Sari la conținut

despre o matusa in varsta de 80+..85


Postări Recomandate

Am urmatoarea situatie:

Ma suna o persoana si imi spune despre matusa mea ca nu mai judeca/ ca nu mai are discernamant. Ca o viziteaza un taximetrist care vrea sa ii ia tot.

 

Eu nu am avut niciodata o relatie buna nici macar corecta din partea dansei dar sunt singura ei ruda din tara (nepot de frate).

Fiul dansei este plecat in SUA si nu il pot gasi si nu tine legatura cu mama lui.

 

Ce institutie/ institutii trebuie sa sesizez pentru binele matusi, Pentru a fi tratata corect///

 

Sau cum terbuie sa procedez?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai ce face.

O internare la orice institutie psihiatrica se face ori cu acordul pacientului, ori cu sunat la 112 si declarat ca e o situatie urgenta, trebuie internata ca isi pune viata in pericol. Dar, oriunde o duce salvarea, nu o tine mai mult de 1-2 saptamani, ca nu au locuri.

Urmatorul pas este sa incepi un proces de tutela legala. Dureaza 4-5 luni, gasesti un avocat, i se da un avocat din oficiu matusii. Dar....nu stiu cum o rezolvi nici pe asta daca nu are niciun istoric scris, nicio internare, si nici nu vrea sa coopereze.

Oricum, consulta un avocat. E primul pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti vei de treaba ta. Ca daca n-ai avut nicio relatie normala cu ea pana acum, nu vad de ce te-ai agita acum. Si daca e pentru mostenire, stai linistit, fi-su ala pe care nu-l gasesti tu acum o sa apara imediat cand o fi de revenducat mostenirea. 
Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Acuma depinde .... - Câtă avere are matușica ta ?

 Daca are 2,3 imobile si ceva bani/conturi in banca, poti face un demers de punere sub interdictie judecatorescă si sa fii desemnat tutore;  - ar fi o varianta

 Cu discernamantul e discutabil; - daca are mansarda pe umeri, spunei sa faca un testament la notariat; alta varianta

 Alt risc implica daca a incheiat cum a zis mai sus un coleg,un contract de intreținere sau renta viagera etc. - se cam inchide cercul

Ideea e ca vrei să pui mâna pe avere, și nu prea ai variante legale 😁

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...