Sari la conținut

Tura Austria - Italia - Croatia La Vara


DanP
 Share

Postări Recomandate

La sfarsitul lunii Iunie vreau sa plec in luna (de fapt 2 saptamani) de miere cu nevasta. Ca puncte de reper am hotarat sa vedem Austria (Grossglockner), Italia (maxim sa coboram pana la Rimini) si sa trecem cu vaporu in Croatia si de acolo acasa (Timisoara).

Fiind cea mai lunga tura si mai ales ca e in afara tarii, as dori ca cine a mai mers pe acolo sa imi dea sfaturi. Orice sfaturi sunt binevenite.

M-ar interesa trasee faine, probleme pe care le pot intampina, taxe de care nu stiu, probleme ce pot aparea pe parcurs, locuri de cazare ieftine, de ce trebuie sa ne ferim, legi pe care nu le stiu sau nu exista in Romania, etc.

Vreau sa planific perfect excursia, doar e voiaju' de nunta si trebuie sa iasa cat mai bine.

Mobra e Aprilia Pegaso, echipamentul e ok, experienta moto 8 ani dar doar prin tara.

 

Multumesc,

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul de la grossglockner e bine sa-l faci de la sud la nord ca alt fel mergi cu soarele in fata, te costa 17 euro (pt motocicleta) cel putin asa era anul trecut. sa ai placute frana bune si instalatia aerisita. la coborare am avut etrierii incinsi ca ziceam ca pleznesc. sa ai baterii de rezerva la aparat si filme cat cuprinde.

italieni sunt foarte javre la preturile de autostrada, si pe alte drumuri poti intalni blocaje foarte mari + lipsa de camplinguri+ gasesti foarte rar un vorbitor de engleza.. norocul nostru ca is vorbitor de romana pe acolo.. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut si eu o tura ca asta, tot prin grossglockner, dar m-am oprit in Pisa si m-am introsc prin nord, austria, cehia.

am povestit despre asta pe forumul tanga, inclusiv detalii "tehnice" aici, daca ai timp uita-te poate te ajuta. http://www.tanga-moteurs.ro/forum/index.ph...=270&st=130

locuri ieftine de stat sunt hostelurile si campingurile, iar campinguri sunt multe. e scumpa autostrada la italieni, se plateste la kilometru. de ex pt 500 km am platit 28,9 euro! sunt scumpe si intrarile la muzee si alte locuri misto de vizitat, 13-18 euro/pers. dar merita dat banul pt asta. benzina, haleala la supermarket sunt cam ca la noi. la italieni era 1,43 litru de benzina, ceea ce vine ceva mai mult. viteza de mers fara probleme este 145-150 pe autostrada, desi restrictia e de 130. daca ai intrebari mai concrete, intreaba-ma si poate te ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate "Casa de piatra"! E frumos traseul care vrei sa faci, nu poti sa nu treci pe la Venezia cu sotia,e orasul indragostitilor,se gasesc campinguri (bungalows)curate si ieftine,de la Grossglockner merita sa intri in Italia facind la E 66 in acest fel ai ocazia de a vedea Cortina d"ampezzo,de acolo pentru a evita autostrada pentru Venezia(plictisitoara) i-ti convine sa faci Strada Statale Di Alemagna.Pentru a atraversa Adriatica trebuie sa cobori pina la Ancona de unde ai posibilitatea de a lua nava pentru Split sau pentru Zadar,de la Rimini nu e nici o nava care pleaca pentru Croazia.De la Venezia la Ancona sint 300 km,cam multi pentru ai face pe provinciala,autostrada e mai rapida si te costa 17,70 Euro,benzina azi costa 1,21euro.Dac te pot ajuta cu altceva scrie-mi! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru Croatia nu-ti trebuie viza, dar pentru bosnia, serbia si muntenegru se cere viza cu cel putin 3 sapt inainte si te costa intre 40 si 60 eur pentru fiecare. in schimb poti urca din croatia prin zagreb , ungaria si timisoara.

 

traseul e uimitor prin Croatia si merita cel putin o saptamina. e foarte aglomerat in luna august, gasesti locuri de cazare dar mai greu ca totul e rezervat prin august. in schimb camping foarte misto.

 

detalii daca vrei sa citesti despre croatia, ai pe tanga.

 

http://www.tanga-moteurs.ro/forum/index.ph...ic=338&st=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți dau Âşi eu ceva sfaturi pentru Croația. În primul rând să nu ratezi rezervația de la Plitvice. Intrarea e pe la 60RON/persoana dar merită. În august e cam aglomerat în zona de coastă, am mers sute de km pe linia dintre benzi dar fără probleme, maÂşinile fac loc motocicletelor. Atenție mare la asfalt! Asfaltul lor are mai puțin bitum Âşi mai multă piatră care, de fapt, este un calcar. Dacă e puțin ud te duci ca pe gheață! Cazarea în august e pe la 30€/2 persoane, în condiții decente, fără masă; asta în zonele turistice: litoral Âşi în rezervația de la Plitvice. Dacă dormiți la Plitvice puteți alege o pensiune la 15-20km pentru preturi mai bune. Pentru Plitvice merită să-ți rezervi cel putin o zi.

Ceva detalii despre călătoria mea mai poti vedea la: http://ftraian.blogspot.com/2006_08_01_ftraian_archive.html

În Croația autostrada e aprox 1€/10km, ceea ce e cam mult. Poți folosi cu încredere drumurile naționale pentru că sunt mai mult decât excelente, atât asfaltul cât Âşi Âşoferii civilizați.

Dacă ai întrebări oricând încerc să-ți răspund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

M-am mai uitat si eu pe ceva route planner si am vazut ca doar din Ancona am vapor spre Croatia.

De rezervatia Plitvice am mai auzit ca nu trebuie pierduta, asa ca e pe lista :)

 

Super povestirile de pe Tanga :bigstar:

 

"Casa de piatra" si distractie placuta!!

Eu zic ca dupa 8 ani de moto prin tara, n-ar mai trebui sfaturi de drum.

Oricum, cele de mai sus sunt super pertinente

Multumesc.

Ma intereseaza in special locuri de vazut, de campat, preturi, chestii de evitat...

In tara am umblat destul dar aici sunt acasa. Am cunostiinte cam in toate zonele tarii, daca e vre-o problema pot suna si se rezolva. In strainatate vom fi doar eu cu fata si vrem sa fim pregatiti. Pe de alta parte, excursia e mai speciala si daca nu iasa bine, o sa imi aud reprosuri toata viata. :baldy: :haha:

 

Multumesc inca o data si astept in continuare :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... ce conicidentza... shi la mine se lasa cu nunta in 9 iunie... deci shi io ash vrea sa ies la o mica "luna de miere" pe la sfarshitu' lu' iunie....

 

deci? merem impreuna? :grinbandit:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... ce conicidentza... shi la mine se lasa cu nunta in 9 iunie... deci shi io ash vrea sa ies la o mica "luna de miere" pe la sfarshitu' lu' iunie....

 

deci? merem impreuna? :bigstar:

 

DDC

 

Suuper. Felicitari si "Casa de piatra".

Noi o comitem in 2 iunie, ne revenim vre-o 2 saptamani si apoi plecam.

Ar fi super sa mergem impreuna :grinbandit:

Ramane sa vb.

 

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suuper. Felicitari si "Casa de piatra".

Noi o comitem in 2 iunie, ne revenim vre-o 2 saptamani si apoi plecam.

Ar fi super sa mergem impreuna :grinbandit:

Ramane sa vb.

 

Dan

 

Multzam la fel... kiar tre' sa ne intalnim sa vorbim.. poate o comitem "in grup"... :bigstar:

 

Eventual cauta-ma pe messenger... ddcristi

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai primiti inca 2? Pe mine si pe nevasta-mea ne bate gandul la plimbarea asta de anul trecut, insa numai anul asta avem sanse sa o punem in practica. Despre Croatia am auzit atat de multe lucruri frumoase incat vreau neaparat sa o vizitez... la pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai primiti inca 2? Pe mine si pe nevasta-mea ne bate gandul la plimbarea asta de anul trecut, insa numai anul asta avem sanse sa o punem in practica. Despre Croatia am auzit atat de multe lucruri frumoase incat vreau neaparat sa o vizitez... la pas.

 

din partea mea, "the more, the merrier"... ar fi frumos sa ne strangem mai multzi, numa' sa ne primeasca Dan cu el... :bigstar:

 

 

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...