Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Eu faceam referire la remarca lui windfucker care zicea de motorul sau EVO de 1340cmc, care tip de motor nu a fost montat niciodata pe vreun Sportster.

Pe Sportster era un alt motor EVO dar de 883cmc apoi de 1100cmc si ulterior de 1200cmc.

 

Cat despre motoarele Big Twin EVO fata de EVO Sportster, eu zic ca desi unii vor sa spuna ca sunt acelasi lucru eu zic ca nu e chiar asa. Motorul de Sportster nu este Big Twin. Inca...

In primul rand cadrul de Sp. nu se potriveste cu un Big Twin. Apoi transmisia si asa mai departe. Am pus varianta de la Wiki in engleza ca e mai usor decat sa explicam traducerea.

 

Evo Sport.

 

 

The quasi-unit construction of the Harley-Davidson Sportster, which has been part and parcel with the highly successful model line since its inception, was retained with the Evolution engine upgrade in 1986, resulting in a unique valve train configuration. Unlike almost any other engine in production today, the Sportster Evolution uses one cam per engine overhead valve, resulting in four individual, single-lobe, gear-driven camshafts. The cam lobes are thus all located one behind another, and pushrods are arrayed in parallel fashion as a result. This allows each lifter and pushrod to deflect from the cam lobes perpendicular to the lobe plane. This configuration is friendly to radical, high-output cams, making the Sportster Evolution a natural choice for the once Harley Davidson owned line of Buell Motorcycle Company sportbikes from 1986 up to 2003.

The Sportster Evolution engine has remained largely unchanged from 1986 to 2006, though changes to the transmission, final drive and motor mounts have necessitated changes to the Sportster Evolution case. Construction is almost entirely the same between 883 cc and 1,200 cc versions; the chief difference between the two is a much smaller bore on the 883 cc, along with slightly different heads. Conversions from 883 cc to 1,200 cc are relatively inexpensive and commonplace,[3] and cheaper than the price premium to go from a 883 to 1,200 engine on a new bike.[4] Carburetors were standard on Sportster engines until 2007, when they were replaced by the Delphi Electronic Sequential-Port Fuel Injection (ESPFI) system.

 

EVO Big Twin:

 

 

The Evolution Big Twin saw a fifteen-year run in Harley-Davidson's "big bikes," in the Dyna, Softail, FXR, and Touring frames, and is basically a newer style top end and stroker flywheel assembly upon the slightly modified shovelhead case.

The Big Twin utilizes a single, four-lobe, gear-driven camshaft located just above the crankshaft axis. While this simplifies camshaft replacement, it complicates the Big Twin valve train with tappet/lifters & pushrods that each deflect from the camshaft at wildly different angles. The Big Twin pushrods have a distinct helical appearance because the vertical plane formed by each cylinder's rockers (front-to-back) is exactly perpendicular to the vertical plane formed by the cam lobes (left-to-right). The need for one lifter & pushrod set to reach all the way out to the most outboard cam lobe gives rise to the Big Twin's tell-tale offset lifter assemblies, where the forward lifter assembly is located slightly farther out and rotated to enable the valve gear to make the reach.

The Big Twin has been accompanied by a number of different primary drives and transmissions, both on production Harley-Davidson motorcycles and in custom applications. The aftermarket selection of accessories for these closely related systems is wide, as it is for the engine itself.

The Evolution Big Twin motor is, for now, the last of the line of single cam, overhead valve motors tracing their lineage back to the ground breaking Knucklehead design penned by founder Bill Harley. In its 1994 to 2000 (FXR4) final configuration, with rockerbox and base gasket leaks fixed, it proved to be a robust, durable, and versatile power plant for all of the Big Twin platforms. It is also the largest aftermarket supported Harley Davidson design, to date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Renegade , nu mai face referiri la o parere anume , pentru ca nu este reprezentativa .

Mi-am permis sa dau exemplul asta , ptr ca unu' a zis el asa ca babardesti un motor de hd la ralanti , dupa care altul a pus un clip cu un evo la ralanti , dupa care altu' care se crede Perry Mason a vrut sa faca misto de ala cu clipu' cu motorul lui la 600 ture ....

Cred ca cel mai bine ar fi sa ma limitez la "a citi" sectiunea , pentru ca , oricum lumea nu e satiscafuta daca nu se lasa cu injurii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, pun problema altfel...

Este un 1200 Shovelhead Big Twin? Daca da, de ce?

Este un 1200 Sportster Big Twin? Daca nu, de ce?

Si nu cadrul sau transmisia fac un motor sa fie "Big". Deci, care sunt argumentele?

 

daca vrei tu,poti sa-i spui si sporty-ului de 1200cc bigtwin,dar denumirea a aparut odata cu primele modele cu cilindreea mare,peste 1000cc(F-head,Flathead etc...) ....sporty intra inca de atunci la small-twin.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@windfucker: scuze daca te-am deranjat dar scopul nu era sa atac ceva la postul tau ci sa separ cele doua idei.

 

@HD: te-ai gandit sa-i intrebi pe cei de la HD de ce le-au separat? Poate o sa primesti un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred (parerea mea) ca acest termen a aparut din dorinta celor de la Harley de a acapara un alt segment de clienti, adica incepatorii si femeile. Si si-au zis ei ca cea mai buna metoda este sa numeasca Big Twin un 1200cc, adica mult prea mare pentru a putea fi calarit de orice motociclist, iar Small Twin un 900cc, adica facut pentru oricine.

Si uite asa a ajuns Ironhead-ul, o motocicleta cu motor de 900cc sa fie considerat motocicleta pentru fete, iar lucrul asta s-a pastrat pana in ziua de azi, cand Sportsterul cu motor de 1200cc este tot o motocicleta pentru fete si incepatori.

Adica Sportsterul 1200 a ajuns din urma la cilindree Big Twin-ul cu motor de 1200, nu este deloc departe de Big Twin-ul cu motor de 1340 sau chiar 1450, dar totusi este o motocicleta pentru incepatori.

Ceva nu este in regula aici... Mai ales ca (cine cunoaste) Sportsterul nu este deloc o motocicleta tocmai cuminte, este chiar sportiva. In anii '60 era preferata tuturor motociclistilor adevarati (uitati-va la poze cu ceea ce calaresc bikerii din anii aia). Stim cu totii ca un Sportster vibreaza la viteza mare de-ti clantane dintii in gura, iti cad mainile de pe ghidon si picioarele iti sar de pe scarite. Cum poate fi o motocicleta sport de 1200cc, nu prea usoara si cu vibratiile alea, considerata un Small Twin pentru fete si incepatori eu chiar nu inteleg?! Pai un asa-zis Big Twin va avea un motor mult mai relaxat si va fi mult mai confortabil la drum.

Sau, ma uit la Twin Cam, tot un Big Twin, cu motor 1450. Vad o fata de Sportster, vad si pe spate amortizoare si roata tot cam ca la Sportster, vad o cutie de viteze prinsa de motor tot ca la Sportster si mai vad un motor care este doar cu 250cc mai mare decat al unui Sportster. Si nici o motocicleta extraordinar de grea nu este, ca sa zici ca sunt niste diferente atat de mari intre cele doua modele, ca unul sa poata fi numit Big Twin, iar celalalt Small Twin.

Va reamintesc ca pana in 2004 Sportsterul a avut cutia separata de motor, asta ca sa nu existe afirmatii de genul: Domnule, Big Twin-urile au cutia separata. Si Sportsterul tot separata o are, putand fi demontata fara sa desfaci motorul.

Da, si ar mai fi ceva... Din cate am mai vazut si eu pe ici pe colo, de la cartere in sus se cam potrivesc la Sportster cilindrii, pistoanele, chiuloasele de Big Twin EVO. Desigur, cu mici adaptari, dar este cert ca vin direct pe aceleasi prezoane, pistonul de 1340 cica ar avea acelasi diametru cu cel de 1200, fiind doar putin mai inalt, chestii de genul asta.

 

Nu stiu, nu prea ma pricep, iar aceste intrebari pur si simplu ma bantuie: De ce un 1200 nu este Big Twin, iar un alt 1200 sau 1340 sau 1450 sau... este Big Twin?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shovelul este big twin dar Sportsterul nu... si nu e vorba cat e de "big" ci de tipul de motor, care repet, nu poate fi mai diferit. Pana la urma este numai un nume care nu are nimic de a face cu cilindrea (sunt kituri de 1500cc pt Soprtsty) Mai aproape e un shovel de un evo cand sunt big twin decat un sportster si un Softail chiar ambele Evo.

 

Din pacate HD tre sa te contrazic... ce vezi tu pe pe Dyna twin cam nu sunt piese de Sportster ci de pe Evo big twin.

Iar cutia pe XL era "separata" in sensul ca avea o camaruta separata unde se afla, dar motorul era si este intr-o bucata si cutia este inauntru lui in spatele ambreiajului! Pe cand la big twinuri este separata cu adevarat. Poti sa dai cutia jos fara sa dai motorul si viceversa, iar primary boxul la fel...sunt bucati distincte si separate. F diferit e si felul in care sunt camele si cum sunt tijele impingatoare, conceptia chiuloasei si a vibrochenului... chiar nimic nu este la fel!

 

Nimeni nu zice ca unul e mai tare sau mai bun ... ci doar diferite!



trebuia un nume care sa faca diferenta, asa ca le-a spus big twin... tocmai ca sa faca diferenta intre ele si Sportster. Deci e clar dece nu poate fi XL-ul big twin oricat de mare ar fi el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un review haios facut de acesti baieti de la paris pana in scotia. 1200 de km in 17 ore cu bune si rele pe un '48 si un '72 :)

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma racaie din ce in ce mai tare sa-mi iau un Sportster 883.

 

Intrebarile ar fi urmatoarele:

 

1. Am 1,92 metri. As arata ca o maimuta pe tricicleta pe un Sportster? Are cineva Sportster si inaltimea necesara sa-mi spuna din experienta? :rock:

2. Am vazut cateva la vanzare. Mai mult sau mai putin modificate. Este posibil sa fie cu probleme la ITP/RAR? Exemplu: roti mai late decat stock. E posibil sa o cumpar si sa ma trezesc ca trebuie s-o aduc in starea initiala sa pot sa o inscriu?

 

3. Model pana in 2003 sau dupa? Adica motor pe rigid sau pe tampoane de cauciuc?

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti cam inalt pt un Sportster... parerea mea. Poate cu forward controls (fara ele nici sa nu incerci) si apehangers sau dragbaruri f late...

Modificarile nu conteaza daca nu sunt chiar extrem de evidente - cadru chopperit, roata pe fata de 200, spate 300, etc...

Depinde cat de hardcore esti... prins rigid e pt baietii care nu plang. dar pana la urma, ala care il gasesti cu banul pe care il ai, o sa fie cel perfect! heheheheheh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...mai intai trebuie sa te sui tu pe unul sa vezi cum arati.eu am 1,83 si eu zic ca pentru mine e ok.eu am trecut itp cu o roata de 140 pe spate,in talon fiind 130,dar nu cred ca e general valabil...cat despre an,am preferat sub 2003 din ceea ce ma informasem inainte,dar aici trebuie sa iti spuna cei cu mai multa experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Am 1,92 metri. As arata ca o maimuta pe tricicleta pe un Sportster?

Da, ai arăta ca o maimuţă pe tricicletă. Am aceeaşi inălţime şi m-am gândit şi eu la Sportster la un moment dat, până să realizez cum arăt pe el. Aşa că mi-am luat Road King, mi se potriveşte mai bine ca volum. Îl vând. Îl vrei?

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai flex, si eu am 1,90 si merg pe vulcanul meu bobberit, care-i cam la aceleasi dimensiuni cu un sportster :)

nu prea-s curios cum arat pe ea, da ii comoda si la cum am facut-o am pozitie de dat jar pe curbe;

urmeasa si frisco pegs si ceva modificare la cric, ca prea o frec de asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e. Era cat pe-aci sa-l iau eu, dar bucurestiul s-a miscat mai rapid atunci cu banii... Interesant motor... Cred ca l-am prins intr-o faza si mai modficata, parca nu mai era asa aripa spate, se mai schimbase ceva pe la el...

Editat de Ancalagon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e. Era cat pe-aci sa-l iau eu, dar bucurestiul s-a miscat mai rapid atunci cu banii... Interesant motor... Cred ca l-am prins intr-o faza si mai modficata, parca nu mai era asa aripa spate, se mai schimbase ceva pe la el...

 

...Doua amortizoare pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Atunci spor la cumparaturi!

 

Nu uita totusi ca ceea ce cumperi este doar o platforma.

 

Parerea mea este ca pentru cei 4800 eu, acea platforma, desi are motorul de 1200,este un pic cam scumpa. Mai ai de bagat ceva bani pana sa o faci sa arate si sa mearga decent.

 

My 2c...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...