Sari la conținut

Honda Forza 750 Travel Edition


do_it
 Share

Postări Recomandate

7 hours ago, Leon said:

 Cu Tracer 7 am plecat tarziu de pe undeva de pe langa Varsovia (Polonia) catre lacul Balaton (Ungaria) si am zis sa recuperez pe drum asa ca pe toata autostrada poloneza am mers aproape constant cu 150-160 km/h  (cu bagaje si pasagera).  Bine, aia au autostrada cu 3 benzi pe sens.

Tracerul 7 chiar este pe primul loc din clasa lui, cand e vorba de motorizare (si am avut si NC750, Vstrom, Versys, etc). Acum am tracer 9  :)))

Mulțam, dar nu mi-ai zis nimic de vânturi :)

3 hours ago, Adrian M. said:

N ai cu cine, arunca pastila si apoi nu raspunde.  E plin de meseriasi de astia care i dau doar cu jeg pe tema scutere, el e unul dintre ele.Ca nu i place lui scutericiu, treaba lui. Eu in oras sunt mega multumit sa ma dau cu wcul :P

Iar on topic:

tracer 9 gt nu i de incepator. E destul de potent motorul, si poate bune in belea un novice.

Protectia la vant clar nu e la nivel de maxi nici pe t7 nici pe t9, nici nu are rost comparatia. SI nu are rost nici cu sport tourere mari.

da, exact ce am zis și eu cu Tracer 9. E perfect mai treptat. Cât despre vânt, am cam prins ideea. Forza câștigă cam orice bătălie. 

Băieți, mulțumesc pentru sfaturi și păreri. M-ați ajutat mult, și cel puțin pe hârtie, până ce le încerc pe ambele, mi-am cam ales câștigatorul. Și acesta ar fi Forza 750, pentru moment. Iar ca motivare: e clar, ca prim moto, mă uit la zona de 700, nu mai sus. Aici există și scutere. După ce prind niște experiență, un an, doi, o să vreau sigur să merg mai su, 900, 1000. Iar acolo nu mai există scutere, deci clar o să fie moto. Și dacă aleg Tracer 7 mereu o să mă întreb cum ar fi fost cu Forza, iar dacă aleg Forza, mereu o să mă întreb cum ar fi fost cu moto. Dar, așa cum spuneam, moto va veni sigur odată cu trecerea la o clasă superioară. Și nu aș vrea să încep cu moto și apoi să rămân tot la 700, numa ca să îmi iau scuter. Deci într-o chestie progresivă ar fi scuter de 700 după care moto de 900. Și am împăcat și capra și varza. Și poate e mai bine așa, deoarece scuterul meu nu trece de 100 la oră, așa că noul agregat va fi primul cu care o să trec de 100. Poate niște extra protecție la vânt e binevenită, mai ales pentru un începător ca mine. Și apoi, după ce mă rodez la viteze mai mari, o să am măcar o idee vizavi de la ce să mă aștept pe moto. 

 

Vă doresc asflat uscat și drumuri bune tuturor, poate mă mai bag și eu în seamă în vreo discuție! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un lubri bun daca iei shfortza, pentru ca nici accesoriul de sub sa nu este pentru incepatori...

10 hours ago, ENEOS said:

Eu eram convins că au toaletă chimică acolo! 😳

Mă îndoiesc că Tracer 07 are 'fo mare protecție la vânt, că pe fratele mai mare 09 te suflă de numa'...

 

e si toaleta acolo, ca dupa dildau ai probleme cu tinutul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, longilinul a spus:

Mulțam, dar nu mi-ai zis nimic de vânturi :)

E decent la vant. Eu i-am luat cel mai urias parbriz (am adaptat cel mai mare parbriz Givi care era de fapt pentru Tracer 9). Eu am 1,93m ca idee.

 

 

Acum 16 ore, longilinul a spus:

ca prim moto....

Ca prim "moto" ... ai ales un scuter.  Probabil, o sa ramai in zona asta (din cauza comoditatii).

 

Eu as fi ales altceva.

Dar fiecare cu propriile gusturi si pareri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, MotoS Garage a spus:

e si toaleta acolo, ca dupa dildau ai probleme cu tinutul...

am inteles din prima,  e cazul sa te opresti cu aberatiile. e parerea ta, o respectam, am vazut-o - dar nu trebuie sa o exprimi la fiecare postare. 

te-am raportat, in speranta ca un administrator va lua masuri. 

 

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, ENEOS a spus:

Mai sunt?!? La Yamaha dacă întrebi îți bagă Tracer-ul în față! Păi bine, mă nene, ăsta e înlocuitorul/urmașul FJR?!? Tourer la care stai să ungi lanțul și protecție la vânt de Fazer?!?

Acum se merge pe pseudo tourere adventure sau crossoverele astea de le numesc ei sport touring, de tipul tracer 9.

Categoria big bilke, motor de 1000cc macar, cardan, protectie la vant, cai, bla bla, e pa! Fuse si se duse din pacate...

 

Am cochetat o gramada cu fjru ultimul model. Dar pentru mersul pe care l fac eu, nu e ce caut. Mare, grea, greoaie. Da, se aseaza, da, trage, da nu te bate vantul, cardan, e vis motoreta daca pleci 3 saptamani prin europa la drum intins. Dar cum ajungi pe chestii tehnice, viraje stranse, drumuri inguste, pt mine e prea grea.. E ca si cum ai avea un jack russel...langa un ..nu stiu...rottwiler? :D

Protectia la vant e subiectiva. Eu nu suport caldura, si pe rt de exemplu a fost chin-prea multa protectie la vant :)) Mie imi place sa simt si ceva aer pe ici colo...

 

Acum 21 ore, longilinul a spus:

 

Eu repet-cauta sa te sui macar pe ambele. Nu cumpara asa la orb totusi..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Adrian M. a spus:

Mare, grea, greoaie. Da, se aseaza, da, trage, da nu te bate vantul, cardan, e vis motoreta daca pleci 3 saptamani prin europa la drum intins. Dar cum ajungi pe chestii tehnice, viraje stranse, drumuri inguste, pt mine e prea grea.. E ca si cum ai avea un jack russel...langa un ..nu stiu...rottwiler?

Mie îmi place maxim rottweillerul! Mai strâmt decât Sărata Monteoru nu cred că găsești și mi se pare mai flickable decât Fazer-ul FZ6, am făcut cam toate drumurile din Ro cu FJR, acum mă uit după un gen3 dar am o mare dilemă vizavi de <2016 sau >2016. :what: Mi-ar plăcea farurile LED de la ultimul, mă îngrozește însă recall-ul cutiei în 6, clar nu aș avea curaj să-l fac la vreun dealer din Ro 😨 (am găsit un FJR cu km puțini și care nu îl are făcut). Nu mai departe de acum ~3h mi-a venit o 🏍 reparată la un dealer cu joc de 1 cm la jug și cam nimic strâns pe acolo... 🤬 Service-urile sunt catastrofale!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Leon said:

E decent la vant. Eu i-am luat cel mai urias parbriz (am adaptat cel mai mare parbriz Givi care era de fapt pentru Tracer 9). Eu am 1,93m ca idee.

 

Asta e bine de știut. Și nu te simți mare pe el? Eu am 183 și îmi puneam problema să nu fiu prea mare pentru el. 

14 hours ago, Leon said:

Ca prim "moto" ... ai ales un scuter.  Probabil, o sa ramai in zona asta (din cauza comoditatii).

Nu știu la ce te referi cu comoditatea. MI-ar fi mai comod să dau 2 mii de euro mai puțin pt un Tracer 7. :) Dar așa cum am zis de mai multe ori, sunt la început. Eu incă nu am fost cu vreun moto mai tare de 100 la oră. Să mă duc cu 150 la oră și să am si problema vântului s-ar putea să fie un pic prea mult din prima pentru un novice. Sau poate nu. E doar o discutie. Trebuie sa le incerc si apoi voi decide. Cat despre ramas la ele, nu se pune problema. Asa cum ziceam intr-un post mai sus, nu mai sunt scutere la 900, 1000cc. Deci clar ca urmatorul vechicul va fi moto, asta in cazul in care voi decide sa raman cu Forza acum. 

9 hours ago, Adrian M. said:

 

Eu repet-cauta sa te sui macar pe ambele. Nu cumpara asa la orb totusi..

 

Bineinteles ca nu cumpar nimic la orb. Asta e doar o discutie de principiu, sa imi formez o idee. Decizia finala vine dupa ce le incerc. Bine, s-ar putea sa fie greu de incercat Forza, cam nu ofera nimeni test drive (doar daca vreun coleg de aici cu Forza ma lasa sa ma dau o tura sa vad cum e :D ) dar Tracer-ul mai mult ca sigur il voi putea incerca. O sa vad daca ma simt ok pe el la o viteza mai mare si in functie de asta ma decid.

9 hours ago, Adrian M. said:

 

Protectia la vant e subiectiva. Eu nu suport caldura, si pe rt de exemplu a fost chin-prea multa protectie la vant :)) Mie imi place sa simt si ceva aer pe ici colo...

 

 Am luat in calcul si asta, mai ales la temperaturi caniculare. Plus ca mai am si costumatia pe mine. Ideea e sa mai simt ca am control asupra lui. La MT07, 80 km la ora cu vantul in plin in fata deja simteam ca nu mai am asa control bun asupra lui. Dar asta e posibil sa fie si o chestie de lipsa de experienta. 

Editat de longilinul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Adrian M. a spus:

Am cochetat o gramada cu fjru ultimul model....

 

Ai cochetat si cu Norden 901....ma intreb ce te-a facut sa iei Tracerul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2024 la 16:05, ENEOS a spus:

Mie îmi place maxim rottweillerul! Mai strâmt decât Sărata Monteoru nu cred că găsești și mi se pare mai flickable decât Fazer-ul FZ6, am făcut cam toate drumurile din Ro cu FJR, acum mă uit după un gen3 dar am o mare dilemă vizavi de <2016 sau >2016. :what: Mi-ar plăcea farurile LED de la ultimul, mă îngrozește însă recall-ul cutiei în 6, clar nu aș avea curaj să-l fac la vreun dealer din Ro 😨 (am găsit un FJR cu km puțini și care nu îl are făcut). Nu mai departe de acum ~3h mi-a venit o 🏍 reparată la un dealer cu joc de 1 cm la jug și cam nimic strâns pe acolo... 🤬 Service-urile sunt catastrofale!

Stiu ce zici. Ai musai nevoie de 6 trepte? iei fix ultima serie de productie pana sa puna cutia in 6. Saaaaau, scoti cashu, si iei unul cu productie dupa ce a venit nebunia cu recallul, si nu se incadreaza la recall-il are din fabrica. Dar asta inseamna deja multi bani :D

 

La 11.04.2024 la 10:03, Leon a spus:

 

Ai cochetat si cu Norden 901....ma intreb ce te-a facut sa iei Tracerul?

La momentul discutiei mele cu dealerul, ktm/husqvarna dadeau doar 2 ani de garantie, fara posibilitate extindere. SI la cum e cu ktm/husqy, m-am cam debusolat atunci. Acum sunt mai curajosi, dau 3+2 ani garantie extinsa :))))

Si da, chiar ma gandesc inapoi la ideea initiala, de adventure. sunt in deliberari pana in toamna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.04.2024 la 1:02, longilinul a spus:

Nu știu la ce te referi cu comoditatea. MI-ar fi mai comod să dau 2 mii de euro mai puțin pt un Tracer 7. :) Dar așa cum am zis de mai multe ori, sunt la început. Eu incă nu am fost cu vreun moto mai tare de 100 la oră. Să mă duc cu 150 la oră și să am si problema vântului s-ar putea să fie un pic prea mult din prima....

 Până la urmă trebuie să-ți placă ție și să fie și utilă pentru genul de excursii/drumuri pe care ai de gând să le faci...

IMG_20240412_160316_095.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...