Sari la conținut

Noi Reglementari Pt. Mopede


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Conducatorii mopedelor (vehicule cu doua, trei sau patru roti, a caror viteza nu depaseste 45 km pe ora si sunt echipate cu un motoare cu o capacitate cilindrica sub 50 cm cubi) aflati în trafic risca amenzi usturatoare daca încalca legislatia privind circulatia acestora.

 

Lipsa castii de protectie se sanctioneaza cu doua-trei puncte amenda, nerespectarea normelor privind circulatia mopedelor - cu sase-opt puncte, lipsa numarului de înregistrare - cu 9-20 de puncte, iar circulatia fara lumini de întalnire cu 4-5 puncte amenda.

 

Mopedele pot fi conduse numai de persoane care au împlinit 16 ani, care detin asupra lor actul de identitate, adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi, si certificatul de înregistrare a vehiculului.

 

Conducatorul mopedului trebuie sa poarte, obligatoriu, casca de protectie si echipamentul fluorescent-reflectorizant, de la lasarea serii pana în zori sau cand vizibilitatea este redusa.

 

Mopedele nu sunt considerate autovehicule si de aceea nu se înmatriculeaza, iar pentru a fi conduse nu este necesar permis de conducere.

 

Acest tip de vehicule nu are voie sa circule pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul 'Acces interzis bicicletelor', pe trotuare, cu exceptia pistelor special amenajate.

 

Conducatorilor de mopede le este interzis sa circule în paralel, aflandu-se sub influenta bauturilor alcoolice, sa se tina de un vehicul aflat în mers ori sa fie remorcati de un alt vehicul. Totodata, mopedele nu au dreptul sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, zapada sau gheata, cand au defectiuni tehnice la sistemul de franare sau la avertizorul sonor.

 

Acelasi tip de vehicul are obligatia sa circule numai pe banda de langa bordura, cu exceptia cazurilor în care urmeaza sa efectueze virajul la stanga.

 

Mopedele se înregistreaza la Primarii, proprietarul intrand în posesia unui certificat si a unui numar de înregistrare pe fond galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

FOARTE TARE!!!!

stiu ca aceste reglementari se regasec in noul cod rutier, dar nu le-a sintetizat nimeni atat de bine...DE UNDE LE AI?...a facut cineva un conspect pt politisti? ca asa cum e facut codul rutier era foarte greu sa gasesti toate referirile la mopede (eu l-am copiat in word si am dat ctrl+f de o gramada de ori si am scos ceva similar, dar un politist nu ar fi facut asta)...ma gandesc ca se vor pune pe control la scutere dc au aparut astfel de sinteze

 

unde sunt prevazute sanctiunile cu puncte-amenda pentru mopede? sunt oare aceleasi pentru conducatorii de vehicule in general (biciclete, carute si carucioare de butelii)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bine... da eu tot nu am inteles. punctele pe ce se dau atata timp cat nu iti trebuie carnet de condus? iti da pe buletin sau daca ai B iti da pe asta?

eu nu mai inteleg nimic :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conducatorii mopedelor (vehicule cu doua, trei sau patru roti, a caror viteza nu depaseste 45 km pe ora si sunt echipate cu un motoare cu o capacitate cilindrica sub 50 cm cubi) aflati în trafic risca amenzi usturatoare daca încalca legislatia privind circulatia acestora.

 

Lipsa castii de protectie se sanctioneaza cu doua-trei puncte amenda, nerespectarea normelor privind circulatia mopedelor - cu sase-opt puncte, lipsa numarului de înregistrare - cu 9-20 de puncte, iar circulatia fara lumini de întalnire cu 4-5 puncte amenda.

 

Mopedele pot fi conduse numai de persoane care au împlinit 16 ani, care detin asupra lor actul de identitate, adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi, si certificatul de înregistrare a vehiculului.

 

Conducatorul mopedului trebuie sa poarte, obligatoriu, casca de protectie si echipamentul fluorescent-reflectorizant, de la lasarea serii pana în zori sau cand vizibilitatea este redusa.

 

Mopedele nu sunt considerate autovehicule si de aceea nu se înmatriculeaza, iar pentru a fi conduse nu este necesar permis de conducere.

 

Acest tip de vehicule nu are voie sa circule pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul 'Acces interzis bicicletelor', pe trotuare, cu exceptia pistelor special amenajate.

 

Conducatorilor de mopede le este interzis sa circule în paralel, aflandu-se sub influenta bauturilor alcoolice, sa se tina de un vehicul aflat în mers ori sa fie remorcati de un alt vehicul. Totodata, mopedele nu au dreptul sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, zapada sau gheata, cand au defectiuni tehnice la sistemul de franare sau la avertizorul sonor.

 

Acelasi tip de vehicul are obligatia sa circule numai pe banda de langa bordura, cu exceptia cazurilor în care urmeaza sa efectueze virajul la stanga.

 

Mopedele se înregistreaza la Primarii, proprietarul intrand în posesia unui certificat si a unui numar de înregistrare pe fond galben.

 

 

 

 

 

DE UNDE AI LUAT ASTEA FRATZICA IA ZI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca am PERMIS si numar de la politie (talon etc) dar la categorie trecut moped POT SA MERG FARA JACHETA reflectorizanta noaptea?

nu poti merge noaptea fara vesta reflectorizanta.

e obligatorie la mopede si biciclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am acte pe al meu..si nici certificat de la scoala de soferi etc..

nici nu l inregistrez..

 

eu vreao numai sa circul legal, adica sa nu incalc regulile de circulatie

 

asta ce inseamna, daca vrea cineva sa mi explice si mie

 

"Acelasi tip de vehicul are obligatia sa circule numai pe banda de langa bordura,

cu exceptia cazurilor în care urmeaza sa efectueze virajul la stanga."

 

despre ce banda vorbeste? :ok:

 

 

merci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi tip de vehicul are obligatia sa circule numai pe banda de langa bordura,

cu exceptia cazurilor în care urmeaza sa efectueze virajul la stanga

Acum intelegeti de ce trebuie curs de legislatie???? :ok:

On topic acum, mi se pare binevenita initiativa asta; ar trebui sa la fixeze casca cu Picatura pe cap. Numai bine tuturor!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta ce inseamna, daca vrea cineva sa mi explice si mie

 

"Acelasi tip de vehicul are obligatia sa circule numai pe banda de langa bordura,

cu exceptia cazurilor în care urmeaza sa efectueze virajul la stanga."

 

despre ce banda vorbeste? :ok:

merci :crack:

 

Pai e simplu : banda aia pe care in 99% din cazuri sunt parcate masini, cu exceptia zonelor in care cei dela apanova, distrigaz etc au lasat cate un sant maaare sa dospeasca.

 

Sau, ca sa fiu mai explicit, langa chestiilea alea pe care le schimba muncitorii de zor in Bucuresti :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...cursurile de legislatie mi se par o porcarie :ok: Daca mopedurile sunt asemanate cu bicicletele, si la biciclete nu iti trebuie curs, atunci normal ar fi, ca nici la moped sa nu-ti trebuiasca. La faza cu vesta reflectorizanta la moped de-ala cu pedale cred si eu ca trebuie sa porti...la cat de mic este :crack: dar la ceea ce numim noi "scutere", cele fara pedale nu cred ca este neaparat. Acum stiti si voi legea este doar scrisa, dar nu este si aplicata...majoritatea agentilor rutieri nici macar nu o cunosc in intregime. Concluzia e ca decat sa iei un scuter de 49 cmc si sa te certi cu toti politisti ca iti trebuie sau nu carnet, mai bine iei A1 si iti iei un de-ala de 125cmc sau cat e maxim la A1 si termini toata discutia...ai carnet si gata...nu se mai ia nimeni de tine.La 49cmc, oricat de corect ai fi tot gasesti un de-ala de la tara de-ti da amenda ca ai scris pe bord mai mult decat 45km/h :blink:

Mc ca ai afisat regulile astea care ar trebui sa fie noi, pentru ca si eu cica vreau sa iau scuter de 49cmc :crack: si chiar m-a ajutat ceea ce ai scris tu :cheers: .

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...