Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

mai bun decat mobil? at cu ce sa inloccuiesc mobilu'? mai pot sa iau Repsol nush cum (city cv parcaheadscratch.gif ) si mai pot sa iau de la OMV ,stiu ca is 2T acolo dar nu stiu de care ,nu m-am uitat :D

 

Multumesc !

Editat de Adi Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel de Husqvarna mi s-a parut ca lasa mai putina calamina si are o ardere mai completa...iar ungerea mai uniforma, lasind pelicula de ulei pe toate suprafetele in miscare, pe cind Mobil lasa mai multa calamina si nu mi-a placut cum unge, parca spala. Chiar si Prista Oil (cel mai ieftin de pe la noi) mi s-a parut mai bun decit Mobil. Acum tu pune de care crezi, nu prea mai conteaza marca, majoritatea fiind aproape la fel ca si proprietati, dar difera mult la pret!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca se mai gasesc aprinderi electronice gotronic? Citisem pe undeva ca omul nu mai fabrica. Cam la ce pret se ridica una?

 

De asemenea daca nu gasesc o aprindere electronica, as dori sa cumpar una clasica de mobra. Daca cineva este dispus sa vanda una buna, la un pret corect, lasati un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva daca se mai gasesc aprinderi electronice gotronic? Citisem pe undeva ca omul nu mai fabrica. Cam la ce pret se ridica una?

 

De asemenea daca nu gasesc o aprindere electronica, as dori sa cumpar una clasica de mobra. Daca cineva este dispus sa vanda una buna, la un pret corect, lasati un semn.

Gotronic are cont pe forum, deci poti sa-l intrebi pe el. Chestia e ca pentru asta iti trebuie baterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta cu o informatie!

Mi-am cumparat de curand doua simeringuri pentru ambielaj si vreau sa le schimb. Va rog sa imi spuneti daca acestea pot fi schimbata fara sa desfac motorul ci doar sa le extrag prin fortare din locasul lor. Spun asta ptr ca asa m-au sfatuit si pe mine vechi mobristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta cu o informatie!

Mi-am cumparat de curand doua simeringuri pentru ambielaj si vreau sa le schimb. Va rog sa imi spuneti daca acestea pot fi schimbata fara sa desfac motorul ci doar sa le extrag prin fortare din locasul lor. Spun asta ptr ca asa m-au sfatuit si pe mine vechi mobristi.

Se pot schimba fara demontarea totala a carterelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot schimba fara demontarea totala a carterelor .

La capacul ambreajului va avea putin de furca, ii trebe indemanare.Coroana ambreajului incurca usor locasul simeringului.Dar merge scos cel vechi si bagat cel nou cu putina atentie.

 

Vand motor + carburator aproape nou, 300 ron si Mobra 1000km stare perfecta (de muzeu) 200euro. Cadru Mobra cu bascula - 10euro

Tel 0729205010

Ar fi fain daca ai pune cateva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ai nevoie de cele doua prese.Una de extragere afara a volantei dupa care urmeaza aprinderea apoi simeringul.Si alta a pinionului asezat pe axul ambielajului sub care se afla al doilea simering la care vrei sa ajungi.

Daca sunt uzate scoatele cum poti chiar daca se rup (oricum le schimbi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presa ptr volanta o aveam de fff mult timp, pe cand aveam o JAWA 175 cu magnetou de mobra. Am desfacut volanta si am scos si acea pana fara probleme. Ma gandeam sa schimb doar simergingul de la aprindere si pe cel de la ambreiaj sa il las. Insa cineva mi-a spus ca daca nu il schimb si pe cel de la ambreiaj o sa imi traga uleiul din transmisie! cum ziceti sa fac?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut!

De la surubul 1 se regleaza cursa pedalei in sus si de la surbul 2 se regleaza cursa in jos. Pentru a intra in treapta 1 slabesti piulita de la surubul 2,tii apasata pedala cu mana in timp ce rotesti surubul pana pedala coboara mai jos.Ai grija pentru ca la o tura completa incepe de la capat pentru ca surubul nu este pe filet.La surubul nr 1 faci acelas lucru doar ca tii de pedala in sus.daca cineva stie sa explice mai bine il rog sa o faca.la mine am lasat cursa pedalei la mazim in jos si intra fara probleme dar difere de la o cutie la alta.Succes!

Salutare. In sus adica in a 4-a sau sau dupa ce se face reglajul in sus ti-i doar de pedala in sus? Celelalte 2 suruburi ce regleaza si cum se regleaza? Mersi anticipat.

post-70959-0-45488200-1363039357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reglaj ca să împingă cât să intre corect în viteză fără să treacă dincolo sau să sară înapoi. Celelalte două se strâng complet şi se dau înapoi 1/2 ture ca să meargă butucul uşor şi fără joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OZZY, hai tata ca mobra mea e aproape gata, tu cum stai cu restauratul?!!?

Sapt viitoare iau aripile de la vopsit si ma apuc usor de asamblat!

Asa arata acum rezervorul, claxonul si amortizoarele spate

post-50710-0-80601200-1363105615_thumb.jpg

post-50710-0-76268300-1363105633_thumb.jpg

post-50710-0-91948700-1363105655_thumb.jpg

post-50710-0-05389800-1363105680_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa fac rost de tot mai putin un singur lucru. Burdufele de cauciuc si protectia foii... nu reusesc sub nicio forma sa fac rost de asa ceva si nu stiu cum o voi putea rezolva:(

Daca cineva dintre voi are cunostinta de aceste piese rog sa imi dea un semn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super

 

1. wow ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super !

2. n-o să-ti vină să crezi ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super, dă click aici să vezi.

3. Stie cineva ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super ?

 

Acum alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. wow ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super !

2. n-o să-ti vină să crezi ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super, dă click aici să vezi.

3. Stie cineva ce cota are rulmentul dupa ambreaj de la motoru de mobra 50 super ?

 

Acum alege.

:funny:

 

Ah, da! inca o intrebare!!

ma poate ajuta cineva cu o informatie ptr modelul bujiei!? Ce bujie sa cumpar, ce recomandati!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...