Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare. Am si eu 2 intrebari:

 

1. Vinde cineva suporti + genti pentru GSR ? (topcase, genti laterale, orice)

2. Si daca si-a cumparat cineva de noi, de unde le-a luat si cat a dat pe ele? Ma intereseaza ceva mai ieftinache. Am gasit numai preturi astronomice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu 2 intrebari:

 

1. Vinde cineva suporti + genti pentru GSR ? (topcase, genti laterale, orice)

2. Si daca si-a cumparat cineva de noi, de unde le-a luat si cat a dat pe ele? Ma intereseaza ceva mai ieftinache. Am gasit numai preturi astronomice.

 

Salut

am eu suport de top case original suzuki, aproape nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Cum se regleaza preloadul la furca si la amortizor ?

Scrie in manual?

 

Scrie in manual pozitia standard. Daca vrei sa le reglezi pe kg, e un pic mai complicat. Daca ai pe la 70-75 kg teoretic standard e ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce placute de frana recomandati pt GSR?

 

Recent am observat o mica problema - daca franez indelungat, de la viteze mici/medii, cand motorul se apropie de stop (pastrand o forta aproximativ egala pe frana) incepe sa vibreze pe fata, ca si cum placutele ar prinde si ar da drumu repetat (ca si cum ar agata ceva), ff repede (mentionez ca NU are ABS :) ). Din ce-am mai citit pe net, e f posibil sa fie o problema de la placutele; discurile par curate si drepte (daca franez de la viteze mai mari, sau mai puternic, nu se simte nimic, nu tremura nimic).

Mentionez ca vibratia se simte jos, in furca (la etrieri/disc), nu in maneta de frana.

 

A mai patit cineva ceva similar?

 

Am patit-o eu. Curata placutele cu un break cleaner si discul (chiar daca discul nu pare murdar). La mine a facut minuni, si nici nu e foarte scump.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 08:32

un picut mai mult :))

 

Cel putin sag-ul pare realizabil :P

Editat de ki77y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scartaie daca franez usor. Daca se intampla ceva si trag destul de tare de frana nu le mai aud. Am senzatia ca imi scartaie cea de pe fata. In mod special la prima frana dupa ce plec de pe loc dar si la urmatoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

De azi am inceput sa am o problema cu semnalizarea.

Ideea e ca nu mai pot sa semnalizez decat in dreapta..daca incerc sa semnalizez in stanga sau sa pun avariile mi se aprind pentru o fractiune de secunda sagetile din bord si apoi se sting si nu mai raspund la comenzi.

 

Oare ce ar putea fi? Unde gasesc releul de semnalizare sa verific daca n-o fi iesit o mufa?


» Post actualizat in 28 Jun 2014 16:42

Fixed. Se pare ca s-a strangulat cablul din spate, cum iese de sub codita catre semnalizare.. Ciudat, avand in vedere ca dimineata mergea si cand am iesit de la lucru nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E undeva in spatele farului daca nu ma insel. Cred ca trebuie sa desfaci rezervorul oricum. Mie abia imi intra mainile sa pun mufa de la far cand se mai deconecteaza ... nici gand sa umblu la fire p'acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut. Sunt un nou mandru posesor incepator de GSR600A. Abia l-am cumparat si acu astept carnetul. Cateva intrebari as avea.

 

1. Motorul este din 2009 si are acum 41500 km. Ce verificari ar trebui sa ii fac? (Exceptand consumabilele...)

 

2. Unde as putea sa gasesc un manual in engleza sau romana? Am primit la motor manual in spaniola, italiana, franceza si germana si nu ma prea ajuta.

 

3. Accept cu mare drag orice alte sfaturi legate de intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. @AherMarius, am vrut sa iti dau un link cu cartea in engleza unde zice si ce si cum si cand trebuie verificat... dar aparent manualul nu mai este acolo pentru ca copyright..
Asa ca astept si eu o adresa cu manualul

E bine sa dai un ochi la tot pentru intrebarea Nr.1,

ulei

filtru ulei

filtru aer

bujii

lichid frana

furtune frana

placute frana

garnituri etrier

cablu acceleratie -trage

cablu ambreaj

simeringuri furca

ulei furca

lichid racire

ambreaj (sa nu patineze)

bateria sa incarce corespunzator

lant si intinzator distributie (e oarecum devreme da nu stiu cum a tras fostul propietar de ea)

jambele (presupunem ca sunt drepte ca te-ai uitat inainte sa o cumperi)

si toata surubaraia sa stea la locul ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt info hora09. Luni iau si eu dovada si ma duc sa o incalt si sa ii schimb lichidele. Mai aveti careva trusa de scule originala? Am cautat-o azi si in locul ei e un modul pt xenon. Ce continea trusa? Poate reusesc sa o refac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti bate capu sa cauti o trusa originala, cine stie doar daca o gasesti pe undeva la pret ok.

Altfel mai bine iti faci tu una din bucati, adica vezi exact ce suruburi si inbusuri sunt pe motor si iti iei sculele. Ce are trusa si nu stiu daca gasesti pe toate gardurile este cheia care iti permite sa dai jos roata spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau trusa originala. Ca idee pliculetul ala in care erau sculele il am. Dar e gol. Nu am gasit pe nicaieri ce contine trusa ca sa pot sa o fac pe bucati. Asta ma interesa mai mult.

Daca are cineva trusa originala il rog sa posteze ce contine ca sa le adun incet incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Legnakrad. A ta e.

 

post-84955-0-69841000-1407188476_thumb.jpg

» Post actualizat in 05 Aug 2014 07:43

Salut, am eu trusa originala de la un GSR din 2006, o sa postez pozele saptamana aceasta daca te ajuta (nu sunt cine stie ce scule)

M-ar interesa mai mult daca ai putea sa imi spui marimile la chei. Poze cu trusa am mai gasit dar nu sunt un mecanic atat de bun cat sa imi dau seama de marimi din poze.

Editat de AherMarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...