Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

ma intereseaza un radiator de pegaso din 98. vreau second si un pret daca stit pe cine va care are sau aduce sa-mi dati de stire pe PM sau pe mess. e urgenta treaba!

 

Salut, vezi pe ebay.it sau ebay.de. Eu am vazut parca pe acolo cand cautam electroventilator pt a mea. Pana la urma i-am pus electroventilator de KTM. Imi cer scuze tuturor celor carora le-am amintit de United Motors vreodata :D

 

Si mai era cineva care dezmembra un Pegaso , arushajack parca e id de yahoo.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

lantul numai cu spray de lant se poate gresa sau merge si cu ulei ca nu ma pricep :D

De-a lungul a zeci de ani lanturile s-au uns cu ulei.Dar lubrifiantul spray e mai eficient-vascozitate,aderenta,capacitate de penetrare,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca este la subforumul "service" o sectiune "intretinere lant"....citeste acolo

eu l`am dat cu spray`ul de cateva ori, nu l`am curatat niciodata, nu am considerat ca`i necesar deocamdata....ce`i drept, merg cu ea doar pe asfalt....oricum, urmeaza in viitorul apropiat o curatare mai temeinica a lantului :D

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-a lungul a zeci de ani lanturile s-au uns cu ulei.Dar lubrifiantul spray e mai eficient-vascozitate,aderenta,capacitate de penetrare,etc.

pina acum si eu tot cu spray l-am uns dar acum stau mai rau cu banii si m-am gindit sa-i dau niste ulei pina una alta. ms pt. informatii :P

 

vezi ca este la subforumul "service" o sectiune "intretinere lant"....citeste acolo

eu l`am dat cu spray`ul de cateva ori, nu l`am curatat niciodata, nu am considerat ca`i necesar deocamdata....ce`i drept, merg cu ea doar pe asfalt....oricum, urmeaza in viitorul apropiat o curatare mai temeinica a lantului :D

bafta

si eu tot cu spray l-am dat pina acum. Il spalam cu benzina dupa aceea cu apa faceam o tura sa se usuce, si dupa aia il dadeam cu spray ,dar acuma cu criza asta m-am gindit sa-l dau cu ulei ca ies mai ieftin,asa ca nu stiu ce sa fac. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina acum si eu tot cu spray l-am uns dar acum stau mai rau cu banii si m-am gindit sa-i dau niste ulei pina una alta. ms pt. informatii :unsure:

 

 

si eu tot cu spray l-am dat pina acum. Il spalam cu benzina dupa aceea cu apa faceam o tura sa se usuce, si dupa aia il dadeam cu spray ,dar acuma cu criza asta m-am gindit sa-l dau cu ulei ca ies mai ieftin,asa ca nu stiu ce sa fac. :cheers:

1.Nu il mai spala cu benzina;il usuca prea tare.Spala-l cu motorina,care e grasa.

2.In magazinele de feronerie(sau hypermarketuri) se gasesc sprayuri pentru lant.Au preturi mai mici (12-15 lei la 400 ml) pentru ca nu sunt "speciale" pentru motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu il mai spala cu benzina;il usuca prea tare.Spala-l cu motorina,care e grasa.

2.In magazinele de feronerie(sau hypermarketuri) se gasesc sprayuri pentru lant.Au preturi mai mici (12-15 lei la 400 ml) pentru ca nu sunt "speciale" pentru motociclete.

si merge si ala ? nu afecteaza lantul?este o idee buna tre sa vad daca gasesc pe aici pe la noi asa ceva.ms. mult. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are pe aici genti laterale la pegaso? M-am tot uitat si nu vad unde s-ar putea monta gentile laterale. Exista ceva suporti originali mai smecheri care se monteaza intr-un loc pe care nu l-am remarcat eu cumva? Ma enerveaza deja chestia asta pt. ca nu vreau sa "improvizez suportii" pt. ca oricat de bine s-ar lucra la ei tot nu arata ca niste suporti scosi din fabrica. Recomandari, linkuri pt. suporti si genti de Pegaso?

Merci baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut enduristilor!

 

Apelez la experienta voastra, si va cer niste sfaturi. Iata ce s-a intamplat... din neatentie am spart :) segmentul de ungere la un rotax de Aprilia Pegaso 650 din 1993.

1. Cei de la Unitedmotors nu mai aduc piese de aprilia decat pentru cele fabricate din 1997 incoace.... Voi ce ziceti, se potriveste setul de segmenti de la cea din '97?? ( nu stiu inca pretul pentru set)

2. Cei de la BMW aduc setul de segmenti, cost 230 RON tva inclus, evident pentru F650 din '93 :P... Aceeasi dilema, se potriveste setul de la rotaxul pus pe BMW F650 din '93 la rotaxul de pe Aprilia Pegaso 650 din '93????

 

Daca stiti voi de unde as putea sa cumpar setul sau , eventual numai segmentul de ungere, va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii sau sfaturi..

 

Multumesc anticipat,

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut enduristilor!

 

Apelez la experienta voastra, si va cer niste sfaturi. Iata ce s-a intamplat... din neatentie am spart :) segmentul de ungere la un rotax de Aprilia Pegaso 650 din 1993.

1. Cei de la Unitedmotors nu mai aduc piese de aprilia decat pentru cele fabricate din 1997 incoace.... Voi ce ziceti, se potriveste setul de segmenti de la cea din '97?? ( nu stiu inca pretul pentru set)

2. Cei de la BMW aduc setul de segmenti, cost 230 RON tva inclus, evident pentru F650 din '93 :P... Aceeasi dilema, se potriveste setul de la rotaxul pus pe BMW F650 din '93 la rotaxul de pe Aprilia Pegaso 650 din '93????

 

Daca stiti voi de unde as putea sa cumpar setul sau , eventual numai segmentul de ungere, va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii sau sfaturi..

 

Multumesc anticipat,

 

Razvan

cosminu29 id de mess are piese de aprilica pegaso 2 e un tip de treaba care lucreaza in italia. ia legatura cu el si daca va intelegeti la pret iti trimite piesa de care ai nevoie sau...www.rycymoto.com un tip din oradea care are piese luni dupa ce primesc radiatorul de la el iti poat spune parerea mea despre el ... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

farul original nu`l mai ai?

ce fel de lupe ai bagat acolo, merita?

dati mi si mie un sfat.merita sa fac un schimb ?sa dau pegaso pe o honda ntv revere din 91? care motor e mai bun ca nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dati mi si mie un sfat.merita sa fac un schimb ?sa dau pegaso pe o honda ntv revere din 91? care motor e mai bun ca nu ma pricep.

Nu demult am citit un rewiew despre Revere,unde era foarte laudata in privinta fiabilitatii.Dar e alta categorie.Depinde ce vrei tu sa faci cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pegaso e cu motor Rotax..iar NTV cu motor de ...Honda. :D Crezi ca se compara? Plus ca vorba lui Bachus, e alta treaba NTVul. Depinde ce intelegi prin "se merita" .

prin'' se merita ''am vrut sa aflu daca sunt motoare bune ,daca se gasesc piese pt. ele etc. Ca eu si cu pegaso sunt mai mult pe sosea ca mie ''mila'' de el sa-l bag pe hotar.Asa ca tinuta mai mult imi place pegaso arata parerea mea mai bine ca honda numa ca nu stiu care e mai buna pe sosea.

Asa ca nu stiu ce sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am si eu o aprilia pegaso proaspat achizitionata,dar care are nevoie de gume noi...eu m-am gandit sa ii pun de cross...ce ziceti?a incercat careva?ii sta bine?niste sfaturi va rog.bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am si eu o aprilia pegaso proaspat achizitionata,dar care are nevoie de gume noi...eu m-am gandit sa ii pun de cross...ce ziceti?a incercat careva?ii sta bine?niste sfaturi va rog.bafta!

Chiar de cross nu merita.Merge ceva mixt gen Mitas E 07 sau,daca vrei ceva mai hard,Mitas E 09.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva mixt m-ar avantaja...nu de alta,dar merg numai pe sosea,dar avand in vedere ca mai trebuie sa trec peste liniile de tramvai si din cand in cand pe drumuri de piatra,prefer sa fiu mai sigur ca nu imi rup gatul cu slicuri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva mixt m-ar avantaja...nu de alta,dar merg numai pe sosea,dar avand in vedere ca mai trebuie sa trec peste liniile de tramvai si din cand in cand pe drumuri de piatra,prefer sa fiu mai sigur ca nu imi rup gatul cu slicuri :D

Daca mergi numai pe asfalt si,din cand-in-cand :P pe acostament,e mai bun (aderenta mai buna,rulare mai lina) E 08.De unde esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...