Sari la conținut

Intalnirile


Pavel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ah, si uitasem: VREM SA VEDEM MOTO-GP-ul ACOLO ! (cind este etapa, bineinteles)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Bah, da cate o papusa gonflabila la intrare, in loc de palinca nu ar fi bine?!In fine, e f adevarat ca aceste intalniri au devenit extrem de stereotipe.., nu am fost pe afara, nu stiu cum e dar ceva trebuie schimbat. eu unul m-am cam plictisit de intruniri, beau ca purcelul, nu pot dormi noaptea, vin acasa obosit si imi trebe inca o zi, doua pt ca sa-mi revin..,e f clar ca programul trebe sa fie mai variat, cat despre cei care org intrunirile, numa respect de la mine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie,numai ca membrii-sefii cluburilor organizatoare, sa lase orgoliile deoparte,la fel si interesele si sa se inteleaga pe zone sa organizeze ceva mare si puternic,gen motorally sau cum le-o zice in SUA.Sa adune sponsorizarile si sa faca ditamai show.Sunt convins ca la sfarsit o sa ramana si bani,ca sa fie impacate si capra si varza.

Ma refer la genul de organizare de genul: Bucuresti- Prahova- Dambovita-Arges, Iasi-Suceava -Neamt, Brasov-Covasna-Harghita, Cluj-Mures-Sibiu, Maramures-Bihor-Satu Mare , Arad -Timisoara -CarasSeverin , Bacau-Vrancea-Galati-Buzau, Constanta cu Tulcea si Braila

 

Si cu program tata,nu asa.Se "rezerva" cate o statiune din zonele mentionate sau grupate si da-i pe chef.Marirea lor la 3-4 zile,ceva de miercuri incolo si da se face timp. In felul asta nu o sa se mai suprapuna intrunirile,mai apuca lumea de strange niste bani de la una la alta,si zonele sunt acoperite mult mai bine.Iar efectul v-a fi mult mai bun,ca sa nu mai vorbim de impactul mediatic si economic.

 

Atat am avut de spus. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie,numai ca membrii-sefii cluburilor organizatoare, sa lase orgoliile deoparte,la fel si interesele si sa se inteleaga pe zone sa organizeze ceva mare si puternic,gen motorally sau cum le-o zice in SUA.Sa adune sponsorizarile si sa faca ditamai show.Sunt convins ca la sfarsit o sa ramana si bani,ca sa fie impacate si capra si varza.

Ma refer la genul de organizare de genul: Bucuresti- Prahova- Dambovita-Arges, Iasi-Suceava -Neamt, Brasov-Covasna-Harghita, Cluj-Mures-Sibiu, Maramures-Bihor-Satu Mare , Arad -Timisoara -CarasSeverin , Bacau-Vrancea-Galati-Buzau, Constanta cu Tulcea si Braila

 

Si cu program tata,nu asa.Se "rezerva" cate o statiune din zonele mentionate sau grupate si da-i pe chef.Marirea lor la 3-4 zile,ceva de miercuri incolo si da se face timp. In felul asta nu o sa se mai suprapuna intrunirile,mai apuca lumea de strange niste bani de la una la alta,si zonele sunt acoperite mult mai bine.Iar efectul v-a fi mult mai bun,ca sa nu mai vorbim de impactul mediatic si economic.

 

Atat am avut de spus. :friends:

Pai, chiar ai spus bine, cine are urechi sa auda si sa inteleaga.Repet, ceva trebuie sa se schimbe, altminterea vor deveni plictisitoare :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie,numai ca membrii-sefii cluburilor organizatoare, sa lase orgoliile deoparte,la fel si interesele si sa se inteleaga pe zone sa organizeze ceva mare si puternic,gen motorally sau cum le-o zice in SUA.Sa adune sponsorizarile si sa faca ditamai show.Sunt convins ca la sfarsit o sa ramana si bani,ca sa fie impacate si capra si varza.

Ma refer la genul de organizare de genul: Bucuresti- Prahova- Dambovita-Arges, Iasi-Suceava -Neamt, Brasov-Covasna-Harghita, Cluj-Mures-Sibiu, Maramures-Bihor-Satu Mare , Arad -Timisoara -CarasSeverin , Bacau-Vrancea-Galati-Buzau, Constanta cu Tulcea si Braila

 

Si cu program tata,nu asa.Se "rezerva" cate o statiune din zonele mentionate sau grupate si da-i pe chef.Marirea lor la 3-4 zile,ceva de miercuri incolo si da se face timp. In felul asta nu o sa se mai suprapuna intrunirile,mai apuca lumea de strange niste bani de la una la alta,si zonele sunt acoperite mult mai bine.Iar efectul v-a fi mult mai bun,ca sa nu mai vorbim de impactul mediatic si economic.

 

Atat am avut de spus. :bigstar:

asa-i coane,adevar graieshti! respect! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat exista berica, micii si prietenii cunoscuti de-a lungul timpului datorita pasiunii comune restul lucrurilor negative chiar nu conteaza, cel putin pentru mine. Am fost la multe intalniri si am vazut multe lucruri, de la uraganul de acum 1 an sau 2 din Navodari la atmosera pur si simplu perfecta din Oradea de anul trecut. Stateam cu berea in mana intre prieteni vechi si noi intr-o padure minunata si uitam de orice grija.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt plictisitoare.... terebuie facute mai putine dar mai mari... cu mai multa implicare. plus noutati. toate sunt la fel...... BORING (doar daca nu meri sa te faci MUT_ PRAF)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! As vrea sa vad si eu cum o sa organizatzi voi, nemultzumitzii, o intrunire. Din gura e tare usor, dar sa va vad la fapte.

Vretzi intruniri, in care sa nu se implice primariile, si sa fie doar din sponsorizari. Bun. Hai sa analizam putzin. Din sponsorizari nu se strang bani, maxim 2-300 de euro de la o firma, care desigur vrea un stand la intrunire, ca doar nu da banii degeaba. Si nici asta nu va place.

V-ati saturat de Iris, Cargo sau alte formatzii. Stiu ca vretzi shi muzica house si unii chiar manele. Si sa nu spunetzi ca nu este asa, pentru ca am vazut si motociclisti manelisti. Avetzi habar cat costa o trupa, fie ea si mica? Vretzi sonorizare buna, dar stitzi cat costa o scena, cu un sistem de sonorizare serios? Pun pariu ca vretzi o locatzie mare, cu casutze si grupuri sanitare, la pretzuri rezonabile, sau spatziu de cort suficient de mare incat sa potzi sa parchezi si motocicleta si sa nu il auzi pe vecinul cum sforaie, sau isi "unge" prietena.

Am uitat, e misto si un foc mare, sa stai in jurul lui la povesti... Adika undeva pe iarba, sa nu stea prietena ta cu fundul pe beton sa raceasca la ovare. Iarba se arde si nu prea mai creste in locul acela, adika daune aduse locatziei, si cu care nici un proprietar de camping nu este de acord. In plus, focul trebuie mai intai aprobat si supravegheat de un pompier.

Vretzi pista de liniutze. Cine credetzi ca mai pune pixul sa aprobe asa ceva dupa accidentul de la Galatzi? Care este rostul? Sa te dai pe o roata poate impresionezi vreo blonda care casca ochii? Sau sa castigi concursul sa vada toata lumea cat esti de bun? Mai este varianta construirii unei piste speciale, cu peretzi de beton, unde spectatorii sa fie in sigurantza. Daca vretzi asa ceva, va sfatuiesc sa punetzi bani si sa o construitzi, pentru ca nici un organizator nu o sa faca o investitzie de asa anvergura doar pt o intalnire moto.

Vretzi alte concursuri pentru ca v-ati saturat de acestea? Pai atunci propunetzi si voi unele, sa va vedem, pentru ca sincer, ne-am cam stors creierii. Conditziile unui concurs: sa nu tzina mai mult de o ora, sa fie captivant atat pentru motociclisti cat si pentru spectatori, sa fie ok din punct de vedere al sigurantzei participantzilor si spectatorilor. A... Si sa aiba si premii. Ca doar nu concuratzi degeaba. Alea ar trebui sa vina tot de la sponsori, nu? Am vazut ca unii stamba din nas la primirea unui tricou sau oricarui lucru marunt. Un sponsor ofera de ex. o casca, o pereche de manushi si un tricou, eventual ceva produse cosmetice moto. Bravo lui, si toata stima. Este un efort din partea lui. Acum, in calitate de organizator, imparte tu lucrurile astea astfel incat sa ajunga pt premii la mai multe concursuri.

Vretzi dusuri, curatzenie prin camping... Cine face mizeria? Catzi dintre voi va strangetzi gunoiul? Catzi aruncatzi paharele la cosurile amenajate? Solutzia ar putea veni de la o firma specializata. O.K. Ati dori ca in timp ce stai la masa cu amicii la bere in jurul tau sa vezi 2 3 femei care taraie tomberoane printre multzime? Sau la concerte sa vina printre spectatori sa stranga paharele de bere, sticlele de bere si vodka, riscand sa ii sar cate un dement in cap?

Catzi din voi stiu ce inseamna organizarea unei parade moto? Catzi stitzi cate aprobari trebuie de la Politzie, cate garantzii, ca nu o sa se mearga tare, ca nu o sa se dea nimeni pe o roata, ca nu o sa scape nimeni motocicleta spre pietoni? Politzia trebuie sa devieze circulatzia pe traseul respectiv, pentru a evita ca un berbec cu conserva sa intre de pe vreo strada laterala in multzimea de motoare. Asta inseamna mobilizare serioasa din partea lor in cazul unui orash mare.

Trebuie ca o salvare sa fie in permanentza in camping, si un medic, pentru ca desi nu se intampla nici un accident moto, sunt destui care beau pana nu mai stiu de ei. Sunt unii care nu au nici o vina ca se taie in cioburile unei sticle sparte de cate un dement beat mort, dar trebuie sa primeasca primul ajutor, nu?

Vretzi securitate in camping? Stitzi cat cere o firma de paza sa faca lucrul asta? Si stitzi cat de usor le este sa spuna, "noi nu am vazut cand s-a intamplat asta..." Mai este solutzia jandarmilor, sau a Politziei Comunitare. Aici iar intervine primaria. Si nici nu vretzi sa ii vedetzi in preajma voastra la mese, sau printre voi la concerte.

 

As putea sa continui la nesfarhit. Am sa ma opresc, si o sa va rog sa nu mai aruncatzi cu cacao in organizatori, ci sa punetzi mana sa ajutatzi daca putetzi si daca vretzi sa iasa bine.

Tot respectul pentru totzi cei implicatzi in organizarea unei intruniri moto. Cat despre nemultzumitzi, daca nu va place, va poftesc sa statzi acasa, sau sa facetzi si voi ce facem noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! As vrea sa vad si eu cum o sa organizatzi voi, nemultzumitzii, o intrunire. Din gura e tare usor, dar sa va vad la fapte.

Vretzi intruniri, in care sa nu se implice primariile, si sa fie doar din sponsorizari. Bun. Hai sa analizam putzin. Din sponsorizari nu se strang bani, maxim 2-300 de euro de la o firma, care desigur vrea un stand la intrunire, ca doar nu da banii degeaba. Si nici asta nu va place.

V-ati saturat de Iris, Cargo sau alte formatzii. Stiu ca vretzi shi muzica house si unii chiar manele. Si sa nu spunetzi ca nu este asa, pentru ca am vazut si motociclisti manelisti. Avetzi habar cat costa o trupa, fie ea si mica? Vretzi sonorizare buna, dar stitzi cat costa o scena, cu un sistem de sonorizare serios? Pun pariu ca vretzi o locatzie mare, cu casutze si grupuri sanitare, la pretzuri rezonabile, sau spatziu de cort suficient de mare incat sa potzi sa parchezi si motocicleta si sa nu il auzi pe vecinul cum sforaie, sau isi "unge" prietena.

Am uitat, e misto si un foc mare, sa stai in jurul lui la povesti... Adika undeva pe iarba, sa nu stea prietena ta cu fundul pe beton sa raceasca la ovare. Iarba se arde si nu prea mai creste in locul acela, adika daune aduse locatziei, si cu care nici un proprietar de camping nu este de acord. In plus, focul trebuie mai intai aprobat si supravegheat de un pompier.

Vretzi pista de liniutze. Cine credetzi ca mai pune pixul sa aprobe asa ceva dupa accidentul de la Galatzi? Care este rostul? Sa te dai pe o roata poate impresionezi vreo blonda care casca ochii? Sau sa castigi concursul sa vada toata lumea cat esti de bun? Mai este varianta construirii unei piste speciale, cu peretzi de beton, unde spectatorii sa fie in sigurantza. Daca vretzi asa ceva, va sfatuiesc sa punetzi bani si sa o construitzi, pentru ca nici un organizator nu o sa faca o investitzie de asa anvergura doar pt o intalnire moto.

Vretzi alte concursuri pentru ca v-ati saturat de acestea? Pai atunci propunetzi si voi unele, sa va vedem, pentru ca sincer, ne-am cam stors creierii. Conditziile unui concurs: sa nu tzina mai mult de o ora, sa fie captivant atat pentru motociclisti cat si pentru spectatori, sa fie ok din punct de vedere al sigurantzei participantzilor si spectatorilor. A... Si sa aiba si premii. Ca doar nu concuratzi degeaba. Alea ar trebui sa vina tot de la sponsori, nu? Am vazut ca unii stamba din nas la primirea unui tricou sau oricarui lucru marunt. Un sponsor ofera de ex. o casca, o pereche de manushi si un tricou, eventual ceva produse cosmetice moto. Bravo lui, si toata stima. Este un efort din partea lui. Acum, in calitate de organizator, imparte tu lucrurile astea astfel incat sa ajunga pt premii la mai multe concursuri.

Vretzi dusuri, curatzenie prin camping... Cine face mizeria? Catzi dintre voi va strangetzi gunoiul? Catzi aruncatzi paharele la cosurile amenajate? Solutzia ar putea veni de la o firma specializata. O.K. Ati dori ca in timp ce stai la masa cu amicii la bere in jurul tau sa vezi 2 3 femei care taraie tomberoane printre multzime? Sau la concerte sa vina printre spectatori sa stranga paharele de bere, sticlele de bere si vodka, riscand sa ii sar cate un dement in cap?

Catzi din voi stiu ce inseamna organizarea unei parade moto? Catzi stitzi cate aprobari trebuie de la Politzie, cate garantzii, ca nu o sa se mearga tare, ca nu o sa se dea nimeni pe o roata, ca nu o sa scape nimeni motocicleta spre pietoni? Politzia trebuie sa devieze circulatzia pe traseul respectiv, pentru a evita ca un berbec cu conserva sa intre de pe vreo strada laterala in multzimea de motoare. Asta inseamna mobilizare serioasa din partea lor in cazul unui orash mare.

Trebuie ca o salvare sa fie in permanentza in camping, si un medic, pentru ca desi nu se intampla nici un accident moto, sunt destui care beau pana nu mai stiu de ei. Sunt unii care nu au nici o vina ca se taie in cioburile unei sticle sparte de cate un dement beat mort, dar trebuie sa primeasca primul ajutor, nu?

Vretzi securitate in camping? Stitzi cat cere o firma de paza sa faca lucrul asta? Si stitzi cat de usor le este sa spuna, "noi nu am vazut cand s-a intamplat asta..." Mai este solutzia jandarmilor, sau a Politziei Comunitare. Aici iar intervine primaria. Si nici nu vretzi sa ii vedetzi in preajma voastra la mese, sau printre voi la concerte.

 

As putea sa continui la nesfarhit. Am sa ma opresc, si o sa va rog sa nu mai aruncatzi cu cacao in organizatori, ci sa punetzi mana sa ajutatzi daca putetzi si daca vretzi sa iasa bine.

Tot respectul pentru totzi cei implicatzi in organizarea unei intruniri moto. Cat despre nemultzumitzi, daca nu va place, va poftesc sa statzi acasa, sau sa facetzi si voi ce facem noi.

Ca unul care participa de aproxmativ 10 ani la mai toate intrunirile, iti dau dreptate.Perfeccta dreptate, dar, nu pot intelege in ruptul capului da ce trebuie s-a m-a refac doua zile dupa o intrunire, din cauza unor fatalai care sugruma acceleratia si nu ne dau voie sa ne odihnim!.Acum vreo 3-4 ani la intrunirea de la Timisoara s-a interzis orice zgomot dupa ora 1 si a fost supertreaba, voi care organizati aceste intruniri nu ati fost atenti sa se respecte aceasta regula ci numa ati scris ca se interzice acest lucru si atat! Aceasta regula trebe respectata, e importanta pt multi, tinand cont ca de luni incepem munca si suntem cu creieri varza.Sunt curios sa vad ce veti face la Ploiesti anul acesta cu aceasta problema, daca se mai repeta pe mine m-atui pierdut de client!Si e valabil peste tot unde exista aceasta problema, eu unul nu m-a mai duc :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boieru', te rog sa nu-mi intelegi gresit intrebarea, dar daca e atat de greu sa organizezi o intrunire, ca inseamna un efort "supraomenesc", ca dupa aia mai ai si nemultumiti care te critica, de ce te mai implici in organizarea unei intruniri????? "Chiar asa de "indragostit" esti de motociclistii romani incat, fiind o persoana marinimoasa", iti sacrifici cateva zile din viata doar pentru a face o bucurie motociclistilor pasionati de intruniri?"

Repet, nu este o intrebare rautacioasa, sunt doar curios sa aflu motivatia organizatorilor de intruniri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai explic ceva. Nu pot sa stau sa pazesc fiecare motociclist care are chef sa isi tureze motorul, pentru ca probabil, in caliate de organizator am mai multe treburi pe cap, pentru ca lumea sa se simta bine. Si gandeste-te ca suntem 15 - 20 de oameni implicatzi, si peste 2-300 de motociclete, daca nu mai mult. Nu le putem supraveghea pe toate. Anul asta, datorita Dacilor, in zona corturilor nu au existat asemenea indivizi. La noi, Motorrock-ul incepe joi noaptea, si se termina duminica dupa ce curatzam parcul. Anul acesta am reushit sa stau treaz de joi pana duminika. A, ba nu, am atzipit 2 ore duminika dimineatza. Imi cer scuze.

Si eu am fost tare nemultzumit la Targoviste acum 2 ani, cand unul cu un motor, beat mort, il tura la blana la 2 metrii de cortul meu, cu fatza spre cort. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca din greseala il baga in viteza. Ce trebuia sa fac? Sa astept sa vina unul din organizatori sa il linisteasca? Am iesit elegant afara, i-am oprit motocicleta si i-am explicat ca daca mai aud un zgomot, ies iar din cort, ii infig cheile pe gat si il turez eu pe el la maxim. Am auzit cateva voci din corturi care mi-au multzumit. Tipul nu prea a mai indraznit sa mai deschida gura, si s-a bagat la somn.

Cred ca fiecare din noi putem sa facem cate ceva pentru ca o intrunire sa iasa bine. Si nu cred ca daca tureaza unul motorul noaptea la Targoviste, sau imi urla dicoteca aceea de la Bacau toata noaptea in cap, sau in orice alt loc, nu o sa ma mai duc sa imi vad prietenii din cauza asta. Dar asta e alegerea fiecaruia...

 

P.S. - Anuntzurile pe care le facem cu regulamentul intalnirii sunt pentru oameni cu bun simtz...

- Poate sforaie cineva mai tare ca o motoreta turata (avem in club...). Pentru astfel de situatzii exista dopurile de urechi, antifoanele. Elimina orice zgomot. Daca o sa i se pare cuiva enorma suma de 2-3 lei cat costa la o farmacie, le ofer gratuit la intrunirea de la Ploiesti. Trebuie doar sa imi ceretzi.

Cred ca pe undeva ai dreptate, ai procedat bine cu tipul de la Targoviste, dar , crede-ma ca folosesc doape pt urechi de multi ani si chiar nu mai au aproape nici un efect!In rest pt mine un lucru e cert, criteriul de alegere al unei intruniri va fi Organizarea, iar vorba umbla repede cand o intrunire nu e perceputa in mod placut de majoritate :bigstar: Inca ceva; ar fi bine sa nu fim carcotasi cu baietii care se ocupa de org acestor intruniri, nu e corect, insa organizarea unei intruniri nu e deloc un simplu amanunt :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa raspund intai la intrebarea lui Angi. Raspunsul este "da". Mai exista oameni care fac asta de placere, pentru a oferi prietenilor clipe placute. De aceea am incercat in fiecare an sa nu luam o taxa de intrare. Sunt oameni care chiar fac gesturi pe nu stiu catzi dintre noi le-ar face. Stiu un caz, unde organizatorul s-a imprumutat la banca pentru a putea sa faca intrunirea, si a garantat cu casa. Riscul a fost destul de mare, pentru ca in cazul in care vremea era rea, sau pur si simplu nu veneau motociclisti la intrunire, el nu isi recupera banii. Mai stiu persoane care au pus bani pentru a se putea face asa ceva, iar profitul scos a fost a fost considerat ca fiind fond pentru club, si practic "investitorul" si-a recuperat doar banii imprumutzatzi, deci nu s-a imbogatzit nimeni. Banii au intrat in contul clubului, urmand sa fie folositzi pentru alte actiuni ale clubului, sau pentru intrunirea din anul urmator.

Cred ca ar fi mult mai simplu sa stau linistit si sa astept sa faca altcineva intalniri, la care sa particip, sa stau relaxat si sa beau bere, sa am timp sa vb cu prietenii venitzi din toate coltzurile tzarii. In calitate de organizator nu prea ai timp sa mai faci asta.

Sunt convins ca exista si intruniri unde scopul principal e sa se inmultzeasca niste bani, pentru ca am observat asta si eu. Dar eu unul fac asta fara nici un fel de interes financiar. Lucrez intr-un domeniu unde inca castig suficient de bine. Si daca vrei cel mai bun exemplu de implicare, iti aduc aminte Motorrock 4, unde Dacii s-au oferit sa ne ajute, fara nici un fel de pretentzii financiare. Si nu stiu cat de placut a fost pentru ei sa stea sa pazeasca campingul. Puteau foarte bine sa stea si sa distreze ca orice invitat. Si le multzumesc mult pentru gestul lor, si sper ca intr-o zi sa pot sa fac si eu acelashi lucru pentru ei.

 

Ma gandesc acum, ca intrunirile sunt facute intr-o mare masura atat pentru motociclisti, dar mai mult pentru organizatori. Un fel de contraserviciu, daca il pot numi asa. Facem asta, pentru ca ceilaltzi oameni implicatzi in organizarea celorlalte intruniri sa se poate bucura si ei de ceea ce ne ofera. Adika placerea revederii prietenilor de pretutindeni, placerea de a sta linistitzi la o bere si la povesti, in timp ce ei muncesc pentru a ne simtzi noi bine.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc sa viu si eu la intruniri_am auzit ca vand unii piese_or avea si de minimobra_ca mie taremi place scula asta_

:kiss:

 

@Boieru', eu nu am dat cu paru si nici n-am comentat de dragul de a comenta de pe margine ca e mai simplu, am vrut doar sa dau niste sugestii pentru ce se vrea sa se filtreze spre final,din asa numitul fenomen "intruniri moto" din Romania.

Cred ca cineva trebuie sa fie nebun ,sa arunce cu pietre in organizarea de la Ploiesti,care pana acum este cea mai tare din tara,....era si Sibiul ceva,cu ani in urma,dar acu...

 

Si inca ceva,de ce nu accepta organizatorii de intruniri niste "sfaturi" sau comentarii.Cum zici ceva,fiecare iti sare la gat " bai,dar voi stiti ce inseamna organizarea de intruniri moto?".

NU! Nu stiu,...dar poate stiu ce-mi doresc de la intrunirea unde DAU BANII!

 

Hai ,pace! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss:

 

@Boieru', eu nu am dat cu paru si nici n-am comentat de dragul de a comenta de pe margine ca e mai simplu, am vrut doar sa dau niste sugestii pentru ce se vrea sa se filtreze spre final,din asa numitul fenomen "intruniri moto" din Romania.

Cred ca cineva trebuie sa fie nebun ,sa arunce cu pietre in organizarea de la Ploiesti,care pana acum este cea mai tare din tara,....era si Sibiul ceva,cu ani in urma,dar acu...

 

Si inca ceva,de ce nu accepta organizatorii de intruniri niste "sfaturi" sau comentarii.Cum zici ceva,fiecare iti sare la gat " bai,dar voi stiti ce inseamna organizarea de intruniri moto?".

NU! Nu stiu,...dar poate stiu ce-mi doresc de la intrunirea unde DAU BANII!

 

Hai ,pace! :D

 

 

unde trebuie sa dai bani_trebuie multi_unii zice cati da aia acolo mici si bere_e cu bani_

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca nu acceptam critici sau sugestii, din potriva, ele ne fac sa vedem unde greshim, si cum sa facem sa evitam problemele aparute in anii precedentzi. Si aceste lucruri nu se pot afla decat de la voi. Dar ma deranjeaza cand se gaseste cate unul sa vorbeasca aiurea. A fost si el la 2-3 intalniri, si gata, e satul de de una si de alta. Eu de o singura intalnire am fost usor dezamagit din punt de vedere organizatoric, pentru ca sincer, asteptam mai mult. Dar fiind cu gaska, m-am distrat f. bine. Si "s-au scos" daca pot sa spun asa, prin faptul ca e orashul cu cele mai misto gagici, si destul de prietenoase.

Incerc sa fac pe unii sa intzeleaga ca nu e frumos sa se stearga pe picioare cu munca unui grup de oameni, si sa invetze sa nu judece o intrunire doar pt faptul ca un ametzit si-a turat motorul la 2 noaptea, sau pentru ca pe scena a canta Iris sau Cargo. S-au facut sondaje pe forum, si in functie de ce a solicitat multzimea, am incercat sa facem tot posibilul sa le aducem trupele preferate. Dar daca 100 de oameni vor Iris, 2-3 in vor pe Gutza si 10 vor muzica house, e normal sa aducem Iris, nu?

E vorba de tonul cu care se exprima anumitzi oameni. E mai elegant sa spui, din politetze macar, "a fost o intrunire frumoasa, dar pe mine m-a deranjat chestia asta, decat sa spui ca a fost o intrunire de tot rahatul pentru ca mie nu mi-a placut ca unul isi baga degetul in nas..." Si stitzi de ce? Pentru ca un motociclist proaspat, care abia asteapta prima lui intrunire (stitzi cum este sentimentul, pentru ca prima intalnire nu se uita) o sa se gandeasca inainte "sa ma duc sau nu, ca am citit pe forum ca e o intrunire de rahat..." si asta o sa ii taie elanul, cu toate ca poate el o sa se simta bine acolo.

Nu am nimik cu nimeni, si va astept pe totzi cu aceeashi nerabdare la o bere la Ploiesti, si asa cum am mai spus, fiecare poate sa contribuie cu ceva la reushita unei intruniri. Cu sfaturi, cu critici, si chiar sa ia atitudine atunci cand ceva nu ii place. Si va dau un exemplu. La Ploiesti i-am luat fisele de la motor lui Mad Max, si l-am tzinut treaz pe Baldovin, ca sa putezi dormi si voi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor in primul rand!Nu fac nici un comentariu in legaturi ca intalnirile de la noi; trec direct la subiect:

Dupa mine o intalnire perfecta sau ideala ar fii in felul urmator:

 

La o data anume se intalnesc un grup mic sau mai mare de motociclisti. Stabilesc un traseu din timp,cu puncte de oprire, cazare si alea alea pe durata a mai multe zile.Spre exemplu: Ne intalnim in Brasov mergem una la Sibiu unde stam peste noapte urmand ca a doua zi sa o luam din loc din nou spre alta destinatie spre exemplu Targu Mures unde mai stam iara o noapte, dupa care in urmatoare zi mergem la Suceava unde stam iara o noapte!

Avantaje:

- scapi de cei care vin "gura casca";

- e exclisivist motociclistilor;

- faci o calatorie si scapi de monotonie;

- asa ii obosesti pe cei care au chef de turat si ambalat motoare;

- nu exista costuri, decat personale;

- si avem timp de a ne cunoaste mai bine intre noi!!!!!!

Dezavantaje:

- necesita o pregatire mai detailiata!

 

Eu zic ca ar fii ceva unic si original, pentru ca nu sa mai facut asa ceva la un nivel mai mare;decat mici iesiri intre prieteni!

 

Eu acum incerc sa faca asa ceva cu un grup de motociclisti incepatori si speram sa iasa ceva interesant!

Numa bine si bafta la "tocat carne" pentru ca sigur e nevoie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........doar pt faptul ca un ametzit si-a turat motorul la 2 noaptea,...........

 

Imi permit sa fac un comentariu. Treaba cu "ametitu'" e chiar o problema pentru toti cei care mai vor si odihna, mai ales sambata spre duminica. Si sincer, cred ca majoritatea mai vor cat de cat sa doarma atunci, mai ales ca multi au drum poate lung a doua zi. Ai spus mai devreme ce "zmeu" ai fost tu cand te-ai dat la gatu' unui ametit d-asta. E bine ce-ai facut, dar nu cred ca e sanatos s-o mai faci si pe viitor. Daca ametitu' e in gasca cu alti ametiti beti ranga si poate cu chef de scandal...... Treaba asta trebuie sa fie strict RESPONSABILITATEA organizatorilor. E altceva cand vine unu' de la organizare si "da ordine" prin "propria" curte. Ca organizator, cand vezi ca exista FOARTE MULTI oameni care se plang de aceeasi problema, nu consideri c-ar trebui sa remediezi problema?????????????????????............si sa nu arunci treaba in bratele participantilor...............nu zic de voi, dar la restu' intrunirilor se mai dau si bani................

Nu cred ca raspunsul tau la aceasta problema a fost normal.

Este doar parerea mea. Te rog sa nu te superi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de pe ce planeta ai aterizat? :D

Exprima-te coerent sau abtine-te!

 

P.S. Scuze de off-topic

 

 

Uite ca pt tine am facut un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Dragul meu,se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt ! Ti se pare tie ca daca ai trait in Bucuresti si acum te-ai mutat in Brasov ai dreptul sa ma iei la misto ? Nu iubitule.Eu sunt pe planeta Pamant poate inaintea ta,dar asta nu conteaza.Sa ma abtin?De ce?Pt ca am cerut cateva informatii?Daca ai fi avut putina inteligenta,ai fi inteles ce inseamna MOTOCARCOTASU. Ai furat-o rau prietene.Asa ca, ABTINE-TE !!!!!

 

P.S. Apreciez insa scuzele tale.Ai totusi ceva bun in tine.E loc si de mai mult.Succes !

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 19:51 -------------

Tu de pe ce planeta ai aterizat? :kiss:

Exprima-te coerent sau abtine-te!

 

P.S. Scuze de off-topic

 

 

Uite ca pt tine am facut un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Dragul meu,se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt ! Ti se pare tie ca daca ai trait in Bucuresti si acum te-ai mutat in Brasov ai dreptul sa ma iei la misto ? Nu iubitule.Eu sunt pe planeta Pamant poate inaintea ta,dar asta nu conteaza.Sa ma abtin?De ce?Pt ca am cerut cateva informatii?Daca ai fi avut putina inteligenta,ai fi inteles ce inseamna MOTOCARCOTASU. Ai furat-o rau prietene.Asa ca, ABTINE-TE !!!!!

 

P.S. Apreciez insa scuzele tale.Ai totusi ceva bun in tine.E loc si de mai mult.Succes !

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 20:37 -------------

Tu de pe ce planeta ai aterizat? :hug:

Exprima-te coerent sau abtine-te!

 

P.S. Scuze de off-topic

 

 

Uite ca pt tine voi face un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt.Pe planeta Pamant sunt poate inaintea ta,dar nu este atat de importanta ordinea venirii noastre pe aceasta planeta,cat felul in care privesti oamenii si inaltimea de la care privesti.Uite ca viata ne ofera surprize,dragul meu.Faptul ca te crezi atat de destept,te-a facut sa nu citesti cu atentie un cuvant:"MOTOCARCOTASU".Probabil ca stii si ce inseamna.Ai furat-o prietene.Asa ca : ABTINE-TE !!!

 

P.S. Vad ca user name-ul tau este "parapantistul ".Am convingerea ca atunci cand zbori esti cu picioarele pe pamant.dar cu siguranta cand esti pe pamant,esti cu capul in nori.Cu respect si fara suparare :

" MOTOCARCOTASU " !

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 20:46 -------------

Uite ca pt tine am facut un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Dragul meu,se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt ! Ti se pare tie ca daca ai trait in Bucuresti si acum te-ai mutat in Brasov ai dreptul sa ma iei la misto ? Nu iubitule.Eu sunt pe planeta Pamant poate inaintea ta,dar asta nu conteaza.Sa ma abtin?De ce?Pt ca am cerut cateva informatii?Daca ai fi avut putina inteligenta,ai fi inteles ce inseamna MOTOCARCOTASU. Ai furat-o rau prietene.Asa ca, ABTINE-TE !!!!!

 

P.S. Apreciez insa scuzele tale.Ai totusi ceva bun in tine.E loc si de mai mult.Succes !

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 19:51 -------------</small><br/>

Uite ca pt tine am facut un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Dragul meu,se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt ! Ti se pare tie ca daca ai trait in Bucuresti si acum te-ai mutat in Brasov ai dreptul sa ma iei la misto ? Nu iubitule.Eu sunt pe planeta Pamant poate inaintea ta,dar asta nu conteaza.Sa ma abtin?De ce?Pt ca am cerut cateva informatii?Daca ai fi avut putina inteligenta,ai fi inteles ce inseamna MOTOCARCOTASU. Ai furat-o rau prietene.Asa ca, ABTINE-TE !!!!!

 

P.S. Apreciez insa scuzele tale.Ai totusi ceva bun in tine.E loc si de mai mult.Succes !

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 20:37 -------------</small><br/>

Uite ca pt tine voi face un efort si ma voi exprima cat se poate de coerent.Se vede ca esti incepator in de-ale vietii si bunului simt.Pe planeta Pamant sunt poate inaintea ta,dar nu este atat de importanta ordinea venirii noastre pe aceasta planeta,cat felul in care privesti oamenii si inaltimea de la care privesti.Uite ca viata ne ofera surprize,dragul meu.Faptul ca te crezi atat de destept,te-a facut sa nu citesti cu atentie un cuvant:"MOTOCARCOTASU".Probabil ca stii si ce inseamna.Ai furat-o prietene.Asa ca : ABTINE-TE !!!

 

P.S. Vad ca user name-ul tau este "parapantistul ".Am convingerea ca atunci cand zbori esti cu picioarele pe pamant.dar cu siguranta cand esti pe pamant,esti cu capul in nori.Cu respect si fara suparare :

" MOTOCARCOTASU " !

 

 

O.K.-trag frana! Vad ca net-ul a tinut cu tine.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am dat zmeu. M-am gandit in primul rand la sigurantza mea si a prietenei cu care dormeam in cort. Daca ala din greseala atingea schimbatorul si motocicleta pleca cu el cu tot peste cortul meu, banuiesc ca nu era tocmai bine. Asa ca am preferat sa iau atitudine decat sa astept sa ma "salveze "organizatorul. Si te rog sa ma crezi ca nu era singur langa motocicleta. Erau cel putzin 5, totzi betzi. Motocicleta o accelera unul care statea langa, pentru ca proprietarul dormea cu capul pe rezervor, atat de beat era. Nu stiu daca mai avea vreunul tupeu sa comenteze cand m-au vazut cat de nervos sunt. Poate ca ma ajuta si suta mea de kile. A doua zi, au venit si si-au cerut scuze.

Este o problema cu cei care isi tureaza motoarele noaptea, dar nu putem sa stam sa alergam dupa fiecare. Daca tu ai tura motocicleta, probabil as veni la tine si te-as ruga sa incetezi. Nu pot sa iti iau cheile, pentru ca nu am acest drept. Si nici nu te pot linisti cu bataia, pentru ca nu e frumos, si asa cum ai spus, poate nu esti singur si ai chef de scandal. Totul tzine de bunul simtz. Fiecare grup isi stie oaia neagra. Asa ca prietenii celui care face scandal ar trebui sa fie primii care intervin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am dat zmeu. M-am gandit in primul rand la sigurantza mea si a prietenei cu care dormeam in cort. Daca ala din greseala atingea schimbatorul si motocicleta pleca cu el cu tot peste cortul meu, banuiesc ca nu era tocmai bine. Asa ca am preferat sa iau atitudine decat sa astept sa ma "salveze "organizatorul. Si te rog sa ma crezi ca nu era singur langa motocicleta. Erau cel putzin 5, totzi betzi. Motocicleta o accelera unul care statea langa, pentru ca proprietarul dormea cu capul pe rezervor, atat de beat era. Nu stiu daca mai avea vreunul tupeu sa comenteze cand m-au vazut cat de nervos sunt. Poate ca ma ajuta si suta mea de kile. A doua zi, au venit si si-au cerut scuze.

:hug: Dupa cum cred c-ai observat, am pus cuvantul zmeu in ghilimele. Era un fel de-a spune. Nu trebuia neaparat sa explici intamplarea. Nu asta era ideea. Sunt sigur ca esti foarte curajos :D

 

Este o problema cu cei care isi tureaza motoarele noaptea, dar nu putem sa stam sa alergam dupa fiecare. Daca tu ai tura motocicleta, probabil as veni la tine si te-as ruga sa incetezi. Nu pot sa iti iau cheile, pentru ca nu am acest drept. Si nici nu te pot linisti cu bataia, pentru ca nu e frumos, si asa cum ai spus, poate nu esti singur si ai chef de scandal. Totul tzine de bunul simtz. Fiecare grup isi stie oaia neagra. Asa ca prietenii celui care face scandal ar trebui sa fie primii care intervin...

Ideea este ca daca "tu", ca organizator, nu te poti impune cumva, fara violenta, ma intreb cum se poate impune un simplu participant, fara violenta? :D ........si asta, normal, in cazul in care ametitii nu se lasa intimidati de 100 de kile :D

 

"Habar n-am cum ar trebui sa fie normal". Eu cred ca organizatorii trebuie sa impuna niste reguli, si sa aiba grija ca acestea sa fie respectate. Nu stiu, poate si cu niste jandarmi care sa asigure spatele..... Cred ca exista solutii. Personal, de vreo 2 ani, nu prea mai "gust" intrunirile. M-am cam plictisit de ele. Parca toate sunt la fel. Si m-a mai deranjat si faptul asta, pe care il discutam. Ajungeam mereu acasa cu ochii "scosi", iar luni trebuia sa fiu "boboc", pentru munca.

 

hai bafta :kiss: , si succes cu intrunirea de anul asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor in primul rand!Nu fac nici un comentariu in legaturi ca intalnirile de la noi; trec direct la subiect:

Dupa mine o intalnire perfecta sau ideala ar fii in felul urmator:

 

La o data anume se intalnesc un grup mic sau mai mare de motociclisti. Stabilesc un traseu din timp,cu puncte de oprire, cazare si alea alea pe durata a mai multe zile.Spre exemplu: Ne intalnim in Brasov mergem una la Sibiu unde stam peste noapte urmand ca a doua zi sa o luam din loc din nou spre alta destinatie spre exemplu Targu Mures unde mai stam iara o noapte, dupa care in urmatoare zi mergem la Suceava unde stam iara o noapte!

Avantaje:

- scapi de cei care vin "gura casca";

- e exclisivist motociclistilor;

- faci o calatorie si scapi de monotonie;

- asa ii obosesti pe cei care au chef de turat si ambalat motoare;

- nu exista costuri, decat personale;

- si avem timp de a ne cunoaste mai bine intre noi!!!!!!

Dezavantaje:

- necesita o pregatire mai detailiata!

 

Eu zic ca ar fii ceva unic si original, pentru ca nu sa mai facut asa ceva la un nivel mai mare;decat mici iesiri intre prieteni!

 

Eu acum incerc sa faca asa ceva cu un grup de motociclisti incepatori si speram sa iasa ceva interesant!

Numa bine si bafta la "tocat carne" pentru ca sigur e nevoie!

Consider foarte interesanta ideea ta.Trebuie aprofundata,studiata,imbunatatita.Dar.....ce se fac cei ce mai fac un ban la aceste intruniri obisnuite?

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...