Sari la conținut

Recomandare aparat foto/ camera video 4k 60fps second hand


Postări Recomandate

Chiar acum, vis-a-vis a spus:

filmez full HD și upscalez din DaVinci la 4 K.

interesanta abordare, si nu se ..pierde din calitate?

da sa vad sa nu mor prost link cu FHD si link cu acelasi FHD upscalat la 4kaluti.

daca ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, frigider a spus:

si nu se ..pierde din calitate?

Gândește-te cât lucrează o cameră ca să bage 60 de frameuri la 4K, adică de 4 ori cât full HD. Dacă vrei slowmotion mai bine să poată camera 120-240 fps în full HD. Cred că rezultatul e mult mai clar decât 60 fps cu 4K. Dacă te uiți la nebunii cu slowmotion d-alea de până la 1 milion de FPS, o să vezi că și la camerele super performante rezoluția scade covârșitor. Mai rămâne doar o bandă întunecată pe mijlocul ecranului cât un deget. Deasemenea e foarte importantă lumina la slow motion. Dacă nu e foarte puternică, adică filmare în soare strălucitor, se va vedea întunecat odată cu cresterea FPS-ului.

Acum 13 minute, frigider a spus:

daca ai.

Nu cred că am, dar poți pune pe youtube un RAW full HD și unul upscalat la 2.7k. Diferența e majoră, mai ales în zonele POV unde mergi cu viteză, mai ales pe la umbră.

 

Doar așa... 720p

 

 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, vis-a-vis a spus:

E foarte important ca pe youtube să urci de la 1440p în sus. Intră alți codeci. Ce e de la full HD în jos, inclusiv, se vede ca dracu'...

 

Multam' colegu .... am sa incerc, inca ma cert cu camera, n-am ajuns la codecurile youtubului. Astept cca 3 saptamini/obiectiv sa vina in tara de la comanda .... greu cu astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, vis-a-vis a spus:

Gândește-te cât lucrează o cameră ca să bage 60 de frameuri la 4K, adică de 4 ori cât full HD. Dacă vrei slowmotion mai bine să poată camera 120-240 fps în full HD. Cred că rezultatul e mult mai clar decât 60 fps cu 4K. Dacă te uiți la nebunii cu slowmotion d-alea de până la 1 milion de FPS, o să vezi că și la camerele super performante rezoluția scade covârșitor. Mai rămâne doar o bandă întunecată pe mijlocul ecranului cât un deget. Deasemenea e foarte importantă lumina la slow motion. Dacă nu e foarte puternică, adică filmare în soare strălucitor, se va vedea întunecat odată cu cresterea FPS-ului.

Nu cred că am, dar poți pune pe youtube un RAW full HD și unul upscalat la 2.7k. Diferența e majoră, mai ales în zonele POV unde mergi cu viteză, mai ales pe la umbră.

 

Doar așa... 720p

 

 

am incercat sa fac slow mo din soft la 4k 30fps si se vede in ceata..

60 ar ajuta mult.

 

chiar ma pui pe ganduri cu upscale ala.

pai la faza asta imi iau o bomba  care cum zici tu, duce 120fps in FHD si apoi upscale si ala e.

 

unde mai pui ca intr-un fel editezi pe FHD si altfel pe 4k.

 

un fel de win-win :)))

 

inteleg ca in general la fps mare e mai intunecat pt ca vin repede cadrele si nu apuca sa intre lumina aia inceata de 300.000 m/s sau cum era? 

dubios dar adevarat!

 

*cu daVinci ala gratis il upscalezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, frigider a spus:

unde mai pui ca intr-un fel editezi pe FHD si altfel pe 4k.

 

Acum 10 minute, frigider a spus:

*cu daVinci ala gratis il upscalezi?

DaVinci are opțiune să lucrezi cu 4K și pe sisteme mai puturoase, ca al meu. Trebuie însă să-și facă el sursele pe baza clipului tău 4K și asta durează destul de mult.

Poti băga orice rezoluție și scoate orice rezoluție. 

 

Acum 10 minute, frigider a spus:

inteleg ca in general la fps mare e mai intunecat pt ca vin repede cadrele si nu apuca sa intre lumina aia inceata de 300.000 m/s sau cum era? 

dubios dar adevarat!

 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, vis-a-vis a spus:

Da, că nu am de ce să dau banii pe varianta pro... sunt super, mega, ultra amator.

bun asa, o sa explorez serios treaba asta cu upscale.

imi suna SF deci pana nu fac si vad cu mana mea = nu cred :grinbandit:

 

*am cu ce trage FHD in cadre multe, timpul ne va spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagă slowmotionuri la greu, dar grijă la lumină. Urcă-le pe youtube la 4K. Vezi că face "speedramp" tot în davinci... cu treceri progresive, etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, vis-a-vis a spus:

Bagă slowmotionuri la greu, dar grijă la lumină. Urcă-le pe youtube la 4K. Vezi că face "speedramp" tot în davinci... cu treceri progresive, etc.

 

ms, eu o ard in after effects, e ceva similar si acolo si se face f usor. 

gg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu spun tampenii parca aj zice ca am auzit pe undeva ca 4k / 60 fps sau peste e patentat cumva de RED. Un articol cu linkuri e aici

https://www.engadget.com/panasonic-bringing-4k-120-fps-pro-res-raw-to-the-gh-6-mirrorless-camera-114018065.html

 

ideea e ca stia au patentat si dupa dau in judecata -Nikon, Panasonic, DJ. Celor de la sony le-a retras un drept de a folosi ptentul pt ca le fura lor din piata.  De aici lipsa de 4k> 30 fps. Nu e tehnilogie  e … patente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, tzunoi a spus:

Daca nu spun tampenii parca aj zice ca am auzit pe undeva ca 4k / 60 fps sau peste e patentat cumva de RED. Un articol cu linkuri e aici

https://www.engadget.com/panasonic-bringing-4k-120-fps-pro-res-raw-to-the-gh-6-mirrorless-camera-114018065.html

 

ideea e ca stia au patentat si dupa dau in judecata -Nikon, Panasonic, DJ. Celor de la sony le-a retras un drept de a folosi ptentul pt ca le fura lor din piata.  De aici lipsa de 4k> 30 fps. Nu e tehnilogie  e … patente

O fi, n-o fi, idee e că sunt ceva camere / aparate dar sunt scumpe rău, asta e problema mea.

Sunt și cele profi care sunt S.F. de scumpe.

Acum 13 minute, Contabil a spus:

Cu o camera foto nu poti filma continuu cit te tine bateria si memoria ..... sper ca sti asta.

Dap, și se și încălzesc ca naiba :)

Eu oricum filmez cate puțin, nu m-ar deranja.

 

O să fac teste cu upscale și poate mă calmez.

Am văzut comparații una langa alta și era mai mult decât decenta treaba.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...