Sari la conținut

Ce Sa Aleg


Nyt
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Sunt intr-o mare dilema....vreau sa imi iau un motor nou si nu prea stiu ce sa fac! Am fost la ambii dealeri si am plecat de acolo cu pareri bune...dar....m-ar interesa si parerile celor care au asa ceva..referitor la fiabilitate....avantaje si dezavantaje! Multumesc mult si sper ca nu s-a mai discutat asa ceva! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

avand in vedere ca vrei sa iti iei motor nou ... japonez ...shi daca iti permiti asta probabil no sa il ti 10 ani ... problemele care ti le faci din pct de vedere al fiabilitatii sunt cam fara rost zic io ... diferentele fiind minore ... conteaza ca tu sa nu iti bati joc de ea si sa o intreti bine.

 

cel mai bine ar fi sa faci un drive test sa vezi pe care te simti mai bine ... ca pozitie, comfort, imagine, frane, suspensii, dezovoltare a puterii ... etc

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM mers si pe r1 si pe 1000rr ,singura diferenta sesizabila(pt mine) a fost ca in ture joase r1 e slab rau ,iar in ture mari (peste8000) exploadeaza literalmente(e o trecere brusca) ,pe cand 1000rr trage linear.Repet ,e parerea mea :scratch: . In afara de asta ,am inteles ca Yamaha are o pofta nebuna de ulei ,chiar producatorul da ca normal un consum de ulei de pana intr-un litru!!! Mie ,unul , mi se pare enorm...dar r1 e cea mai frumoasa intre miare ,asta tot ca parere personala :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM mers si pe r1 si pe 1000rr ,singura diferenta sesizabila(pt mine) a fost ca in ture joase r1 e slab rau ,iar in ture mari (peste8000) exploadeaza literalmente(e o trecere brusca) ,pe cand 1000rr trage linear.Repet ,e parerea mea :cheers: . In afara de asta ,am inteles ca Yamaha are o pofta nebuna de ulei ,chiar producatorul da ca normal un consum de ulei de pana intr-un litru!!! Mie ,unul , mi se pare enorm...dar r1 e cea mai frumoasa intre miare ,asta tot ca parere personala :blbl:

 

 

I agree :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt parerile de pana acum,ma ajuta foarte mult,deci s-ar putea sa ma orientez spre Honda Repsol replica! Daca mai aveti ceva sfaturi le ascult!Multumesc pt opinii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nyt , zi-mi ca ai carnet macar... intrebarea asta e frecventa la incepatorii cu exces de zel , nu te lasa dus de val.

 

Se pot tine polemici nesfarsite pe marginea subiectului asta , cel mai indicat ar fi sa faci cum te-a sfatuit Mau , un drive test cu ambele si apoi iti vei da seama care ti se potriveste . Diferentele de fiabilitate la motoretele noi sunt greu sesizabile pana si pentru "cunoscatori" dapai pentru cei noi .

 

Succes in alegerea motoretei potrivite si multi km fara nici un accident !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnet am si..nu,nu sunt incepator...altfel nu mai puneam intrebari de genul asta!Problema era ,tinand cont de faptul ca e totusi o suma pe care o investesc intr-o mototocicleta ,si ne stiind sigur ce sa iau am zis sa cer si parerea celor care au mers pe ele si in functie de acestea sa stiu ce sa fac! Multumesc inca o data pt sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vorbim de 2007, atunci r1!!!!!!

duh!

esti subiectiv!

R1 e doar umpic mai rea....

RR e doar umpic mai comoda...

 

e o parere general intalnita... nu am mers pe ele... :scratch:

 

despre aspect nu spun nimic... ar fi prea subiectiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt parerile de pana acum,ma ajuta foarte mult,deci s-ar putea sa ma orientez spre Honda Repsol replica! Daca mai aveti ceva sfaturi le ascult!Multumesc pt opinii!

eu am avut 2 modele de R1, din 2000 si 2005.look superagresiv,cuplu bun la peste8-9000 de turatii, putin instabila in curbe!nu te iarta in curbe.

de anul asta voi merge pe repsol.nu stiu daca e mai rapid, da mai sigur cu siguranta este.daca vrei sa mergi numai pe autostrada, ia-ti K7.

daca vrei sa mergi si pe viraje, repsolul e cel mai indicat.poti sa schimbi in inferioara si in mijlocul curbei,nu-ti pleaca spatele ca la R1.exact cum a mai zis cineva aici, acceleratia e constanta pe toata plaja de turatie,nu ai surprize sa te trezesti cu o acceleratie diferita in exploatare; practic asta au in plus cei de la honda, ca toti caii putere sunt transpusi pe asfalt, ca sa nu mai zic de amortizorul electronic de ghidon care face toti banii.

cand te vei obisnuicu ea, si asta e bine sa o faci mergand mai mult singur,vei vedea ca e usor de ridicat pe o roata, chiar daca honda are centrul de greutate mai jos decat yamaha.

sper ca vei lua decizia cea mai buna pentru tine, salutare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RR comoda? :rose:) glumesti :nono:

comoda relativ... nu absolut...

dupa parerea mea e cea mai comoda la clasa ei :rose: ... (a mea cel putin... prin comparatie directa cu zx9r de exemplu din acelasi an)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Sunt intr-o mare dilema....vreau sa imi iau un motor nou si nu prea stiu ce sa fac! Am fost la ambii dealeri si am plecat de acolo cu pareri bune...dar....m-ar interesa si parerile celor care au asa ceva..referitor la fiabilitate....avantaje si dezavantaje! Multumesc mult si sper ca nu s-a mai discutat asa ceva! :nono:

1. 1000 RR, DEOARECE ARE O PUTERE MAI CONTROLABILA, PUTEREA E DEZVOLTATA PE TOATA PLAJA DE TURATIE

2. PIESELE LA HONDA VIN IN 3 ZILE CEEA CE E FOARTE IMPORTANT!!

3. E MAI STABILA IN CURBA

4. FRANE MAI BUNE

 

PRACTIC, YAMAHA E MAI RACE DECAT HONDA DAR E MAI GREU DE CONTROLAT, IN TURE E FOARTE BRUTALA SI NECESITA MEGAEXPERIENTA DIN PARTEA PILOTULUI.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnet am si..nu,nu sunt incepator...altfel nu mai puneam intrebari de genul asta!Problema era ,tinand cont de faptul ca e totusi o suma pe care o investesc intr-o mototocicleta ,si ne stiind sigur ce sa iau am zis sa cer si parerea celor care au mers pe ele si in functie de acestea sa stiu ce sa fac! Multumesc inca o data pt sfaturi!

 

parerea mea...ia-ti masina! Vad ca nu prea gandesti :nono: repet...este doar parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea...ia-ti masina! Vad ca nu prea gandesti :rose: repet...este doar parerea mea!

 

 

OFF-TOPIC: De ce nu gandeste? Eu nu am inteles acum faza... :nono:

 

 

Oricum ar fi, incearca ceva tot de la respectivele marci dar clasa mai mica (600cmc adica), dupa cum spuneau si altii mai devreme, 1000 nu iti iarta mai nimic :rose:

 

Have fun :rose:

 

 

POST-EDIT: am inteles Stephon la ce faceai aluzie. Probabil ca cineva s-a inregistrat doar pentru a mai face 'baza' si a mai aprinde niste focuri pe forum :rock:

 

Ar trebui inchis topicul, s-au emis parerei mai mult decat suficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt pareri....referitor la faza cu "ganditul" sau cu "i-ati masina"..nici nu ma apuc sa raspund ..fiecare are dreptul la parerile lui..si nu am dc sa le comentez...am cerut o parere la intrebarea mea si atata tot!Pt asta multumesc celor care mi-au raspuns .

 

P.S:Nu era intentia mea sa deschid un subiect care sa aprinda focul!Multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comoda relativ... nu absolut...

dupa parerea mea e cea mai comoda la clasa ei :rose: ... (a mea cel putin... prin comparatie directa cu zx9r de exemplu din acelasi an)

Era vorba de 1000rr ,nu prea are nici o treaba cu 900rr :rose: :nono: . DIn cate am vazut ,de la piloti profesinisti(din reviste) ,r1 e chiar mai comod ca 1000rr-eu nu am avut foarte mult timp ca sa-mi formez aceasta parere ,ca e mai comod r1 ,dar tind sa-i cred pe acei profesionisti :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha R1 cea mai sexy motocicleta de 1000 si daca e si culoarea lava red face toti bani din pct de vedere al aspectului. Am stat pe ea si mi se pare comoda.( am stat nu am mers )

Pe mine m-a fascinat motocicleta asta are un look f agresiv si cred ca si merge la fel.

In plus frana pe fata are 6 pistonase :banana: + alte detalii de luat in seama la modelu din 2007

 

PS: du-te la sediul yamaha din otopeni ,este vis-a-vis de dealeru peugeot e pe stanga daca te duci din buc spre otopeni si vezi cum iti sta pe ea. pretul ti-l zic eu este 13 782 euro cu toate taxele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...