Sari la conținut

Ce Se Intampla Daca...


nk_maniak
 Share

Postări Recomandate

ce se intampla daca potrivit noului cod rutier esti in regula : moped,45 vit max,49cmc,si 3 kw ,curs de legislatile absolvit, dar il delimitezi si te ia radaru cu 65 70 de exemplu? :crack:

 

 

Poi ii zici si u lu' nenea politistu k mai sare si el cate odata peste limitator si asta s-a intamplat acum...poate skpi cu o amenda...poate,k eu asa am facut desi nu era limitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce se intampla daca potrivit noului cod rutier esti in regula : moped,45 vit max,49cmc,si 3 kw ,curs de legislatile absolvit, dar il delimitezi si te ia radaru cu 65 70 de exemplu? :crack:

 

iti suspenda certificatul de inmatriculare + ceva amenda ? (daca e inmatriculat)

iti retrag numerele + ceva amenda ? (daca e inregistrat)

 

buna intrebare.... :lol:

Editat de necu2k5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva vreo idee care e nr minim de documente necesare pt inregistrarea unui scuter de 49cc la primarie? Stiu ca s-a mai discutat insa nu pot scoate ceva concret din cele citite...Eventual daca sunt prevazute restrictii pt cei ce au nr galbene spre deosebire de cele inmatriculate? Cele de 125 se pot inregistra astfel? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai nr potzi sa-ti faci asigurarea auto obligatorie,daca nu ai nu...ai mai vazut tu carutza cu asigurare?:lol: si na ar fii mai bine sa ai asigurare...te infigi intr-un seria 7 si cazi d vina ar fii distractiv sa-i repari tu mashina ;:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai nr potzi sa-ti faci asigurarea auto obligatorie,daca nu ai nu...ai mai vazut tu carutza cu asigurare?:lol: si na ar fii mai bine sa ai asigurare...te infigi intr-un seria 7 si cazi d vina ar fii distractiv sa-i repari tu mashina ;:crack:

Daca nu ai numar poti sa iti faci asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e.....care sunt actele necesare pt inregistrarea la primarie.... si eu trebuie sa il inregistrez si nu am avut timp sa ma interesez....am inteles ca trebuie facuta o verificere inainte(nimic sigur) daca ne poate spune cineva care stie sigur il rugam sa posteze....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma , ma intrebam si yo , daca nu ai nici un act pe scuter cum il inmatriculezi? :baldy:

Intrebam si yo!

pS:cam stupida :grinbandit: intrebarea dar asta este! :)

 

nu poti :haha:

 

si daca te duci sa incerci sa il inscri, s-ar putea sa ti-l confiste :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti ma sa faci acte la scuter kiar dak nu ai nimik...te duci la o firma pe care o stiu eu,iti face o factura pe el(cum k ar fi cumparat de la ei) si ti-l inregistreaza la primarie...cu factura aia te duci la politie sa iti faci restul de acte,verificarea tehnik e vreo 500 de mii ca sa nu te mai duci cu scuterul...tot ce pretinde firma e sa nu fie furat din tzara...cunosc unu are si-a facut si ii merge bine baiatulai...Dar l-a ajuns pe la vreo 200 de euro cu totul...numai pe asigurare a dat 1mil100,pe acte 100euro si restu spagi sa il faca bine...ne-a oprit politia desi aveam casti si nu ne luase radaru...ne-a luat actele la verificat si dupa 5min ne-a dat drumul sa plecam,nu i-a zis nik...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti ma sa faci acte la scuter kiar dak nu ai nimik...te duci la o firma pe care o stiu eu,iti face o factura pe el(cum k ar fi cumparat de la ei) si ti-l inregistreaza la primarie...cu factura aia te duci la politie sa iti faci restul de acte,verificarea tehnik e vreo 500 de mii ca sa nu te mai duci cu scuterul...tot ce pretinde firma e sa nu fie furat din tzara...cunosc unu are si-a facut si ii merge bine baiatulai...Dar l-a ajuns pe la vreo 200 de euro cu totul...numai pe asigurare a dat 1mil100,pe acte 100euro si restu spagi sa il faca bine...ne-a oprit politia desi aveam casti si nu ne luase radaru...ne-a luat actele la verificat si dupa 5min ne-a dat drumul sa plecam,nu i-a zis nik...

 

la verificarea tehnica, nu verifica seriile ? :grinbandit:

daca le verifica(si ca sa le modifici este foarte riscant, si destul de complicat), sigur se prind ca ii ciordit... chiar daca nu ii furat din romania, ca aia cica au o baza de date internationala.

 

ce scuter a reusit ala sa inscrie asa ? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot intelege,de ce unii dintr noi se comporta precum "africanii".

Daca legea a devenit permisiva cu acceptarea scuterului(moped)ca vehicol,

unii incearca sa "fusareasca" legea, facand oameni pe unii care le vand ideea ca actele facute pe genunchi vor devenii legale.

Actele ce insotesc vanzarea unui scuter nou , sunt:

Carte de identitate(emisa de RAR)

Factura de vanzare sau contract de vanzare- cumparare

Copie Declaratie Vamala de Import (legalizata)

Certificat de Origine si Conformitate(emis de fabricant)

 

In cazul in care cumparati un scuter SH , pentru a nu pica in "plasa",cereti:

Acte de provenienta : factura externa,DVI, Carte de Identitate(obligatia Vanzatorului)

 

Nu au relevanta actele de inmatriculare(ex. Targa ,care de obicei se gaseste in orice scuter furat din Italia)

Nu fiti tentati de oferte ieftine,cu preturi "exceptionale",ceva se ascunde in spatele lor!!!

Pedeapsa pentru circulatia pe drumurile publice ,cu scutere ce nu sunt inscrise, va fii dura(avand in vedere ca este penala).

Daca din plictiseala ,sau necunoastere, unii politisti tolereaza anumite nereguli,vine vremea in care unii politisti mai isteti si mai corecti va vor cere actele de care unii dintre voi ezitati sa le aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot intelege,de ce unii dintr noi se comporta precum "africanii".

Daca legea a devenit permisiva cu acceptarea scuterului(moped)ca vehicol,

unii incearca sa "fusareasca" legea, facand oameni pe unii care le vand ideea ca actele facute pe genunchi vor devenii legale.

Actele ce insotesc vanzarea unui scuter nou , sunt:

Carte de identitate(emisa de RAR)

Factura de vanzare sau contract de vanzare- cumparare

Copie Declaratie Vamala de Import (legalizata)

Certificat de Origine si Conformitate(emis de fabricant)

 

In cazul in care cumparati un scuter SH , pentru a nu pica in "plasa",cereti:

Acte de provenienta : factura externa,DVI, Carte de Identitate(obligatia Vanzatorului)

 

Nu au relevanta actele de inmatriculare(ex. Targa ,care de obicei se gaseste in orice scuter furat din Italia)

Nu fiti tentati de oferte ieftine,cu preturi "exceptionale",ceva se ascunde in spatele lor!!!

Pedeapsa pentru circulatia pe drumurile publice ,cu scutere ce nu sunt inscrise, va fii dura(avand in vedere ca este penala).

Daca din plictiseala ,sau necunoastere, unii politisti tolereaza anumite nereguli,vine vremea in care unii politisti mai isteti si mai corecti va vor cere actele de care unii dintre voi ezitati sa le aveti.

:grinbandit:

 

"traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e.....care sunt actele necesare pt inregistrarea la primarie.... si eu trebuie sa il inregistrez si nu am avut timp sa ma interesez....am inteles ca trebuie facuta o verificere inainte(nimic sigur) daca ne poate spune cineva care stie sigur il rugam sa posteze....

 

 

 

Am fost eu azi la primarie....si mi-a cerut copie dupa factura, dupa cartea de identitate a vehiculului...obligatoriu sa aiba folie de securitate...securizare(cum dracu ii zice) de la r.a.r., si dupa buletin.....mai primesti un formular de completat de la ei....si aaa...cel mai important tb sa platesti 94 de ron la posta in contul lor...Iti explica o tanti amabila unde, in ce cont ..cum...chestii d'astea cu codul iban...si alte prostii....mai trebuie sa stii ca programul e de la 9 la 14....

Eu am ajuns la primarie la 13.45....si mi-a zis sa ma grabesc daca vreau sa o mai prind ..auzi ca sa fac toate alea in 10 minute ca ea la fara 5 pleaca acasa...in rest succes la inregistrat...

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti suspenda certificatul de inmatriculare + ceva amenda ? (daca e inmatriculat)

iti retrag numerele + ceva amenda ? (daca e inregistrat)

 

buna intrebare.... :grinbandit:

 

Salut. Nu cred ca Politia Rutiera are dreptul sa retraga ceva ce nu a emis ea, nu??? Ma refer la numerele de inregistrare.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :baldy: :bigstar:

 

Daca nu ai numar poti sa iti faci asigurare.

 

Atentie - daca nu ai numar (de inmatriculare sau inregistrare) nu poti face RCA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...