Sari la conținut

Tura in Grecia -Pelopones


3.14
 Share

Postări Recomandate

Salve . 

Intentionez sa ''explorez'' o parte din Grecia , mai precis tot ce este intre Patras -Pylos-Neapoli -Corint , intr-un interval de 12 zile , cu plecare undeva din 14-17 IUNIE , cu retur dupa 12-14 zile . ( trebuie sa fiu in Bucuresti cel mai tarziu pe 1 iulie ) 

Am conceput un traseu care sa cuprinda cam tot ce se poate vedea , de la cascade , monumente , puncte extreme sau panoramice , satul de piatra , drumuri misto ...etc 

Cazarea se va face strict la cort  in cazul meu ...cine vine si nu vrea cort , poate sa-si  inchirieze ) , cu papat pe unde apucam de preferat taverne locale.

In cele 12-14 zile am prevazut si 2 zile de relax, reparatiii ...etc . 

 

Chiar daca sansele sunt mici spre deloc , daca sunt amatori , va astept in privat  si va dau toate detaliile structurate pe zile , obiective , km parcursi , costuri , etc . 

Daca , printr-o minune se gaseste un amator , programul poate suferi modificari majore atata timp cat se atinge obiectivul principal 

De mers ...merg ca orice cetatean responsabil , cu 30-50-90-130-+ cat tine mobra daca e loc 

Primele 2 zile si ultimile 2 zile sunt mai lungi ( peste 500-800 km ) , in rest avem de bananit cca 150km/zi -300 km/zi, dar multe trasee sunt mai dificile cu latime de sub 1 banda normala .

 

De asemenea , daca  aveti placerea sa lasati sugestii-recomandari  de locuri faine care nu sunt populare ( fara rating ) , va rog sa nu ezitati . 

 

Multumesc , 3.14

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

De ce asa multe zile? cati km sunt?

Am si eu cu prietenii traseul asta, poate nu asa detaliat, pentru 15 mai.

Noi ne-am luat 7-8 zile.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcă, în perioada pe care ai ales-o e cald al dracu' acolo. Adaugă umiditatea foarte mare și ai rețeta pentru disconfort extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is un tip mai molcom decat ardelenii 🤣 , ma misc greu . 

Orice zona ai dori , daca eviti cele promovate , ai sa gasesti obiective de te doare capul .  Pentru zona expusa de mine , 30 zile nu ar fi suficient ...:bounce:

Va doresc excursie cat mai frumoasa ✌️

10 hours ago, Kagemusha said:

Păcă, în perioada pe care ai ales-o e cald al dracu' acolo. Adaugă umiditatea foarte mare și ai rețeta pentru disconfort extrem.

Multzam fain , dar nu aleg eu perioada ci niste blonde meseriase  de pe la HR ...🤣...eu doar ma mulez ca pe prezervativ ..la fix ! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De neratat : Nafplio , Monemvasia , Sparta si neaparat , daca ajungi in Neapoli , sa treci o zi, doua in Elafonissos - plaje si apa best in Europe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegi de ce Elafonisoss…

aici merita sa stai macar 2 nopti sa te bucuri de insulita, plaje, apa si mancare la tavernele de pe mal

IMG_7961.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mno...nu am gasit coechipier , asa ca am plecat singurel . 

Bucuresti - Lampiri , 1300 km , via Haskovo sa vaz statuia . 

Coafura rezista la MT-X . 

Cel mai misto lucru de pe ea ...chilotu automat ...am avut mainile libere sa ma scalambai 🫣

IMG_20260617_092939876_HDR.jpg

IMG_20260617_092049857.jpg

IMG_20260617_050011084_HDR.jpg

IMG_20260617_195324246.jpg

IMG-20260617-WA0017.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns de 2 zile in sivota si planul era sa cobor pana in peloponez pe primul brat insa….

dupa aproape 6000 km anvelopele au zis ca e prea mult asa ca am bagat o zi de munti prin zona mai bag azi o zi de plaja ca am gasit un loc super pentru SUP si de maine ma urnesc spre casa 

 

mergi si pe primul brat cat mai in sud

este o plaja superba have fun 

 

IMG_0701.png

IMG_7667.jpeg

IMG_1279.jpeg

IMG_7663.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc , dupa ce imi termin obiectivele .

Azi fu zi de istorie . Am  batut tot ce inseamna Mycene , inclusiv in Tyrins ( nu recomand ...e cam in paragina ) ,apoi fusei in Nafplion dar cand am vazut cat am de urcat sa ma bucur de fortareata ...am zis pass🫣

Apoi am bagat situl de la Epidur , care e spectacol . 

Va las cateva ''pozne'' 

 

IMG_20260618_144148892_HDR.jpg

IMG_20260618_153128037_HDR.jpg

IMG_20260618_153617902_HDR.jpg

IMG_20260618_153630990.jpg

IMG_20260618_153743893_HDR.jpg

IMG_20260618_153851539.jpg

IMG_20260618_154717762_HDR.jpg

IMG_20260618_154911123_HDR.jpg

IMG_20260618_155307093_HDR.jpg

IMG_20260618_155510101_HDR.jpg

IMG_20260618_155634228_HDR.jpg

IMG_20260618_155741987_HDR.jpg

IMG_20260618_141907830_HDR.jpg

IMG_20260618_134544577_HDR.jpg

IMG_20260618_134534836_HDR.jpg

IMG_20260618_134225289_HDR.jpg

IMG_20260618_134211161_HDR.jpg

IMG_20260618_134139202_HDR.jpg

IMG_20260618_133939848_HDR.jpg

IMG_20260618_134007827_HDR.jpg

IMG_20260618_133801451_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah...tu vrei sa o vezi dezbracata....perversule !!!

Ziua 4 : ...in drum spre oaresce cumparaturi din Patra , am trecut sa vad si Fortareata si Catedrala sf Andrei 

Maine ...zi de balaceala si de reparat oleaca la chinez , ca i-am rupt o scarita ...apoi ne mutam.baza catre Kalamata .

IMG_20260620_115041764_HDR.jpg

IMG_20260620_115127811_HDR.jpg

IMG_20260620_115150381_HDR.jpg

IMG_20260620_115201139_HDR.jpg

IMG_20260620_115332972_HDR.jpg

IMG_20260620_115515273_HDR.jpg

IMG_20260620_115652472.jpg

IMG_20260620_120123164_HDR.jpg

IMG_20260620_120144976_HDR.jpg

IMG_20260620_120223466_HDR.jpg

IMG_20260620_121053322_HDR.jpg

IMG_20260620_121137220_HDR.jpg

IMG_20260620_121220870_HDR.jpg

IMG_20260620_121322917_HDR.jpg

IMG_20260620_121401726_HDR.jpg

IMG_20260620_121619525_HDR.jpg

IMG_20260620_121725306_HDR.jpg

IMG_20260620_121908099_HDR.jpg

IMG_20260620_124515238_HDR.jpg

IMG_20260620_124733171_HDR.jpg

IMG_20260620_124741245_HDR.jpg

IMG_20260620_124817757_HDR.jpg

IMG_20260620_124826059_HDR.jpg

IMG_20260620_124836350_HDR.jpg

IMG_20260620_124946908_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic ce am avut de zis in postarea asta

https://www.facebook.com/share/v/1BKijniCc8/

 

Urmeaza drumul Sparti -Kalamata 

😛

Mno ...facu si celebrul pas dintre Sparti si kalamata ...e frumos , dar in afara de partea cu ''tunelul '' , nu este extra uau .Nu ajunge nici la degetelul mic fata de drumurile di  regiunea Patra , de la Agio catre statiunile de ski si inapoi prin sate ....alea is nebunie curata !!! . 

Sa revenim ..azi am intalnit un batranel de 89 ani , care a avut o taverna pe sectiunea Sparti-Kalamata . Am stat de vorba cu el cam o jumatate de ora ...

Era bucuros ca i-a calcat cineva batatura ! 

Mi-a dat un magiun de dude senzational si un pahar cu apa . 

Taverna i-a luat foc , fiind din lemn , si a facut alta din piatra ...dar care nu a mai mers dupa ce au aparut autostrazile ....o poveste impresionanta . 

La plecare , m-@a puoat si mia zis ca daca mai am.colegi ...sa le.spun sa treaca oe la el sa mai schimbe si el o vorba . Ii asteapta cu dulceata si fructe - gratis .

IMG_20260621_170143690_HDR.jpg

IMG_20260621_170157353.jpg

IMG_20260621_161819456_HDR.jpg

IMG_20260621_161633144.jpg

IMG_20260621_161306994_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian changed the title to Tura in Grecia -Pelopones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...