Sari la conținut

Coltul iubitorilor de retro


bunu
 Share

Postări Recomandate

Ce aveti mah,vreti sa dezmembrati motocicleta omului ca sa-i gasiti defectele?Va roade 'nvidia si pe voi? :goodposting:

Motocicleta e frumoasa oricum,se vede de departe efortul depus si nu vreau sa carcotesc mai departe pe tema.Ca nu sunt de accord cu suma investita ptr. a onora un pariu la termen,asta e altceva dar in fond fiecare face ce vrea cu banii lui.

 

Ps.Daca e un 175/1 mi se pare la fel de inutil sa treci de la doispecai la paispecai...ca si cum ti-a lua o perche de pantofi cu 2 numere mai mari ca sa ajungi mai repede la destinatie :D .Mai multe repere sunt de 175 decat de 175/1...

 

Pps.@scafbikes,cand cineva poceste user name-ul interlocutorului este considerata o lipsa de respect ca sa nu zic o jignire,numai ca io nu sunt asa de simandicos si o iau ca pe gluma :blink:...data viitoare te ard nea' fichtel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 785
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu de ce insista toata lumea, am mai spus nu sunt eu cel la care te referi si caruia i-ai pocit numele. Stiu despre cine e vorba, dar nu sunt eu...

Uite, pentru tine sa iti treaca supararea ca ti-am pocit nick-ul, numele mei e Sami C.

 

Pacat, daca nu observi dintr-o privire acel ceva la care ma refer... totusi, sa vedem ce zice domnul Dan, ca doar le-a trecut pe toate prin mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Ok,daca tu zici...anshante Sami C.

 

 

F.... f..... .

 

Foarte util postul asta :goodposting: ...util,concret,la subiect si bine informat ca intodeauna :blink:

 

de la ce vin f-urile alea?furt,frustrat...ia vezi,n-ai treaba pe la bursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C...n... + c..u...a

si eu unul nu inteleg cu aripa fata

a schimbat-o?

in unele poze este de 175/0 in celelelte de 175/1

sau 250 cat o avea acum cu cilindrul asta

ex in pozele cand erau 2 la plimbare are de 175/0 (rotunjita)

in pozele in care e prezentata inainte de discutii are de 175/1 (dreapta)

 

am si eu nevoie de un set de aripi pentru es -ul meu

numai sa nu fie botite sau sudate

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vedem ce zice domnul Dan

 

Domul Dan zice aÂşa:

1. Motocicleta am făcut-o să mă plimb cu ea, să-mi aduc aminte de copilărie, când din ataÂş, îl priveam pe tatăl meu ca pe un zeu Âşi-mi doream să fiu Âşi eu măcar odată ca el, pentru copiii mei.

2. Nu particip cu ea la nici o competiție Âşi ca atare nu mă interesează originalitatea. Ăin mai mult la securitatea mea în trafic.

3. Modelele mai noi (1967) aveau semnalizatoarele în capetele ghidonului ori acolo, am deja oglinzile. Am văzut Âşi eu la alții Âşi am crezut că aÂşa trebuie. Găsiți dvs. alt loc.

4. Aripa din față a fost dreaptă, dar nu apare aÂşa în nici o poză pusă de mine pe acest topic. Am modificat-o în decembrie 2009, înainte de a vopsi Âşi înmatricula motocicleta.

 

5. Cu cilindrul de 175 pe solo nu era nici o problemă, mergea chiar frumos la 80 - 90 km/oră. Cu ataÂşul, abia plecam de pe loc de la semafor dacă eram cu fiică-mea în ataÂş (nu vă gândiți la vre-un prichindel; 1,80 m, 75 kg). De multe ori stingeam luminile ca să am mai multă putere. Cu cilindrul de 250 e altă viață.

ÂŞi nu vă mai legați de motocicleta mea. Eu o iubesc aÂşa cum e, cum poate vă iubiți Âşi voi nevestele Âşi copiii, chiar dacă pe parcurs, Âşi-au mai pierdut din originalitate.

O zi bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu ma intelegi gresit

iti apreciez munca, si cu atat mai mult rezultatul

tare mi-as dori si eu ca ES-ul meu sa arate la fel de bine ca si al tau

pur si simplu s-a participat la o ghicitoare, sau cum vrem sa ii spunem

 

cat despre aripa, imi pare foarte rau ca ai taiat-o ,

mai sunt foarte putine ES-uri cu astfel de aripa , de fapt la noi in tara nu au intrat prea multe

(ca e de la modelul doppelport) sper ca nu am gresit/stalcit denumirea

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte rau ca ai taiat-o , (ca e de la modelul doppelport)

 

Ați înțeles greÂşit. Nu am tăiat-o, ci am adăugat părțile rotunjite, ca să semene cu modelul Doppelport (cel verde) care îmi place Âşi mie.

Uitați-vă în pozele de mai sus.

Iar cilindrul este de ES 250 Trophy (cea roÂşie).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se apropie iarna si ma gindesc ca vom avea zapada din belsug :laugh: si am pregatit un dneper12 sa ma joc cu el la zapada :) in 2 saptamini ar trebui sa fie gata.

probabil putin cunosc modelul dnepr 12, dar cum va fi terminat voi face mai multe foto la acesoriile care le ale in plus fata de un mt16 sau k750.si binenteles un filmulet cu ce poate sa faca :laugh:

 

am pus totusi un filmulet facut cu ceva vreme in urma cu alta jucarie de dnepr12

 

post-20619-1290288775_thumb.jpg

post-20619-1290288782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare la fel de inutil sa treci de la doispecai la paispecai...ca si cum ti-a lua o perche de pantofi cu 2 numere mai mari ca sa ajungi mai repede la destinatie

Doi cai în plus contează. O bicicletă cu motor de zero cai nu merge dacă nu dai din pedale. Aceeași bicicletă echipată cu un motor de doi cai merge chiar bine. E ca diferența între Mobra clasică cu motor de 4 cai și Hoinarul de 5 cai. De la 12 la 14 cai e o diferență de 16%, care nu e chiar neglijabilă, mai ales că eu am 110 kg și mai am un prieten bun de vreo 120 kg al cărui anonimat vreau să-l păstrez, pe care-l mai iau în ataș și ne jucăm noaptea prin Ploiești de-a nemții.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare

e baiatul tau? in filmuletul de pe youtube? cred ca ii plac motoarele.e virus.

sper ca asa o sa fie si fiul meu.s-a nascut chiar in ziua in care s-a filmat. :)

 

e juniorul meu si sa cam imbolnavit si el daca toata ziua e intre fiare,de la 5 ani omoara cite un poket pe vara :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus totusi un filmulet facut cu ceva vreme in urma

 

Bravo! Așa m-a învățat și tatăl meu prin 1966.

Mesaj completat

si eu unul nu inteleg cu aripa fata

a schimbat-o?

in unele poze este de 175/0 in celelelte de 175/1

ex in pozele cand erau 2 la plimbare are de 175/0 (rotunjita)

Acum știu la ce poză te referi. În primplanul acelei poze este patronul service-ului Ionuț cu soția și MZ-ul lui cu ataș Velorex, iar în planul secund este Ninel cu fiică-mea pe MZ-ul lui. Al meu e mai în spate și nu se vede.

Dar se vede aici:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........................................

ÂŞi nu vă mai legați de motocicleta mea. Eu o iubesc aÂşa cum e, cum poate vă iubiți Âşi voi nevestele Âşi copiii, chiar dacă pe parcurs, Âşi-au mai pierdut din originalitate.

O zi bună.

 

Sper ca nu te-ai suparat, nu asta incercam. Mai discutam si noi despre motociclete p`acilea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut . poate cineva sa ma ajute ?

am la bunici vreo 4-5 motoare destul de vechi (bunicu bicker fiind ) problema e ca nu stiu ce modele sunt si cam care ar merita sa fie reconditionat (nu sunt foarte distruse )

 

am sa pun niste poze de pe google dupa cum imi aduc aminte ca sunt (asta pana dau o fuga pana la bunici )

240112098-2100541-700_700.jpg

017653844.jpg

 

si inca una care nu o gasesc pe nicaieri

 

daca nu ma insel au si acte (tot de pe vremea comunismuli)

 

de care vati apuca voi (exista vreo sansa sa fie inmatriculate ?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut . poate cineva sa ma ajute ?

am la bunici vreo 4-5 motoare destul de vechi (bunicu bicker fiind ) problema e ca nu stiu ce modele sunt si cam care ar merita sa fie reconditionat (nu sunt foarte distruse )

 

am sa pun niste poze de pe google dupa cum imi aduc aminte ca sunt (asta pana dau o fuga pana la bunici )

240112098-2100541-700_700.jpg

017653844.jpg

 

si inca una care nu o gasesc pe nicaieri

 

daca nu ma insel au si acte (tot de pe vremea comunismuli)

 

de care vati apuca voi (exista vreo sansa sa fie inmatriculate ?)

pe aman2.ala rosu e "balcan" ? copie cz la bulgari?

daca ai acte,poti inmatricula .mai traieste bunicu?

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am postat pozele cu K-ul, am plecat sa hoinaresc forumul si din pagina principala mi-a atras atentia urmatorul topic. M-a dus direct la pagina 6. Se pare ca de atunci nu am mai intrat pe acolo. In josul pagini gasiti poza.

 

/index.php?...47514&st=50

Mesaj completat

Chiar asa... nu zice ninemi nimic? Sau e din cauza ca e "fara greshala"... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...