Sari la conținut

Moto Guzzi V7-Special - "Italianca"


Postări Recomandate

La 01.08.2024 la 12:19, Lup69 a spus:

 

Drum bun, "Keep calm, stay safe..."

Drum bun,calm,frumos,dar prost luminat de becul cu led,asa ca epopeea becului continua cu o noua schimbare. 
Becu ala cu led,nu are nici un flux luminos pe faza scurta,bate foarte imprăștiat,bine ca sa luminat afara repede. 
Doar la faza lunga e bun de ceva. 
Asa ca la destinatie,am imprumutat de la nevasta,un bec Philips,ca avea de rezerva un set. 
Ea are pe masina si este o diferenta vizibila fata de cele clasice. 

IMG_4316.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dacă Osram nu te-a mulțumit m-aș mira să o facă ăsta! Ori emag (🤮) ți-a trimis o făcătură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 5 ore, Lup69 a spus:

Mai exista optiunea xenon, sunt si versiuni dedicate moto...

https://www.vand-xenon.ro/catalog/moto-561322

 

Nu ma bag la xenon ca e in afara legii,mi e greata totala de astia de la RAR,nu am chef de polemici cu ei pe drum.

Sa vad intr-o seara cum e asta de l-am pus acu din rezerva nevestii.

Bine ca avem de unde alege,traiasca economia de piata !!

Editat de ALEX-Guzzista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A venit si ziua schimbarii.

Am luat de pe Emag in set nou complet,ca sa nu mai prelungesc firele si m-am apucat de treaba....

Acum 10 minute, ALEX-Guzzista a spus:

 

Am dat cate o gaura in engine-guard-uri,si le-am prins cu cate o saiba plata cu cauciuc pe ea si un pop-nit de 5 mm.

Preventiv si putin silicon negru de temperatura ca sa tina bine suporturile,sa nu se miste pe viitor.

Nu prea ma incanta vizual "soriceii"negri cu care a trebuit sa prind firele,dar nici sa gauresc tevile sa bag firele prin ele nu vreau,mai studiez problema...

A532FBC6-5F94-4F33-9C78-259AA7D5B609.jpeg

806D5F21-29D9-4836-A68F-E01A920F53FA.jpeg

8C9FF676-CCBE-4617-91F7-6D83054577D9.jpeg

Acum 17 minute, ALEX-Guzzista a spus:

 

Am dat cate o gaura in engine-guard-uri,si le-am prins cu cate o saiba plata cu cauciuc pe ea si un pop-nit de 5 mm.

Preventiv si putin silicon negru de temperatura ca sa tina bine suporturile,sa nu se miste pe viitor.

Nu prea ma incanta vizual "soriceii"negri cu care a trebuit sa prind firele,dar nici sa gauresc tevile sa bag firele prin ele nu vreau,mai studiez problema...

Pe lumina alba sunt destul de puternice,bune pentru mers ziua.

Noaptea ar fi mai potrivite date pe lumina galbena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal as fi ramas cu cele albe, dupa mai bine de 15 ani de mers cu lumini albe, cand merg cu cele normale am senzatia ca mai au putin si se sting...:), dar e pur impresie personala. Daca tu esti happy cu varianta finala, asta este ce conteaza pentru tine, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Lup69 a spus:

Eu personal as fi ramas cu cele albe, dupa mai bine de 15 ani de mers cu lumini albe, cand merg cu cele normale am senzatia ca mai au putin si se sting...:), dar e pur impresie personala. Daca tu esti happy cu varianta finala, asta este ce conteaza pentru tine, nu?

Te referi la becul de far cu led sau la proiectoare?? 

Proiectoarele au si alb si galben. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La far. Dar repet este doar parerea personala, subiectiva.

1 hour ago, ALEX-Guzzista said:

Te referi la becul de far cu led sau la proiectoare?? 

Proiectoarele au si alb si galben. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Lup69 a spus:

La far. Dar repet este doar parerea personala, subiectiva.

 

Il lasam ca imi placea culorea. Dar focalizarea luminii era sub orice critica. 

Era lumina de mers ziua. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 8/21/2024 at 12:47 PM, ALEX-Guzzista said:

Dar focalizarea luminii era sub orice critica. 

Era lumina de mers ziua. 

Uite doua filmari recente cu luminile de pe a mea, cea mare...

 

 

Sunt filmate deodata, insa le-am editat separat, pentru diferentiere.

o sa mai "ridic" putin lumina de la proiectoare, si o sa schimb elementul de far cu cel original, zic asa de vreun an, dar in urmatoarele zile o sa se intample...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale tale au focalizare foarte buna,becul meu ala cu led batea aiurea,numai prin copaci.

Cateodata au dreptate si astia de la RAR.

Am mers acu cateva zile,noaptea si a fost ok cu combinatia de acum,halogen Philips+proiectoarele date pe galben.

Doar ziua proiectoarele merg pe culoarea alba,noaptea sunt prea deranjante,nu vreau sa fiu nesimtit.

Raman asa deocamdata ca m-am saturat de schimbat becul din far.

Sa vad cat de fiabile sunt proiectoarele in timp,ca unul sa defectat in prima ora,l-am schimbat si vad ca e ok.

La cat costa nu am pretentii.

Nu sunt zgarcit,dar nu am reusit sa gasesc ceva mic si de calitate,toate cele mai scumpe sunt foarte mari.

Am probat unul si daca il montam ca pe astea de acum,efectiv atingea de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pe ea set de laterale si top case de la Shad,pentru drum lung,dar pt.oras sunt bune si primele genti de piele de pe Temu(daca tot le-am luat),la care le-am facut supotii din aluminiu,dar care acum nu se mai potriveau,locul lor initial fiind luat de suportii de la Shad.

Am facut mici modificari la suporti ,incat montarea si demontarea se face suport+geanta= 2 suruburi cu fluture..(vor fi ca momentan nu am),maxim 5 minute per total.

Mai am de lucru la suruburi ca unele sunt prea lungi si inestetice,dar se vor rezolva pe viitor.

D.P.D.V estetic nu se vede nimic din suportii hand-made,vopsiti la pensula....si foarte putin din cei de la Shad....eu zic ca nu strica aspectul motocicletei.

 

E9CA0092-0D3B-4B86-910B-6FCB7C9624F3.jpeg

BABDAAB4-1187-46BA-A703-8B80465886FD.jpeg

C81E53AB-F9D3-43CD-9129-8FB587FCC18C.jpeg

B97D6420-902A-466D-B833-2BDD5CC31308.jpeg

3370A53C-1C74-40EC-A4AD-6BD56EF44011.jpeg

59AB533C-550E-4991-930F-24EF12F1FC67_1_201_a.jpeg

Editat de ALEX-Guzzista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi vad, putini cunosc, arata bine, sa ai grija sa nu le incarci prea mult, nu ca nu ar tine, dar fiind atat de zdraveni, te poti lacomi...e vorba doar de greutatea maxima admisa ptr bagaje...

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Lup69 a spus:

Multi vad, putini cunosc, arata bine, sa ai grija sa nu le incarci prea mult, nu ca nu ar tine, dar fiind atat de zdraveni, te poti lacomi...e vorba doar de greutatea maxima admisa ptr bagaje...

:cheers:

In poze par mari dar cred ca au maxim 10-12 L fiecare.

Cat sa nu umbli cu rucsacul in spinare.

Recordul il am cu Intruderul,35 kg de rosii in doua valize laterale de 42 L fiecare,a fost caz de urgenta cod rosu de bulion,instituit de Dna Nevasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajutat un amic sa duca un sac de zahar, am fost pasagerul care tinea sacul intre noi, acum 30 de ani, pe o Jawa de 350....

Spor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, DesertEagle a spus:

Ha ha, ti-ai luat o motocicleta pt aspect si ai sfarsit prin a o tigani cu genti de pe Temu si suporti tip Soimii Patriei in Mizerie...

Mno, alegeri...

 

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, DesertEagle a spus:

Ha ha, ti-ai luat o motocicleta pt aspect si ai sfarsit prin a o tigani cu genti de pe Temu si suporti tip Soimii Patriei in Mizerie...

Mno, alegeri...

Motocicleta trebuie să fie aspectuoasă dar să fie si utila. 

Aici a fost mare problemă încât să pot pune pentru oraș cele două genți de piele și pentru drum lung valizele de la Shad fără a fi nevoie să montez și să demontez foarte mult. 

Nu am luat-o pentru mers la terasă, oriunde aș pleca am nevoie de spațiu de depozitare, rucsac in spate nu car decat daca e plin cu bani.

La modelul acesta se pretează doar o gentuță tip borsetă prinsă în lateral, adică nici sistemul de la Shad nu are ce căuta pe ea. 

Și parbrizul e posibil să fie cam mare. 

Suporții făcuți de mine, dat fiind că nu se văd din exterior, nu strica cu nimic aspectul. 

Înainte de a comanda de pe Temu m am uitat pe mai multe site-uri și nu mi a plăcut nimic. 

Plus că multe chestii de prin Germania sunt făcute tot în China doar prețul este de Germania. 

La 16.06.2024 la 23:48, pierrotlefou a spus:

SUPERB!!!

La ce te refereai atunci,?

Ca acu vad ca nu iti mai place 😩

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...