Sari la conținut

Probleme inmatriculare Yamaha XT125 R din 2005


Razvan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Salut. Acum doi ani am cumparat o Yahama XT125R 2005 cu toate actele (factura de la yamaha etc) dar neiamatriculata si fara carte de identitate. Anul trecut am fost la RAR sa ii fac cartea si a trecut testele i-a facut poze la serie de sasiu tot ce tine de bord si asa si mi s-a zis sa ma duc in camera de asteptare ca mai are de facut testul de noxe. Am zis bine am asteptat vreo ora si jumatate pentru acest test dupa care mi se spune ca e totul bine dar ii trebuie confirmare din partea de la Protectia Mediului din Bucuresti. M-am dus acasa si dupa doua zile primesc un apel in care mi se afirma faptul ca motocicleta este prea veche pentru a fi inamtriculata. Ce as putea sa fac pe langa a vinde motocicleta ? Sa ma duc sa mai incerc o data sau sa ma duc la alta unitate RAR ? Motocicleta era strict pentru a ma da pe camp dar daca tot am luat permisul am zis sa o inmatriculez sa ma pot plimba cu ea si prin oras. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau o vinzi intreaga asa cum este cu ce acte ai,pentru piese.

Mai poti s-o dezmembrezi tu si vinzi piesele pe rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Razvan Nastase a spus:

Salut. Acum doi ani am cumparat o Yahama XT125R 2005 cu toate actele (factura de la yamaha etc) dar neiamatriculata si fara carte de identitate. Anul trecut am fost la RAR sa ii fac cartea si a trecut testele i-a facut poze la serie de sasiu tot ce tine de bord si asa si mi s-a zis sa ma duc in camera de asteptare ca mai are de facut testul de noxe. Am zis bine am asteptat vreo ora si jumatate pentru acest test dupa care mi se spune ca e totul bine dar ii trebuie confirmare din partea de la Protectia Mediului din Bucuresti. M-am dus acasa si dupa doua zile primesc un apel in care mi se afirma faptul ca motocicleta este prea veche pentru a fi inamtriculata. Ce as putea sa fac pe langa a vinde motocicleta ? Sa ma duc sa mai incerc o data sau sa ma duc la alta unitate RAR ? Motocicleta era strict pentru a ma da pe camp dar daca tot am luat permisul am zis sa o inmatriculez sa ma pot plimba cu ea si prin oras. 

Ghinion de neșansă.

Cărțile de identitate pentru vehiculele noi & neînmatriculate se fac respectând normele de poluare în vigoare. În acest moment Euro 5 pentru motociclete. A ta este în cel mai bun caz Euro 3.

Sper că cel care ți-a vândut-o nu te-a asigurat că se poate înmatricula.

Așa cum s-a scris, fie mergi pe platformă la locul de distracție,fie o vinzi pentru piese.

Sau cumperi una înmatriculată și te apuci de distracția "transferului" (dar nu știu în ce ar consta și dacă "se merită").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Probleme inmatriculare Yamaha XT125 R din 2005

Sigura solutie deja mentionata, este sa cumperi un cadru/acte de la o moto identica, inmatriculata. Poate fi un cazan rupt, cadrul sa fie ok. Apoi muti tot de pe a ta, pe celalalt cadru, si aia e. Mai ai de mers la rar sa iti treaba seria motorului tau in acte, si amin. Bataie mare de cap, nu cred ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...