Sari la conținut

Calatoria Fantastica (the Amazing Voyage)


manon_
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa incercati sa intrati pe www.tavooo.com si nu o sa va para rau. este povestea a doi calatori care fac un drum in jurul lumii, de 150.000 de kilometri, pe doua Yamaha YBR de 125cc. Au fotografii superbe, si povestiri interesante. Eu am tinut legatura cu ei si i-am invitat sa treaca si Romania pe itinerariul lor, sa vina prin Bucuresti. M-am oferit sa-i cazez la mine acasa si sa-i ajut asa cum pot. Daca vi se pare o chestie interesanta si vreti sa participati, va rog scrieti-mi !!! Nu o sa va coste nimic, decat daca vreti voi...

Va multumesc si va salut!!! Mergeti cu Dumnezeu inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e extrem de interesant cum s-au aventurat la 125cc. bravo lor frate! eu unul cu motoru meu de 125cc mi-ar fi putin frica sa ma aventurez la asa ceva. am intrat pe site si chiar ii admir pe baietii astia. e super ca i-ai invitat in Romania si sa ne tii la curent cu noutatile :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa incercati sa intrati pe www.tavooo.com si nu o sa va para rau. este povestea a doi calatori care fac un drum in jurul lumii, de 150.000 de kilometri, pe doua Yamaha YBR de 125cc. Au fotografii superbe, si povestiri interesante. Eu am tinut legatura cu ei si i-am invitat sa treaca si Romania pe itinerariul lor, sa vina prin Bucuresti. M-am oferit sa-i cazez la mine acasa si sa-i ajut asa cum pot. Daca vi se pare o chestie interesanta si vreti sa participati, va rog scrieti-mi !!! Nu o sa va coste nimic, decat daca vreti voi...

Va multumesc si va salut!!! Mergeti cu Dumnezeu inainte!

 

te sustin,super ideea,sunt bineveniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sint acum? :cheers: :eek:

 

 

acum sunt in Berlin. Stau acolo de cateva sile si vor pleca din nou la drum. sper sa se hotarasca sa treaca pe aici. o sa le pregatesc ceva frumos.

mi-ar placea sa fie si cativa dintre voi dispusi sa ajute.

 

va multumesc!

 

Era o sectiune pe site unde, cei care doreau, puteau sa intre si sa afle cum pot sa-i ajute pe cei doi in calatoria lor. Asa mi-a venit ideea ca as putea sa contribui si eu, macar cu putin ( pentru ca sunt student, si muncesc pe un salariu micut, si deci nu pot mai mult).

 

M-am gandit ca, daca itinerariul lor trece prin Romania, pot sa-i cazez o noapte sau doua la mine acasa, sa le dau o masa calda, sa le dau sansa sa plece de la mine cu hainele spalate, si poate sa mai "donez" ceva, ca de exemplu 1-2 litri de ulei, sau vreo 10 litri de benzina, o bujie :D , orice.

 

Nu e cine stie ce ajutor, dar eu atat am posibilitatea sa fac, si chiar vreau sa fac ceva, pentru ca stiu cum e sa-ti placa viata pe doua roti, stiu cum e sa simti chemarea drumului, si sa vrei sa pleci departe, departe...

 

Eu am un respect foarte mare pentru ei, pentru ca au avut curajul sa plece la un asemenea drum, pe doua motorete micute, fara sa stie daca vor reusi sau nu, daca vor mai ajunge intregi acasa...

 

In cazul in care cei doi ( Gustavo si Elke ) imi vor spune ca s-au hotarat sa vina prin Bucuresti, voi incerca sa iau legatura cu cati mai multi din comunitatea motociclistilor din Romania, dar mai ales din Bucuresti si voi incerca sa inrolez cativa ( sau mai multi ) ca sa ne strangem sa facem ceva frumos pentru ei ( si chiar si pentru noi - o sa va spun mai incolo ce vreau sa spun ).

 

Daca sunt dintre voi oameni carora le place touringul, si care vor sa dea o mana de ajutor ( se poate face asta fara sa cheltuiti nici un ban, doar cu un pic de efort si bunavointa ) va rog trimiteti-mi o adresa de mail, aici pe topic, sau scrieti-mi pe theosagnostos@yahoo.com

 

Va multumesc ! Va salut !

Drum intins ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum sunt in Berlin. Stau acolo de cateva sile si vor pleca din nou la drum. sper sa se hotarasca sa treaca pe aici. o sa le pregatesc ceva frumos.

mi-ar placea sa fie si cativa dintre voi dispusi sa ajute.

 

va multumesc!

 

Era o sectiune pe site unde, cei care doreau, puteau sa intre si sa afle cum pot sa-i ajute pe cei doi in calatoria lor. Asa mi-a venit ideea ca as putea sa contribui si eu, macar cu putin ( pentru ca sunt student, si muncesc pe un salariu micut, si deci nu pot mai mult).

 

M-am gandit ca, daca itinerariul lor trece prin Romania, pot sa-i cazez o noapte sau doua la mine acasa, sa le dau o masa calda, sa le dau sansa sa plece de la mine cu hainele spalate, si poate sa mai "donez" ceva, ca de exemplu 1-2 litri de ulei, sau vreo 10 litri de benzina, o bujie :scratch: , orice.

 

Nu e cine stie ce ajutor, dar eu atat am posibilitatea sa fac, si chiar vreau sa fac ceva, pentru ca stiu cum e sa-ti placa viata pe doua roti, stiu cum e sa simti chemarea drumului, si sa vrei sa pleci departe, departe...

 

Eu am un respect foarte mare pentru ei, pentru ca au avut curajul sa plece la un asemenea drum, pe doua motorete micute, fara sa stie daca vor reusi sau nu, daca vor mai ajunge intregi acasa...

 

In cazul in care cei doi ( Gustavo si Elke ) imi vor spune ca s-au hotarat sa vina prin Bucuresti, voi incerca sa iau legatura cu cati mai multi din comunitatea motociclistilor din Romania, dar mai ales din Bucuresti si voi incerca sa inrolez cativa ( sau mai multi ) ca sa ne strangem sa facem ceva frumos pentru ei ( si chiar si pentru noi - o sa va spun mai incolo ce vreau sa spun ).

 

Daca sunt dintre voi oameni carora le place touringul, si care vor sa dea o mana de ajutor ( se poate face asta fara sa cheltuiti nici un ban, doar cu un pic de efort si bunavointa ) va rog trimiteti-mi o adresa de mail, aici pe topic, sau scrieti-mi pe theosagnostos@yahoo.com

 

Va multumesc ! Va salut !

Drum intins ...

 

Asa un motociclist ca tine gasesti mai rar.

Bravo, ai toata admiratia si stima mea. eu sunt in portugalia acum, dar daca pot ajuta cu ceva.... lasa-mi un pm

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o nota de incurajare postata pe site ul lor la guestbook.Emilian ma numesc.Sper sa primeasca cat mai multe posturi din partea romanilor, asa poate ii facem sa treaca prin Romania,ar fii de admirat sa i ajutam si noi.Unde-s multi puterea creste.Numai bine tuturor. Uffff ce calatorie de vis pt. oamenii astia.:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram cam ingrijorat ca nu mai primisem nici un mail de la ei de vreo saptamana, dar acum mi-au scris, si mi-au zis ca mai au ceva treaba prin Berlin, ca sa se pregateasca pentru continuarea drumului [ nu sunt sigur, dar cred ca si-au gasit ceva de lucru acolo, ca sa mai faca niste bani pentru calatorie, si sa-ri mai repare Gustav niste chestii la motocicleta, ca e cam obosita dupa 60.000 km ( !!! cine credea ca o Yamaha YBR 125, cumparata second-hand, cu cca. 10.000 km facuti, poate sa reziste la un asemenea drum ??? ) ]

 

Au spus ca in momentul asta ar fi nevoie de un mare obstacol (sau inconvenient) ca sa-i impiedice sa treaca prim Bucuresti. Ca e greu sa refuze o asemenea invitatie, si ocazia de a-si face atatia amici noi...

 

O sa va tin la curent cu ceea ce se va intampla in continuare...

 

P.S. in urmatoarele cateva zile (au spus ei) vor fi postate pe site (www.tavooo.com) si restul de fotografii facute dupa Portugalia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am scris si noi si ne-au raspuns ca vor ajunge in cateva luni in Ro. Noi ne-am gandit sa-i insotim pe o bucata de drum, poate de la punctul de intrare in tara pana la Bucuresti. Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intr-adevar o experienta unica. Am navigat pe site-ul aminit inainte de a vedea ca este mentionat si aici. Mi-au dat lacrimile citind despre aceasta calatorie si vizionand fotografiile. Au fost lacrimi de bucurie vis avis de faptul ca "se poate", fiind nevoie inainte de toate de vointa si dedicatie. Si mai mult surprins am fost de felul in care ati reactionat cei de aici de pe forum (pozitiv). Personal, un impatimit al motociclismului in general, sunt atat de bucuros sa constat ce " oameni pe doua roti - de treaba" avem pe drumurile nationale si internationale.

Sunt cu un picior in avion sa ma intorc defintiv ACASA si nerabdator sa va intalnesc pe la intruniri si drumetii. Va am in colimator de ceva vreme.

Ferdinand

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Stiam de baieti si de povestea lor si ma bucur foarte tare sa vad ca sunt oameni care chiar actioneaza cand e vorba de a-ti dori ceva de la viata.

Felicitari pentru atitudine si fii sigur ca vom multi romani acolo cand vor veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt cu un picior in avion sa ma intorc defintiv ACASA si nerabdator sa va intalnesc pe la intruniri si drumetii. Va am in colimator de ceva vreme.

Ferdinand

 

:bounce:

 

"there's no place like home"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi iau motocicleta pana in vara.... si reusesc sa iau si carnetul a1.. merem si ii asteptam pla nadlac;) ar fi sooper.. si daca e dau si eu ceva......... vedem noi ce.... sa vada si ei ca romanii au suflet;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intr-adevar o experienta unica. Am navigat pe site-ul aminit inainte de a vedea ca este mentionat si aici. Mi-au dat lacrimile citind despre aceasta calatorie si vizionand fotografiile. Au fost lacrimi de bucurie vis avis de faptul ca "se poate", fiind nevoie inainte de toate de vointa si dedicatie. Si mai mult surprins am fost de felul in care ati reactionat cei de aici de pe forum (pozitiv). Personal, un impatimit al motociclismului in general, sunt atat de bucuros sa constat ce " oameni pe doua roti - de treaba" avem pe drumurile nationale si internationale.

Sunt cu un picior in avion sa ma intorc defintiv ACASA si nerabdator sa va intalnesc pe la intruniri si drumetii. Va am in colimator de ceva vreme.

Ferdinand

 

:baldy:

 

Don't be a stranger ! Nu fi strain ! trimite si tu o adresa de mail, si poate aranjam sa ne vedem intentionat pe sosea. Poate facem o tura frumoasa, ca avem si noi pe aici meleaguri frumoase. Eu, de exemplu am multe drumuri de facut prin Romania ( vreau sa fac Transfagarasanul, vreau sa fac un tur al Ardealului in cateva zile, vreau sa merg la mare de vreo cateva ori, poate chiar un drum pana in Maramures, si multe altele... ) si poate ne strangem mai multi...

Sanatate ! numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Next estimated destination:

Poland, Czech Rep., Austria, Italy

 

Esti sigur ca stiu unde e Romania? :baldy:

 

 

 

Asta era itinerariul lor estimat, inainte de a vorbi eu (si inca cativa romani care le-au scris) cu ei.

Poate ca ai dreptate, dar mie mi-au spus ca vor face tot posibilul sa vina si pe aici, ca au fost invitati e multa lume si vor sa ne cunoasca...

 

Ceea ce ma pune pe ganduri acum e ca ei nu au mai updatat site-ul din Ianuarie, nici fotografiile facute dupa Portugalia nu le-au pus inca pe site, si din cate stiu eu, sunt si acum in Berlin, dupa atata timp.

 

Ramane de vazut ce vor face in continuare...

 

Sa fiti Sanatosi!

Ne vedem pe sosea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...