Sari la conținut

Motociclisti Din Maramures


Misterio
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

modelul carburatie sau injectie??

Injectie...carburatie e doar pe model '98-01'

 

Se vinde ....se poate vedea in baia mare la orice ora....

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=565568&selpic=0&zoom=1#foto

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo...gasca de se aduna in centru vechi si de la terasa la terasa...zile cu soare si vreme buna...pe drumuri in afara orasului ati lipsit cu desavarsire...hmmmm..

Oare de ce?:)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo...gasca de se aduna in centru vechi si de la terasa la terasa...zile cu soare si vreme buna...pe drumuri in afara orasului ati lipsit cu desavarsire...hmmmm..

Oare de ce? :)))))))

Unii pun genunchiul jos pe serpentine,altii la terase :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi criza la unii

Hmmm...oare o fi mai scumpa benzina decat bautura/cafelele/sucurile si cluburile/crasmele?:)) e criza invocata ca scuza;)

 

Unii pun genunchiul jos pe serpentine,altii la terase :D

Man,da voi cand va apucati de ture pe la noi prin zona?ati adus motoarele la BM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici macar o vorba despre marsul care s-a organizat ieri ? poze.. nici atat?

Eu ce am spus cand am scris ca aici si in general e pierdere de vreme?comunitatea nu exista,asa ca facem(eu cel putin) misto de fiecare:))

Eu am mers la "joaca" pe Mesteacan si ieri si azi si ghici ce...din AIA MULTI din mega-marsul vietii de deschidere oficiala de sezon(personal nu mai calc in veci la asemenea manisfestari),n-a fost nimeni la joaca sau macar plimbare.pff...ce ne facem?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Ma poate cineva ajuta cu o informatie legata de starea drumului Baia Mare - pasul Gutai - Barsana ( manastirea Barsana ) - Sacel ?

 

http://goo.gl/maps/IQpFT

 

ma bate gandul sa fac traseul asta http://goo.gl/maps/ztQ6C si vreau sa siu la ca ma astept var fi si motociclete mai de strada ( sper ) In google street view pare ok ! dar nu stiu cat de recente sunt pozele.

 

Multumesc .

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit ceva stire si o filmare http://stirileprotv.ro/stiri/social/sezonul-moto-deschis-cu-o-parada-spectaculoasa-in-baia-mare-mesajul-motociclistilor-pentru-soferi.html

 



Salutare

 

Ma poate cineva ajuta cu o informatie legata de starea drumului Baia Mare - pasul Gutai - Barsana ( manastirea Barsana ) - Sacel ?

 

http://goo.gl/maps/IQpFT

 

ma bate gandul sa fac traseul asta http://goo.gl/maps/ztQ6C si vreau sa siu la ca ma astept var fi si motociclete mai de strada ( sper ) In google street view pare ok ! dar nu stiu cat de recente sunt pozele.

 

Multumesc .

tot ce stiu este ca pe Gutin drumul nu e tocmai ok ... gropi, lucrari neterminate... poti incerca pe la Ocna Sugatag-Budesti-Cavnic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pot sa iti spun ca pasul Gutai e cam varza, Nu e prea placut cu motorul. Drum acceptabil ai de la Beclean la Sacel si mai departe Barsana - Ocna Sugatag. De aici ai si varianta sa ajungi la Baia Mare prin Cavnic unde e o portiune chiar buna (Ocna Sugatag-Cavnic).

Daca tot vii in zona avem un traseu frumos, virajat, si cu asfalt perfect de la Viseu de Sus pana la Sighet.

Daca mai ai nevoie de informatii din zona, anunta-ma. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pot sa iti spun ca pasul Gutai e cam varza, Nu e prea placut cu motorul. Drum acceptabil ai de la Beclean la Sacel si mai departe Barsana - Ocna Sugatag. De aici ai si varianta sa ajungi la Baia Mare prin Cavnic unde e o portiune chiar buna (Ocna Sugatag-Cavnic).

Daca tot vii in zona avem un traseu frumos, virajat, si cu asfalt perfect de la Viseu de Sus pana la Sighet.

Daca mai ai nevoie de informatii din zona, anunta-ma. :)

daca nu e cu suparare pune un link o harta cu ce sti tu ca este mai ok, nu prea cunosc zona

 

uite cred ca tu asa zici http://goo.gl/maps/E6GZe

 

scuze pentru deranj

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da.200 de motoare la parada si in rest...linisteeeee:)) sa fie vazuti o zi primavara la deschidere si o zi la inchidere;)

 

Aaa...si filmarea baiatului de pe casca e exact imaginea perfecta:se da de parca e singur pe strada.depasire coloana pe dreapta ca inecatu',nu priviri in stanga dreapta,nu atentie la masinile de pe dreapta,etc.asta merita luat la suturi in fund(sa nu fiu mai rau)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Ma poate cineva ajuta cu o informatie legata de starea drumului Baia Mare - pasul Gutai - Barsana ( manastirea Barsana ) - Sacel ?

II ok drumul poti sa mergi pe el fara probleme, s-a lucrat pe pasul gutai anul trecut, dar ca romanii (mai mult au stricat) anu asta nu cred ca s-au reapucat de lucru. poti merge linistit pe traseul la care te-ai gandit. Si inca un drum frumos si placut, cam plin de zgura ii asta pe DJ 109F https://goo.gl/maps/QzVOK , Daca vrei sa o iei pe Baia-Sprie - Cavnic iti cam rogi moartea, mai bine vi dinspre Barsana la Cavnic ca e mai ok

Editat de BikeRider.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello tuturor baimarenilor ! Intrucat in perioada 07-11.05 voi poposi la voi in oras, in masura in care avem timp, poate ne vedem la o bere prin oras. Sosesc marti seara pe 06.05 si voi pleca duminica in jurul pranzului. PS: nu vin cu motorul, vin cu masina. Tel de contact 0722780899 Adi Teodorescu. Salve !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit ieri pentru prima data afara din oras cu motorul! Am mers pe Mesteacan si api dreapta la Rastoci spre Var e un drum foarte fain acolo nou nout cu tot ce trebuie, curbe,pante, inclinari, padure , Somesul la Cuciulat...ideal pentru incepatori ca mine!!!! recomand...apropo cred ca a fost un accident pe Mesteacan cu un coleg..stie cineva ceva? SPer ca nu a fost nimic grav..era un SMURD si un MCV acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit ieri pentru prima data afara din oras cu motorul! Am mers pe Mesteacan si api dreapta la Rastoci spre Var e un drum foarte fain acolo nou nout cu tot ce trebuie, curbe,pante, inclinari, padure , Somesul la Cuciulat...ideal pentru incepatori ca mine!!!! recomand...apropo cred ca a fost un accident pe Mesteacan cu un coleg..stie cineva ceva? SPer ca nu a fost nimic grav..era un SMURD si un MCV acolo....

Salutare.dap,baiatul e relativ ok.a culcat motorul inainte de curba,motorul s-a dus in parapet si baiatul a dat cu spatele in rezervor:glezna luxata,si-a muscat limba si alte contuzii(dupa primele cercetari) dar stare generala buna.dupa ce a cazut era constient(dar cam pierdut sa zic asa).baiatul e din Gherla.mare grija la neatentie:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.dap,baiatul e relativ ok.a culcat motorul inainte de curba,motorul s-a dus in parapet si baiatul a dat cu spatele in rezervor:glezna luxata,si-a muscat limba si alte contuzii(dupa primele cercetari) dar stare generala buna.dupa ce a cazut era constient(dar cam pierdut sa zic asa).baiatul e din Gherla.mare grija la neatentie:)

ei bine ca nu a fost mai grav! doamne fereste!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Parapetii astia de pe Mesteacan (si Cavnic) zici ca is masini de macinat carne pentru motociclisti. Mai bine nu ii puneau deloc, macar sareai in maracini, dar asa sigur dai intr-o lama de aia verticala si chiar si la viteza mica poti pati ceva.

 

Trebuiau sa il faca dublu din start (banda sus si jos), nu sa trebuiasca sa moara sute de motociclisti ca si prin alte tari, pana se trezesc sa puna a doua banda de metal si jos.

http://3.bp.blogspot.com/_SIVz61DwFbM/TJ0wtnv9RBI/AAAAAAAAArU/pS4oPrT_dSQ/s1600/guardrail.jpg

vs

http://www.guardrailbarrier.org/upfiles/image/2010/10/29/201010290511227835.jpg sau http://www.fema-online.eu/uploads/images/news/Guardrail_Grimselpass_IG_Motorrad.jpg

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate ceva despre parapeti, ei se clasifică astfel (in grupe mari,pentru ca fiecare are niste subcategorii):

 

a) dispozitive de protecţie a vehiculelor:
- parapete de siguranţă, parapete de siguranţă pentru lucrări de artă, atenuatori
de şoc,
- extremităţi/racordări,
- paturi de oprire.
b ) dispozitive de protecţie pentru pietoni:
- parapete pietonale.
Daca au fost pusi unde au fost pusi, au fost pe baza unor calcule, ale unor standarde europene, ca doar suntem in Europa.
In exemplele domnului vladut50 sunt prezentate cateva exceptii care se gasesc si la noi in tara, dar care au fost puse din anumite criterii asa, nu inseamna ca se aplica peste tot.
Eu zic ca nu are rost sa comentam ca parapetii sunt prea de metal sau ca sunt acolo, puteau sa fie de beton si atunci era mult mai grav, asa ca sa lasam pe fiecare sa isi faca meseria cum stie mai bine.
Solutii mai bune sunt pentru orice, in orice domeniu, trebuie descoperite.
Atentie la drum si cel mai important trebuie sa va protejati fiecare, ca altul nu va va proteja.
Editat de BikeRider.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cred ca lucrezi la vreo firma in domeniu de cunosti denumirile si le tii si apararea. :-L :)

Nu cred ca sunt exceptii, toti parapetii din zona Maramures (poate din toata Romania) au doar o singura bara de protectie, cea de sus. Sub ea, e loc berechet pt un motociclist sa isi macine oasele. Nu am vazut nicaieri in Romania si bara (opritorul) jos pt protectia motociclistilor.

 

Calculele si standardele de la noi nu cred ca au avut in vedere motociclistii (cel putin nu se vede asta), doar masinile si camioanele. Oricum, stim noi cum e cu calculele si respectarile standardelor in Romania, mai ales in domeniul drumurilor si podurilor. Multe capuri de podulet (alea de la intrare in curte) au unul din colturi care aproape ca intra pe carosabil. Era sa iau cu bicicleta cateva intr-o seara. Halal standard.

 

Nu cred ca standardele sunt la fel cu cele din Fra, Ita, Spa, UK.

In vestul Europei aproape peste tot (98% din drumuri pe unde am umblat) sunt cu bara de protectie dubla, si jos. Acestea au fost puse doar dupa multe accidente si multe iesiri in strada organizate de asociatiile moto.

 

Eu asta vroiam sa zic, trebuia sa le fi pus din start, nu dupa ce mor motociclistii cu zecile din cauza lor.

 

Numai bine!

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin apararea nimanui, si le stiu pentru ca le stiu, de executia lor este o alta poveste, de verificariile lor (inaltiimile la care sunt motate, amplasamentul, etc.) este alta poveste. Si crede-ma ca normativele si standardele din romania se aplica in toata europa, de la ei au fost preluate multe(bune si rele), Romania e cam la inceput cu siguranta circulatie. Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu tin cu nimeni, dar ca daca noi nu avem grija de noi nu e ok. Pe tema drumuriilor din Romanica e mult de povestit, poate ne vedem la o bere candva si putem dezbate cateva beri. :bier::bier::bier:

Asfalt uscat.

Editat de BikeRider.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...