Sari la conținut

Iesirile Motomania


Postări Recomandate

In urma succesului organizarii eventului de anul trecut de la Curtea de Arges, Motomania isi propune organizarea a doua concursuri in 2007. Unul va avea loc la Breaza si celalalt la Curtea de Arges. Concursurile vor fi pregatite pentru 3 categorii: motociclete incepatori, motociclete avansati si ATV. Detaliile de organizare vor fi anuntate ulterior.

Profitand de vremea frumoasa, am reusit sa pregatim deja traseul de la Breaza, care va cuprinde si o bucata de aprox 45 km din traseul Romaniacs din 2006. Va invitam sa urmariti filmul facut cu aceasta ocazie:

 

http://www.sendal.ro/exchange/pulsproducti...a_la_Breaza.mpg

 

 

 

 

Motomania

post-213-1170170568_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vali,intrebare :grinbandit: ....crezi k dr`ul meu de 125 face fata pe acolo....nu vreau sa castig.....dar ar insemna mult sa particip :bigstar:

 

Pana iti raspunde Vali imi dau si eu cu parerea: merge la o cursa de incepatori. Trebuie sa ai cauciucuri de cross si ar fi bine sa-i pui si transmisie de enduro (pinion mic/foaie mare) - motorul nu are putere si transmisia schimbata o sa te ajute pe urcari si la plecari in panta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha....si trebui sa adaptez ceva sau gasesc sa cumpar special pt dr`ul meu?:grinbandit:

 

gasesti sa cumperi pinion mai mic si foaie mai mare. Cauta si tu putin pe net sa vezi cam cu ce se mai dau oamenii. Pt pinioane e pe-aici un topic cu piese de dr

Daca traseul e usor, s-ar putea sa poti sa mergi si cu transmisie de strada. Dar e mai safe cu transmisie de enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa si pe mine...cunosc de putin timp arta asta a motocicletelor si m-as baga la o tura...cum a spus si cel mai de sus...nu sa castig, decat de dragul de a concura!

 

 

 

Adevarul e ca baietii de la Motomania se poarta absolut incantator cu incepatorii. Am nimerit din intamplare la ceea ce ei numesc Eventul de la Curtea de Arges, in calitate de spectator.

Dupa doar 1 luna imi cumparam motor si de atunci ies cu ei in fiecare weekend, ba la munte, ba la Ciolpani.

Ei sint o gasca de vreo 3-4 care merg bine. Cu toate astea au avut rabdare sa stea dupa mine (cine a luat-o de la zero la enduro stie ce inseamna pt un incepator primul noroi, primul urcus, prima data cand simti ca nu mai ai maini de loc, etc) si am reusit sa fac progrese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vali,intrebare :bigstar: ....crezi k dr`ul meu de 125 face fata pe acolo....nu vreau sa castig.....dar ar insemna mult sa particip :baldy:

din pacate trebuie sa iti spun ca nu face fata...pt dr 125 trebuie totusi ceva mai usor, din cauza suspensiilor si a puterii....

dar vei putea merge pe traseul de incepatori, sau cel de atv...

 

marfa filmuletzul!

 

Vali,

Asteapta putin sa iasa calendarul federatiei sa nu le puneti peste vreo cursa de enduro sau rally din campionat.

merci de sfat ioane... asa o sa facem...

 

m-ar interesa si pe mine...cunosc de putin timp arta asta a motocicletelor si m-as baga la o tura...cum a spus si cel mai de sus...nu sa castig, decat de dragul de a concura!

esti binevenit....vorba ta, nu trebuie sa castigi.... trebuie doar sa incerci... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde pe la Breaza? Se poate posta o harta cu traseul facut? Eu am plantatie de coca :grinbandit: prin zona, merg destul de des, si caut trasee prin zona. Multumesc anticipat :bigstar:

 

 

De regula la Breaza iesim in teren pe la platoul de dupa pensiunea Tudor. Cazarea recomandata este totusi pensiunea Floarea, unde am reusit sa-i obisnuim cu noroi si zgomot (50 RON/pers/noapte).

Dupa platoul amintit se face stanga pe creasta. Urmeaza aprox 20 km de traversari de rauri si paduri dupa care se ajunge in traseul romaniacs care e cat de cat marcat cu benzi KTM si ceva sageti pe copaci. (Aprox. 45 km) Pt acuratete insa, am putea sa-ti pasam trackul gps. Ca varianta de intoarcere e sau prin Sinaia (ciorba buna la un peco Agip) si apoi macadam paralel cu DN1, sau tot peste munti, pe la o cariera de piatra unde vei gasi un urcus destul de...mizerabil.

Daca ai chef, data viitoare mergem impreuna.

 

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula la Breaza iesim in teren pe la platoul de dupa pensiunea Tudor. Cazarea recomandata este totusi pensiunea Floarea, unde am reusit sa-i obisnuim cu noroi si zgomot (50 RON/pers/noapte).

Dupa platoul amintit se face stanga pe creasta. Urmeaza aprox 20 km de traversari de rauri si paduri dupa care se ajunge in traseul romaniacs care e cat de cat marcat cu benzi KTM si ceva sageti pe copaci. (Aprox. 45 km) Pt acuratete insa, am putea sa-ti pasam trackul gps. Ca varianta de intoarcere e sau prin Sinaia (ciorba buna la un peco Agip) si apoi macadam paralel cu DN1, sau tot peste munti, pe la o cariera de piatra unde vei gasi un urcus destul de...mizerabil.

Daca ai chef, data viitoare mergem impreuna.

 

Seba

 

 

OK! Tinem legatura. Treaba e ca eu am un LC4 echipat cu Mitas E09. Folosesc motocicleta si pe strada :bigstar: N-as vrea sa va intarzii, sa stati dupa mine. Oricum, multumesc pentru informatii si pentru invitatie. Vorbim :baldy:

 

ps- Cand mai plecati, da-mi si mie un PM cu cateva zile inainte. Bafta :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos film, frumos traseu. :grinbandit:

 

De unde iau si eu o camera de casca?

 

www.helmetcamera.com

sau da-i un PM lui Geza Benedekfi de-aici de pe forum. El are camera si dispozitiv de stocare super jmeker

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde iau si eu o camera de casca?

 

 

Incearca www.viotac.com sau www.viosport.com

 

Pentru inregistrare folosesc Archos AV500 Mobile DVR ( nu l-am mai vazut pe viotac ) dar se gasesc...

 

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti sa cumperi pinion mai mic si foaie mai mare. Cauta si tu putin pe net sa vezi cam cu ce se mai dau oamenii. Pt pinioane e pe-aici un topic cu piese de dr

Daca traseul e usor, s-ar putea sa poti sa mergi si cu transmisie de strada. Dar e mai safe cu transmisie de enduro.

pt pinioane am eu p cineva care le face super-bine....

tre sa ii fac si eu o comanda pt un set, 13 cu 52 d dintzi....vreau sa imi folosesc dr-ul doar in off-road

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...