Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Dupa un anumit timp nu cred ca mai exista placerea de a calatorii cu "o motocicleta japoneza de 250 ieftina si fiabila (hahahah)"...

 

Pentru mine de exemplu nu exista placere mai mare de a calatori decat cea pe care o ai inghitind km pe un Harley. Cand ai pus cooru' pe metal e greu sa mergi inapoi ... si dureros : stiu din proprie experienta!

 

Si revenind la Sportster:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Plusul cel mare pentru Harley este ca are caracter, are suflet! Este un motor ce atrage OAMENI pasionati cu adevarat si respinge carpele(in marea lor majoritate).

 

Pana la urma, performantele (de la fiabilitate la putere si manevrabilitate) depind in marea masura de priceperea si interesul calaretului. iar HD este renumit sa-i atraga exact pe cei care trebuie. De asta o sa vezi mai multe Harley-uri vechi pe drum, pt ca posesorii au schimbat uleiul la timp si au iubit-o (intretinut-o) cu adevarat fara nici o retinere - materiala au ba. De asta o sa vezi Harley-uri la draguri, cross sau alte nebunii!

 

Exista si gramezi de ciocoflenderi care si-au luat Harlan ca bijuterie de garaj, sau "investitie", dar pe ei ii recunosti usor si ignori la fel de usor

 

http://www.youtube.com/watch?v=hTzIVK2Ak_M&feature=related

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxdesert

 

Si atunci de ce v-ati luat HD si tu si Cria? Va luati o motoreta de 250 cmc, japoneza, ieftina, fiabila. Si indeplinea toate conditiile din lista Criei. Este ca v-ati luat HD din alte motive, nu pentru placerea de a calatori, pur si simplu, fara rahaturi si lungimi, fosneturi?

 

PS Frumos clip. Si stiu ca ai avut nevoie de un pretext sa-l embed.

ai inteles gresit rationamentul. ideea era ca nu conteaza neaparat ce ai intre picioare, ci mai mult placerea de a calatori. Doi la mana, HD-ul la mine e doar un alt motor, placut fara indoiala, dar mai am inca doua. si ghici ce? imi plac toate, in egala masura :)

P.S. si nu, nu era doar un pretext. clipul e misto intr-adevar, dar are alt rost. certurile astea pe care le vad de obicei pe alte sectiuni nu-si au rostul aici. credeam ca suntem mai cerebrali decat ţâncii pe vitezane :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, suntem cerebrali. Cu siguranta am inteles ce ai vrut sa spui dar..... placerea de a calatori este 90% ce ai intre picioare. E o alta placere sa mergi cu un V2 mesterit de tine, sa "stii" cum se deschide fiecare supapa, sa "vezi" fiecare explozie in minte, s-o simti sub coor. Asa este la mine.

 

Fierul si calatoria sunt atat de legate incat eu nu pot face diferenta. Nu as putea sa fac drumul fara fierul meu. Poate imi iubesc prea mult fierul.

 

Hm.... vreau si un Sportster.

 

Provocare: cine dintre posesorii, fosti sau actuali, de Sportster poate face o sinteza a mod-urilor pe care le-au facut de-a lungul veacurilor? Ar fi constructiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, suntem cerebrali. Cu siguranta am inteles ce ai vrut sa spui dar..... placerea de a calatori este 90% ce ai intre picioare. E o alta placere sa mergi cu un V2 mesterit de tine, sa "stii" cum se deschide fiecare supapa, sa "vezi" fiecare explozie in minte, s-o simti sub coor. Asa este la mine.

 

Fierul si calatoria sunt atat de legate incat eu nu pot face diferenta. Nu as putea sa fac drumul fara fierul meu. Poate imi iubesc prea mult fierul.

 

Hm.... vreau si un Sportster.

 

Provocare: cine dintre posesorii, fosti sau actuali, de Sportster poate face o sinteza a mod-urilor pe care le-au facut de-a lungul veacurilor? Ar fi constructiv.

te inteleg. dar... cu nici un Hd nu as putea face ce fac cu cross-ul meu de 80 de kile, de exemplu sa urc pereti aproape verticali pe munte sau in gropile de la Pipera. nici cu HD-ul nu pot da pe curbe cum ma dau cu vn-ul, poate pentru ca ultimule mai usor de controlat si are garda mai sus. cand am chef de trait o anumita stare, am si medicamentul ca sa zic asa ... :P si dap toate sunt modificate :) dar crede-ma ca atunci cand ma urc si ma dau cu ele nu ma gandesc la supape sau alte chestii tehnice, ci cum sa abordez cu ele povarnisul sau cum sa iau curba aia sau cum sa ma strecor prin traficul din capitala, s.a.m.d.

On topic: Sporster-ul este o masinarie pe care te pozi baza. un amic de-al meu, Andrei, are unul de 1200. si peste 80.000 de kilometri cu ea. abia acum trebuie sa-i schimbe ambreiajul. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar imi vine sa cred ca multi nu pricep mare lucru din ce se scrie aici. Faptul ca se poate face cross sau acrobatii sau commuitng sau se merge la drum lung cu Sportsterul nu inseamna ca acest model este cel mai tare la fiecare din categoriile mentionate. Normal ca nu se compara cu un Cross specializat de 80 de kile sau cu un FLHTCUI la drum lung sau cu un alt model preparat pentru acrobatii. Dar ce se doreste a se exprima si intelege este ca se poate face cate putin din fiecare cu acest model. Adica este destul de versatil sa faci cate ceva din fiecare. Repet nu inseamna ca este modelul perfect pentru fiecare din acele activitati. Este doar o varianta posibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar... cu nici un Hd nu as putea face ce fac cu cross-ul meu de 80 de kile, de exemplu sa urc pereti aproape verticali pe munte sau in gropile de la Pipera. nici cu HD-ul nu pot da pe curbe cum ma dau cu vn-ul, poate pentru ca ultimule mai usor de controlat si are garda mai sus.

 

Cand spui Hd, te referi la Sportster? Pentru ca aici este Topic pentru Sportster. Din experienta pe Sportster spui ce spui?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, cred ca putem coabita pe sosele si forumuri fara ofense, jigniri etc..Recunosc ca nu pot fi obiectiv in ceea ce priveste HD-ul (in general) - I LOVE IT!!!!!

Dar lucrurile nu au stat asa de la inceput : eu din fire sunt SNOB si o recunosc.Imi plac lucrurile scumpe si "de firma", dar lucrurile se opreau aici in ceea ce priveste motocicleta.

Chiar si eu, negam total ideea HD (cu toate cele...MKT,HOG,American dream etc) Va atasez cateva articole ce mi-au marcat existenta (articole pe care va recomand sa le cititi, cel de la HBS este genial, din pacate nu il am in format electronic - dar promit ca il caut, scanez si postez)

http://www.hbs.edu/faculty/Pages/item.aspx?num=7084

http://faculty.bschool.washington.edu/skotha/website/cases%20pdf/hd.pdf

http://www.strategy-business.com/article/12878?gko=ffaa3

 

Revenind si continuundu-mi ideea, aveam (sa nu spun o aversiune) mari retineri fata de motocicletele HD (de fapt de tot ce simbolizau - capitalismul egocentric, decadenta etc). Iarasi, nu ma vedeam inca pe ceva gen CVO,Soft etc (si asta din cauza varstei ).

 

Toate acestea stimati(e) colegi(e), pana in ziua in care m-am urcat pe un 883 si am mers cu jucaria.... Fratilor, ARE SUFLET dracia.Nu ma pot lauda ca am mers cu multe V2 (Dragstar,Marauder) dar 883-ul m-a vrajit - partial si din cauza tobelor, vibratiei, mersului neregulat, rateurilor razlete .........cat si datorita faptului ca nu ma asteptam la atata personalitate.

Asadar, mi-am pus pe wishlist un Sportster si nu oricare ci un XR1200X (sa nu cumva sa dati cu pietre).

Pentru toti detractorii modelului, nu un sfat, ci doar o sugestie : incalecati unul mergeti ceva timp cu el si apoi incercati sa emiteti judecati pertinente.

 

ol za best

VV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o mucicheta cu un pret corect, zic eu; declar ca nu am interese comerciale legate de acest vehicul...

 

file_489353_phpc0PMbf.jpg

 

Asa ca treceti la cumparat si plimbat si lasati vrajeala! Baicsopu' e la indemana oricui.

 

2009, 1200cmc, 5800 Euri

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-harley-davidson-nightster-din-2009-489353.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o mucicheta cu un pret corect, zic eu; declar ca nu am interese comerciale legate de acest vehicul...

 

...

 

Asa ca treceti la cumparat si plimbat si lasati vrajeala! Baicsopu' e la indemana oricui.

 

* ce frumoasa e! ...moaaah! daca as avea acum banii, as lua-o eu. sa ma dau cu doua, na! :D

 

...

 

Toate acestea stimati(e) colegi(e), pana in ziua in care m-am urcat pe un 883 si am mers cu jucaria.... Fratilor, ARE SUFLET dracia.Nu ma pot lauda ca am mers cu multe V2 (Dragstar,Marauder) dar 883-ul m-a vrajit - partial si din cauza tobelor, vibratiei, mersului neregulat, rateurilor razlete .........cat si datorita faptului ca nu ma asteptam la atata personalitate.

Asadar, mi-am pus pe wishlist un Sportster si nu oricare ci un XR1200X (sa nu cumva sa dati cu pietre).

Pentru toti detractorii modelului, nu un sfat, ci doar o sugestie : incalecati unul mergeti ceva timp cu el si apoi incercati sa emiteti judecati pertinente.

 

ol za best

VV

 

* cheers!

iaca un om intelept... :)

 

si ca sa fiu in ton cu Cria, aruncati un ochi aici

...

Placerea de a calatori. pur si simplu, fara rahaturi care o are mai lunga, mai breaza si mai fasneata. hai plimbari si expeditii cat mai placute

* bre, ma uit la filmu' asta in fiecare seara, de cand l-ai pus aici. ce mama ma-sii facusi!? ...nu puteai sa astepti si tu pana la primavara? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

* bre, ma uit la filmu' asta in fiecare seara, de cand l-ai pus aici. ce mama ma-sii facusi!? ...nu puteai sa astepti si tu pana la primavara? :D

 

pai scoate micul monstru din barlog si hai. nu vezi ce mumos e afara? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici poate voi gasi pe cel care vrea sa isi infrumuseteze motocicleta , eu sunt mai rock , mai "hardist" asa ca vreau sa schimb oglinzile si cover urile de la baterie si cel de la filtru de aer cu cele negre .Care vrea sa le puna pe astea cu vulturul sa dea un semn si sa vina sa facem schimbul.

La coverul de la filtrul de aer a sarit intr-un loc cromul dar insesizabil .

post-9934-0-94682900-1354205838_thumb.jpgpost-9934-0-87872100-1354205858_thumb.jpgpost-9934-0-98967100-1354205873_thumb.jpgpost-9934-0-70815500-1354205817_thumb.jpg

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: daca nu sunt de acord cu gunoaiele care trambiteaza ca Harley-ul e un kacat inseamna ca "ma laud"?

Ce te face sa crezi ca cei care nu agreaza Harley sunt neaparat gunoaie? Mai gandeste-te!!!!Daca vrei sa fii respectat,respecta la randul tau...

 

Aici poate voi gasi pe cel care vrea sa isi infrumuseteze motocicleta , eu sunt mai rock , mai "hardist" asa ca vreau sa schimb oglinzile si cover urile de la baterie si cel de la filtru de aer cu cele negre .Care vrea sa le puna pe astea cu vulturul sa dea un semn si sa vina sa facem schimbul.

La coverul de la filtrul de aer a sarit intr-un loc cromul dar insesizabil .

post-9934-0-94682900-1354205838_thumb.jpgpost-9934-0-87872100-1354205858_thumb.jpgpost-9934-0-98967100-1354205873_thumb.jpgpost-9934-0-70815500-1354205817_thumb.jpg

Poate ca mai simplu ar fi sa le sablezi fin,un primer si vopsea bune si basta....Exista solutii chiar si pentru plastice.Cu oglinzile e mai dificil,dar poate ies asa,mai engraved....

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai scoate micul monstru din barlog si hai. nu vezi ce mumos e afara? :)

 

* tare l-as scoate, nenea...

da' eu nu ma mai urc in sa, pana nu repar genunchiul. ca sta sa crape. bem noi un vin fiert peste vreo 2 sapt. asa si povestim despre plimbarile din vara, da? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat pentru cei care se considera pertinenti: cand faceti comentarii nu mai vorbiti de HD in genere... suna hilar de stupid... sunt atat de multe modele incat este cel putin aiurea sa spui ca Harley-ul asa si pe dincolo( a 10 oara cand spun asta)... nu vad ce legatura ai putea gasi intre Muscle si Panhead, XR si Springer.

 

Transilvania, chiar daca ti-ai potolit tonul nu inseamna ca avem sau o sa avem texte in comun, ce am spus este complet adevarat - inclusiv apelativele in cauza

 

Si inca ceva, pt labele din zona: daca intram pe topicurile voastre ce kacat in care laudati tot felul de jafuri de ascutitori si aspiratoare atomice si aratam vre-un lucru bun depre un model sau altul de HD ar fi sarit cu gura. Asa ca nu ma bag la topicuri zemoase de gen "cel mai cel motor" cel mai..." etc... chiar daca la nr de ani pe motor, nr de km si nr de motoare avute in viata... as avea cel putin greutatea necesara.

 

Daca spui ceva de o japoneza pt navetisti, e complet ok sa aberezi in termeni de omagiu comunist! Dar daca e vorba de Harley... hehehee.... nu poti nici macar sa argumentezi dece nu e un "gunoi" ( si asta pe un topic dedicat). So fuck off!!!!!

Frustrati la 2 lei kilu'

 

 

http://vimeo.com/34581394

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spui Hd, te referi la Sportster? Pentru ca aici este Topic pentru Sportster. Din experienta pe Sportster spui ce spui?

 

Da HD. spun din experienta pe un sporster de prin 98, usor modificat pe partea tehnica, adica un stage 1, cu suspensii Ohlins care sa permita o cursa mai buna si o amortizare mai eficienta a socurilor, plus dotat cu gume de teren. e al amicului in cauza si-l foloseste sa se dea mai mult prin gropi si teren accidentat cu el. Cu Cross bones-ul nu sunt nebun sa incerc, are garda coborata bine si nu se impaca prea bine springerul cu denivelarile, desi l-am incercat pe drumuri rupte bine :)

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ciudat cu springerul, poate ca nu mai il fac in acelasi fel; springerul era unica suspensie pe HD pe vremea drumurilor de macadam, ar trebui sa-si faca treaba. O fi springer mai decorativ, de asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ciudat cu springerul, poate ca nu mai il fac in acelasi fel; springerul era unica suspensie pe HD pe vremea drumurilor de macadam, ar trebui sa-si faca treaba. O fi springer mai decorativ, de asfalt...

am scris acolo ca are garda coborata bina jos. ceea ce face suspensiile spate bune spre nimic. :) asa ca singura parte care amortizeaza ramane springerul. iar la 330 de kile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat pentru cei care se considera pertinenti: cand faceti comentarii nu mai vorbiti de HD in genere... suna hilar de stupid... sunt atat de multe modele incat este cel putin aiurea sa spui ca Harley-ul asa si pe dincolo( a 10 oara cand spun asta)... nu vad ce legatura ai putea gasi intre Muscle si Panhead, XR si Springer.

 

Transilvania, chiar daca ti-ai potolit tonul nu inseamna ca avem sau o sa avem texte in comun, ce am spus este complet adevarat - inclusiv apelativele in cauza

 

Si inca ceva, pt labele din zona: daca intram pe topicurile voastre ce kacat in care laudati tot felul de jafuri de ascutitori si aspiratoare atomice si aratam vre-un lucru bun depre un model sau altul de HD ar fi sarit cu gura. Asa ca nu ma bag la topicuri zemoase de gen "cel mai cel motor" cel mai..." etc... chiar daca la nr de ani pe motor, nr de km si nr de motoare avute in viata... as avea cel putin greutatea necesara.

 

Daca spui ceva de o japoneza pt navetisti, e complet ok sa aberezi in termeni de omagiu comunist! Dar daca e vorba de Harley... hehehee.... nu poti nici macar sa argumentezi dece nu e un "gunoi" ( si asta pe un topic dedicat). So fuck off!!!!!

Frustrati la 2 lei kilu'

 

http://vimeo.com/28537707

 

http://vimeo.com/34581394

Ce te face sa crezi ca as vrea sa am texte cu tine?Man,nu te flata....Apropo!!Blade-ul ala e criminal.Vedeti Schubert motorcycle.Al naibii nemti!I-au ascuns filtrul de ulei si motorasul arata mult mai bine...

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu springer.La frana cu oprire din scurt se balanseaza fata de cateva ori.Uneori face asa si in mers....Cu un amortizor hidraulic suplimentar

se schimba ecuatia...in bine.

hihi stim, dar acu banii mei se duc in directia... amenajare casa. asa ca bunatatile pt HD mai tarziu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...