Sari la conținut

Cross de 80ccm in 2t (ce ulei trebuie sa-i bag)


Postări Recomandate

Salut! Am un cross de 80ccm in 2t. Ce ulei trebuie sa-i bag (pe net am vazut ca unii baga la motoare in 2t ulei de 4t sau ulei de masina de transmisie)?

Editat de ivan pedala
Editat in limba romana!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musai uleiul de la cartofi prajiti de la McDonalds, musai dupa ce l-au folosit 2 ani.

 

Este esential sa utilizezi ulei 2T special, adaugat in conformitate cu specificatiile producatorului de la "cross"-u ala. Daca bagi orice altceva, se duce dracu motoru si ramai cu o bicicleta grea fara pedale.

 

Iti recomand sa te documentezi ce inseamna acel "cross" si cum trebuie intretinut, in caz contrar risti sa iti rupi ceva - fie vreun os, fie capu, fie ceva pe la "cross de 80cc".

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai, ca nu inteleg... Deci sa le duca alora demla McD. Niste ulei 2t, aia sa-l foloseasca 2 ani si apoi sa i-l dea inapoi sa-l bage in baia de ulei de la mobra 2t, nu?!

PS. Mi-am adus aminte d bancul cu Bula cand nu-inplacea ca ii zicea lumea P.ula, la misto. Si si-a schimbat numele. In Denis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Cross de 80ccm in 2t (ce ulei trebuie sa-i bag)

La 2T ai 2 tipuri de ulei de bagat.

1. Ulei de 2T amestecat in benzina, 100ml la fiecare 5 litri de benzina

2. Ulei in cutia de viteze, se poate baga acolo ulei de motor de 4T sau ulei de transmisie, dar tot de motor. Nu bagi ulei auto, ca iti patimeaza ambreiajul.

 

P.S. Am vazut la un moment dat pe cineva care a bagat, din greseala, ulei de 4T in benzina. Scotea o fumaraie motorul ala dupa, de-l vedeai de peste deal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...