Sari la conținut

Problema diametru chiuloasa


Postări Recomandate

salut baieti mi am schimbat la un kymco grand dink 50 2t setul si am pus unul de 80cc dar nu am mai luat alta chiuloasa. intrebarea mea este: functioneaza cu chiuloasa veche de 50cc chiar daca are diametrul mai mic decat cilindrul nou de 80cc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera de ardere va fi mai mica

Și pistonul poate lovi în chiulasa

Mai bine cumpăra și înlocuiește și pe aia

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, XorX a spus:

Chiar e posibil asa ceva, sa treaca pistonul de buza cilindrului?

Ma refer la faptul ca ramane camera de ardere mica ca la 50cc si sa nu afecteze cu ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, theogs a spus:

Pistonul poate avea alta curbura și poate atinge... 

Nu obligatoriu 

Nu atinge ca am verificat maxim daca atinge bujia dar ii bag 2 saibe de cupru daca e pana iau una mai mica in filet. Mersi oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

99% nu atinge, am folosit la Oltcit aceleasi chiulase de 1100 cu set de 1300, adica alezat cilindrii de 1100 la cota ptr pistoane de 1300 cu segmenti noi. Efect: putere marita cu vreo 10-12 cai, consumul a crescut cu 02-0.3 l la suta. In cazul tau cred ca o sa ai nevoie de o garnitura noua de etansare la chiulasa, ptr noul diametru, eventual daca vrei neaparat, poti jongla din grosimea garniturii sa pastrezi distanta pistonului in punctul maxim si sa nu schimbi bujia...

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lup69 a spus:

99% nu atinge, am folosit la Oltcit aceleasi chiulase de 1100 cu set de 1300, adica alezat cilindrii de 1100 la cota ptr pistoane de 1300 cu segmenti noi. Efect: putere marita cu vreo 10-12 cai, consumul a crescut cu 02-0.3 l la suta. In cazul tau cred ca o sa ai nevoie de o garnitura noua de etansare la chiulasa, ptr noul diametru, eventual daca vrei neaparat, poti jongla din grosimea garniturii sa pastrezi distanta pistonului in punctul maxim si sa nu schimbi bujia...

Am inteles. Mersi mult de sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...