Sari la conținut

Primul Meu Accident


tuningboy
 Share

Postări Recomandate

Dupa un weekend la Bikes on Ice , in total 820km , astazi ne-am gandit sa ducem motocicleta la garaj si sa o lasam sa se odihneasca o perioada.

Din nefericire am avut parte de un accident pe care l-as numi “usor”, dar dupa care sunt INCA foarte speriat

 

Cam pe la 9.50 eram la Piata Victoriei si fac dreapta sa intru pe strada Paris. Imediat dupa sicana de la Guvern, un Seat Ibiza in fata mea da semnal sa faca stanga pentru a intra in parcarea cu bariera. Seatul incetineste opreste pentru a acorda prioritate vehiculelor ce vin din sens opus, intre timp eu dau 3-4 claxoane suficiente pentru a il atentiona pe sofer ca vin din spate stanga. Intru in depasire (cam riscant de altfel) si apoi ma trezesc ca Seatul chiar face stanga, trag si eu stanga cat pot , incerc sa accelerez si gata ! ZBANG ! :nono:

 

Eu fiind cu mana pe acceleratie , Seatul era oprit deja si nu stiu cum dar nu am lovit nici o alta masina din multele parcate in jur. Nici eu si nici pasagera nu am picat de pe motocicleta. Nu avem nici o zgarietura , nici o vanataie , ci doar putin praf de pe masina pe haine.

 

 

Omul super de treaba, lucra chiar la Guvern , SPP din cate am inteles de la un jandarm de la parcare, am hotarat sa mergem diseara la 22h la Politie pentru a declara accidentul, cu minimul de repercursiuni asupra amandorura, apoi el isi va repara masina cu RCAul . In conditiile date presupun ca nu am nici o sansa sa repar motocicleta pe RCA-ul lui ???

Motocicleta e cat de cat ok, carena superioara dreapta si semnalizatorul bushite , bulanul de proectie dreapta indoit si cel mai nasol (dupa parerea mea) maneta de frana rupta complet.

 

 

Ma simt vinovat si inca nu am gasit o explicatie logica la intrebarea " De ce am depasit prin stanga o masina care semnalizeaza stanga". Sa fi fost sicana aia de vina, oboseala, frigul ... ma bucur ca suntem in viata si nu avem nimic.

 

Daca ma poate ajuta cineva cu o dupa/papuc sa car motocicleta de la Pta Victoriei in Pipera, i-as fi recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ca ai reusit sa scapi cu bine, fara rani sau scranteli de oase, dar fara felicitari pentru tentativa de a depasi pe stanga o masina care deja semnaliza stanga pentru a face virajul. numai bine, sa reusesti sa repari motorul, nu cred ca se pune problema de a te despagubi RCA-ul, devreme ce .... reiese din cele relatate de tine .. ca tu ai fost vinovat de producerea incidentului. AI GRIJA PE VIITOR, ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu duci motorul in Pipera pe rotile lui? Frana de picior ar trebui sa fie suficienta daca mergi cu grija.

 

 

Probabil asa voi face...mers incet 30-40kmh , dar eu tot timpul stateam cu degetele pe levier si mi se pare cam aiurea acum, fara maneta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu frana spate??! Nu fa prostia sa mergi asa. Ar trebui sa mergi cu 10kmh (si vreau sa zic 10 - adica ZECE nu 30-40) ca sa poti frana in siguranta. Cauta-ti maneta de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu frana spate??! Nu fa prostia sa mergi asa. Ar trebui sa mergi cu 10kmh (si vreau sa zic 10 - adica ZECE nu 30-40) ca sa poti frana in siguranta. Cauta-ti maneta de frana.

 

 

Multumesc,

 

cred ca voi tine cont de sfatul tau pana la urma. Sunt inca speriat...si nu am chef de altele mai grave

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asa ceva, Adi, bine ca n-ati patit niciunul nimic :rose:

Vina a fost a ta, stii bine, depasirea vehiculelor care vireaza la stanga se face pe partea dreapta... cum de te-ai riscat s-o iei prin stanga?? Puteati s-o patiti rau de tot, bine ca nu a fost cazul... Cat despre moto, se repara... Acuma calmeaza-te... ati fost norocosi si de-acum incolo o sa fii mai atent :rose:

S-auzim numai de bine :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai patit nimic, si in mine a intrat un bou de pe stanga...motoru se face, tu sa nu fi patit nimic. Data viitoare fii mai atent... :nono: Motorul ti-l faci...dar cine a fost de vina pana la urma? Apropos, fii atent cu durata aia de dus la politie pentru constatare :rose: Hai multa bafta si sper sa nu mai auzim faze d-astea din partea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru incurajari si voi fii mai atent !

 

Diseara merg cu soferul la Politie dar nu stiu exact care e procedura. ce declaratii tre sa semnez , raman fara permis sau nu etc....

 

Vom vedea...e clar ca tre sa o las mai moale o perioada (pana vine caldura)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru incurajari si voi fii mai atent !

 

Diseara merg cu soferul la Politie dar nu stiu exact care e procedura. ce declaratii tre sa semnez , raman fara permis sau nu etc....

 

Vom vedea...e clar ca tre sa o las mai moale o perioada (pana vine caldura)

Nu stiu daca iti ia permisul din atata, dar cu ceva puncte penalizare (vreo 3) tot de procopsesti. Si o amenda, evident. Bine ca ati scapat teferi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru incurajari si voi fii mai atent !

 

Diseara merg cu soferul la Politie dar nu stiu exact care e procedura. ce declaratii tre sa semnez , raman fara permis sau nu etc....

 

Vom vedea...e clar ca tre sa o las mai moale o perioada (pana vine caldura)

Pai in primul rand ai de facut declaratia aia care ti se inmaneaza de la politie, faci schema, introduci date si si stai sa faci povestiri de dragoste, apoi iese politaiu sa vada avariile si daca te gaseste pe tine vinovat iti vei lua 3 puncte + amenda care va fi vreo 600 de mii in 48 de ore. Atata tot, oricum multa bafta si nervi de otel ca la cat vei sta pe la politie o sa innebunesti.

 

BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile date presupun ca nu am nici o sansa sa repar motocicleta pe RCA-ul lui ???

 

Bine ca a fost doar atat...

Poti sa repari motocicleta pe RCA-ul lui doar daca la politie se stabileste culpa comuna...

In caz de culpa comuna fiecare parte implicata in accident are dreptul la despagubiri in baza RCA doar pentru procentul care nu ii este imputabil. In practica e destul de greu de stabilit acest procent asa de obicei se merge pe 50%-50%.

 

Dar, din ce spuneai, nu prea ai sanse ca politia sa treaca pe procesul verbal culpa comuna asa ca tipul cu Seat-ul isi repara auto pe RCA-ul tau, iar tu motocicleta pe casco, daca ai.

 

Inca nu s-a dat drumul la constatare amiabila, deci tot la politie trebuie sa mergi...Bafta si multa rabdare! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai patit nimic, si in mine a intrat un bou de pe stanga...motoru se face, tu sa nu fi patit nimic. Data viitoare fii mai atent... :nono: Motorul ti-l faci...dar cine a fost de vina pana la urma? Apropos, fii atent cu durata aia de dus la politie pentru constatare :rose: Hai multa bafta si sper sa nu mai auzim faze d-astea din partea ta.

 

Tu asa la vasta ta experienta cine crezi, hai ca sunt curios, eu merg pe varianta ca tuningboy a fost de vina, mai citeste odata FOARTE ATENT nu a fost lovit in stanga ci a depasit prin stanga un vehicol care se oprise si SEMNALIZA intentia de a face stanga , nu am timp acum sa caut in decret articolul si paragraful dar poate te documentezi singur.

 

In rest tuningboy bine ca ai scapat usor si nu ai patit nimic altadata fi atent ai mare grija.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu asa la vasta ta experienta cine crezi, hai ca sunt curios, eu merg pe varianta ca tuningboy a fost de vina, mai citeste odata FOARTE ATENT nu a fost lovit in stanga ci a depasit prin stanga un vehicol care se oprise si SEMNALIZA intentia de a face stanga , nu am timp acum sa caut in decret articolul si paragraful dar poate te documentezi singur.

 

In rest tuningboy bine ca ai scapat usor si nu ai patit nimic altadata fi atent ai mare grija.

 

 

Recunosc a fost vina mea.

 

La cateva ore de la "accident" am luat motocicleta de-acolo la un service (unde mi s-a parut peste puterile mele...costul reparatiilor) iar apoi am dus-o la garaj in Pipera. Intentionat am facut exact acelasi traseu si am incetinit pentru "a-mi da palme-n cap" pentru greseala mea. Aveam spatiu suficient sa trec prin dreapta dar ambitia si claxoanele credeam ca imi vor fii de ajuns pentru depasi masina.

 

De culpa comuna nu poate fii vorba. Am vorbit cu soferul Seatului si chiar mi s-a parut de treaba, explicandu-i ca nu am cum sa ii platesc eu reparatiile ci doar asigurarea. Sunt sanse sa il ajut sa decurga ceva mai repede procesul asta cu reparatii / RCA , dat fiind faptul ca tatal meu a facut asigurarea. (colaborator la Astra Asig)

 

 

Va mai scriu dupa ce termin la politie. pe la 22.15 ma vad cu omul sa mergem la Politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru TOATE abaterile de la reglementarile noului cod privind depasirea SE RETINE CARNETUL cel putin 30 de zile; daca a rezultat accident, mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru TOATE abaterile de la reglementarile noului cod privind depasirea SE RETINE CARNETUL cel putin 30 de zile; daca a rezultat accident, mai mult.

 

S-o creada matalutza...boul respectiv care a intrat in mine nu a patit nimic de genul asta...3 puncte si amenda - le-am luat eu ca era chiar inainte sa bag motoru la iernat, mi-a dat omul banii si mi-am facut tot motorul...cap coada ca sa il am facut super bine cand incepe sezonu. Treaba cu 30 de zile, atunci cand sunt implicate si vatamari...:nono:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la Politie . este ora 1.18am

 

Concluzia :

Soferul Seatului a fost declarat vinovat pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers .3pct si 78Ron amenda .

 

Sunt fericit si norocos. Am avut o discutie interesanta cu "Domnul Agent de 5stele Soare" de la Accidente Usoare. Mi-a tinut teorie despre "baiete schimba-ti hobbyul ca mor astia pe capete. Chiar si colegii motorutieri au accidente...de-aia inca mai sunt libere posturile de-asta toamna.

Din cate am inteles posturile de motopolitisti nu s-au ocupat deoarece s-au prezentat persoane cu cazier , accidente grave, sau care nu au luat testul psihologic , si alte "d-astea"

 

Vom repara motocicleta pe RCAul omului.Culmea tot la Astra e asigurat.

Doamne' Ajuta ! Sper sa fie totul OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ai aut bulan e da asta e traim in romania :rose: asa cum o gramada se conservari scapa nepedepsiti se merita ca si cativa motociclisti sa scape cu basmaua curata ,bravo tie, si ideie hai sa ne facem motopolitisti si sa fim cei mai ai dracului, ce ti i-as pune pa astia care cred ca soseaua e a lor cu botu pe labe :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca depasirea se face numai prin partea stanga cu exceptia tramvaiului, gresesc ?

 

LE : in situatia de fata eu zic ca sa ofticat soferul Seatului :nono:

 

Asta e, nu avem ce face, tunning boy a fost corect si a zis de la inceput ca el se considera vinovat

Editat de Cracky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca soferul Seatului statea pe loc cu semnalizarea pusa inseamna ca se asigura inainte de efectuarea manevrei . Si tot el a iesit ca nu se asigura . Ce ar mai fi trebuit sa faca , sa coboare si sa se uite imprejur daca nu vine cineva , sa se urce pe acoperisul masinii .

Ce kestie , nevinovatul a iesit vinovat . Asa se intimpla si cu motociclistii .Tunning boy cred ca e uimit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi aduc bine aminte, legea spune ca depasirile se fac prin stanga, cu exceptia depasirii tramvaielor si a masinilor care semnalizeaza virarea la stanga, care se executa prin dreapta.

DAR NU SE SPUNE NICAIERI CA NU AI VOIE SA DEPASESTI PRIN STANGA O MASINA CARE VREA SA VIREZE STANGA.

Daca este asa, cred ca politistul a interpretat corect legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu imi venea sa cred ce se intampla. Dar acum pe bune, ce puteam sa fac ....Politistul "i-a dat cu cartea-n cap" ca sa zic asa...

 

Eu o tineam mortis ca am tot dat claxoane si flashuri si semnalizam . Mai mult nu aveam ce sa fac ca sa fiu vazut.

 

 

"La schimbarea directiei de mers conducatorul auto trebuie sa se asigure din toate directiile ca manevra este posibila si nu stanjeneste ceilalti participanti la trafic"

 

 

 

Sincer in cazul de fata toata lumea e multumita. soferul isi repara masina pe Casco , eu motocicleta pe RCAul lui.

 

Dar eu tot ma consider vinovat mai ales ca aveam spatiu sa o iau prin dreapta.

Miercuri ma duc la Astra sa vedem cat de "negru" e sistemul asta al asigurarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...