Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu cateva nelamuriri,una ar fi spre exemplu la melcul de la kilometraj si anume nu vad cum e actionat.Adica are o saiba cu niste urechiuse pe interior dar nu sunt suficient de mari sa actioneze melcul.Sa fie rupte urechiusele?Are cineva sa-mi arate o poza cu saiba respectiva?A doua chestie,la mine nu pot demonta cricul de pe cadru,axul e sudat de cric sau e pur si simplu blocat de rugina.Pedala de frana se roteste pe ax dar cand actionez cricul axul se invarte impreuna.Nu ar trebui sa se scoata si acel ax?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am si eu cateva nelamuriri,una ar fi spre exemplu la melcul de la kilometraj si anume nu vad cum e actionat.Adica are o saiba cu niste urechiuse pe interior dar nu sunt suficient de mari sa actioneze melcul.Sa fie rupte urechiusele?Are cineva sa-mi arate o poza cu saiba respectiva?A doua chestie,la mine nu pot demonta cricul de pe cadru,axul e sudat de cric sau e pur si simplu blocat de rugina.Pedala de frana se roteste pe ax dar cand actionez cricul axul se invarte impreuna.Nu ar trebui sa se scoata si acel ax?

Vezi sa nu fie capul de la cablu tocit. Acel cap patrat lung care intra in melc.

Editat de Lone wolf0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva nelamuriri,una ar fi spre exemplu la melcul de la kilometraj si anume nu vad cum e actionat.Adica are o saiba cu niste urechiuse pe interior dar nu sunt suficient de mari sa actioneze melcul.Sa fie rupte urechiusele?Are cineva sa-mi arate o poza cu saiba respectiva?A doua chestie,la mine nu pot demonta cricul de pe cadru,axul e sudat de cric sau e pur si simplu blocat de rugina.Pedala de frana se roteste pe ax dar cand actionez cricul axul se invarte impreuna.Nu ar trebui sa se scoata si acel ax?

 

Salut in legatura cu melcul de la vitezometru cam asa ar trebui sa arate si urechile de tabla de la saiba intre in canelurile de la capacul butucului roti sper sa intelegi cum am explicat eu

post-94739-0-88743800-1502301332_thumb.jpg

post-94739-0-99363400-1502301342_thumb.jpg

post-94739-0-22184000-1502301354_thumb.jpg

post-94739-0-48041500-1502301362_thumb.jpg

Editat de mk1gti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cee frumooos arata vitezometru ala,norocosule.


» Post actualizat in 21 Aug 2017 09:06

Revin cu o intrebare pt cunoscatori,stie cineva codul de culoare cu care au venit din fabrica motoretele?A mea este verde dar la cat de matuita este nu cred ca as putea sa-mi dau seama de cod.Am vazut ca unele hoinare au aripile albe,indiferent daca sunt rosii sau negre.La a mea tot este verde,inclusiv aripile.Sa fie asa de fabrica sau le-a vopsit proprietarul?Ar fi o informatie foarte buna.Ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Puteti sa ma ajutati cu ceva informaii?Am constatat ca ambielajul meu are joc la biela,stiti cine reconditioneaza ambielaje?Se mai gasesc biele de schimb sau sa se potriveasca de la alte scutere?Cum as putea sa-mi rezolv problema asta?

A 2-a chestie e cu bujia,voi ce tip de bujie folositi ca nu se mai gasesc ce era pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a pierdut interesul in Mobre ca nu mai spune nimeni nimic.Si eu incerc sa aflu codurile de culori,am 2 Hoinare,unul negru cu aripi albe iar celalalt e verde tot.Fiind foarte vechi nu te poti lua dupa culori sa o faci ca de fabrica.Ne descurcam cum putem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a pierdut interesul in Mobre ca nu mai spune nimeni nimic.Si eu incerc sa aflu codurile de culori,am 2 Hoinare,unul negru cu aripi albe iar celalalt e verde tot.Fiind foarte vechi nu te poti lua dupa culori sa o faci ca de fabrica.Ne descurcam cum putem.

crezi tu că a apus interesul pt mobra. Ia uite aici:

post-79436-0-26898000-1504186286_thumb.jpg

post-79436-0-14678900-1504186314_thumb.jpg

post-79436-0-11375600-1504186338_thumb.jpg

post-79436-0-05639500-1504186365_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Este cineva interesat de ambielaje de mobra si hoinar refacute? Ma refer ca biela,rola si boltul schimbate. Sau pot aduce la comanda doar kit-ul de biela, vreau sa precizez ca,kit-ul este racing, eu am testat la turatii de peste 16.000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Este cineva interesat de ambielaje de mobra si hoinar refacute? Ma refer ca biela,rola si boltul schimbate. Sau pot aduce la comanda doar kit-ul de biela, vreau sa precizez ca,kit-ul este racing, eu am testat la turatii de peste 16.000

Salut,ai PM

» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:21

crezi tu că a apus interesul pt mobra. Ia uite aici:

Frumoasa lucrare,ma bucur ca inca mai este interes.E greu sa mai gasesti informatii despre ele.Detalii despre reglaje motor,ambreaj,de limite de uzura nici nu are rost sa mai vorbim.Acum vedem ce iasa,nu ma las.Astept raspuns de la baietii din Baia Mare pentru reconditionat ambielajele si cilindrii,sa vad la ce cote sunt si sa-mi caut pistoane.Vreau sa readuc la viata 2 motoare.Prima data vreau sa-l fac functional pe cel verde,pt care am acte,apoi,dupa ceva experienta vreau sa-l termin si pe cel negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,ai PM

» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:21

Frumoasa lucrare,ma bucur ca inca mai este interes.E greu sa mai gasesti informatii despre ele.Detalii despre reglaje motor,ambreaj,de limite de uzura nici nu are rost sa mai vorbim.Acum vedem ce iasa,nu ma las.Astept raspuns de la baietii din Baia Mare pentru reconditionat ambielajele si cilindrii,sa vad la ce cote sunt si sa-mi caut pistoane.Vreau sa readuc la viata 2 motoare.Prima data vreau sa-l fac functional pe cel verde,pt care am acte,apoi,dupa ceva experienta vreau sa-l termin si pe cel negru.

am nevoie acum de cineva care se pricepe sa foloseasca corel draw pentru a reface si scrisul de pe rezervor. daca este cineva pe aici care ma poate ajuta cu asa ceva promit ca nu raman dator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea mai are cine să pună,iar ăia care au nu pun......dacă era pagină de facebuci găseai poze fără număr! :blink:

Interes este,și încă cum,dar doar la primit de-a moaca informații/piese,eventual dacă se vinde o mobra la preț de fer ,un pic de scuipinol la lustru și repede pe olx la câteva mii de lei....trăiască RO!

 

Ontopic:

 

Codurile culorilor(alea vechi) sunt așa:

-Alb 10

-Roșu 27

-Negru 90

-Verde 6016

Echivalențele cu cele de azi se pot găsi ușor.

 

De recondiționat ambielaje mai fac doar câțiva,îi găsești greu,costă ceva și nu mai iese chiar ce trebuie.....mai degrabă unul NOS!Da,știu,nu se mai fabrică de ceva ani dar dacă se caută se găsește(olx,talcioc,nea caisă de la colțul străzii,etc.)

 

Baftă! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...