit sa nu mai fac. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12/13/2022 at 11:51 PM, Flower-Power said:

comportamentul motocicliștilor în trafic

 

Ar fi fost bine. Dupa cum zicea poporul aici si eu am vrut sa ma opresc din completat. Ca te ia de zici ca is aia de la medicina muncii. Dar, ma rog, am zis sa ajut. Am pus linku si pe grupul iubitorilor de comuniste de pe facebook. Asta ca sa ma laud :) Adminul a fost de acord. Ca pe pagina facebook motociclism.ro nu se intampla nimic, oricum. Asa ca am ales alt grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Krimh a spus:

 

Ar fi fost bine. Dupa cum zicea poporul aici si eu am vrut sa ma opresc din completat. Ca te ia de zici ca is aia de la medicina muncii. Dar, ma rog, am zis sa ajut. Am pus linku si pe grupul iubitorilor de comuniste de pe facebook. Asta ca sa ma laud :) Adminul a fost de acord. Ca pe pagina facebook motociclism.ro nu se intampla nimic, oricum. Asa ca am ales alt grup.

 

Mulțumesc frumos de ajutor! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îm... 

In denumirea topicului ai pus un carlig care a agatat membrii de aici. Dar studiul tau nu are decat max 50% legatura cu motociclismul. Aflai foarte bine despre comportamentul in trafic si fara prima parte a chestionarului, in care trebuie sa dea omul din casa. Dar, ma rog, o rugaminte a fost enuntata, oamenii au raspuns. Ca au vrut.

Poate pe viitor esti mai activa pe forum si fara sa fii "in nevoie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, prafrau a spus:

poate ar trebui ca moderatorul sa nu mai faca off-topic si sa se duca inapoi in cloaca social-politica cu problemele astea

 


Pai atunci topicul ar trebui inchis. S-a pus link, lumea sa completeze sigata, ce sa mai discutam aici daca nu despre intrebarile sondajului?! Ce e off in asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Krimh a spus:

 

Ar fi fost bine. Dupa cum zicea poporul aici si eu am vrut sa ma opresc din completat. Ca te ia de zici ca is aia de la medicina muncii. Dar, ma rog, am zis sa ajut. Am pus linku si pe grupul iubitorilor de comuniste de pe facebook. Asta ca sa ma laud :) Adminul a fost de acord. Ca pe pagina facebook motociclism.ro nu se intampla nimic, oricum. Asa ca am ales alt grup.

Am primit un mesaj de la Iulia, sper sa nu se supere, dacă poate careva sa facă follow up , și sa vadă treaba cu triada ca nu a atins acest subiect arzător.. merci

Acum 7 ore, Krimh a spus:

 

 

Screenshot_20221215_161742_Samsung Internet.jpg

Acum 4 ore, nebunuldenegru a spus:

esti subtil ca un topor, voiam doar sa verbalizezi ce ai in capsor ca sa iti pot raspunde 

Ai dreptate...😅😆

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, nebunuldenegru a spus:

esti subtil ca un topor, voiam doar sa verbalizezi ce ai in capsor ca sa iti pot raspunde 


Esti tu prea constipat. Era o ironie vis a vis de politicalicorecsan, nu mai e voie sa spui negru, ca iti sare lumea in cap ca esti rasist. La fel cum nu mai ai voie sa pui doar masculin si feminin, ca unii se pot crede futanari sau alta oratanie...

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Am primit un mesaj de la Iulia, sper sa nu se supere, dacă poate careva sa facă follow up , și sa vadă treaba cu triada ca nu a atins acest subiect arzător.. merci

 

Screenshot_20221215_161742_Samsung Internet.jpg

Ai dreptate...😅😆


Pe matale iar te mananca?!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai tu fatza...


 

Totusi, ce-i cu triada vietii?

Gata, am aflat: include narcisism, machiavelism si psihopatie.

Pai pueam sa spun fara sa fac un studiu ca, in majoritate, comportamentul motociclistilor agresivi in trafic include doar o componenta din toate trei, respectiv narcisismul. 
Machiavelismul este prea subtil si presupune prea multa strategie pentru a influenta un comportament in trafic.

Psihopatia este nespecifica motociclistilor care raman in viata mai mult de trei sezoane, pentru ca presupune incapacitatea de a fi atent, lipsa de empatie si comportament antisocial, ceea ce, pe motocicleta, dauneaza grav sanatatii si chiar vietii.

 

Deci ramane narcisismul (pe care personal mi-l asum) care se evidentiaza clar chiar si numai din citirea topicuriolor notorii de pe acest forum, cum ar fi ala cu Dan Magadan Popescu si asociatia lui, topicurile veteranilor, dar nu numai, narcisismul aparand in permanenta, indiferent de subiect.

 

 

Deci problema studiului e rezolvata! ( Asta narcisism, nu?! 🤪😜 )

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ai pus punctul pe j, Speedy. Partikip.

 

Daca imi e permisa si mie o tirada despre triada:

Adevărata triada magica e: prostie + nesimtire + inconstienta. Cred ca triada asta se coreleaza cel mai bine cu motociclistii predispusi la accidente. Cui ii lipseste triada propusa de mine are sanse mult mai mari sa supravietuiasca traficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://ro.wikipedia.org/wiki/Triada_sumbră
https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_triad


 

Initiatoarea topicului ar fi putut sa ne dea ceva lamuriri de la inceput, ca sa nu bananaim aiurea, mai ales ca sunt ceva notiuni de specialitate.

 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...