Sari la conținut

Accident In Azuga - 08.04.2007


_Blade_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

INCONSTIENT!!!

:ok: :cheers: :crack:

...da, inconstient zic si eu,dar hai sa ne gandim sincer cati dintre noi nu am mers macar o data fara casca, sau in pantaloni scurti vara pe motoare de viteza, sa nu imi spuneti ca n-ati facut-o macar o data , ca nu va cred...

chestia e ca zici "ma duc pana la colt" si te trezesti ca esti in cealalta parte a orasului in papuci de plaja, sau fara casca si zici "ma duc sa cumpar o sticla de suc, nu merg decat o suta de metri intr-antaia"...

asta e adevarul gol-golut si zicem ca suntem inconstienti sau fara judecata numai cand suntem in maieu si am alunecat pe un centimetru patrat de nisip sau derapam copilareste pe apa scursa din curtea unui cetatean care tocmai si-a spalat masina sa mearga la socri in weekend cu copiii...

daca totul e ok si ne intorcem teferi, repetam figura si a ena oara, cred ca nu exagerez cu nimic daca afirm lucrul asta!

chestia e ca nu avem o educatie destul de solida al echipamentului de protectie si nici nu este mediatizat aproape deloc acest aspect, asa ca ne ramane ori sa respectam moartea, ori sa ne luam la lupta cu ea, dar pana acum nici un viteaz nu a iesit invingator din acest razboi...

nici nu stiu ce sa mai zic, decat ca asta e viata si fiecare isi asterne cum doarme.

odihneste-te in pace frate! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace! :ok:

 

Sper, ca in cazul in care se dovedeste ca avea acea viteza fantastica de care s-a vorbit ( 170km/h), acel conducator auto sa nu pateasca nimic.

 

E bine sa incercam sa gandim multilateral.

Si conducatorii auto sunt oameni.

 

Nu stiu cum m-as simtii daca as omora pe cineva( chiar daca nu din vina mea), daca ar mai fii si motociclist ar fi si mai groaznic.

 

Consider ca dati dovada de egoism , voi, cei neinfricati, care nu va pasa daca muriti.

Repet, nu mi-as dorii sa fiu in locul acelei femei.

 

Sa ne gandim de doua ori, in urma noastra poate ramane o familie indurerata.

Si, mai mult decat atat, POATE RAMANE O PERSOANA TRAUMATIZATA PE VIATA!

 

Sper sa invatam ceva din aceste accidente!

 

Spunea cineva mai intelept decat mine: NU POTI CUNOASTE BINELE, FARA SA CUNOSTI MAI INTAI RAUL

Vedem zilnic raul.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine casca şi mânuşile sunt sfinte pe timp de vară. Şi am de gând să-mi iau protecţii cu plasă de pus pe sub tricou. Când e frig afară nici nu încape discuţia: mânuşi, cască, geacă (eventual cizme şi pantaloni cu protecţii).

 

Nu trebuie ieşit fără aşa ceva pe voi! Măcar CASCA!

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stradutza are cateva sute de metrii, iar eu am auzit ca acul s-a oprit la 60 nu 170, dar oricum nu mai conteaza, RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da, inconstient zic si eu,dar hai sa ne gandim sincer cati dintre noi nu am mers macar o data fara casca, sau in pantaloni scurti vara pe motoare de viteza, sa nu imi spuneti ca n-ati facut-o macar o data , ca nu va cred...

Chestia e ca zici "ma duc pana la colt" si te trezesti ca esti in cealalta parte a orasului in papuci de plaja, sau fara casca si zici "ma duc sa cumpar o sticla de suc, nu merg decat o suta de metri intr-antaia"...

 

Prietene, scenariile prezentate de tine sunt intr-adevar triste. Te asigur ca exista suficienti oameni care chiar poarta echipamentul, si pentru care a merge in maiou, pantaloni scurti sau slapi reprezinta mai mult decat un risc, reprezinta o rusine.

 

Iti spun sincer ca pentru faptul ca an de an transpir verile ca un tampit sub privirile amuzate ale smecherilor in tricou, nu dau doi lei cand se varsa cate unul.

 

Cand mai vad cate un topic cu deces mi se strange inima, dar cand citesc ca nu avea casca sau mergea cu cine stie ce viteza in oras, mi se ia o piatra de pe inima, pentru ca nu ma simt amenintat.

Singurele accidente care imi dau fiori sunt cele in care motociclistul moare 100% nevinovat, si, din fericire, sunt foarte putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

off:

 

nu a avut 50, dar nici 170 asa cum se vehicula mai sus !!

 

1. Vreau sa subliniez un lucru: .. nu cred ca aceste kilometraje sunt facute pt a fii martore si pt a indicat viteza la care s-a produs accidentul (in cazul unui accident apar multe forte care pot determina miscarea acului si blocarea lui intr-o anumita zona!!! sa nu uitam ca in caz de frana puternica fata se comprima destul de mult iar unghiul dintre planul acului si sol se miceste, apoi in momentul impactului spatele se ridica -> unchi si mai mic intre planul acului si sol - deci e foarte usor de rotit inspre inainte - adica spre viteze mult peste limita legala. Aratati-mi un motor sau masina la care planul instrumetelor de bord este pe verticala - si ramane asa in cazul unui impact (pt. ca doar in cazul asta blocarea acului ar putea indica viteza reala avuta la impact)

 

...si 2. nu uitati ca la multe motoare, viteza se citeste de pe roata spate (la iesirea din cutie) - incercati sa va imaginati ce se poate intampla la o franare de urgenta - tras frana fata, gazul ramane tras intr-o oarecare masura, roata spate se ridica cativa milimetrii in aer~ sunt suficienti pt a permite motorului sa tureze liber marind astfel turatia rotii spate deci implicit indicand o viteza eronata pe bord ... etc, etc.

EU personal nu cred si nici nu iau in calcul aceste blocari ale acului de kilometraj, pt ca nu au cum sa reflecte realitatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stradutza are cateva sute de metrii, iar eu am auzit ca acul s-a oprit la 60 nu 170, dar oricum nu mai conteaza, RIP

 

O masina de o tona nu poate fi rasucita 180 de grade pe sosea de o motocicleta care ruleaza cu 60. Demonstrabil fizic. D-aia nu s-a facut muci Peugeotul, pentru ca mare parte din energia de impact a fost disipata de aceasta rasucire a masinii.

 

Dar cum ziceai si tu, nu mai conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCONSTIENT!!!

:cheers: :crack: :crack:

 

 

Putin zis crede`ma... parerea mea ca si a altora banuiesc ca a facut`o singur cu mana lui :ok: multumim lui Dumnezeu ca din aceasta gresala nu a mai luat pe nimeni cu el pe lumea cealalta

R.I.P. :blink: :ok: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu!!!

"Cand te mananca, te scarpini!" :ok:

 

Pacat de o viata... :cheers: :crack: Dumnezeu sa-l odihneasca!!!

 

Fara,dar si poate SOFERUL NU A FOST DE VINA!!! precizarea ca a fost/este femeie nu are nici o relevanta!!!

 

:crack: :blink:

 

VITEZA / PROSTIA UCIDE!!! ...Combinata, e sinucidere sigura!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU motoarele omoara, NU masinile omoara, NU viteza omoara, ci doar PROSTIA. Si din asta, din pacate, se moare prea des!

 

 

parerea mea e ca "Despre morti numai de bine". daca discutia se duce spre "pune-ti casca" si "viteza ucide" - ok, dar nu va mai luati de un om care a murit, RIP, vina lui sau nu.

 

 

Nulla tenaci invia est via

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca "Despre morti numai de bine". daca discutia se duce spre "pune-ti casca" si "viteza ucide" - ok, dar nu va mai luati de un om care a murit, RIP, vina lui sau nu.

Nulla tenaci invia est via

 

Topicul asta nu e facut ca sa vina 100 de necunoscuti ca tine sa dea cu RIP-u. (paranteza - va e lene sa scrieti in romana? E prea greu de scris 'Odihneasca-se in pace' sau ceva de genul asta?)

 

Rolul principal al acestui gen de topic e sa intelegem ce s-a intamplat, din ce cauze, si cum putem sa ne ferim de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a mai plecat unul ce nu avea ce proteja, de-aia nu a purtat casca.

Inca o data se adevereste vorba ca cei fara echipament nu prea frecventau forumul asta.

RIP ca om, ca motociclist care ar fi putut sa-si influenteze prietenii la nepurtatul echipamentului (si asemenea influente vezi zi de zi), nu prea am cuvinte de lauda pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe data de 8.04.2007 unul din prietenii mei zacea intins pe asfalt fara suflare. Conducea un ZX7R pe o straduta din Azuga si o 'femeie' la volan a iesit cu spatele dintr-un garaj. Dan a lovit masina in aripa spate si a intors-o 180 de grade pe asfalt. Cred ca avea viteza destul de mare... kilometrajul era blocat la 170. Nu avea deloc echipament de protectie, nici macar casca. Oricum la viteza aia nu cred ca mai conta. A murit pe loc. Salvarea a venit dupa 35 min de la Busteni (distanta nu mai mult de 2 Km, serviciu de cacao)

Il chema Dan, 'becu' ii spuneam noi si nu prea era cunoscut ca motociclist ca anul trecut si-a luat si el motor si nu a mers pe la intruniri, nici pe forum nu intra.

 

Sa se odihneasca in pace.

 

Fratilor purtati echipament de protectie si nu uitati VITEZA UCIDE !!!

:ok: :cheers: Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!! :crack: :crack: :blink: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pielea de gaina...de ce ma mai uit... :ok: :cheers: R.I.P :crack: :crack: ....Ne ducem prea repede shi observ ca se intampla exact cand nu te ashteptzi...Omu se ducea sa-shi i-a casca. Nu cred k i-a trecut prin minte k se poate intampla ceva.De aceea PURTATZI echipamentu shi nu conteaza cat de sigur pe tine te simtzi in ziua aia...poate fii ultima dak faci pe nebunu. Dumnezeu sa-i odihneasca sufletu'....nu conteaza cine e de vina shi sper k femeia aia sa nu ramana cu sechele. :blink:

Editat de hussa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a mai plecat unul ce nu avea ce proteja, de-aia nu a purtat casca.

Inca o data se adevereste vorba ca cei fara echipament nu prea frecventau forumul asta.

.............................................................................................................................................

 

 

 

tu chiar crezi ca e mare scofala forumul asta? :cheers: in afara de cateva discutii realmente constructive, numai bullshit... :ok:

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta nu e facut ca sa vina 100 de necunoscuti ca tine sa dea cu RIP-u. (paranteza - va e lene sa scrieti in romana? E prea greu de scris 'Odihneasca-se in pace' sau ceva de genul asta?)

 

Rolul principal al acestui gen de topic e sa intelegem ce s-a intamplat, din ce cauze, si cum putem sa ne ferim de asa ceva.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 21ianuarie am distrus si eu un zx7r.

Nu aveam mai mult de 70la ora, si asta maxim. eram in a doua si o masina mi-a taiat calea, nepregatit, nu am stiut sa franez, m-am speriat, habar n-am ce am facut. s-a intamplat prea repede....

Rezultate? 3masini distruse, motocicleta avariata in totalitate, eu spital.

Purtam protectii, carapace, manusi, casca, tot ce puteam sa iau pe mine.

Iata rezultatele....

RIP pt baiatul cu ZX7R-ul, sfat pentru ceilalti:

In oras lasati-o moale. Impresia artistica nu are nici o valoare in spital.

post-17037-1176388272_thumb.jpg

post-17037-1176388310_thumb.jpg

post-17037-1176388328_thumb.jpg

post-17037-1176388364_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 21ianuarie am distrus si eu un zx7r.

Nu aveam mai mult de 70la ora, si asta maxim. eram in a doua si o masina mi-a taiat calea, nepregatit, nu am stiut sa franez, m-am speriat, habar n-am ce am facut. s-a intamplat prea repede....

Rezultate? 3masini distruse, motocicleta avariata in totalitate, eu spital.

Purtam protectii, carapace, manusi, casca, tot ce puteam sa iau pe mine.

Iata rezultatele....

RIP pt baiatul cu ZX7R-ul, sfat pentru ceilalti:

In oras lasati-o moale. Impresia artistica nu are nici o valoare in spital.

sper k nu ai patit nimic grav.saraca motocicleta :ok: .ce ai facut cu ea, ai mai putut s-o repari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...