Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

Băieți, ia încercați să-l ajutați pe băiatul acesta care, deÂşi are nevoie de ajutor pentru Mobra lui, nu prea a auzit de colțul nostru...

Toate bune! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Mobristii, am o Mobra de vanzare an fabr. 1978 modificata cu, gust zic eu, roata de 16 pe butuc de Mobra ,si una de rezerva,saua de Hoinar ,far lacrima telescoape fata MZ spate cu arcuri la vedere, dar mai bine sa vo arat:

http://dl.fisier.ro/files/a2hr3apchlfkg3e/...9_1921.jpg.html

http://dl.fisier.ro/files/ob4hp473ghj44bi/...9_1922.jpg.html

http://dl.fisier.ro/files/cekija7g13fealg/...9_1923.jpg.html

 

 

Ma gandeam ca mai sunt amatori care vor sa inceapa cu o motoreta nationala,chiar daca are 32 de ani. Sa stiti ca cu foarte putine reglaje si [daca vreti] cu un sprai doua va arata perfect. Mare scofala,500 roni. Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un anunt intr-un ziar de mica publicitate din Tg-Mures in legatura cu o Mobra , mentionez ca nu am nicio legatura cu anuntul. Intr-un timp era la piata moto un batranel cu una rosie , daca e aceasi din anunt pot sa va spun ca arata impecabil , ca noua .

 

Vând urgent Mobră de capacitate 50 cmc, înmatriculată, un singur proprietar de când a ieÂşit din fabrică, roÂşie, în stare foarte bună cu multe piese de schimb sau schimb cu ceva neînmatriculat, fără acte sau alte oferte. Telefon: 0744-975.447, 0766-450.324, între orele: 8-21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un anunt intr-un ziar de mica publicitate din Tg-Mures in legatura cu o Mobra , mentionez ca nu am nicio legatura cu anuntul. Intr-un timp era la piata moto un batranel cu una rosie , daca e aceasi din anunt pot sa va spun ca arata impecabil , ca noua .

 

Vând urgent Mobră de capacitate 50 cmc, înmatriculată, un singur proprietar de când a ieÂşit din fabrică, roÂşie, în stare foarte bună cu multe piese de schimb sau schimb cu ceva neînmatriculat, fără acte sau alte oferte. Telefon: 0744-975.447, 0766-450.324, între orele: 8-21.

 

Pret si poze? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baiatule da suntem un neam de dobitoci...da daia rai de tot dobitoci! Scrie mai sus ca omu nu are legatura cu anuntzu? CLAR! Si mai sunt ceva numere de telefon ale actualului proprietar...Deci ce plm e atat de greu sa il suni pe acel person??? Costa mult sau e lenea MARE???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Imi cer scuze. Nu am cascat cum trebuie ochii. Inca o data scuze.

 

Si inca odata scuze..si inca odata,si inca odata....si tot asa ;)

 

Sus cu Mobra!

p.s: daca mai vrea cineva piese/o mobra completa,PM la mine!!!

 

Hai ca vine vara!Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare , prieteni , am si eu o problema la mobra . sa incepem cu inceputul: o bag in viteza 1 , merge , cand vreau sa o schimb pe a 2 a nu mai merge , nu vrea sa intre (asta se intampla si in mers si cu motorul oprit) daca vreau sa o scot pe liber sau sa o bag intr alta viteza(in afara de a 1 a ) trebuie sa imping putin de pedala de schimbator spre motor ca sa schimbe . si am vazut ca daca ii dau capacul de pe partea cu ambreiajul jos si incerc sa schimb vitezele , intra foarte bine in fiecare viteza. este posibil sa fie de la suruburile acelea de se afla pe capacul de la ambreiaj? sau daca nu , ce poate fi???? , multumesc anticipat

Editat de codrut_01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut!

 

caut si eu rulmenti si semeringuri, pentru ambielajul de mobra! ma intereseaza un magazin in bucuresti!

Calea Plevnei , intre basarab si witing.Si rulmenti si simeringuri si oringuri si tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni as vrea sa va intreb si pe voi mobristi de pe acest forum daca ma puteti ajuta cu cele doua capace nichelate (sau ruginite) de pe bascula din fata a mobrei 50 cea veche.Le are cineva ? As avea mare nevoie si mas bucura mult sa le gasesc la vreunul dintre voi :crack: multumesc!

Mesaj completat

Uitati si o poza cu capacul incercuit pe care il caut :laugh:

Doresc sa fac un apel la toti mobristi cu aceasta intrebare ! ma poate ajuta cineva ?

Binenteles nu pe gratis.

post-27109-1267920150_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pedros, multumesc de informatie, dar deja plecasem pe alt drum (www.badi.ro -- foarte buni de altfel)

 

acum apare problema schimbarii rulmentilor ambielajului, unul e simplu de scos, avand presa pentru volanta, dar pentru celalalt, imi trebuie o presa de pinion, sau cum altfel as putea sa rezolv?

 

daca prin bucuresti si imprejurimi, are cineva o presa, merg cu motorul la el, nu trebuie sa imi imprumute, numai sa scot si eu pinionul!

 

tn_30feba069060ed939020e99129f57ec1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pedros, multumesc de informatie, dar deja plecasem pe alt drum (www.badi.ro -- foarte buni de altfel)

 

acum apare problema schimbarii rulmentilor ambielajului, unul e simplu de scos, avand presa pentru volanta, dar pentru celalalt, imi trebuie o presa de pinion, sau cum altfel as putea sa rezolv?

 

daca prin bucuresti si imprejurimi, are cineva o presa, merg cu motorul la el, nu trebuie sa imi imprumute, numai sa scot si eu pinionul!

 

tn_30feba069060ed939020e99129f57ec1.jpg

Nu cred ca poti scoate rulmentii fara sa desfaci motorul

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul este desfacut, curatat, mai lipseste pinionul sa il scot! pentru volanta am gasit o presa, dar pentru pinion, nu am!

rulmetul de pe partea cu aprinderea, este scos, dar pe partea cu pinionul, nu resusesc sa dau afara pinionul!

 

 

tn_17005bdac8042012225837d308bbeab7.jpg

tn_3551b0dab22e2287403443a2bd490806.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul este desfacut, curatat, mai lipseste pinionul sa il scot! pentru volanta am gasit o presa, dar pentru pinion, nu am!

rulmetul de pe partea cu aprinderea, este scos, dar pe partea cu pinionul, nu resusesc sa dau afara pinionul!

 

 

tn_17005bdac8042012225837d308bbeab7.jpg

tn_3551b0dab22e2287403443a2bd490806.jpg

A sa da.

Cine doreste platina nefolosita de Modra magnetou Duicati sa spuna

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal , cine stie sa imi zica si mie cum sa reglez vitezele din acele 4 suruburi? , si cine are un capac de pe partea cu ambreiajul care sa aiba filetele la suruburile de reglare a vitezelor bune? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cere o bujie pentru motoare in 2 timpi ca sa fi sigur ca va functiona perfect! punei si un ulei de amestec bun.

Eu inteleg ca pentru toate motoarele in 2T sunt bune aceleasi bujii? Care este diferenta intre bujie de 2 T si 4 T ? Daca ceri de la vanzator va jura ca poate da si de 3 T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul este desfacut, curatat, mai lipseste pinionul sa il scot! pentru volanta am gasit o presa, dar pentru pinion, nu am!

rulmetul de pe partea cu aprinderea, este scos, dar pe partea cu pinionul, nu resusesc sa dau afara pinionul!

 

 

tn_17005bdac8042012225837d308bbeab7.jpg

tn_3551b0dab22e2287403443a2bd490806.jpg

 

 

man am eu presa da nu stiu cum sa facem ca sunt din sighet judetu maramures:( ia gandeste k te ajut cu mare placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

si eu sunt in acelasi stadiu si nu am reusit sa scot pinionu ala afurisit... ce presa se foloseste? cum arata?

la mine mai e o problema: filetul de pe ambielaj de pe partea cu pinionu e mancat (cred ca "meseriasii" care au mai lucrat la motor cand au bagat pinionu l-au strans cu piulita ca sa intre pe pana :bounce: )

deci cine are un ambielaj de vanzare sa ma anunte si pe mine pls

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kartistule, merci de ajutor, dar am gasit o presa printre sculele mele!

mai exact o surubelnita de vreo 60cm lungime, lata de 1cm, si cu pretul semeringului care oricum trebuia schimbat, am scot din 2 mutari pinionul!

 

multumesc pe aceasta cale si lui george_ionescu_bz, care m-a ajutat foarte mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kartistule, merci de ajutor, dar am gasit o presa printre sculele mele!

mai exact o surubelnita de vreo 60cm lungime, lata de 1cm, si cu pretul semeringului care oricum trebuia schimbat, am scot din 2 mutari pinionul!

 

multumesc pe aceasta cale si lui george_ionescu_bz, care m-a ajutat foarte mult!

 

npc man :) si spunemi adi:D :P

Mesaj completat

care ma ajuta cu cv piese de hoinar (pt kart imi trb):lol: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...