Sari la conținut

Recomandare vopsea spray direct pe metal (radiator, elemente prindere, etc)


Postări Recomandate

Am nevoie de un sfat pentru revopsirea radiatorului (l-am scos deja, curatat de insecte si indreptat lamelele).

 

Stie cineva de o vopsea spray negru mat care sa adere direct pe metal fara a fi nevoie de primer?

 

As vrea sa o folosesc si pentru diverse cleme si elemente de prindere care si-au pierdut finisajul in timp.

 

Chiar daca nu sunt vizibile, imi place sa le mentin in stare optima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum, depinde din ce metal e radiatorul ...

daca e neferos Al, Cu, indicat este un primer special, apoi vopsea.

daca e metal obișnuit, orice vopsea pt metale, prinde

magazinele martechim, hornbach, vopsele la spray

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este insesizabila intre vopsit si nevopsit. Ba chiar in anumite conditii, vopsirea unui radiator cica ar oferi un transfer termic mai bun decat metalul lasat asa ca de la mama natura.  Desigur, daca vopsirea se face cu bidineaua, clar vor fi probleme de racire.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Ruginel a spus:

vopsirea unui radiator cica ar oferi un transfer termic mai bun decat metalul lasat asa ca de la mama natura

😳 Cum așa?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Cum așa?!?

Negrul radiaza cel mai bine in comparatie cu celelalte culori. Asta-i motivul pt care majoritatea radiatoarelor folosite in electronica sunt negre.

Acum daca un radiator moto vopsit cu spray negru va radia mai bine decat acelasi radiator nevopsit e greu de spus, sunt implicati f multi factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

😳 Cum așa?!?


Cum a zis si @binox. Si mie mi s-a parut ciudat cand am citit prima oara, insa aparent exista diferenta intre capacitatea de a face transfer termic in functie de culori cat si intre faptul daca sunt sau nu lucioase. 

Aparent un radiator dintr-un metal lustruit, lasat asa, va avea un transfer termic mai slab decat unul mat, din acelasi metal.

Radiatoarele auto/moto insa nu functioneaza doar prin convectie naturala cat si prin convectie fortata, deci in cazul de fata daca @Fiziflash vopseste radiatorul nu va vedea o afectare negativa a performantei de racire...cu conditia sa fie vopsit cu un strat relativ subtire si nu scufundat in vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat are legatura cu culoarea, dar:

Prin oxidare anodica (anodizare sau eloxare), procedeu care include adesea si o colorare a piesei (de multe ori negru pt ca arata bine) se mareste suprafata radianta de caldura, deoarece oxidul de aluminiu este poros.

Prin urmare, eloxarea imbunatateste semnificativ transferul termic si in plus arata bine. Sunt si la noi firme care se ocupa cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...