Sari la conținut

Nu Stiu Ce Sa Aleg


Postări Recomandate

salutare,

in ultimul timp am o dilema

vreau sa achizitionez o motocicleta si nu stiu ce sa aleg...de asta am inceput acest topic, poate gasesc un raspuns

as vrea o parere(orice parere e bine venita) in legatura cu urmatoarele modele

 

zx9r model`94

zx9r model `96

cbr900rr intre `96 -`99

zx7r dupa `98

gsx-r750 dupa `98

 

 

care este cea mai buna dintre acestea? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

in ultimul timp am o dilema

vreau sa achizitionez o motocicleta si nu stiu ce sa aleg...de asta am inceput acest topic, poate gasesc un raspuns

as vrea o parere(orice parere e bine venita) in legatura cu urmatoarele modele

 

zx9r model`94

zx9r model `96

cbr900rr intre `96 -`99

zx7r dupa `98

gsx-r750 dupa `98

care este cea mai buna dintre acestea? ...

La vechimea permisului tau, nici una. Vezi ca azi a mai luat-o in freza un incepator din Buzau suit pe o racheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate sunt bune, eu as opta totusi pentru suzuki.mai depinde si cat vrei sa dai...honda e cea mai rezistenta si se strica cel mai greu, adica nu ai de bagat bani prea multi dupa,asta teoretic.

cbr-ul de 900 e un motor sanatos, te poti baza pe el.kawa de 900 e si el super, asa ca nu mai sta pe ganduri si fa o alegere.ideea e ca pana nu ai singur termen de comparatie, nu ai rezolvat mare lucru.cel mai bine se invata din propriile greseli si din propria experienta, sfaturile sunt doar asa, o chestie...

fa vreo 5000 de km si mai stam de vorba, poate vei avea ocazia sa mai calaresti in afara de motorul pe care il vei lua si alte motoare, si atunci o sa vezi ce iti place cel mai mult, si nu asculta de unul si de altul.cei care au un pic de experienta ca si alti confrati de pe forumul asta le place sa dea sfaturi , se cam cred profesori, dar nu sta cu urechea aplecata la unul sau altul, fa ce ai de facut si gata.bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturile incurajatoare(si descurajatoare din partea unora).dar sper sa fie mai multe din prima categorie

promit ca o sa fiu atent incat sa nu ajung la rubrica accidente

ideea e ca am putin peste 3000 euro si nu stiu daca ma incadrez la vreuna din ele

daca aveti ceva din astea de vanzare dati o goarna

 

 

si inca ceva...poate sa-mi spuna cineva de cand a fost introdus ambreiajul hidraulic pe motociclete si daca zx9r din `94 il are?

multam fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vechimea permisului tau, nici una. Vezi ca azi a mai luat-o in freza un incepator din Buzau suit pe o racheta.

 

Uite na...ce sa-ti spun...si eu am carnet din 2007 ca si el si am 600 dar am mers si pe 1000. Daca nu esti nebun si iti cunosti limitele iti poti lua cea mai tare moto pe care o gasesti. Sincer cred ca forumul asta e suprasaturat de topicuri in care incepatorii sunt facuti nebuni ca deh...isi doresc si ei sa-si ia ceva mai puternic. Cat despre cei care se urca pe o racheta imediat dupa ce politistul le-a spus "promovat" numai si numai din dragul de a vedea cum e la 200+ km/h pe aceeia sa-i mustrati...

 

Ca sa nu deviez de la subiect si eu spun ori Honda ori Suzuki. Kawa e putin cam rigida si nu prea se inclina pe viraje ca celelalte doua asa ca necesita mai mult timp sa te obisnuiesti cu ea...si mai vine vorba si de fiabilitate unde nu stau prea bine!

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce cauti..senzatii tari sau fun fara extreme?....eu as alege zx9r 1996....da eu nu sunt tu...cbr 900 rr e o alegere care imbina tot....probabil cbr ar fi cea mai binevenita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite na...ce sa-ti spun...si eu am carnet din 2007 ca si el si am 600 dar am mers si pe 1000. Daca nu esti nebun si iti cunosti limitele iti poti lua cea mai tare moto pe care o gasesti.

Ai perfecta dreptate! Numai ca acest daca a facut pana acum destule victime ca sa mai poata fi ignorat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreu sa t descurajez sau sa par ironic dar.. deja un 600 este prea mult pt un incepator. (ca sa nu mai zic ca la banii care ii ai o sa iei un moto nu foarte ok tehnic din clasa asta)

Tu vrei direct 900? DE CE?

raspunde la aceasta intrebare si iti demonstrez ca iti demonetez toate argumentele.

 

Un motor cu cat e mai nou cu atat e mai bine. Chiar si UN AN conteaza enorm in viata unui motor.

Astept argumentele tale referitor la 900 cmc.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate! Numai ca acest daca a facut pana acum destule victime ca sa mai poata fi ignorat.

 

Offtopic: scuze de raspunsul meu putin cam rautacios dar eram dupa o zi in care un nene motociclist de vreo 15 ani se lega de mine de ce am eu motor de 600 la varsta mea si mai ales de ce am toba sport...ca si asa eu nu as fi in stare sa fac diferenta intre una stock si una sport. Acel daca e un element important asa cum spui si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vechimea permisului tau, nici una. Vezi ca azi a mai luat-o in freza un incepator din Buzau suit pe o racheta.

 

:duel:

Uite na...ce sa-ti spun...si eu am carnet din 2007 ca si el si am 600 dar am mers si pe 1000. Daca nu esti nebun si iti cunosti limitele iti poti lua cea mai tare moto pe care o gasesti.

 

Posibil , dar totodata de adevarat este ca viteza te fura ; si daca mai esti si pe un motor puternic , ai multe sanse sa ajungi la rubrica "accidente" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreu sa t descurajez sau sa par ironic dar.. deja un 600 este prea mult pt un incepator. (ca sa nu mai zic ca la banii care ii ai o sa iei un moto nu foarte ok tehnic din clasa asta)

Tu vrei direct 900? DE CE?

raspunde la aceasta intrebare si iti demonstrez ca iti demonetez toate argumentele.

 

Un motor cu cat e mai nou cu atat e mai bine. Chiar si UN AN conteaza enorm in viata unui motor.

Astept argumentele tale referitor la 900 cmc.

Bafta.

 

 

era si un motor de 750 printre alea...si nu am neaparat o fixatie pe 900cmc ,doar ca acele modele pe care le-am enumerat le consider "piatra de temelie" in industria moto, kiar daca altii le vad drept "piatra funerara" in industria motociclistilor

sper sa nu supar pe nimeni cu aceste afirmatii si nu vreau sa par vreun inconstient care sare din prima pe un motor de 600+ ...pentru ca NU SUNT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreu sa t descurajez sau sa par ironic dar.. deja un 600 este prea mult pt un incepator. (ca sa nu mai zic ca la banii care ii ai o sa iei un moto nu foarte ok tehnic din clasa asta)

Tu vrei direct 900? DE CE?

raspunde la aceasta intrebare si iti demonstrez ca iti demonetez toate argumentele.

 

Un motor cu cat e mai nou cu atat e mai bine. Chiar si UN AN conteaza enorm in viata unui motor.

Astept argumentele tale referitor la 900 cmc.

Bafta.

 

NU E LEGE ASTA CU INCEPATORII . stai linistit ca nici tu nu ai argumente..depinde de la om la om...eu cunosc 2 care s-au suit direct pe hayabusa,....important este ce ai in cap si cat talent ai.... ATAT restul sunt POVESTI :D

 

 

si inca ceva...poate sa-mi spuna cineva de cand a fost introdus ambreiajul hidraulic pe motociclete si daca zx9r din `94 il are?

multam fain

 

DA ARE>... si zx7r meu din 92 are...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zx9r model`94............. motor puternic, greu, lipsa de fiabilitate.

zx9r model `96.............la fel, fiabilitate oarecum mai ridicata

cbr900rr intre `96 -`99......... o poveste devenita realitate, varful il ating modelele din 98-99, motocicleta fiabila, usoara, manevrabila, comoda, puternica, grasuta ca o fata sanatoasa de la tara de pe care n-ai vrea sa te dai jos o saptamana....

zx7r dupa `98...... si acum imi bate inima mai tare cand o vad, superba, verde, nebuna..... numai pt cunoscatori

gsx-r750 dupa `98 nu stiu, n-am mers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cbr900rr intre `96 -`99......... o poveste devenita realitate, varful il ating modelele din 98-99, motocicleta fiabila, usoara, manevrabila, comoda, puternica, grasuta ca o fata sanatoasa de la tara de pe care n-ai vrea sa te dai jos o saptamana...

 

 

 

godd point. eu as alege oricand cbr 900..... depinde de ce vrei. daca esti mai smucit si mai rebel..... un suzuki :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU E LEGE ASTA CU INCEPATORII . stai linistit ca nici tu nu ai argumente..depinde de la om la om...eu cunosc 2 care s-au suit direct pe hayabusa,....important este ce ai in cap si cat talent ai.... ATAT restul sunt POVESTI ;)

 

 

:what: Iti recomand sa citesti o "poveste" ;) terifianta in numarul urmator Univers Moto - statistica Brigazii Politiei Rutiere apropo de accidentele moto (doar din Capitala, si doar din primele trei luni ale lui 2007).

Si, vorba lu' Moromete: pe ce te bazezi in afirmatiile tale cel putin penibile ??

Fiindca la pseudoargumentele tale poate fi usor contrapus cel al "lipsei de talent" al unor camionagii care fac stinga fara semnal, de exemplu ! :huh: Combinat, fireste, cu talentul limitat de a frana un "miar" supersport al talentosului debutant in datul gazului la blana... :angry:

Serios acum, no hard feelings, dar gindeste un pic inainte sa perorezi aiurea !!! Nu de alta, dar se gasesc destui saraci cu duhul care-ar putea sa te si creada...

Toate bune altfel :bounce:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era si un motor de 750 printre alea...si nu am neaparat o fixatie pe 900cmc ,doar ca acele modele pe care le-am enumerat le consider "piatra de temelie" in industria moto, kiar daca altii le vad drept "piatra funerara" in industria motociclistilor

 

 

Piatra funerara am auzit ca ar fii modelul 2005-2004 de zx-10 r pentru multi.

 

Parerea mea sa fie cat mai noua motocicleta, ca zic eu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

multumesc pentru sfaturile incurajatoare(si descurajatoare din partea unora).dar sper sa fie mai multe din prima categorie

promit ca o sa fiu atent incat sa nu ajung la rubrica accidente

ideea e ca am putin peste 3000 euro si nu stiu daca ma incadrez la vreuna din ele

daca aveti ceva din astea de vanzare dati o goarna

si inca ceva...poate sa-mi spuna cineva de cand a fost introdus ambreiajul hidraulic pe motociclete si daca zx9r din `94 il are?

multam fain

cu 3000 iti iei un 750 frumusel din italia,din 2000 chiar 2001. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zx9r model`94............. motor puternic, greu, lipsa de fiabilitate.

zx9r model `96.............la fel, fiabilitate oarecum mai ridicata

cbr900rr intre `96 -`99......... o poveste devenita realitate, varful il ating modelele din 98-99, motocicleta fiabila, usoara, manevrabila, comoda, puternica, grasuta ca o fata sanatoasa de la tara de pe care n-ai vrea sa te dai jos o saptamana....

zx7r dupa `98...... si acum imi bate inima mai tare cand o vad, superba, verde, nebuna..... numai pt cunoscatori

gsx-r750 dupa `98 nu stiu, n-am mers

Ahhh DOPEMAN posturile tale mereu imi dau lacrimi de bucurie.

Sunt o persoana nostalgica si imi dau lacrimile cand citesc posturile tale legate de mica verde. :rose:

:(

De abia mai vad ce scriu...mai scriu ma mai sterg la ochi...fara ironie doar ma stii :finger:

:P tre sa ne intalnim intr-o zi sa bem in gura si sa depanam amintiri pe care nu le avem impreuna dar care le au "fetele" in comun cu noi.

:P muuuuuuuuuuua DOPEMAN.

P.S. Care e topicul?.....ioa nu stii ce sa alegi?

Alege zx7 nu stiu o alegere mai buna...zici ca as fi platit de Kawasaki sa le fac reclama...:finger:...nu devin enervant????:finger:)

Nu ma pot abtine.....zx7 e o legenda ......batrana dar stim cu totii legende traiesc forever.

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...