Sari la conținut

Posibilitate upgrade motor sym jet 14?


crysswald
 Share

Postări Recomandate

Salutare dragi forumiști! Ma numesc Cristian și sunt proaspăt posesor al unui scuter SYM Jet14 LC din 2021. Nu sunt începător în călărețul a doua roti ci doar proaspăt posesor de Sym. Cu ce rugăminte vin la voi... Dacă e cineva care are idee ce tip de motoare folosesc, mai exact ce tipuri de cilindrii folosesc deoarece prin vara anului viitor as vrea sa ii maresc cilindreea deoarece vreau sa fac ceva excursii mai lungi si nu as vrea "sa ma rog de el" (daca exista un astfel de kit pentru acest model). Ma poate sfatui cineva în vre-o direcție în acest sens?IMG-20241010-WA0030.thumb.jpg.00540768b1f01a8252aa4021ca933464.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu că folosesc motorul  primului model de pcx125.nu știu dacă e 100% același sau are ceva modificări.

Nu o să câștigi prea mult.vreo 5km/h in plus și simți o idee cuplul mai bine

Am modificat eu cu multi ani in urma un scuter Yamaha de 125cc injecție.am montat un kit cu 30cc mai mare și a fost...o experiență.nu am câștigat mai nimic în plus la performante.trebuia un injector mai mare și o altă chiuloasă "racing" de 300e+ că sa mai castig 4 cai in plus și poate 10-15km/h la top speed

Kit,chiuloasă, plus injector mai mare costau cat un scuter și am renunțat să mai cumpăr chiuloasa și injectorul

Pentru drumuri extraurbane nu ajunge nici măcar un scuter de 300cc,sau un 400.cumpara motor și păstrează scuterul pentru oraș.acum poti sa găsești un bandit carburație la 1500e ,in stare buna.daca nu ai bani prea multi sa cumperi ceva cu alimentare pe injectie

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, sandu07 a spus:

 

Pentru drumuri extraurbane nu ajunge nici măcar un scuter de 300cc,sau un 400.

 

 

când aud așa ceva mă gândesc ca unii s au născut motocicliști și nu au ...devenit

dacă te întreb care a fost cel mai lung trip al tău cu o .....MOTOCICLETA.... îmi e frica ca nu ai făcut nici Jumatate din tura mea cu un scuter SYM de 300

IMG_6067.thumb.JPG.376a13685dbcca5f8c5328592c67b6c5.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, sandu07 said:

Pentru drumuri extraurbane nu ajunge nici măcar un scuter de 300cc,sau un 400.

 

Ajunge si aceasta capacitate, depinde cat de repede vrei sa mergi. De-a lungul timpului am observat ca e mult mai placut sa mergi cu maxim 100km/h la drum decat sa tragi continuu de mobra ca sa mergi repede chiar daca e puternica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, mobiletron a spus:

e mult mai placut sa mergi cu maxim 100km/h la drum decat sa tragi continuu de mobra ca sa mergi repede chiar daca e puternica. 

Și dacă 🏍 merge 200 fără să tragi de ea ce plm faci? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, ianachim a spus:

când aud așa ceva mă gândesc ca unii s au născut motocicliști și nu au ...devenit

dacă te întreb care a fost cel mai lung trip al tău cu o .....MOTOCICLETA.... îmi e frica ca nu ai făcut nici Jumatate din tura mea cu un scuter SYM de 300

IMG_6067.thumb.JPG.376a13685dbcca5f8c5328592c67b6c5.JPG

Nenea achim nu sunt "globtropăr" din ăla.cel mai lung trip cu scuterul a fost Alexandria-balcik,retur in aceași zi prin Varna ,pe vremea când nu aveau autostrăzi,aveau o bucată de autostradă aproape de varna

București-TA/TF retur,sunt clasice 

Nu am motor de touring sa rezist mai mult de 700 km pe zi

Si 600cc e cam nașpa sa merg cu el 140 constant.4L-600 e un motor pentru turații in reprize dar nu de mers in 7000-8000rpm constant.eu așa îl simt

Acum sunt in deva cu un 650-4L.un așa zis sport touring.regret că nu am cumpărat un miar.asta e cam petarda că și fz6 pe care îl dețin.piare strâng bani să îmi cumpăr un miar din ăla de o mie, că băieții mari când am fost ofertat să cumpăr un k1300s am refuzat,știam că nu îmi permiteam sa întrețin un bmw.i s a spart motorul din senin după un an.in rest geniala motoreta, mi a plăcut mult ciclistica și cum trăgea 

 

În încheiere îți spun că am mers 70.000km cu un scuter de 250cc carburatie....unul singur din fericire nu e sym că nu îl mai puteam repara🤣🤣🤣🤣

A făcut ăla in fiecare an de 3x ta si Tf.plus plecat la mare cu 50kg de bagaj

Îmi spunea Nicolae să cumpăr unul nou că nu se poate repara

N am vrut nou și am refăcut motorul ăluia.dar nu il mai folosesc

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, sandu07 a spus:

Nenea achim nu sunt "globtropăr" din ăla.cel mai lung trip cu scuterul a fost Alexandria-balcik,retur in aceași zi prin Varna ,pe vremea când nu aveau autostrăzi,aveau o bucată de autostradă aproape de varna

București-TA/TF retur,sunt clasice 

Nu am motor de touring sa rezist mai mult de 700 km pe zi

Si 600cc e cam nașpa sa merg cu el 140 constant.4L-600 e un motor pentru turații in reprize dar nu de mers in 7000-8000rpm constant.eu așa îl simt

Acum sunt in deva cu un 650-4L.un așa zis sport touring.regret că nu am cumpărat un miar.asta e cam petarda că și fz6 pe care îl dețin.piare strâng bani să îmi cumpăr un miar din ăla de o mie, că băieții mari când am fost ofertat să cumpăr un k1300s am refuzat,știam că nu îmi permiteam sa întrețin un bmw.i s a spart motorul din senin după un an.in rest geniala motoreta, mi a plăcut mult ciclistica și cum trăgea 

 

În încheiere îți spun că am mers 70.000km cu un scuter de 250cc carburatie....unul singur din fericire nu e sym că nu îl mai puteam repara🤣🤣🤣🤣

A făcut ăla in fiecare an de 3x ta si Tf.plus plecat la mare cu 50kg de bagaj

Îmi spunea Nicolae să cumpăr unul nou că nu se poate repara

N am vrut nou și am refăcut motorul ăluia.dar nu il mai folosesc

 

 

 

aveam o bănuială....care sa confirmat din cele scrise de tine

așa ca nu mai da sfaturi daca nu ești in situația de a știi despre ce e vorba

si surprinzator șaua de la SYM cruisym este mai confortabila decât una de motor TOURING!!!

dupa 26000 km in 2 ani cu el l am dat doar ca mi‐am dorit unul la care pot schimba vitezele manual când am nevoie

iar daca un 600 nu ți ajunge sa știi ca nici miarul nu va face minuni...aici este vorba despre tine

iar sa ții constant 140 nu i o mare minune mai ales ce pe la noi, pe unde vad ca mergi, nu ai avea unde sa ții ...constant 140 mai mult de 3-5 minute ..... fără autostrăzi!! iar daca mergi pe autostrăzi degeaba ai luat moto

concluzionand .... si un scuter de 300 poate fi bun pentru ture/excursii mai lungi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...