Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din pacate,in noul format al forum-ului,moderatorii nu mai au drept de moderare posturi,deci dati report catre Admini...care,nu prea ne baga in sema,decit selectiv...

 

am gasit solutia asa ca,tot ce e nelalocul lui,va fi sters....urmeaza warn si suspendare.

 

Black.

Editat de Blackrider
explicatie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, transilvania72, lasa-ne cu prostiile din capul tau. Las relantiul unui EVO la 600rot/min... Si nu doar asta, dar mai si deschid gazul blana la turatia aia si nu pateste nimic.

O japoneza, daca-si ia socurile alea in vilbrochen, poti sa-ti iei adio de la ea.

Uite un motor care nu vrea sa crape...

 

 

 

 

Nici n-ar avea cum, decat in mintea ta.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la HD daca ai dai relanti potato l-ai cardit....

 

Sa inteleg ca tre' sa-mi fac griji ! Am un evo 1340 , carburator S&S ,ralanti-ul il tin foarte jos si are exact ce trebuie : "galagia" emblematica .

A implinit de foarte curand 85.000km , fara nici-o reparatie la motor si nici nu da semne ca ar avea nevoie ; nici macar ambreiajul .

Daca asta e un motor "cardit" , atunci va doresc din suflet tuturor motoare la fel de "cardite" ca al meu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pompa de ulei pe motoarele carburate necesita o turatie optima de functionare la relanti? Manualul ce recomanda de ex, la 883?

 

Nu stiu ce scrie la Sportster ,dar stiu ca la Softail scrie ca presiunea minima la ralanti este de 0.8 bar ; ralanti-ul este la 900tr/min .

Presiunea maxima este 2.4 bar la 2000 tr/min . Nu exista "turatie optima" , ptr ca pompa de ulei este angrenata direct de catre ambielaj prin pinioane si suruburi"melc" ; pentru cei ce cunosc , e cam acelasi sistem ca la SIMSON ,putin mai evoluat .

Asadar , atata vreme cat motorul se invarte , ai presiunea minima de ulei care asigura lubrifierea motorului , fara pericolul de a-l "cardi".

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai.... dezvolta presiunea aia la turatia minima( ralanti) de 900tr/min ! Nu poti sa scazi turatia sub pragul ala , ptr ca , nu vei mai avea ralanti ci un motor oprit .*

 

* Date tehnice valabile doar ptr motoarele standard cum este si al meu .

Chiar acum plec la o tura de control , restul am sa citesc mai pe seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele EVO nu au fost niciodata montate pe Sportstere. Asa ca daca vrei sa stii cum functioneaza pompa de ulei la Sportster, lasa deoparte EVO-ul. E altceva.

 

Aici gasesti ceva date tehnice comparate dupa anul de fabricatie. Nu stiu daca te ajuta dar e ceva in plus. Bafta!

 

http://mmi.darladog.com/Temp/HDTech.pdf

 

PS: Daca te descurci cu engleza iti sugerez un cont pe http://www.hdforums.com si sa intrebi acolo. Sunt mult mai multi "deshtepti" decat aici. :hug: :peace:

Editat de RENEGADE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele Evo big twin si Evo Sportster nu-s comparabile... sunt doua motoare cum nu se poate mai diferite.

 

Relantiul il dai jos de la surubul de relanti. Dar... eu in viata mea nu m-am jucat cu faza asta!!! Dupa ce reglezi un carbi ca la carte, ramai cu exact ce trebuie la motorul tau... si BASTA! Nu vad dece sa te apuci sa il dereglezi la loc numai pentru aburi.

 

Asta-i un forum care m-o ajutat mult cand aveam Sportsterul:

 

http://xlforum.net/vbportal/modules/Jig/index.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele EVO nu au fost niciodata montate pe Sportstere. Asa ca daca vrei sa stii cum functioneaza pompa de ulei la Sportster, lasa deoparte EVO-ul. E altceva.

 

 

Eu stiam ca motoarele EVO au fost montate pe Sportstere inca din 1986. Si mai stiam si ca, desi nu pare, motorul EVO Big Twin si EVO Sportster chiar impart cate ceva, adica unele piese chiar sunt interschimbabile (in functie si de anii de fabricatie).

Poate ca stiu eu gresit?!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele EVO nu au fost niciodata montate pe Sportstere. Asa ca daca vrei sa stii cum functioneaza pompa de ulei la Sportster, lasa deoparte EVO-ul. E altceva.

 

Aici gasesti ceva date tehnice comparate dupa anul de fabricatie. Nu stiu daca te ajuta dar e ceva in plus. Bafta!

 

http://mmi.darladog.com/Temp/HDTech.pdf

 

PS: Daca te descurci cu engleza iti sugerez un cont pe http://www.hdforums.com si sa intrebi acolo. Sunt mult mai multi "deshtepti" decat aici. :hug: :peace:

 

 

 

 

Unlike almost any other engine in production today, the Sportster Evolution uses one cam per engine overhead valve, resulting in four individual, single-lobe, gear-driven camshafts. The cam lobes are thus all located one behind another, and pushrods are arrayed in parallel fashion as a result.

 

Sa fie sursa necredibila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt piese interschimbabile nu spun ca nu... de la carburator la hydrolic lifters si altele... dar ca si conceptie sunt motoare complet diferite... se comporta cum nu se poate mai diferit si au performante cum nu se poate mai diferite. De unde si diferentele de turatie.

Primul lucru pe care mi l-a spus un om care manca si respira sportstere, inainte sa ies la prima tura, a fost sa nu ma prinda in viteza a 4-a cu 80 (era un Evo vechi numai cu 4 viteze)... Adevarul e ca nu sunt motoare de turatie mica (in comparatie cu restul HD-urilor, nu ma refer la 10000 de ture) si daca le schimbi una alta pot linistite sa fuga chiar pana in 8000 de ture

 

da, multe lucruri:

ceva greu de schimbat - e mic. Ca sa combat asta l-am facut f gras - rezervor de 7 galoane stretched, roata de 16 de 140 pe fata, ghidon dragbar lat de un metru daca nu mai mult, si wide glide

restul sunt chestii pe care le-am vazut doar ca ocazii de customizat: frane(pus japoneze), performantele de stock(prea multe ca sa incapa pe pagina asta), suspensiile moi in fatza (si numai daca pui ulei Screamin Eagle simti diferente uimitoare, ce sa mai zic de arcuri progresive)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, eu vreau sa ajung cu discutia la faptul ca Sportsterul este un Big Twin.

In alta ordine de idei, eu tineam 883-ul la 750-800rot/min, iar 1200S-ul la 850-900rot/min. Si nu s-au stricat si nici nu se vor strica, pentru caaa... (nu spun, pentru ca afla GoodKat si nu merita, ca-i obraznic).

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu faceam referire la remarca lui windfucker care zicea de motorul sau EVO de 1340cmc, care tip de motor nu a fost montat niciodata pe vreun Sportster.

Pe Sportster era un alt motor EVO dar de 883cmc apoi de 1100cmc si ulterior de 1200cmc.

 

Cat despre motoarele Big Twin EVO fata de EVO Sportster, eu zic ca desi unii vor sa spuna ca sunt acelasi lucru eu zic ca nu e chiar asa. Motorul de Sportster nu este Big Twin. Inca...

In primul rand cadrul de Sp. nu se potriveste cu un Big Twin. Apoi transmisia si asa mai departe. Am pus varianta de la Wiki in engleza ca e mai usor decat sa explicam traducerea.

 

Evo Sport.

 

 

The quasi-unit construction of the Harley-Davidson Sportster, which has been part and parcel with the highly successful model line since its inception, was retained with the Evolution engine upgrade in 1986, resulting in a unique valve train configuration. Unlike almost any other engine in production today, the Sportster Evolution uses one cam per engine overhead valve, resulting in four individual, single-lobe, gear-driven camshafts. The cam lobes are thus all located one behind another, and pushrods are arrayed in parallel fashion as a result. This allows each lifter and pushrod to deflect from the cam lobes perpendicular to the lobe plane. This configuration is friendly to radical, high-output cams, making the Sportster Evolution a natural choice for the once Harley Davidson owned line of Buell Motorcycle Company sportbikes from 1986 up to 2003.

The Sportster Evolution engine has remained largely unchanged from 1986 to 2006, though changes to the transmission, final drive and motor mounts have necessitated changes to the Sportster Evolution case. Construction is almost entirely the same between 883 cc and 1,200 cc versions; the chief difference between the two is a much smaller bore on the 883 cc, along with slightly different heads. Conversions from 883 cc to 1,200 cc are relatively inexpensive and commonplace,[3] and cheaper than the price premium to go from a 883 to 1,200 engine on a new bike.[4] Carburetors were standard on Sportster engines until 2007, when they were replaced by the Delphi Electronic Sequential-Port Fuel Injection (ESPFI) system.

 

EVO Big Twin:

 

 

The Evolution Big Twin saw a fifteen-year run in Harley-Davidson's "big bikes," in the Dyna, Softail, FXR, and Touring frames, and is basically a newer style top end and stroker flywheel assembly upon the slightly modified shovelhead case.

The Big Twin utilizes a single, four-lobe, gear-driven camshaft located just above the crankshaft axis. While this simplifies camshaft replacement, it complicates the Big Twin valve train with tappet/lifters & pushrods that each deflect from the camshaft at wildly different angles. The Big Twin pushrods have a distinct helical appearance because the vertical plane formed by each cylinder's rockers (front-to-back) is exactly perpendicular to the vertical plane formed by the cam lobes (left-to-right). The need for one lifter & pushrod set to reach all the way out to the most outboard cam lobe gives rise to the Big Twin's tell-tale offset lifter assemblies, where the forward lifter assembly is located slightly farther out and rotated to enable the valve gear to make the reach.

The Big Twin has been accompanied by a number of different primary drives and transmissions, both on production Harley-Davidson motorcycles and in custom applications. The aftermarket selection of accessories for these closely related systems is wide, as it is for the engine itself.

The Evolution Big Twin motor is, for now, the last of the line of single cam, overhead valve motors tracing their lineage back to the ground breaking Knucklehead design penned by founder Bill Harley. In its 1994 to 2000 (FXR4) final configuration, with rockerbox and base gasket leaks fixed, it proved to be a robust, durable, and versatile power plant for all of the Big Twin platforms. It is also the largest aftermarket supported Harley Davidson design, to date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Renegade , nu mai face referiri la o parere anume , pentru ca nu este reprezentativa .

Mi-am permis sa dau exemplul asta , ptr ca unu' a zis el asa ca babardesti un motor de hd la ralanti , dupa care altul a pus un clip cu un evo la ralanti , dupa care altu' care se crede Perry Mason a vrut sa faca misto de ala cu clipu' cu motorul lui la 600 ture ....

Cred ca cel mai bine ar fi sa ma limitez la "a citi" sectiunea , pentru ca , oricum lumea nu e satiscafuta daca nu se lasa cu injurii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, pun problema altfel...

Este un 1200 Shovelhead Big Twin? Daca da, de ce?

Este un 1200 Sportster Big Twin? Daca nu, de ce?

Si nu cadrul sau transmisia fac un motor sa fie "Big". Deci, care sunt argumentele?

 

daca vrei tu,poti sa-i spui si sporty-ului de 1200cc bigtwin,dar denumirea a aparut odata cu primele modele cu cilindreea mare,peste 1000cc(F-head,Flathead etc...) ....sporty intra inca de atunci la small-twin.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...