Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Sunt convins ca veti avea o super-tura. In ce perioada ajungeti in Croatia, adica in ce zile?

Croatia va fi la sfarsitul turei, undeva pe 5-7 august, cred. Inca nu stim exact zilele cat vom sta in fiecare tara, dar undeva la 2 zile vor fi alocate fiecareia. Tura va fi in totalitate de 9-10 zile, cu parcurgerea a aproximativ 400 de km/zi, in medie. Nu sunt multi, insa avand in vedere ca evitam in totalitate autostrazile, vom sta ceva ore calare, zilnic cam 5-6 ore in sha.

Intrebarea mea este, vei merge si tu in Croatia?

 

Numai bine.

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tura asta pare sa abia reteta perfecta pt reusita. cata lume mergeti ?

Da, exact, e o tura care are de toate, munte, racoare, mare, baie, plaja, cam de toate pentru o saptamana de miere.

O sa mergem trei motoare (V-Strom 1000, VFR 800, si eu cu TDM-ul) si pasagere.

Anul trecut in tura am mers doar doi eu cu Cosmin (cel cu VFR-ul, pe atunci avea un SV 650) si pasagerele nostre: /index.php?showtopic=420136

Daca cumva vrei sa vi, esti binevenit :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma fascineaza enorm turele de genul... mutumesc mult pentru invitatie.

inca nu am facut asa ceva pana acum, acesta fiind visul meu; nici nu stiu daca imi dau seama ce inseamna o astfel de excursie, ma refer la cost, risc, efort.... ai putea sa dai niste detalii? cat costa o aventura din asta, ce bagaje trebuie luate, etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma fascineaza enorm turele de genul... mutumesc mult pentru invitatie.

inca nu am facut asa ceva pana acum, acesta fiind visul meu; nici nu stiu daca imi dau seama ce inseamna o astfel de excursie, ma refer la cost, risc, efort.... ai putea sa dai niste detalii? cat costa o aventura din asta, ce bagaje trebuie luate, etc?

Invitatia ramane valabila, daca te vei hotara sa vi cu noi :D

In legatura cu bagajele, e nevoie exact de strictul necesar, ca si cum ai merge in weekend cu cortul (cort, izopren, sac dormit, etc). Ca imbracaminte, pe langa echipamentul moto, e nevoie de ceva haine de schimb in plus (tricou, pantaloni, sandale pentru plaja, ciorapi si nu uita slipul pentru baie ;) ). Pentru motocicleta sa ai o trusa de scule cat de cat completa, inclusiv kit de pana, sprey de pana si de uns lantul.

Pentru acesta tura, noi am calculat, in mare, un buget estimat la 600 euro (2500 lei) per motocicleta, pilot si pasager. Bineinteles ca vom avea si ceva bani de rezerva, pentru orice eventualitate.

In toate tarile in care vom merge, e nevoie doar de buletin pentru a trece granita.

Daca te hotarasti sa vi, sunt sigur ca o sa-ti placa, mai ales ca nu ai mers intr-o astfel de tura.

 

Numai bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea cu tura.

 

Am fost in Serbia ieri, poze aici: http://picasaweb.google.ro/101942773907579...I_Buff9-6Sk2AE# .

 

Stiti unde as gasi garnitura pt rezervorul cu ulei de frana fata? (guma de cauciuc). A mea pare deformata, ca a mers mult cu ulei sub nivel. Si acum are putin, dar as schimba si guma cu una noua, cand schimb uleiul.

Uleiul se schimba, sau doar se completeaza peste cel vechi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

undeva pe 5-7 august, cred. ...

Intrebarea mea este, vei merge si tu in Croatia?

O sa fiu in trecere si o sa raman o noapte doar, dar cel mai probabil pe 14 august, deci din pacate nu ne potrivim ca program.

 

In toate tarile in care vom merge, e nevoie doar de buletin pentru a trece granita.

Atentie, nu si in Croatia! Va trebuie un pasaport valabil (nu trebuie sa valabil pentru x luni, ci doar valabil; am intrebat personal la ambasada acum cateva zile)

 

inclusiv kit de pana

Asta e un "must-have" pentru orice tura lunga. Chiar daca nu e considerata o solutie pe termen lung, am folosit doua snururi din astea mai bine de 1000km, mers in toate felurile si nu am avut nici o problema. Daca nu ati avut "placerea" sa vedeti cum se folosesc, va recomand sa faceti treaba asta inainte sa schimbati anvelopa (cu una noua), ca sa vedeti despre ce este vorba si astfel sa va fie mai usor daca vi se intampla neplacerea undeva pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, nu si in Croatia! Va trebuie un pasaport valabil (nu trebuie sa valabil pentru x luni, ci doar valabil; am intrebat personal la ambasada acum cateva zile)

Florine, anul trecut cand am fost in tura in Croatia, nu afost nevoie de pasaport, am putut trece doar cu buletinu. Bineinteles am sunat inainte tot la ambasada, si ne-au spus ca nu e nevoie de pasaport la vama. Ma mira ca anul acesta e nevoie :laugh: Insa sunt sigur ca nu va fi nevoie de pasaport, vom vedea.

Mesaj completat

Uleiul se schimba, sau doar se completeaza peste cel vechi ?

Se completeaza, insa daca vrei sa sa schimbi uleiul vechi cu unul nou, e mai bine, doar ca necesita putina atentie si indemanare cu aerisirea conductei de frana si a pistonaselor de la etrieri. Recomand sa faca aceasta erisire, cineva care a mai facut asta, caci cu franele nu-i de gluma, poti ramane fara ele in mers sau cu pistonasele (placutele) blocate pe disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Am reusit sa ies si eu la o tura mai lunga, Cluj-Sovata, Sovata-Cluj. In prima zi ( la dus ) jumatate de drum a fost soare iar jumatate ploaie torentiala. La intoarcere ploaie torentiala, ploaie, ploaie torentiala. A fost extraordinar de fain, as repeta oricand experienta :laugh: Motorul s-a comportat exceptional tot drumul.

post-22735-1277672064_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un "must-have" pentru orice tura lunga. Chiar daca nu e considerata o solutie pe termen lung, am folosit doua snururi din astea mai bine de 1000km, mers in toate felurile si nu am avut nici o problema. Daca nu ati avut "placerea" sa vedeti cum se folosesc, va recomand sa faceti treaba asta inainte sa schimbati anvelopa (cu una noua), ca sa vedeti despre ce este vorba si astfel sa va fie mai usor daca vi se intampla neplacerea undeva pe drum.

 

 

dupa ce ai reparat o roata cu snur, cat mai poti folosi cauciucul? oricat sau e de recomandat sa il schimbi?

Mesaj completat

Stiti unde as gasi garnitura pt rezervorul cu ulei de frana fata? (guma de cauciuc). A mea pare deformata, ca a mers mult cu ulei sub nivel. Si acum are putin, dar as schimba si guma cu una noua, cand schimb uleiul.

Uleiul se schimba, sau doar se completeaza peste cel vechi ?

 

guma se comanda ca si piesa de catalog de la o reprezentanta yamaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se recomanda sa-l schimi. Dar la masina am 3 snururi intr-o roata. Cam de vreun an si 7000km pe putin. Parca si mobra mea avusese pana la un moment dat, reparata cu snur. Nu mai stiu sigur :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blonda a fost la Viena si i-a placut

Inca nu am poze, dar vor fi si alea

Consum de autostrada:

- 5,5 mers legal (130) cu depasiri ilegale (150), vant puternic din fata, topcase si sidecase-uri

- 5,2 fara fortari (120-130)

Am ajuns "din greseala" si la 180, destul de usor, dar am lasat-o aproape imediat, ca politia maghiara nu iarta

Concluzia: trebuie sa echilibrez rotile :D

 

Acuma, alt aspect: pana in prezent aveam o singura certitudine, ca urmatoarea motocicleta va fi TDM 900

Acum mai am una: o voi cumpara din Viena

Oamenii aia sunt fenomenali: toate motocicletele (si masinile) intretinute nemteste

Si credeti-ma, in Viena e plin de motociclete. Noi suntem copii pe langa ei, atat ca numar cat si ca si comportament

Viena e un obiectiv care trebuie bifat de toata lumea, cat mai des :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florine, anul trecut cand am fost in tura in Croatia, nu afost nevoie de pasaport, am putut trece doar cu buletinu. Bineinteles am sunat inainte tot la ambasada, si ne-au spus ca nu e nevoie de pasaport la vama. Ma mira ca anul acesta e nevoie :D Insa sunt sigur ca nu va fi nevoie de pasaport, vom vedea.

Da, asa e... foarte curios cum de fatuca de la ambasada nu mi-a mentionat treaba asta. Eu am intrebat daca trebuie sa am pasaportul valabil o perioada de timp si ea mi-a zis ca tre sa am doar pasaportul valabil. Dar vad ca se poate intra si cu buletinul: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&i...3&cat=29919

 

 

dupa ce ai reparat o roata cu snur, cat mai poti folosi cauciucul? oricat sau e de recomandat sa il schimbi?

Mesaj completat

Snurul, ca metoda de vulcanizare, nici nu e legala din cate am citit pentru mobre, ci este o solutie ca sa nu ramai in drum. In pliantul unui astfel de set iti recomanda sa mergi cu grija si cu viteza redusa pana la cea mai apropiata vulcanizare, ceva de genul. Singura solutie acceptata ar fi petecul pus pe interior (simplu, tip ciuperca sau or mai fi si altele). Practic insa, am auzit de mai multe anvelope care au rulat pana la finalul "carierei" lor cu snur in ele.

Mesaj completat

Viena e un obiectiv care trebuie bifat de toata lumea, cat mai des :laugh:

Misto de voi, astia din vest. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto de voi, astia din vest.

Doar pentru ca e vestul aproape? Nu as zice...

Bucurestenii au tot ce trebuie pentru a deveni chiar mai frumos si mai elegant decat Viena

Depinde doar de ei

Ca sa nu mai vorbim de salarii...

Venitul mediu in Bucuresti e aproape dublu fata de venitul mediu pe tara :laugh:

 

Am fost la Viena, dar am mancat sandwich adus de acasa, am baut apa minerala dusa de acasa

Am mancat inghetata si am baut cafea in Viena, la preturi de vis: 4 euro inghetata, 3 euro cafeaua

Adevarul e ca asa inghetata buna nu am mai mancat de multa vreme

 

Important este ca TDM se dovedeste o motocicleta foarte buna pentru ture lungi

A fost prima data cand am simtit nevoia unui parbriz mai inalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pentru ca e vestul aproape? Nu as zice...

Bucurestenii au tot ce trebuie pentru a deveni chiar mai frumos si mai elegant decat Viena

Depinde doar de ei

Ca sa nu mai vorbim de salarii...

Venitul mediu in Bucuresti e aproape dublu fata de venitul mediu pe tara :laugh:

 

Am fost la Viena, dar am mancat sandwich adus de acasa, am baut apa minerala dusa de acasa

Am mancat inghetata si am baut cafea in Viena, la preturi de vis: 4 euro inghetata, 3 euro cafeaua

Adevarul e ca asa inghetata buna nu am mai mancat de multa vreme

 

Important este ca TDM se dovedeste o motocicleta foarte buna pentru ture lungi

A fost prima data cand am simtit nevoia unui parbriz mai inalt

 

 

da man da uite tie viena ti-e la indemana. noi din bucuresti pana ajungem arad parcurgm o distanta care ne-ar duce in grecia. numai ca pe grecia am tot vizitat-o dar in austria de mult imi doresc sa ajung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da man da uite tie viena ti-e la indemana. noi din bucuresti pana ajungem arad parcurgm o distanta care ne-ar duce in grecia. numai ca pe grecia am tot vizitat-o dar in austria de mult imi doresc sa ajung

 

Da, si pentru cei din Arad/Timisoara, e mai aproape mersul in Croatia la mare decat la Constanta. Distanta parca e tot pe acolo ( ~600-800km), dar drumul nu cred ca se compara. Poate ajung la anu' in Croatia la o tura...

Pana una-alta, imi cumpar chestii pentru hoinarit(cort, N-com ...). Acum am dileme cu combinezon de ploaie, ca Romi3 poate sa aduca doar in vreo 4 sapt. Stiti alt loc de unde as putea cumpara, in afara de Louis?

 

In perioada urmatoare ar fi evenimentele (ne-motociclistice):

-targul de fete de la Gaina (18 iulie parca)

-festivalul de jazz de la Garana (22-25 iulie)

Poate sunt interesati care vor sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada urmatoare ar fi evenimentele (ne-motociclistice):

-targul de fete de la Gaina (18 iulie parca)

-festivalul de jazz de la Garana (22-25 iulie)

Poate sunt interesati care vor sa mearga.

Si motociclistice:

9-11 iulie intrunire tedemistica :laugh: :D

Mesaj completat

. Acum am dileme cu combinezon de ploaie, ca Romi3 poate sa aduca doar in vreo 4 sapt. Stiti alt loc de unde as putea cumpara, in afara de Louis?

In Arad ar putea sa fie la Ariciu, poate si la alte magazine de profil

Dar ar trebui sa existe si in Timisoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi plecam vineri seara pe la 6 si ceva

Mesaj completat

Da, si pentru cei din Arad/Timisoara, e mai aproape mersul in Croatia la mare decat la Constanta. Distanta parca e tot pe acolo ( ~600-800km), dar drumul nu cred ca se compara. Poate ajung la anu' in Croatia la o tura...

Pana una-alta, imi cumpar chestii pentru hoinarit(cort, N-com ...). Acum am dileme cu combinezon de ploaie, ca Romi3 poate sa aduca doar in vreo 4 sapt. Stiti alt loc de unde as putea cumpara, in afara de Louis?

 

In perioada urmatoare ar fi evenimentele (ne-motociclistice):

-targul de fete de la Gaina (18 iulie parca)

-festivalul de jazz de la Garana (22-25 iulie)

Poate sunt interesati care vor sa mearga.

 

 

eu stiu ca de la romi in 10 zile aveai marfa, incearca si la kronaumoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-mi o poza pe mail rattrap1981@gmail.com

Mesaj completat

Un topcase mare si ieftin nu vrea nimeni ? :lol:

 

 

hai ca l-am vazut. l-as vrea eu ca tot nonfango am pe mobra sa il pun in locul unui cob spart. dar nu prea am bani acum. te anunt daca e ceva :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi intreba acilea, ca alte topicuri (la intruniri, de exemplu) nu exista: la intrunire, careva pleaca din Bucuresti in prag de seara? Pe la vreo 5-6, asa? Mi-e urat sa merg singur :smoke:

Man, tu despre care intrunire vorbesti?

A tedemistilor sau a dominatoristilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...