Sari la conținut

Accident Pe Bd. 1 Mai - 26.04.2007 - Bucuresti


IF-83-UCK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stii tu ceva dar nu e chiar asa. Se sanctioneaza cu amenda nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia, cand drumul are o singura banda.

 

Poti merge pe linia de tramvai (in locurile in care acest lucru nu este interzis in mod expres) cu conditia sa nu stanjenesti circulatia tramvaielor.

Tu insuti spui "cand are o banda". Dar cand are 2 benzi pe sens, e interzis. De-aia am intrebat. Iar cand sunt parcate masini pe banda 1, nu stiu, cred ca esti la bunavointa politistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca mai avea importanta 1l de benzina la halul in care arata motorul?! Si apropo, nu poti misca un vehicol care a fost implicat intr-un accident soldat cu vatamare corporala fara acordul politiei. Asta pentru ca toti suntem viteji si avem idei despre ce trebuia facut!

te-ai gandit la economie,dar eu ca putea lua foc.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru ca, dupa noul cod rutier, daca depasesti pe linie de tramvai cand sunt mai mult de 1 linie pe sens e abatere si inca una destul de grava, cu ridicare pe loc a permisului. Acum nu stiu daca pe 1 mai, fiind de regula masini parcate pe banda 1, cum se considera. Poate ne spune ray pe cine a considerat politia vinovat.

 

Cu tot respectul si acceptand posibilitatea sa n-am dreptate, vreau sa spun ca nu cred ca e asa. Am mai auzit la foarte multa lume ideea asta, dar nu mi se pare corecta. Iata un citat din regulamentul de aplicare al codului rutier:

 

"Art. 103. - Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia."

 

Prin urmare, eu inteleg ca se poate merge bine merci pe linia de tramvai atat timp cat nu e nici un tramvai al carui traseu sa fie obstructionat. Singurul aspect interpretabil este ce faci daca vine tramvaiul si n-ai cum sa te dai de pe linie, dar in afara de asta, eu inteleg ca e perfect legal sa mergi pe linia de tramvai pe strazile cu 2 benzi+linie.

 

 

@Ray: insanatosire grabnica, man si mult succes cu actele :nono:

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica ray! eu am patito exact ca tine frate si tot posesor de fzr uite idul meu de mess : bikeandcar

 

add me si vb, iti zic tot despre asigurari mie mi-au dat dauna totala 65 milioane si i-am refuzat acum astept raspuns scris ca le-am facut o cerere .... iti zic io mai multe ce si cum add me ,ca nici io n-am stiut si m-au invatat alti motociclisti patiti si acum iti pot dezvalui si tie din ce am invatat eu. Cat despre motor, sigur e dauna totala, si as vrea si eu niste piese de pe el si mai am un prieten care vrea piese, fa dosaru cat mai repede pt asigurari ca dureaza.... sa iti recuperezi banu si mai iei si pe partea asta din piese dar sa nu il demontezi pana nu face poze agentul constatatorul de la asigurari

 

 

PS: te astept pe mess sa te invat lungul lant al recuperarii banilor si de la conservar sa iti zic cum sa ii iei bani

 

pt orice dilema suna la : 07242 60 482 si sper sa te pot ajuta.... bafta, nervi de otel si insanatosire grabnica!!!!!!!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce de cacao , vin si io de la o bere , intru pe forum la ora asta si pe prima pagina vad 2 accidente . 25 si 26 , intru pe unu , , bea in regie , o cunosc am mers cu motoru ei , shtiu de ea k merge bine nu imi vine sa cred , ma uit si la al 2-lea de pe 1 mai .. ma gandesc in sinea mea , sper sa nu-l cunosc ar fi culmea , .. cand colo .... ray alta surpriza , pm... bine k-s ok amandoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate si rabdare pt rezolvarea cazului. Tragi cu astia de la asigurari de iti vine acru si te fac la evaluari de nu ai aer. Asa ca ai grija cand iti propun suma de despagubire. Pt orice nu iti pare ok, adresa la Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Macar asa nu o sa faca magarii 100%, ci mult mai putin.

Deci bafta multa !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul si acceptand posibilitatea sa n-am dreptate, vreau sa spun ca nu cred ca e asa. Am mai auzit la foarte multa lume ideea asta, dar nu mi se pare corecta. Iata un citat din regulamentul de aplicare al codului rutier:

 

"Art. 103. - Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia."

 

 

Vezi ca citezi din regulamentul care era in vigoare pana la 1 dec 2006... S-a schimbat de atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima Ray.

Spune-ne cum decurg treburile. Cine e vinovatul stablit de politie. Sunt sanse sa fie culpa comuna caz in care ai pus-o. Culpa comuna daca se dovedeste ca depaseai coloana in stationare (ceea ce ai spus ca nu era cazul) si daca langa linia de tramvai era trasata linie continua (ceea ce sper sa nu fie cazul, mai ales ca marcajele in romanica sunt ceva relativ) Deci sunt convins ca o sa fie ok pana la urma. Daca ai nevoie de martori da-mi un tel. Eu eram acolo. Am vazut "TOT".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti noi de pe "front".

In primul rand, ma simt destul de bine, durerile au cam disparut (n-au fost cine stie ce dar.. au fost), acum pot merge (sau mai bine zis pot "tzopai" in carje) de colo-colo sa-mi mai rezolv treburile dar nu exagerat, obosesc repede in carje. Mai am cam 3 saptamani de ghips si apoi.. vb medicului.. sunt "bobocel" :ok:

 

Cetateanul grec care m-a lovit nu isi recunoaste vinovatia dar a admis in mod tacit sa-mi repare daunele. M-a vizitat acasa insotit de avocata firmei unde lucreaza (Atlas corporation) si m-a intrebat ce vreau. Eu eram pregatit sa-i spun ca o sa ma constitui parte civila la procesul penal impotriva lui care incepe, ca o sa aduc martori, ca o sa ma tin de el si o sa se ajunga acolo unde vreau (vinovat si ..bun de plata)... asa ca m-a luat prin surprindere. I-am spus ca vreau motocicleta reparata (pe Casco firmei lui) plus 1000eur pt echipamentul care trebuie inlocuit (i-am aratat cizma rupta-n doua, i-am spus de casca zgariata care nu mai prezinta siguranta) si 1000 pt problemele medicale, la serviciu, etc etc.

 

A plecat fara sa zica da sau nu dar prevad un final fericit la aceasta drama.

 

Fizzie dandu-si obstescul sfarsit (facuta piese) pentru fericirea altor proprietari de FZR... si pentru viitoarea mea achizitie. Go in peace...

 

Sanatate :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...