Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZX-6R/636


chino
 Share

Postări Recomandate

as avea o intrebare la care sigur veti avea ceva de obiectat...da sunt foarte curios kat prinde 636-le.....fiindca am un prieten ku un ninja 750 ca si a mea iar la 270 cat avea el pe autostrada a trecut un 636 fulgerator pe langa el...si sa mirat si ma intrebat cum e posibil...in fond 750-ul are motor mai mare angrenbaj mai mare si avea si 140 de cai.....sunt total nedumerit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

strainezule gata ai uitat limba de la romania ? :ok: aptitudini ... ia-ti :cheers: :crack:

haha, da , imi cer scuze, greseala mea. Ori din graba, ori am uitat.Poate ca nu stiam,dar hmmmm nu prea imi vine mie sa cred.Anyaway suntem supusi greselilor.Dar e bine ca mi-ai amintit.De obicei nu verific textul cand scriu , ca tot timpu scriu pe fuga.

 

as avea o intrebare la care sigur veti avea ceva de obiectat...da sunt foarte curios kat prinde 636-le.....fiindca am un prieten ku un ninja 750 ca si a mea iar la 270 cat avea el pe autostrada a trecut un 636 fulgerator pe langa el...si sa mirat si ma intrebat cum e posibil...in fond 750-ul are motor mai mare angrenbaj mai mare si avea si 140 de cai.....sunt total nedumerit

E geu sa cred ca era 636 si sa treaca fulgerator pe langa unu care merge cu 270.Eu mai mult de 280 nu am putut sa ii dau.Era la blana. Totusi, nu cred ca era viteza reala.Ceasurile de bord cam au o eroare intre 5 si 10 km.La el cred la fel.NU cred ca viteza lui reala era de 270.Ori era un 636 care avea ceva modificari ori era un zx 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pampam dupa motorul asta sunasem si eu .. dar il vanduse, super misto! :cheers:

cum se aude toba? vreau si eu sa imi pun toba carbon

 

mersi.. mersi.. nu ma pricep eu la tobe asa bine dar pot sa-ti zic ca nu e f zgomotoasa. Mie-mi place cum se aude (e a mea :ok:)). Dar sfatul meu e sa nu-ti cumperi toba din carbon no name.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, ziua buna fisioari dragi :what:

 

In urma unei plecari in It in scopul achizitionarii unui Suzuki SV 650 , dealtfel nereusita, am ajuns sa mandrul si prea fericitul posesor al unui Kawsaki (cu i- grec =)) ) zx6-r. Acum sa vedem cum se comporta .. azi dimineata am ajuns acasa la 4 juma' .. acum sunt la munca si deabia astept sa ii pun carenele si toba la loc si sa dau o tura de control pe strada (motoru e putin cam neinscris si am niste acte la el egale cu zero) saptamana viitoare vin actele din It si tot atunci sper sa ii arunc numere rosii :what:

 

trista poveste a unui incepator care a vrut naked si s-a ales cu zuper zport o gasiti aici

/index.php?...84854&st=50

 

pozele .. vin si ele mai pe seara :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: am scos-o aseara pe strada nitelus :D si ce pot sa zic m-a speriat :what: .. ma umplut de fericire si cam atat :hug: carenle nu cred ca o i le pun prea curand intrucat cred ca o sa atinga jos la iesirea din garaj :| am garaj subteran in fine .. hai cu actele si numere rosii mai repede :sick:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos! zi-mi despre parbrizu ala, se simte ceva in oras? o protectie mai buna? sau decat la drum mai lung?

 

Vad ca il are ca al meu, adik double bubble...iti spun eu ca am iesit si afara cu ea si in oras. Deci in oras e numai de estetica ca nu te pliezi tu pe motor la 30 la ora la cat se merge in Bucuresti, dar afara e ajutator...iti intra casca exact in curbura aia si nu iei nici o pala de vant din fata, totul e aerodinamic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ chino .. ce pot sa zic din experienta mea (30 de minute de tat ture pe strada ) la vitze mari (cred ca i-am dat si eu suta :| ) te bagi sub el si n-ai belele ... moto inca e neinscris .. astept actele ... numere roshii sa ma plimb si eu semilegal pe el (semi-legal pentru ca nu am carnetu-l de peste 2 ani ca sa pot depasi nu stiu cati kw .. 36 parca)

acum drujbutza mea sta linistita in curte acoperita si asteapta numere rosii, pentru ca nu ma risc aiurea (nu pentru ca moto nu ar fi instare sa fuga de militie .. da rideru n-are experienta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca nu ai voie sa ai moto de 600 .. nu ai voie sa i moto care dezvolta o putere mai mare de 32 kw (32 parca .. aprox 50 de caluti) si zixeru are 110 :| hihi .. cica e nasol daca se streseaza un militian .. pot sa iti faca dosar penal .. dar nu prea se sinchisesc ei sa opreasca baicari .. si daca ii opresc se uite la toba sa fie stock sau daca nu e sa fie trecuta in talon si .. bine-nteles la numar :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza buna :hug:

Dragii mei si de ce nu dragele mele, vin si eu cu o intrebare cu adevarat provocatuare: CUm reusiti voi sa mergeti cu fierataniile astea legal prin oras, si cand spun legal ma refer la respectarea limitelor de viteza? (asta daca cineva se sinchiseste sa faca asta)

Am venit cu intrebarea asta deoarece am facut si eu un test mititel si am obsrvat ca in treapta a2a la o turatie de aproximativ 4000 de rotatii pe minut drujba mea are o viteza de 40 de km/h :|. In afara faptului ca la viteza aia ti se pare ca stai si ca mai repede ai merge pe jos, daca ai miscat putin incheietura acul de la vitezometru urca foarte repede spre viteze care atrag de la sine amengi, puncte si suspendare de permis ...

va rog sa nu ocoliti aceasta scrisoare semnat Sniky (suna cunoscut??)

 

 

si mai am si altele refiritoare la echipament si anume de unde imi iau si eu un echipament (jaca cu protectii hard- tapene, si pantalonasi la fel .. dar nu de culuare verde, vreau o culoare (negru) care sa se potriveasca eventual o viitoare bicicleta ) .. hai ca v-am lamurit total..

si ultima .. cati dintre voi stiu sa mearga la adevarata capacitate a motorului pe care il tineti intre picioare si cati stiti sa faceti counter-steering

 

Multam fain. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai cum sa nu incalci cel putin o regula pe km cand esti pe ss :hug:

cat despre a controla o motocicleta la maxim asta se poate vedea numai si numai pe un circuit ... in oras nu ai cum ca iese nea gica cu papucu incarcat cu caramizi si ai belit-o ... iar counter-steering il faci si tu dar nu iti dai seama daca ai pus intrebarea asta, mai intai cauta pe forum sa vezi ce inseamna (ruleaza cu 50 la ora si impingi de maneta stanga si va vira stanga ... analog pentru dreapta )

 

ps: si nu stiu de unde ai tu 110 cai ... da si mie cativa daca mai ai pe undeva pe acasa :what:

Editat de chino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit mai toare articolele din sectiune begineri :hug: am toata teoria in cap .. dar ziceam si eu asa cum se simte cand esti la 30 de cm de sol?? :what: .. si cu viteza sa inteleg ca va fi o mare problema :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am peste 21 de ani...m-a oprit nea politaiul si s-a uitat in talon etc...m-a lasat in pace. Am tot sunat la inceput la politie, am vb cu instructorul despre acel test comportent parca si nimeni nu stie nimic...asa ca eu sunt momentan cica legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mers in limita legala sa stii ca nu e geu.It spun eu.E adevarat e mai dificil , exact aceeasi senzatie o am si eu.Cand merg incet pe la 60 zic ca stau pe loc.Dar totusi tre sa te gandesti la tine.Mobrele astea ss sunt foarte sensibile la gaz, dar mana si mintea tre sa fie mai sensibile.Nu de alta, dar repercursiunile ar putea fi cam....

In privinta counterstiring, nu e dificil, dar iti recomand la viteze mai mari cand o inclini.Si apropo, nu te sfii sa te lasi pe o parte la viteza ( face bine :what: ). Eu am observat ca imi e mult mai usor sa iau curba cand o incep cu counter.Mobra intra pe linia de curba imediat.Pe cand atunci cand o tragi tu pe o parte, se duce putin mai greu.Asta se intampla doar la mine, la altii poate fi diferit. :hug:

Cand vrei sa ii incerci puterea ei ametitoare, recomand un loc care e ferit de trafic, gen circuit ,autostrada, etc.Fereste-te sa fii zmeu in zone populate,trafic intens, si stradute limitrofe

Tre sa ai mare grija.80% ,din accidente, daca nu mai mult, se intampla cu ss din care 20% cred sunt fatale.Asa ca ai grija, enjoy the ride si nu te du ca glontzu la tzinta.

In ceea ce priveste echiopamentul nu te zgarci.NU lua ieftineli ca atat or sa faca.Mergi pe branduri consacrate gen, Icon ,Aplpinestars, Joe Rocket .

Din cate stiu si sper sa nu ma insel, toti fac si protectii coloana, genunghi etc.Pe distante mai lungi si pe care implica genunchi te sfatuiesc sa iti cumperi un costum de piele.

Editat de iurox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multuesc :hug:

nu am de gand sa fac pe zemu.. nu am de ce .. nu am luat drujba pentru FMI :what:) sau mai stiu eu ce fumuri .. nu pot sa spun ca nu o sa intoarca lumea capu dupa mine .. ca de frumoasa (sau asa o vad eu) .. oricum deabia astept actele :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza legala o poti avea in oras foarte simplu...cel putin pt mine. :what: Cea mai mare problema a mea sunt cozile interminabile de la semafoare si sensuri giratorii. Ma bag printre masini, dar merg incet, cu picioarele pe jos, pt ca nu se stie niciodata cand vreun habauc se gadeste sa schimbe banda pt ca nu s-a incadrat corect, sau vreo pitzipoanca se gandeste ca e mai aproape sa ajunga de acolo la scoala si deschide usa si sare din masina iubitului. Cand nu se mai poate, ma bag pe trotuar :what: . M-a prins un nene politist o data si i-am zis "shefuleee, nu vezi ca a ajuns mobra in 110 grade. Se caleazaaaa" la care el: "bine bine, circulati" :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, un suport pt scarita de la schimbatorul de viteza la un 636 din 2002, ala de zamac sau ce aliaj o fi ca nu merge sudat, aveti idee pe unde as gasi ?? cred ca se potriveste si de la zx6r mai vechi, mai nou in nici un caz nu se potriveste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...