Sari la conținut

Cumparare motocicleta sh


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Deci certificatul fiscal nu se poate obtine decat DUPA semnarea contractului de vanzare cumparare si achitarea contravalorii?! 
Sau voi confundati certificatul fiscal cu scoaterea din evidenta de la taxe si impozite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

54 minutes ago, Cavaleru said:

fiscalul se obtine in baza actului de vanzare cumparare..

Nu este adevarat, se elibereaza Certificat de atestare fiscala in vederea instrainarii. E un act care atesta ca respectivul are platite taxele si impozitele locale la zi si ca acel bun mobil se poate vinde. Am unul in fata, daca vrei ti-l trimit in privat.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, EL Ciupacabra a spus:

Nu este adevarat, se elibereaza Certificat de atestare fiscala in vederea instrainarii. E un act care atesta ca respectivul are platite taxele si impozitele locale la zi si ca acel bun mobil se poate vinde. Am unul in fata, daca vrei ti-l trimit in privat.

 

 

te cred pe cuvant nu trebuie sa imi demonstrezi nimic.

 

eu cand am luat duba acum un an si un pic, am facut contractul de vanzare cumpare, a mers la taxe si a luat stampila pe contract, si apoi i-am dat banutii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Cavaleru said:

 

te cred pe cuvant nu trebuie sa imi demonstrezi nimic.

 

eu cand am luat duba acum un an si un pic, am facut contractul de vanzare cumpare, a mers la taxe si a luat stampila pe contract, si apoi i-am dat banutii

 

Stampila pe contract este cu totul altceva, nu este Certificat fiscal.  Certificatul fiscal se numeste "Certifical de atestare fiscala", e un document. Gandeste-te cate masini se vand in Vitan in weekend, nici nu-s primariile deschise. Doar ca samasarii/vanzatorii respectivi isi scot certificate fiscale valabile pana la data de 1 a lunii urmatoare care sa ateste ca pot instraina bunul. De fapt, daca ai un bun pus in vanzare publica, e de bun simt sa ai deja Certificatul de atestare fiscala care sa demontreze oricarui cumparator ca acel bun se poate vinde.

 

Eu n-am mai auzit pana acum sa fie necesara stampila Primariei de care apartine vanzatorul pe contractul tau de vanzare cumparare. Asta eventual ar avea sens daca ati fi amandoi din aceeasi localitate.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, EL Ciupacabra a spus:

Stampila pe contract este cu totul altceva, nu este Certificat fiscal.  Certificatul fiscal se numeste "Certifical de atestare fiscala", e un document. Gandeste-te cate masini se vand in Vitan in weekend, nici nu-s primariile deschise. Doar ca samasarii/vanzatorii respectivi isi scot certificate fiscale valabile pana la data de 1 a lunii urmatoare care sa ateste ca pot instraina bunul. De fapt, daca ai un bun pus in vanzare publica, e de bun simt sa ai deja Certificatul de atestare fiscala care sa demontreze oricarui cumparator ca acel bun se poate vinde.

 

Eu n-am mai auzit pana acum sa fie necesara stampila Primariei de care apartine vanzatorul pe contractul tau de vanzare cumparare. Asta eventual ar avea sens daca ati fi amandoi din aceeasi localitate.

 

 

se pare ca disctam de chestii diferite

 

nu stiu cand ai vandut tu ultima data un bun, dar in nov'22 asta a fost procedura care am urmat-o. contractul facut la acte auto in 5 exemplare, apoi cu el la taxe si impozite pentru stampilele de mai jos

image.thumb.png.e44fca4e3fa8b146060cf7f24c8bcf60.png

 

am dat banu, am primit actele, sanatate si virtute, am plecat cu duba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Cavaleru said:

 

 

 

nu stiu cand ai vandut tu ultima data un bun,

image.thumb.png.e44fca4e3fa8b146060cf7f24c8bcf60.png

 

am dat banu, am primit actele, sanatate si virtute, am plecat cu duba.

Saptamana trecuta. Certificat Fiscal, contract in 5 exemplare, doua la mine, trei la el. Si-a inmatriculcat deja bunul pe numele lui.

 

Stampilele de la Primarie nu-si aveau rostul in cazul nostru pentru ca Certificatul fiscal atesta fix ce arata cele doua stampile :ca bunul era declarat la Primarie si ca nu exista datorii - adica se poate vinde.

 

Am inmatriculat acum doua luni ceva pe numele meu si, la fel, Certificatul fiscal emis de Primaria de care apartine vanzatorul si contractul au fost suficiente.

 

Cel de la care ai cumparat nu avea Certificat fiscal scos pentru duba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, EL Ciupacabra a spus:

Cel de la care ai cumparat nu avea Certificat fiscal scos pentru duba?

 

nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Cavaleru said:

 

nu

Am inteles. Atunci are sens. Fara stampilele alea nu o puteai inmatricula, daca nu aveai nici Fiscal de la vanzator.


Dar ca idee, varianta ta e cea mai sigura dintre toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut la fel ca si @Cavaleruin ianuarie 2024 cu Outback-ul ce l-am luat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Kristian K said:

Am facut la fel ca si @Cavaleruin ianuarie 2024 cu Outback-ul ce l-am luat.

Si te-ai dus sa cumperi masina fara sa vezi certificatul fiscal inainte? Sau ai cumparat-o din orasul in care locuiesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,m-am dus sa cumpar masina in Brasov.Omul mi-a spus ca are platite toate taxele la zi,dar imi trimite stampilate 3 exemplare de vanzare/cumparare din cele 5,dupa ce le completam si merge la taxe/impozite ziua urmatoare.Sincer,am facut si al saselea,care l-am avut pe drumul spre casa la mine,ca sa fac dovada proprietatii,in caz de ceva.Din cele 5,unul a ramas la el,unul la taxe/impozite la el unde mi s-au stampilat celelalte 3,apoi le-a trimis prin curier.Asta a fost tot.Unul a ramas la mine,unul la taxe/impozite si unul la Politie.

Simplu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, EL Ciupacabra a spus:

Nu este adevarat, se elibereaza Certificat de atestare fiscala in vederea instrainarii. E un act care atesta ca respectivul are platite taxele si impozitele locale la zi si ca acel bun mobil se poate vinde. Am unul in fata, daca vrei ti-l trimit in privat.

 

 

 

 

 

 


Absolut logic sa fie asa. Altfel poti sa descoperi ca ai dat banii pe ceva ce este "legat de glie"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Kristian K said:

Da,m-am dus sa cumpar masina in Brasov

 

Inteleg ca i-ai dat banii fara sa iti ofere Certificat fiscal si ai asteptat sa iti trimita a doua zi contractele stampilate de Primarie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

te cred pe cuvant nu trebuie sa imi demonstrezi nimic.

 

eu cand am luat duba acum un an si un pic, am facut contractul de vanzare cumpare, a mers la taxe si a luat stampila pe contract, si apoi i-am dat banutii

 


Eu am zis mai sus: nu confundati certificatul fiscal cu scoaterea din evidenta.

"Pe vremea mea stampila se lua la scoaterea de pe rol pe "Fisa de inmatriculare", pentru ca se reinmatricula pe numele noului proprietar. Acum, cand doar se transfera proprietatea, inteleg ca se stampileaza contractul.

Dar asta nu are legatura cu certificatul fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Speedy.K said:


Absolut logic sa fie asa. Altfel poti sa descoperi ca ai dat banii pe ceva ce este "legat de glie"...

Clar, nu-l poti inmatricula. Tot vad eu mobre de 3 saptamani incoace (de pe olx) si cred ca jumatate au fix problema asta. Fie nu se poate da fiscal si vanzatorul incearca sa ma convinga sa-i platesc eu mobra si sa se duca sa-si achite datoria la Primarie cu banii astia, fie unii arata un Fiscal de anul trecut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, EL Ciupacabra a spus:

Inteleg ca i-ai dat banii fara sa iti ofere Certificat fiscal si ai asteptat sa iti trimita a doua zi contractele stampilate de Primarie?

Da,omul mi-a fost recomandat de un amic.Pe deasupra e si ofiter SRI.

Nu am vazut niciun impediment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca oi mai ajunge vreodata sa cumpar ceva SH din Romanica (sper sa nu !) eu nu dau un leu pana nu am toate actele care sa imi garanteze ca n-am nici cea mai mica problema la trecerea pe numele meu, atat fiscal, cat si la DRPCIV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stiut la cine merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Kristian K a spus:

Da,omul mi-a fost recomandat de un amic.Pe deasupra e si ofiter SRI.

Nu am vazut niciun impediment.


Eu as fi vazut: ca e ofiter SRI! Doooh!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Kristian K said:

Da,omul mi-a fost recomandat de un amic.Pe deasupra e si ofiter SRI.

Nu am vazut niciun impediment.

Ai curaj, nu gluma. Si daca e ofiter SRI e mai serios? :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i cum vrei,in comunitatea Subaru,oamenii is cat se poate de corecti.

Ma rog,poate e cazul meu unul atipic.

Acum 1 minut, EL Ciupacabra a spus:

Ai curaj, nu gluma. Si daca e ofiter SRI e mai serios? :)

 

Dpmdv,o idee,da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

În momentul în care se vizează contractul de către direcția de taxe și impozite se efectuează transferul de proprietate, deci prețul tranzacției trebuie achitat înainte! De fapt parcă pe contract apare prețul cu mențiunea că a fost primit de către vânzător.

:moron:

Asa stiu si eu,ca am mai vandut si cumparat de cand cu noul contract de instrainare-dobandire.

Cand am vandut o masina,cumparatorul nu era din Buc,am mers impreuna la Fisc,banii la mine,masina afara in parcare,i-am scos Fiscalul,ne-am strans mainile si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, EL Ciupacabra a spus:

 

 

Am un Van Van la vanzare,la fel voi proceda si eu ca vanzator.Ii voi trimite in ziua urmatoare cumparatorului,cele 3 exemplare stampilate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa era pe vremuri cu Certificatul de autenticitate emis de RAR si necesar la inmatricularea pe numele cumparatorului: toti vanzatorii vroiau banii pe mobra ca sa fie siguri ca nu dau 100 de lei (acum vreo 15 ani) pe autentificare dupa care cumparatorul se razgandeste. Iar Cumparatorul nu vroia sa dea banii pe mobra pentru ca apoi sa se trezeasca ca nu trece autentificarea din diverse cauze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...