Sari la conținut

Cateva Pareri ? :)


Baracuda
 Share

Postări Recomandate

Intai o scurta introducere ca sa elimin anumite intrebari pe care le prevad in acest topic.

In primul rand nu am 18ani, am carnet cat. A/B. Am debutat pe un Gs500 dupa care un Gsx-r 600 iar anul trecut' un R6 '06. Nu imi iau motor ca sa dea bine la fete, am deja o fata...una si buna :D R6-le a fost facut monopost in clipa in care am ajuns cu el acasa din reprezentanta.

 

Intamplarea a facut sa raman fara R6 care a sfarsit sub un taxiu iar acum ma vad nevoit sa imi caut altceva. Am luat la rand site-urile Honda, Suzuki, Yamaha. La honda am terminat repede pentru ca nu prea ma misca design-u (Nu vreau sa jignesc pe nimeni spunand asta, nu contest performantele sau fiabilitatea...pur si simplu nu ma atrag pe mine)

 

La Yamaha am gasit R6 si R1, Suzuki Gsxr 750/1000. R6 am avut pana pe 8 martie asa ca iarasi nu ma prea tenteaza sa-mi cumpar acelasi motor. R1 imi place foarte foarte mult, dar in timp ce stau si ma uit si salivez la poze parca totusi vad ceva acolo in faruri...vad asa putin in ceata dar parca scrie "Gresesti si te omor". Acum lasand gluma va spun sincer ca nu prea ma simt in stare sa merg pe asa ceva. Imi place foarte mult, imi doresc sa am experienta si sa pot controla asa ceva, dar nu. Poate peste 100mii km pe 2 roti, poate atunci...cam acelasi mesaj il vad si de la gixeru de 1000.

 

Tot uitandu-ma asa pe site-uri m-a pocnit. Mv Agusta

 

Search google importator MV Agusta, vazut modelul F4-S, placut design, placut specificatii...putere apropiata de R6, greutatea putin cam mare 191kg la gol.

 

Ce intrebari am eu :

 

Daca sunt persoane pe forum care au mers cu asa ceva sau poseda. Eventual din Bucuresti sa vad si eu una live, poate si o mica discutie la o bere, suc, orice vreti voi sa beti

 

Probabil cea mai evidenta intrebare : Ce parere aveti despre acest model ?

 

Ce fel de acceleratie are ? (A nu se confunda cu cat baga nenea) Gen Honda mai liniara sau gen Yamaha mai cu surprize

 

Ma intereseaza cum accelereaza, trage de jos ? Ca un Ducati Monster de exemplu

 

Bicicleta cum e ? Cat de manevrabila ? Are 191 kg la greu...si fun is not a straight line :lol:

 

Probleme ceva ? Fiabilitate ? Fiind noua o sa aiba garantie, dar nu am chef sa stau pe bara cu ea in service

 

Cam atat imi vine in minte deocamdata. Va multumesc in avans pentru raspunsuri si sfaturi, si sper ca veti fi cat mai obiectivi :D

post-10965-1174194735_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce nu incerci un GSX-R de 750?

Aceiasi intrebare si de la mine :lol: ...are puterea unui miar(de ex-chiar peste un R1 din 2003 ,peste un 954-din cate stiu eu ,954-le nu are ram-air) dar cuplul mai mic ceea ce te ajuta sa nu rupa asa repede aderenta daca gresesti ,iar greutatea si dimensiunile sunt ca ale unuia de 600...ce ti-ai putea dori mai mult? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul vrea Agusta, are gusturi bune omul. nu stiu cata lume are asa ceva ca este foarte scumpa si nu sunt multi care isi permit sa dea atatia bani pe o Agusta. mie dintre toate motocicletele sport aceasta imi place cel mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catre MV Agusta F 4 tintesc si eu, dar momentan nu am experienta necesara pentru o asemenea motocicleta

 

*

Din ce cunosc eu, iti pot spune ca F4 este "motorcycle art" si asta nu e doar reclama... F4 de 750 foloseste acelasi motor ca si GSXR750 (modelul 2001 parca). Este o motocicleta deosebita ce isi pastreaza valoarea in timp, cu o personalitate puternica si cu un sound "like-no-other".

 

Nu am mers cu aceasta motocicleta , dar nu am auzit nimic rau de ea.

 

Apropo , parca a castigat si cateva curse de anduranta + nuj ce record a mai doborat...

cu 20.-30.000km la bord tot costa cam 10.000euro SH in Germania....

 

 

Tu de unde vrei sa o cumperi noua si cu garantie ? United Motors nu se mai "ocupa" de aceasta marca ...

 

Pe scurt ....MV Agusta este un Ferarri pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de baraj : Cine aduce Mv Agusta in Romania ? Am sunat la United si ei nu mai aduc de 2 ani

 

Search pe google fara rezultate...

 

EI aduc ...Magazinul lor e in Brasov adresa:

 

B-dul Iuliu Maniu 33

tel. 0268 474 055

fax. 0268 474 054

email. office@motto.ro

Nu stiu in ce conditi sau la ce bani dar...daca tot dispui de bani pt o Agusta...merita sa incerci!

Succes la noua achizitie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat...nu mai aduc nici ei. Se pare ca nu mai exista importator oficial Mv Agusta in Romania. Ei erau dealeri.

 

Din cate am inteles s-a renuntat din lipsa de vanzari. Probabil fiind si mai scump majoritatea persoanelor au preferat sa mearga spre japoneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca cel mai simplu e sa cauti la unguri sau la nemti.daca dispui de fonduri mergi acolo o iei si vii pe ea.Mergi la direct fara cautari gen second hand.Ai sunat le dealer o au , le zici ca o cumperi si gata.Eu zic ca e simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles s-a renuntat din lipsa de vanzari. Probabil fiind si mai scump majoritatea persoanelor au preferat sa mearga spre japoneze.

 

Bineinteles ca pretul este un criteriu decisiv la achizitia unei...orice! Daca ar avea si ei preturi mai competitive ...cu siguranta sunt multi care saliveaza dupa ele...( eu ma numar printre ei :D )...

Dar cine isi perimte si intelege brandul "pur sange" ... :lol:

Cel mai probabil ramane sa-ti aduci de dincolo...mai complicat cu service-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai apropiat dealer se afla in Budapesta. O au pe stoc, 0km, roshu cu argintiu, in showroom.

 

Problema este intretinerea, aici trebuie sa ma gandesc foarte foarte bine cum o rezolv. Eventual sa intreb la United daca au mecanici care se pricep.

 

Daca nu am unde sa-mi fac service de intretinere, probleme de fiabilitate, piese...e cam nasol :D

 

Totusi imi cumpar motoru sa ma bucur de el nu sa-l tin in garaj si sa fac poze. Pacat, chiar sunt dezamagit ca nu avem in toata tara asta un singur importator/dealer sau macar service autorizat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat...nu mai aduc nici ei. Se pare ca nu mai exista importator oficial Mv Agusta in Romania. Ei erau dealeri.

 

Din cate am inteles s-a renuntat din lipsa de vanzari. Probabil fiind si mai scump majoritatea persoanelor au preferat sa mearga spre japoneze.

 

Daca ai bani de MV Agusta poti sa iti faci service in Budapesta sau in Germania, Italia. Ti-am dat PM acum cateva zile, l-ai citit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune problema de bani ci de comoditate. Sa cumperi un motor care nu are nici un fel de suport in Romania e mai mult o durere de cap decat o placere. Imi place foarte mult, vreau sa o cumpar...dar daca nu gasesc un dealer in Romania sau macar un service de piese si intretinere o sa renunt la aceasta marca :baldy:

 

Am citit ce ai scris tu (Desi tu vorbeai de F4 1000) si in principiu ai dreptate cu pozitia mai dificila sau cu supraincalzirea in orash. Cat despre fiabilitate nu am vazut lume sa se planga...cel putin unde am citit eu (2 forumuri de proprietari Mv Agusta si cateva review-uri de pe net)

 

@ Silviu : Mersi de info, o sa ma interesez astazi...ieri n-am gasit nimic, doar promisiuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@claudiu suzuki 750 nu se mai produce de cativa ani. For a good reason.

 

@Baracuda, exact asta iti spuneam. Daca vrei sa te bazezi pe ea, n-o sa fii fericit. Daca vrei sa o iei neaparat, no matter what - luand insa in calcul eventualele probleme - o sa iti ofere multe momente fericite.

Cat despre fiabilitate, nu am vazut nicaieri atatea motoare explodata pana in 5000 de km ca la Agusta (e adevarat ca mai des la cele de 750). Testul de 50,000 de km nu l-a parcurs nici macar pe jumatate, la 12,000 i-a pleznit motorul. Agusta e cunoscuta pentru promptitudinea cu care SCHIMBA nu repara in garantie, dar si garantia se termina candva.

 

Ca bicicleta e groaznica in oras, si ca sa te dai sportiv pe circuit e o distractie scumpa cu asa o jucarie.

 

Un dealer de MVAgusta era foarte fericit ca a vandut un Tamburini spunand ca e singura mobra pe care nu o sa o vada intorcandu-se cu probleme in garantie pentru ca era pentru o colectie si proprietarul nu o va scoate pe strada.

 

Ramane insa una dintre cele mai exclusive si frumoase mobre - o clasica desi contemporana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...