Sari la conținut

Are Cineva Schema Pt Aprindere?


Comyny
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

145 sigur am prins. mai ducea dar nu stiu cat si nici ce turatie aveam nu mai stiu. oricum 145 pe ceas cred ca e 130 real... degeaba iti spun ca a mea nu era 100% stock dar nah, o sa dau o tura pe centura sa vad cat duce troaca :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mai baieti, terminati cu sistemul de scanteie pierduta pe motoare in 2 T . :nono:

E cea mai mare prostie pe care am auzit-o pana acum.

Daca o faceti, va cam asumati raspunderea asupra celor din jurul vostru.

Sau n-ati vazut niciodata cum arde o motocicleta?

de ce ?ti-e frica ca nu cumva scanteia aia pierduta sa nu ajunga prin rezervor?cand mai inveti cate ceva despre motoare baga-te in seama.pana atunci stai in banca ta,pafaristule! ;) :smoke: :lol:

Editat de kyvacka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

145 sigur am prins. mai ducea dar nu stiu cat si nici ce turatie aveam nu mai stiu. oricum 145 pe ceas cred ca e 130 real... degeaba iti spun ca a mea nu era 100% stock dar nah, o sa dau o tura pe centura sa vad cat duce troaca :nono:

Stai putin.In ce conditii i-ai dat 145? De la vechiul proprietar am auzit k i-a dat 125 in conditiile in care pe motor erau 2 persoane si aprinderea originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

2 persoane, aprinderi tranzistorizate, deci tot pe platina si tobe. cum am mai zis, mai ducea dar nu stiu cat, nu am avut nevoie. cu ea fara tobe, in aceleasi conditii 140 pe ceas. oricum vitezele reale sunt destul de mici. cred, cum am mai spus, ca maxim 130 real :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprinderile astea le-ati vazut.?

In loc de senzorul tip platina ptr. Dacia am mai facut si ptr. delcouri bosch aici:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...6358&st=360

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...0871&st=100

Ar putea sa se instaleze si in locul platinilor de la motocicletele astea mai vechi.?

Aprinderea merge cu acumulator pe 12 Vcc :duel: din pacate) Si este Aprindere Tranzistorizata AT011 (merge si cu platina si cu senzor care "citeste" forma camei.)

 

O sa mai revin acum sunt obosit. (daca prezinta interes) :ok:

post-9405-1178137108_thumb.jpg

post-9405-1178137131_thumb.jpg

post-9405-1178137156_thumb.jpg

video1.mpg

6.wmv

4.mpg

4.mpg

AT011_Senzor_VCD.mpg

post-9405-1178139202_thumb.jpg

post-9405-1178139212_thumb.jpg

Editat de gotronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde s-ar putea discuta despre implementarea senzorului, si eventual niste poze de pus din partea posesorilor de motoare, cu partea pozitionarii in locul platinii.? (magnetou, alternator sau dinam ce-o fi la fiecare.) :duel:

Multumesc.!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes mult itc dar am dat si eu de schema aia da nu ma ajuta cu nimic pt ca nu arata toata firaraia de pe motoreta.Oricum am comandat toata firaraia si tre sa vina din mama cehia peste 2 saptamani :rock: si imi trimit aia si schema (cred).Adios motoristilor :wave:

:duel:

 

 

 

 

 

 

Aaaa si multumesc la toti motoristii care m-au ajutat sa inteleg cate ceva despre aprinderi si scantei.Baieti faini.Poate ne intalnim la o halba pe la munte :ok:

Editat de Comyny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Prietene ia fa o incercare, da un telefon la 0722769357 Emosescu, omul se ocupa de produs aprinderi electronice. Este din Ploiesti (sa traiesti) si se pare ca este tare. Cred ca te poate lamuri. Ce ai de pierdut? Eventual 5 roni telefonul.Dar daca iese ceva?! Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am testat niciodata top-speed-ul. uite ca m-ai facut curios si o sa ma duc la cel caruia i-am dat jawa mea :wave:

bai GL-90-BUF.....i-ai luat IJ-ul lui Popel si acum te dai mare si tare in motoare in 2 timpi?...ba nene, ce tari mai sunt si galatenii astia!!!!......sincer, io chiar cunosc motociclisti galateni adevarati, care chiar si-au mesterit la rable de si-au distrus mainile de bataturi, crapaturi si arsuri........asa ca, nu-ti mai da cu parerea aiurea.........io nu zic ca nu ai dreptate in unele afirmatii, da' ba tata, te dai mare de parca ai fi vreun mare zeu..serios.........calm down man......si nu te mai incorda atat in poza aia din avatar ca s-ar putea sa-ti plesneasca venele de la gat :duel: :ok: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

bai GL-90-BUF.....i-ai luat IJ-ul lui Popel si acum te dai mare si tare in motoare in 2 timpi?...ba nene, ce tari mai sunt si galatenii astia!!!!......sincer, io chiar cunosc motociclisti galateni adevarati, care chiar si-au mesterit la rable de si-au distrus mainile de bataturi, crapaturi si arsuri........asa ca, nu-ti mai da cu parerea aiurea.........io nu zic ca nu ai dreptate in unele afirmatii, da' ba tata, te dai mare de parca ai fi vreun mare zeu..serios.........calm down man......si nu te mai incorda atat in poza aia din avatar ca s-ar putea sa-ti plesneasca venele de la gat :duel: :ok: :rock:

 

 

:wave: in sfarsit! mai poti? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor nu va mai certati doar suntem motociclisti cu totii, ar trebui sa ne avem ca fratii!!!!Ce naiba doar suntem oameni.Pana la urma "galateanu" se implica si el in probleme pe care noi incercam sa le dam de cap la "rablele" noastre.Mie personal chiar mi se par niste tipi OK cei care se implica si incearca sa ne dea cat de cat sfaturi.Eu zic ca nu are nici un rost disputa intre motoristi.Vreti sa ajungem ca mafiotii aia din parlament????Noi motoristii suntem singuri impotriva tuturor.Lasati-o la pace.Pace pace pace!!!!

 

 

 

Si apropo eu nu sunt din Galati dar tare as vrea sa-l cunosc pe "galatean" k mi se pare tare saritor in probleme de genu asta.Pace :duel:

Editat de Comyny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

stai linistit ca nu ne certam, a vazut si el ij-ul ala si crede ca e primul meu motor sau ca l-am lasat asa cum era! :duel:

 

tu cu aprinderea aia ce-ai facut? scaneaza schema ei, aia de zici tu ca e partiala, poate isi da seama careva de pe aici ce e cu ea! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca nu ne certam, a vazut si el ij-ul ala si crede ca e primul meu motor sau ca l-am lasat asa cum era! :ok:

 

tu cu aprinderea aia ce-ai facut? scaneaza schema ei, aia de zici tu ca e partiala, poate isi da seama careva de pe aici ce e cu ea! :rock:

Aprinderea am montat-o, iar acu tre sa vina cineva cu firaraia si schema.Pana la urma m-am descurcat.Oricum mersi mult. :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

:bigstar:

 

 

 

In sfarsit !!!

Am urmarit cu interes topicul pe dacia forum despre aprindere electronica cu AT 011 si senzor, si ma gandeam ca si pt. jupiter se poate face asa ceva. Eu personal am incercat su senzori hall si magnet dar din pacate aveam scanteie slaba.

Inca o chestie, din imagini vad ca se foloseste cama veche si senzorii o "citesc", ideea e ca platoul de sustinere( tabliile) trebuie sa fie de o calitate buna astfel in cat sa nu se deformeze la strangerea suruburilor si sa deregleze avansul. De problema asta m-am confruntat cu platoul original de la motocicleta.

 

Acuma, cam la ce pret ar ajunge platoul cu tot cu senzori si cu AT 011.\

Presupun ca se poate trimite ramburs.

 

Sautare.

Editat de cata_op
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am facut lui stres L&P doi senzori care se monteaza in locul platinilor si se regleaza exact la fel. Azi a probat sistemul pe motor (pe loc si in jurul casei :wave: ), ca a plouat si a lasat-o pe maine. :blink: Este multumit, dar o sa posteze el detaliile mai bine. Am muncit o saptamana pana am ales varianta optima si definitivat-o. :) Se lucreaza totul manual si merge incet. Ar costa prea mult daca as cere pretul corect. Am facut-o din curiozitate , asteptam sa vedem ce rezultate posteaza proprietarul. :bigstar:

 

In poze se vede mai clar ca am inlocuit platinile cu tot cu suporti. :blink:

post-9405-1185999012_thumb.jpg

post-9405-1185999043_thumb.jpg

post-9405-1185999081_thumb.jpg

Editat de gotronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. am vazut ...

Eu ma gandeam ca se poate face un platou separat, adica sa nu se mai foloseasca cel de ij ca e destul de slab, eu am folosit un fel de flansa din aluminiu pe care un senzor era fix si celalalt reglabil.

Serios, chiar ma intereseaza sistemul complet.

Sau daca nu macar vreo cateva buc. de AT011

salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am facut lui stres L&P doi senzori care se monteaza in locul platinilor si se regleaza exact la fel. Azi a probat sistemul pe motor (pe loc si in jurul casei :) ), ca a plouat si a lasat-o pe maine. :nono: Este multumit, dar o sa posteze el detaliile mai bine. Am muncit o saptamana pana am ales varianta optima si definitivat-o. :blink: Se lucreaza totul manual si merge incet. Ar costa prea mult daca as cere pretul corect. Am facut-o din curiozitate , asteptam sa vedem ce rezultate posteaza proprietarul. :bigstar:

 

In poze se vede mai clar ca am inlocuit platinile cu tot cu suporti. :o

 

 

buna. dmn.GELU?

 

ma numesc robert. sunt foarte interesat de o aprindere AT 011 cu senzor. am o motocicleta din 1955

IFA BK350,si am montat un alternator de IJ + o aprindere tranzistorizata AT 01.merge perfect.dar m-as intinde sa inlocuesc platina, cu un senzor.desi e motor boxer in 2 timpi,dar are o singura platina si bobina de inductie dubla.deci,as avea nevoie de un singur senzor + AT 011. cat m-ar costa?

aprinderea tr. AT 01,l-am cumparat in Cluj,la sc. vitacom,cu 25,00 lei,de vreo 3 ani.de atunci nu am umblat la platina :wave: .am si pe PASSAT-ul meu din 1978,si Tatal meu pe DACIAna, si toti vecinii mei din curte ( vreo 6 vecini).toata lume e ffff multumita de acest AT 01. FELICITARI :)

ROG SA IMI DATI UN PRET.daca se poate. :)

 

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 01:21 -------------</small><br/>imi cer scuze pt. devierea topicului,lui "comyny".sper sa nu se supere nimeni! :blink:

dar cred ca aprindere asta magica, ar trebui montata pe motoru lu "comyny".bine inteles ,platoul tre

proiectat si executat.cu scanteia aia "pierduta",e cam nasoala la motoarele in 2 timpi,2 cilindrii in linie.face bum in tobe, la fiecare evacuare.nu degeaba au pus 2 platini.(PAREREA MEA PERSONALA.DECI...)

hai bafta! :haha:

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 01:21 -------------</small><br/>imi cer scuze pt. devierea topicului,lui "comyny".sper sa nu se supere nimeni! :bigstar:

dar cred ca aprindere asta magica, ar trebui montata pe motoru lu "comyny".bine inteles ,platoul tre

proiectat si executat.cu scanteia aia "pierduta",e cam nasoala la motoarele in 2 timpi,2 cilindrii in linie.face bum in tobe, la fiecare evacuare.nu degeaba au pus 2 platini.(PAREREA MEA PERSONALA.DECI...)

hai bafta! :)

 

Stai linistit robert ca nu ma supar...Am montat aprinderea aia de care vorbeam mai sus si merge brici..nu ai probleme cu ea...merge chiar daca nu am baterie :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

am fost dimineata la o tura mica cu motorul (am baut aseara si ma doare capu') si trage mai fain, se tureaza mai usor in sarcina, reprizele sunt mai bune. o sa dau mai incolo o tura mai "hard" cand imi mai revin. deocamdata e super!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 01:21 -------------</small><br/>imi cer scuze pt. devierea topicului,lui "comyny".sper sa nu se supere nimeni! :bigstar:

dar cred ca aprindere asta magica, ar trebui montata pe motoru lu "comyny".bine inteles ,platoul tre

proiectat si executat.cu scanteia aia "pierduta",e cam nasoala la motoarele in 2 timpi,2 cilindrii in linie.face bum in tobe, la fiecare evacuare.nu degeaba au pus 2 platini.(PAREREA MEA PERSONALA.DECI...)

hai bafta! :blink:

Stai linistit robert ca nu ma supar...Am montat aprinderea aia de care vorbeam mai sus si merge brici..nu ai probleme cu ea...merge chiar daca nu am baterie :haha: .

 

 

salut

 

ma bucur ca ai reusit cu succes.si eu vreau aprindere electronica.dar am sa optez sistemu GOTRONIC-AT 011.am deja incredere in acest produs.dar mai am de asteptat,pana se va scoate pe piata :wave: .eu asa am priceput,ca ,deocamdata..... :blink:

sper ,ca intro zi,o sa am si eu AT 011 :nono: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...