Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare domnilor, am revenit cu poze, dupa cum am promis:

salut roker vad ca ai schimbat motorul,ai dat cb-ul.cum e tdm -ul ma bate gandul sa iau si eu unul

 

SALUT MARIUS B.

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt foto. Vad ca si la tine farurile stau mai innauntru. Oare asa trebuie sa stea? Cineva?

Salutare Florian, ma bucur ca te-am putut ajuta. :D

Farurile cred ca sunt la fel (bagate inauntru) la modelul fabricat in perioada '91-'94. Banuiesc ca asa e pozitia lor originala.

am desfacut tot botul motocicletei sambata, inclusiv farurile si am observat ca pe ele scrie ca sunt made in Japan. Deci banuiesc ca sunt cele originale din fabrica, iar becurile sunt cele rotunde, cu bulb in varf, 35/35W.

Te salut cu respect, numai bine :scratch:

 

 

salut roker vad ca ai schimbat motorul,ai dat cb-ul.cum e tdm -ul ma bate gandul sa iau si eu unul

 

SALUT MARIUS B.

Salut Marius, am vandut CB-ul la cumnatul meu si mi-am luat un TDM pe care mi s-a pus pata mai demult, citind despre el cat e de bun, in special pentru drumuri lungi. Are o pozitie super confortabila in sa, cuplul e destul de mare avand in vedere ca e de 850 cmc si o putere de 74 cai, e un motor reusit din toate punctele de vedere, fiind sigur ca voi fi multumit de alegerea facuta.

Dupa parerea mea, e un adevarat touring, in toata puterea cuvantului.

Sper sa reusesti si tu sa-ti iei un TDM, daca asta iti doresti cu adevarat, depinde doar de ce asteptari ai de la o motocicleta.

Numai bine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt vreo 3 sau 4 tipuri de 3vd. asta cu farurile ingropate este 3vd01, asa cum am si eu. urmatoarele sunt 3vd02, 3vd03, samd... posibil ca astea cu farurile ingropate si drepte, nu inclinata sticla, sa fie facute ptr alta piata. si eu am avut becuri d-alea de 35w, si lea-m schimbat cu halogen, si apoi pe un far am pus xenon. adaptarea se face usor, si am pus poze cu ordinea firelor si ce am folosit, pe la inceputul acestui topic.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi tovarasi si prieteni. Dupa multe dezbateri de ordin, aproape intelectual :cheers: am decis sa ma alatur acestui grup, mic dar bun. Imi tot vindeam mobra de cand am "achizitionat-o" ...dar cred ca o merit pe deplin. :laugh:))))) Am sa o calaresc sa vedem daca ma place si ea. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi tovarasi si prieteni. Dupa multe dezbateri de ordin, aproape intelectual :love: am decis sa ma alatur acestui grup, mic dar bun. Imi tot vindeam mobra de cand am "achizitionat-o" ...dar cred ca o merit pe deplin. :cheers:))))) Am sa o calaresc sa vedem daca ma place si ea. :laugh:

Ma bucur ca te-ai hotarat sa pastrezi TDM-ul :laugh:

Cu timpul, va veti intelege unul cu celalalt

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi tovarasi si prieteni. Dupa multe dezbateri de ordin, aproape intelectual :cheers: am decis sa ma alatur acestui grup, mic dar bun. Imi tot vindeam mobra de cand am "achizitionat-o" ...dar cred ca o merit pe deplin. :laugh:))))) Am sa o calaresc sa vedem daca ma place si ea. :laugh:

 

 

bv man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtru aer de unde pot sa fac rost, bun si ieftin? tdm 3VD din 92

Salutare, filtru de aer pentru 3vd am gasit pe site-ul celor de la Louis, urmatoarele: marca Champion la 20 euro si marca Delo la 15 euro, bucata.

Poti comanda filtrul prin Romi de pe forum, e un tip foarte de treaba, eu am comandat de-a lungul timpului, produse prin el de la Louis, in valoare de peste 1000 euro, deci recomand cu incredere. Uite si topicul lui: /index.php?...&start=2900

 

Numai bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, multumesc mult, e mai simplu pt mine sa le comand de la magazinul louis de la Gheorgheni sau Odorhei, le aduc fara comision si sunt in oras:) si nu mai platesc taxe postale. Multumesc pt coduri. Care se merita? Champion? un K&N kat e oare si daca merita banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, multumesc mult, e mai simplu pt mine sa le comand de la magazinul louis de la Gheorgheni sau Odorhei, le aduc fara comision si sunt in oras:) si nu mai platesc taxe postale. Multumesc pt coduri. Care se merita? Champion? un K&N kat e oare si daca merita banii?

 

 

K&N e vreo 70E si e lifetime pentru ca are site metalice si se unge cu un ulei, doar il speli si apoi il ungi si e ca nou.

 

mult maiconvenabil decat sa il schimbi mereu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K&N e vreo 70E si e lifetime pentru ca are site metalice si se unge cu un ulei, doar il speli si apoi il ungi si e ca nou.

 

mult maiconvenabil decat sa il schimbi mereu

 

Se spala si se unge cu un kit special ce consta in 2 flacoane si care costa o caruta de bani. O fi mai convenabil insa nu mult mai convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spala si se unge cu un kit special ce consta in 2 flacoane si care costa o caruta de bani. O fi mai convenabil insa nu mult mai convenabil.

 

ute chiar o sa ma interesez exact de preturi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, multumesc mult, e mai simplu pt mine sa le comand de la magazinul louis de la Gheorgheni sau Odorhei, le aduc fara comision si sunt in oras:) si nu mai platesc taxe postale. Multumesc pt coduri. Care se merita? Champion? un K&N kat e oare si daca merita banii?

Salutare, eu zic ca un filtru de aer Champion, ar fi destul de ok, mai ales ca pretul nu e mare, 20 euro, si nu e nici o problema schimbatul lui periodic, pentru mine. Eu unul asa as face :laugh:

 

 

Last edit:

 

Ieri am facut primii 100 km cu TDM-ul. A fost o plimbare dementiala, m-am obijnuit cu el, cu cuplul lui, cu reactiile si bineinteles cu viteza si adrenta extraordinara in curbe (datorita masivitatii si greutatii sale).

Mi-am dat seama de un lucru, in ciuda greutatii sale si a aparentei sale, e o motocicleta foarte manevrabila, ceea ce m-a si uimit. Datorita parbrizului extra (modificat si adaptat de mine dintrun fost parbriz de sportiva), montat special pentru a ''arunca'' aerul deasupra castii si protejat total pieptul contra curentului de aer, am putut rula, constant, circa 10 km, cu o viteza de 150-160 km/h, fara probleme. Motocicleta s-a comportat exemplar, e un touring perfect.

Ma bucur enorm ca am reusit sa-mi achizitionez un TDM, e perfect pt. mine. Sper sa avem cati mai multi km facuti impreuna.

Am sa pun cateva poze cu extra parbrizul.

post-25487-1233313602_thumb.jpg post-25487-1233313627_thumb.jpg post-25487-1233313640_thumb.jpg post-25487-1233313723_thumb.jpg post-25487-1233313735_thumb.jpg post-25487-1233313651_thumb.jpg

 

Numai bine :laugh:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare... Dar totusi, n-ar trebui sa vezi ceva prin parbrizul ala, ca e destul de inalt?

Cand ai timp sa pui si niste poze mai in detaliu cu sistemul de prindere improvizat. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare... Dar totusi, n-ar trebui sa vezi ceva prin parbrizul ala, ca e destul de inalt?

Cand ai timp sa pui si niste poze mai in detaliu cu sistemul de prindere improvizat. Bafta!

Salutare. Parbrizul e destul de inalt, dar iti ofera destula vizibilitate peste el (cam de la un metru in fata motocicletei), de aceea am si preferat sa-l vopsesc negru, el fiind initial transparent tot. Te asigur ca nu e nici o problema inpilotarea motocicletei.

In legatura cu sistemul de prindere al parbrizului, e simplu. Am dat 4 gauri in parbrizul extra si in cel original al tdm-ului, l-am prins in suruburi normale, iar pentru a nu se crapa de la vibratii, am folosit distantiere de cauciuc (introducand, bineanteles si suruburile prin ele) intre cele doua parbrize, strangand bine suruburile parbrizul sta fix si nu flambeaza. Parbrizul isi face treaba excelent la viteze de peste 120 km/h. Am mers cu motoru si pe drum de tara si cu gropi multe si nu a fost nici o problema in privinta parbrizului, neriscand a se crapa la vibratii.

Bineinteles parbrizul se poate monta-demonta, foarte repede si usor :laugh:

post-25487-1233322776_thumb.jpg post-25487-1233322800_thumb.jpg

Fara extra parbriz........................ Cu extra parbriz

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto realizare ta. eu am nevoie de o bucta de plexiglas ca sa imi fac un nou parbriz mai mare decat cel original :laugh:

 

urmeaza un mic quote

salut

un filtru de aer K&N din acela lifetime pentru o yamaha TDM din 92 cat costa si de unde se poate ridica din bucuresti?

 

 

Filtrul tau se cheama YA-7585 si costa 55 de Eur.

Nu exista pe stoc. Se poate aduce pe comanda dureaza cam 3 saptamani.

 

 

iar kitul pentru el cat costa?

 

 

 

Kitul de intretinere costa in jur de 60 de lei cele doua sprayuri. Unu pentru curatat si unul pentru uns.

 

PS rocker@ cum ti se pare ca ruleaza la viteze mai mari treapta 5 peste 5000rpm?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto realizare ta. eu am nevoie de o bucta de plexiglas ca sa imi fac un nou parbriz mai mare decat cel original :laugh:

PS rocker@ cum ti se pare ca ruleaza la viteze mai mari treapta 5 peste 5000rpm?

Salutare Cavalerule, mersi de aprecieri :laugh: . Si mie imi trecuse prin cap sa confectionez un parbriz nou din plexiglas, dar sigur nu-mi iesea bine cum imi doream, pentru ca plexiglasul e cam greu de modelat uniform si dupa dorinte. De aceea am apelat la un parbriz pe care il aveam deja si cu mici modificari a iesti bine si se comporta exemplar la drum.

In legatura cu treapta a cincea, e ok, nu mi s-a parut ca merge mai altfel, mere si se comporta normal. Am doar probleme cu troncanitu cand schimb in treapta 2 si 3, dar am vazut ca nu sunt singurul la care troncane (probabil defect de fabricatie).

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Cavalerule, mersi de aprecieri :laugh: . Si mie imi trecuse prin cap sa confectionez un parbriz nou din plexiglas, dar sigur nu-mi iesea bine cum imi doream, pentru ca plexiglasul e cam greu de modelat uniform si dupa dorinte. De aceea am apelat la un parbriz pe care il aveam deja si cu mici modificari a iesti bine si se comporta exemplar la drum.

In legatura cu treapta a cincea, e ok, nu mi s-a parut ca merge mai altfel, mere si se comporta normal. Am doar probleme cu troncanitu cand schimb in treapta 2 si 3, dar am vazut ca nu sunt singurul la care troncane (probabil defect de fabricatie).

 

Numai bine

 

nu ti s-au parut cam tari vibratiile?

 

clanck-ul ala e specific la yamaha la trecerea din N in 1-a si apoi in a 2-a , nu-i yamha daca nu il are =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ti s-au parut cam tari vibratiile?

 

clanck-ul ala e specific la yamaha la trecerea din N in 1-a si apoi in a 2-a , nu-i yamha daca nu il are =))

Mersi de lamurire in legatura cu treptele 2 si 3, iar ca vibratii, simt doar in ghidon, asta datorita motorului cu 2 cilindrii in linie si a capacitatii mari de 850 cmc.

In rest motocicleta e exemplara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de lamurire in legatura cu treptele 2 si 3, iar ca vibratii, simt doar in ghidon, asta datorita motorului cu 2 cilindrii in linie si a capacitatii mari de 850 cmc.

In rest motocicleta e exemplara

 

 

de acord cu ultima propozitie :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...