Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare de ordin tehnic. N-am mai mers cu mobra de vreo 1 saptamana. Azi i-am dat drumu de dimineata si m-am apucat sa o sterg putin de praf in timp ce ea se incalzea (cu cricul pus). Dupa vreo 3-4 minute am observat ca imi picura ceva din furtunul acela care pleaca din intake-ul din spatele rotii-fata (vezi poza). N-avea vascozitatea uleiului dar nici apa / condens nu era.

 

Imi puteti spune care e treaba cu furtunul ala? E prima oara cand vad ca-mi picura. Sa fii fost din cauza ca statea inclinata pe cric ? (oricum nu e normal, stiu, but still)


Atasez si o poza ca sa vedeti despre ce vorbesc.

 

 

post-79857-0-16564500-1396118374_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am si eu o intrebare de ordin tehnic. N-am mai mers cu mobra de vreo 1 saptamana. Azi i-am dat drumu de dimineata si m-am apucat sa o sterg putin de praf in timp ce ea se incalzea (cu cricul pus). Dupa vreo 3-4 minute am observat ca imi picura ceva din furtunul acela care pleaca din intake-ul din spatele rotii-fata (vezi poza). N-avea vascozitatea uleiului dar nici apa / condens nu era.

 

Imi puteti spune care e treaba cu furtunul ala? E prima oara cand vad ca-mi picura. Sa fii fost din cauza ca statea inclinata pe cric ? (oricum nu e normal, stiu, but still)

 

Atasez si o poza ca sa vedeti despre ce vorbesc.

 

 

Salut,

Cred ca e furtunul dintre radiator si pompa. Poate e gaurit undeva si curge lichid de racire, ceea ce evident nu e bine. Lichid de racire mi-a curs si mie uneori dar vara la calduri f mari si doar pe furtunasul de preaplin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

Ma bate gandul sa achizitionez un GSR, credeti ca gasesc ceva in mintile lui pe la ~ 2000 E ?

 

Depinde cat de mare e foamea ... Din ce vad pe bikeshop se invat in jur de 2500 ... acum depinde si cat mai lasa la pret fiecare. E o trotineta foarte buna in gama ei si posesorii stiu asta, d'aia si pretul.

Editat de dodo_tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de mare e foamea ... Din ce vad pe bikeshop se invat in jur de 2500 ... acum depinde si cat mai lasa la pret fiecare. E o trotineta foarte buna in gama ei si posesorii stiu asta, d'aia si pretul.

 

Da, este o motocicleta buna dar bugetul este limitat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia du-te pe un hornet / fz6 / sv 650s ... cam asta poti sa-ti iei (si sa semene cu GSRu)

Oricum, dpmdv GSR-u e peste astea 3.

 

Totusi zic sa te duci la respectivii care vand peste bugetul tau si sa negociezi. Nu stii cat e dispus omu sa lase. Piata e cazuta si paote are nevoie de bani urgent. Fiecare cu problemele lui.

 

 

Eu cand mi-am luat GSR-ul anu trecut l-am coborat de la 2800 la 2500euro. Nu stiu daca am facut o afacere buna, dar chiar as fi curios ce aveti voi de zis despre banii pe care i-am dat pe ea. Ca accesorii am la ea bixenon, parbriz si un fel de "cage bar" la motor.

Editat de dodo_tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am observat ca s-a luat vopseaua neagra de pe partea metalica ce vine in stanga, fix sub semnalizare, si a ramas alb acolo. Aveti ideea din ce cauza s-o fi intamplat asta? nu am frecat nimic de zona aia. S-o putea retusa cumva?

Editat de LYM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ideal daca ai face o poza cu locul cu pricina. Nu de alta dar semnalul fata este incastrat intr-un element de plastic, metal nu prea este pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am acum o poza reala, dar am incercuit in asta zona afectata, singura diferenta este ca la mine culoarea e neagra. O sa revin si cu o poza de la mine, sa vedeti exact ce si cum.

15o6n0h.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este delicata problema. Cadrul fiind de aluminiu nu se poate vopsi decat in camp electrostatic, tot. Nu ai decat sa retusezi, din cand in cand, cu un spray negru mat pentru ca nu va tine pe alumuniu. Probabil, acea zona a avut contact cu asfaltul si retusata in felul acesta. O alta solutie ar fi sa pui in zona respectiva un autocolant de calitate, cadrul se incalzeste binisor. Succes

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat motorul m-am uitat cu atentie si nu era asa. De cazut sincer eu sincer nu cred sa fie cazut, sa nu mai zic de cadru afectat, iar daca ar fi fost retusat ma gandeam ca se vedea o oarecare diferenta de nuanta, si iarasi nu a fost cazul.

Am pus si niste poze reale:

34zhxu9.jpg

2zzkh7k.jpg

2ex8v3r.jpg

 

Sa inteleg ca n-a mai patit nimeni pana acum problema asta? Partea dubioasa este ca parca a si aparut pata aia dintr-o data; eu am motorul de aproape 1an si nu tin minte sa se fi facut in timp. Imi poti recomanda un tip de spray pe care l-as putea folosi pt retus? (dar sa se nu vada diferenta, ca altfel mai bine o las asa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se schimba un pic datele problemei. Pare a fi frecat ceva zona aia. Nu prea ajungi cu genunchii pe acolo si nici vreo husa din cauza crashpad-ului. Gandeste-te ce ar putea fi. Spray de retusat poate sa-ti faca, la comanda, orice magazin de vopsele serios, te avantajeaza ca este vopsea mata. Oricum este de preferat ca operatiunea sa fie facuta de un profesionist, retusul trebuie facut "gazat", sa nu se vada trecerea de la vopseaua veche la cea noua. Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este exclus sa se fi frecat ceva de ea. Eu ma gandesc sa nu fie de la solutiile astora din spalatorii, cu toate ca doar de 2 ori am dat-o cu spuma, in rest ii pun s-o spele doar cu apa.

Sincer n-am idee de la ce-ar putea fi, tocmai de asta am si intrebat aici, poate o mai fi patit cineva la fel. Motorul il tin in curte, are husa pe el, n-are cine sa se frece de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aripa fata mis s-a intamplat ce se vede la tine in imagini, ..acuma nu am idee de unde. Presupun, nimic mai mult, ca ceva a "ars" vopseaua

 

 

Cand am luat motorul m-am uitat cu atentie si nu era asa. De cazut sincer eu sincer nu cred sa fie cazut, sa nu mai zic de cadru afectat, iar daca ar fi fost retusat ma gandeam ca se vedea o oarecare diferenta de nuanta, si iarasi nu a fost cazul.

Am pus si niste poze reale:

34zhxu9.jpg

2zzkh7k.jpg

2ex8v3r.jpg

 

Sa inteleg ca n-a mai patit nimeni pana acum problema asta? Partea dubioasa este ca parca a si aparut pata aia dintr-o data; eu am motorul de aproape 1an si nu tin minte sa se fi facut in timp. Imi poti recomanda un tip de spray pe care l-as putea folosi pt retus? (dar sa se nu vada diferenta, ca altfel mai bine o las asa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai am si eu acelasi gen de pata. Doar ca la mine piesa aia este gri. Daca stau sa ma uit atent arata fix la fel. Si tot asa ... nu-mi aduc aminte sa o fi avut inainte si nici sa fi atins motocicleta de vreo vopsea sau altceva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie am impresia ca mi-au dat-o aia la spalatorie cu degresant fix inainte sa observ asta, cred ca de la ala s-a luat vopseaua :( Nu mai stiu cine, dar retin ca mi-a zis cineva odata sa am grija cu ce-o spal ca se ia vopseaua, dar nu am dat prea mare atentie atunci.

Acum sa vad cu ce-as putea s-o revopsesc acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat motorul m-am uitat cu atentie si nu era asa. De cazut sincer eu sincer nu cred sa fie cazut, sa nu mai zic de cadru afectat, iar daca ar fi fost retusat ma gandeam ca se vedea o oarecare diferenta de nuanta, si iarasi nu a fost cazul.

Am pus si niste poze reale:

34zhxu9.jpg

2zzkh7k.jpg

2ex8v3r.jpg

 

Sa inteleg ca n-a mai patit nimeni pana acum problema asta? Partea dubioasa este ca parca a si aparut pata aia dintr-o data; eu am motorul de aproape 1an si nu tin minte sa se fi facut in timp. Imi poti recomanda un tip de spray pe care l-as putea folosi pt retus? (dar sa se nu vada diferenta, ca altfel mai bine o las asa)

Salut,

Daca e modelul 2006, 2007, cadrul trebuia sa fie argintiu, deci a fost vopsita negru peste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, treba asta mi-a scapat din vedere, abia din 2008 cadrul a fost negru. Sa ne spuna Lym care-I data de nastere a dumneaei. Si treba asta este un pic relativa, a mea a avut prima inmatriculare in 2008 si tot argintiu avea cadrul, probabil a fost fabricata ceva mai devreme. Sunt curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...