Sari la conținut

R1 2007


sacal
 Share

Postări Recomandate

am facut pana acum 500km. duminica am iesit la un drum mai lung. in 99% din timp am tinut-o regulamentar in 6000 de ture, adica pe la 145km/h.

in acel 1% i-am bagat adanc mana in gaz. in foarte scurt timp a urcat in 240. parca era trasa cu elastic inainte.

maine intentionez sa merg pe amkart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Slabut....eu am urcat instant la 240 :lol: :P

 

Ps:sa o stapanesti sanatos :crack: :lol:

 

tin foarte mult ca rodajul sa fie facut cat mai ok; din motivul asta mi-am permis nebuneala respectiva abia dupa 500 km.

mai astept sa se incalzeasca si plec pe amkart!!! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin foarte mult ca rodajul sa fie facut cat mai ok; din motivul asta mi-am permis nebuneala respectiva abia dupa 500 km.

mai astept sa se incalzeasca si plec pe amkart!!! :kick:

Pai ,la tine in carte ,cum scrie sa se faca rodajul? La mine scria primii 800km sa nu depasesc 6500rpm ,iar urmatorii 800 sa nu depasesc 10000rpm.Am respectat acele indicatii cu sfintenie si imi muscam degetele cand eu mergeam cu 150-160 si ceilalti treceau tun pe langa mine ,dar l-am facut ca la carte ,fara nici o nebunie...e cea mai IMPORTANTA etapa din viata unui motor si parerea mea ,respect-o! :lol:

 

Ps:eu ti-am spus cum scria in CARTEA motocicletei si asa am facut ,ca "sfaturi" de la "cunoscatori" am avut destule... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca mai credeti ca astia va dau motoare nerodate ? lol frate . Pai cum sa nu il rodeze mah de ii vine boala ? Il tureaza blana de il ia dracii e si normal , il testeaza sa vada daca e ok . Intrebare : Dupa rodaj mergeti cu ele sa va stranga chiuloasa ? :kick: :lol: :lol: Oameni buni rodajul nu mai este ce era la Dacie in anii 80. Gata , am scapat de masina comunista . Rodajul se face e adevarat, dar se face pt cutia de viteze in sarcina, nicidecum pt motor . Ala e testat si paratestat . Iar la mine in carte , scrie sa nu o tii in 7000 parca nicidecum sa nu ii dai . Asta am inteles dupa ce am facut rodajul ca un soim al patriei cu 130 pe A2 :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca mai credeti ca astia va dau motoare nerodate ? lol frate . Pai cum sa nu il rodeze mah de ii vine boala ? Il tureaza blana de il ia dracii e si normal , il testeaza sa vada daca e ok . Intrebare : Dupa rodaj mergeti cu ele sa va stranga chiuloasa ? :D :crack: :agree: Oameni buni rodajul nu mai este ce era la Dacie in anii 80. Gata , am scapat de masina comunista . Rodajul se face e adevarat, dar se face pt cutia de viteze in sarcina, nicidecum pt motor . Ala e testat si paratestat . Iar la mine in carte , scrie sa nu o tii in 7000 parca nicidecum sa nu ii dai . Asta am inteles dupa ce am facut rodajul ca un soim al patriei cu 130 pe A2 :kick: .

Exact ce spuneam de "sfaturi de la cunoscatori" :crack: ...deci ,producatorul ala(in cazul meu ,suzuki) ie prost si habar nu are si a scris de prost ca 800 km sa mergi pana intr-o anumita turatie ,repet ,CU MOTORUL si alti 800 pana intr-o alta turatie...ce ne-am face fara "cunoscatorii" nostri autohtoni :P

 

Ps:daca nu te mai duci sa strangi kiloasa(ca pe vremuri :baldy: ) ,asta NU INSEAMNA CA UN MINIM DE RODAJ(prerodaj ,zii cum vrei) nu trebuie sa il faci :baldy:

 

Pps: ca la iesirea din fabrica motorul e testat sa se vada daca se inscrie in toti parametri ,aia da ,dar E CU TOTUL ALTCEVA ,cu nici o legatura cu rodajul care trebuie facut....daca motorul spui ca e deja rodat din fabrica ,ce te face sa crezi ca nu ar putea sa rodeze si cutia inainte? :lol: ...ma rog ,nu stiu de ce ma mai complic :lol: :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu ma intereseaza decat ce zice domnul "iamaha".

cand am luat moto, am primit si o carte, in care scrie ca nu exista un timp mai important ca timpul cand iei moto la 0 km. si ca nu tre sa depasesti 6800 turatii pana intr-o mie de km. apoi pe la 7500 pana in 1500 km.

nu ma intereseaza de ce au spus asta, nu ma pricep nici cate bujii are motocicleta asta. de asta se ocupa domnul iamaha. eu pana in 1500 km merg usor.

apoi merg tare.

restul e legenda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exista posibilitatea sa faci rodajul pe banc,sau pe stander :crack:.A incercat cineva sa faca asta?sunt curios daca nu e mai usor asa, cu toate ca rodajul nu va mai fi la fel pentru ca motorul nu merge in sarcina.

Deci practic intrebarea e:De ce nu le fac fabricantii rodajul in fabrica respectand toti parametrii? Astfel ar scapa de defectiunile provocate de "forjatori" care nu respecta limita de turatie.Eu cred ca aceasta limita e una mai mult pentru acomodarea pilotului cu motocicleta si astfel scaderea numarului de oameni care mor pe motoare de mare putere...Oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aceasta limita e una mai mult pentru acomodarea pilotului cu motocicleta si astfel scaderea numarului de oameni care mor pe motoare de mare putere...Oare?

Sau poate nu... :kick:

Daca e sa ne dam toti cu parerea, eu zic ca e ca si cu o noua prietena, la care i-o tragi mai incet la inceput pana vezi cum ii place. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vecine,

 

Fa cum zice in cartea motorului, nenii aia care au scris-o nu sunt fraieri.

 

In alta ordine de idei, spune-mi si mie mai multe despre Amkart, ca am inteles ca te duci.

 

Multumesc.

Editat de Sensei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai uite, eu maine daca avem mai mult de 12 grade merg. pe la 14. amkartul e un circuit micut micut, dar pe care inveti foarte multe despre propria motocicleta. ca sa te dai tre sa ai echipament de protectie si costa 150 de mii.

10 sedinte pe amkart sunt cea mai buna investitie pe care o poti face.

ideea e sa nu fie prea rece, ca sa ai o aderenta acceptabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Sacal, jos palaria! Nu are sens sa iti spun sa mergi cu grija, stii tu mai bine ce faci!

 

Intrebare: de ce ultimul Yamaha de la Kawa Motors?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu eu am observat ca suferi de mania contrazicerii si de aceea nu voi intra in polemici cu tine pe teme tehnice pt ca nu are sens si nu esti omul sa recunosti ca mai au si altii dreptate .

 

Totusi te lamuresc asupra unui singur aspect . Cutia este rodata si ea pe banc dar ea trebuie sa se "aseze" in mers , in sarcina mai exact . Totodata am specificat ca si eu am facut rodajul ca la carte ca "asa se face" si convins de utilitatea lui . Dupa un timp am analizat schema si mi-am dat seama ca ceva nu e in ordine . Nu mai vb ca a pus cineva in link mai sus in care niste tineri zic ca nu e nevoie de rodaj si se fac si niste teste comparative . Eu nu le sustin , mai mult chiar , la noua mobra pe care o voi lua voi procede ca la carte . Repet nu o fac decat pt faptul ca e un lucru nou care e confectionat din mult material feros care nu e copt si imi e mila de el sa il ucid asa din prima , dar sa fim convinsi ca motorul ala are multi "km" pe banc la turatii pe care nici nu le visezi . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu eu am observat ca suferi de mania contrazicerii si de aceea nu voi intra in polemici cu tine pe teme tehnice pt ca nu are sens si nu esti omul sa recunosti ca mai au si altii dreptate .

 

Totusi te lamuresc asupra unui singur aspect . Cutia este rodata si ea pe banc dar ea trebuie sa se "aseze" in mers , in sarcina mai exact . Totodata am specificat ca si eu am facut rodajul ca la carte ca "asa se face" si convins de utilitatea lui . Dupa un timp am analizat schema si mi-am dat seama ca ceva nu e in ordine . Nu mai vb ca a pus cineva in link mai sus in care niste tineri zic ca nu e nevoie de rodaj si se fac si niste teste comparative . Eu nu le sustin , mai mult chiar , la noua mobra pe care o voi lua voi procede ca la carte . Repet nu o fac decat pt faptul ca e un lucru nou care e confectionat din mult material feros care nu e copt si imi e mila de el sa il ucid asa din prima , dar sa fim convinsi ca motorul ala are multi "km" pe banc la turatii pe care nici nu le visezi . :crack:

Nu eu sufer de aceasta manie ,tu ai contrazis ce a spus producatorul! :lol: .Daca era asa cum spui tu ,ca e rodat dinainte nu mai scria producatorul(repet ,aceea carte e scrisa de producatorul respectiv!) sa se faca acea perioada de rodaj...e logic! Iti repet ,le face un test inainte de a parasi fabrica ,dar in nici un caz nu face zeci ,sute de km ca sa iti rodeze cutia si motorul ...iar acel test il face sa vada daca acel motor se inscrie in parametrii lui ,ATATA TOT,iar de acolo...e alegerea ta cum iti bati joc sau intretii acel motor :kick: . Rugamintea mea era sa NU mai induci lumea in eroare cu astfel de "sfaturi" si sa faca cum recomanda "prostul" ala de producator :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu le sustin , mai mult chiar , la noua mobra pe care o voi lua voi procede ca la carte .

 

 

Rugamintea mea era sa NU mai induci lumea in eroare cu astfel de "sfaturi" si sa faca cum recomanda "prostul" ala de producator :crack:

 

Ma e chiar asa grea limba asta romaneasca ? Pt detalii suplimentare te astept cu drag pe mess .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca mai credeti ca astia va dau motoare nerodate ? lol frate . Pai cum sa nu il rodeze mah de ii vine boala ?

Asta e intelesul limbii romane :lol: :crack:...ai incercat sa o schimbi acum ,pe final ,dar e tot de la tine citatul cu "sfatul prietenesc" ,putin mai in urma :lol:

 

Ps:hai sa o lasam cum a cazut ,e mai bine :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu ma intereseaza decat ce zice domnul "iamaha".

cand am luat moto, am primit si o carte, in care scrie ca nu exista un timp mai important ca timpul cand iei moto la 0 km. si ca nu tre sa depasesti 6800 turatii pana intr-o mie de km. apoi pe la 7500 pana in 1500 km.

nu ma intereseaza de ce au spus asta, nu ma pricep nici cate bujii are motocicleta asta. de asta se ocupa domnul iamaha. eu pana in 1500 km merg usor.

apoi merg tare.

restul e legenda...

eu nu am avut rabdare da fac rodaju...la 500km iam schimbat filtru si uleiul si ...forja.

nare nimic se comporta f bine si acum . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am avut rabdare da fac rodaju...la 500km iam schimbat filtru si uleiul si ...forja.

nare nimic se comporta f bine si acum . :crack:

 

Ai facut o mare greseala. Rezultatele le vei vedea in timp sau le va vedea ala la care i-o vinzi. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stress a pus un punctulet pe i cu articolul ala.....

 

PS A vazut cineva motoare de curse cu rodaj ?

Referitor la acel articol ,cred ca am sa-mi fac si eu o pagina pe net si sa va luati dupa ce scriu eu acolo,da?? :lol: :crack: :lol: ...ce stiu producatorii aia de iti recomanda sa faci un anumit rodaj?...ie niste prosti :kick:

 

Ps:motoarele de curse ,oricum se inlocuiesc mereu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai faceti atatea griji ca se poate strica motorul ori sa nu mai mearga in parametrii lui deoarece:de un an de cand ma dau la dale-viteza, adica in cnv, eu nu am auzit ca a picat vre-un motor in conditiile in care este exploatat fara mila.PS: Iar rodajul a fost facut aproape la modul formal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...