Sari la conținut

Scoala Moto La Buzau


ravemaker
 Share

Postări Recomandate

Salut! sunt student si lucrez prin Bucuresti dar vin foarte des acasa in Buzau si de vreo 2 ani m-a prins si pe mine febra motoarelor.

 

Am ceva experienta cu conserva(aprox 150000km) si 5 ani fara nici un eveniment...dar cu toate astea as vreau sa-mi iau si categoria A .

 

M-am mai dat cu scutere dar sincer nu pot sa zic k imi plac...Ma atrag mai mult choperele sau motoarele de touring si as vrea k in vara asta sa-mi gasesc o gasca de prieteni tot pasionati cu care sa merg prin tara in plimbari.

 

Pe 1 iulie voi intra in posesia unui Suzuki GS 500 F care cica e foarte ok pentru inceput...si as vrea, daca stiti prin Buzau , sa-mi recomandati pe cineva care face scoala pe moto.

 

Un numar de telefon ceva sau o adresa ar fi util!

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! sunt student si lucrez prin Bucuresti dar vin foarte des acasa in Buzau si de vreo 2 ani m-a prins si pe mine febra motoarelor.

 

Am ceva experienta cu conserva(aprox 150000km) si 5 ani fara nici un eveniment...dar cu toate astea as vreau sa-mi iau si categoria A .

 

M-am mai dat cu scutere dar sincer nu pot sa zic k imi plac...Ma atrag mai mult choperele sau motoarele de touring si as vrea k in vara asta sa-mi gasesc o gasca de prieteni tot pasionati cu care sa merg prin tara in plimbari.

 

Pe 1 iulie voi intra in posesia unui Suzuki GS 500 F care cica e foarte ok pentru inceput...si as vrea, daca stiti prin Buzau , sa-mi recomandati pe cineva care face scoala pe moto.

 

Un numar de telefon ceva sau o adresa ar fi util!

 

Multumesc!

/index.php?...amp;hl=baldovin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Alta data cand mai vrei sa pui un topic cauta daca acel topic nu exista deja.

2. Instructorul pe care ti-l recomand : Baldovin.

3. Hotaraste-te daca vrei sa-ti iei chopper/cruiser sau touring. Gs 500 e un mic touring cu valente sport.

4. Prieteni vei avea mai multi decat iti imaginezi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-l recomand pe Enache Florin, are un Voshod de 125

0722.727.626

 

Hahaha!!! :angry: Se cunoaste ca nici a 3-a oara nu ai luat permisu. :bounce: Nici macar nu stii pe ce motor ai facut scoala...

Hai sa zicem asa : "Cand o sa vezi un vashod de 125, atunci sa iei permisu!" :what:

 

P.S. : A lu Enache e Vashod de 175.

Editat de egobrain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: teo .... :what: credeam ca e de 125 cc ...am uitat ma :angry:

Lasa ca a 4-a oara iau permisu

Editat de Narko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: teo .... :what: credeam ca e de 125 cc ...am uitat ma :angry:

Lasa ca a 4-a oara iau permisu

Nu uita sa-ti iei si motor...ianuarie-februarie a cam trecut...(anul asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Multumesc pentru informatii...deja m-am inscris la o scoala si sambata incep primele ore. Dak totul e ok pe 1 iulie o sa am si carnet si motorul:) si sper o gramada de prieteni cu care sa ies in plimbari!

 

pana atunci o sa ma dau cu conserva si va urez "Asfalt uscat to ALL!""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Multumesc pentru informatii...deja m-am inscris la o scoala si sambata incep primele ore. Dak totul e ok pe 1 iulie o sa am si carnet si motorul:) si sper o gramada de prieteni cu care sa ies in plimbari!

 

pana atunci o sa ma dau cu conserva si va urez "Asfalt uscat to ALL!""

 

Buna alegere ai facut cu gs-ul. Chiar e buna pt inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut

 

As vrea sa dau si eu permisul de motor vara asta. Problema mea e ca stau in Paris dar am permis romanesc, domiciliul in Buzau si oricum scoala in Romania se face mai repede si permisul de motor se ia mai usor (PS. pt info, in Franta scoala costa cam 800 de €, dar chiar se invata o gramada de chestii, examenul e f greu, dar asta e alta poveste...)

 

Din cate am aflat ar fi cam 3 instructori mai cunoscuti : Baldovin, Enache si Horjea. Eu as vrea sa pot da examenul in prima saptamana din august si sa fac cateva zile (2-3) de practica imediat inainte de examen

 

Daca cineva cunoaste intructorii astia si/sau a facut scoala recent, pe cine mi-l recomanda ? Pe mine m-ar interesa sa fie destul de flexibili sa accepte sa fac scoala f repede si sa ma poate programa din timp la examen. Am discutat o data cu Horjea la telefon, mi-a spus ca in principiu s-ar putea dar trebuie sa stabilim detaliile mai precis...

 

Alte intrebari ar fi legate de examen : se da in anumite date, care este frecventa la care se programeaza examenul, si am inteles ca sunt anumite modificari fata de anul trecut - cum se da acum examenul in general si cam cum se da la Buzau ?

 

Mersi mult si asfalt uscat !

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

As vrea sa dau si eu permisul de motor vara asta. Problema mea e ca stau in Paris dar am permis romanesc, domiciliul in Buzau si oricum scoala in Romania se face mai repede si permisul de motor se ia mai usor (PS. pt info, in Franta scoala costa cam 800 de €, dar chiar se invata o gramada de chestii, examenul e f greu, dar asta e alta poveste...)

 

Din cate am aflat ar fi cam 3 instructori mai cunoscuti : Baldovin, Enache si Horjea. Eu as vrea sa pot da examenul in prima saptamana din august si sa fac cateva zile (2-3) de practica imediat inainte de examen

 

Daca cineva cunoaste intructorii astia si/sau a facut scoala recent, pe cine mi-l recomanda ? Pe mine m-ar interesa sa fie destul de flexibili sa accepte sa fac scoala f repede si sa ma poate programa din timp la examen. Am discutat o data cu Horjea la telefon, mi-a spus ca in principiu s-ar putea dar trebuie sa stabilim detaliile mai precis...

 

Alte intrebari ar fi legate de examen : se da in anumite date, care este frecventa la care se programeaza examenul, si am inteles ca sunt anumite modificari fata de anul trecut - cum se da acum examenul in general si cam cum se da la Buzau ?

 

Mersi mult si asfalt uscat !

 

Sorin

 

 

Salut,

Eu acum fac scoala la Buzau pe moto cu Baldovin( 0744 680 942) si deja am facut vreo 3 sedinte si pot sa dau examenul.

Ideea e ca poti sa faci cum vrei U cu 2-3 zile inainte si de programat la examen nu pierzi timpul.

Vorbesti cu omul si cred te rezolva. Oricum ideea e sa te grabesti k cica prin septembrie se schimba unele chestii in legislatie si nu va fi tocmai roz situatia.

 

Daca ai dosarul complet(iti spun ei la scoala ce trebuie - si il poti rezolva in 1 sapt) te programeaza in max 2 saptamani.

Examenul consta in :

1.Sala - test grila legislatie;

2.Poligon - cu putin antrenament in 30 min deja poti sa faci poligonu

Presupune plecare de pe loc,5 jaloane, 3 opturi stg, 3 opturi dr, mers in linie dreapta cu o mana ridicata si oprire la punct fix si totul in max 4 min.(timp arhisuficient).

Ah uitam cu totul carnetul nu costa mai mult de 400 RON(dosar +scoala)!

 

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hahaha!!! :lol: Se cunoaste ca nici a 3-a oara nu ai luat permisu. :lol: Nici macar nu stii pe ce motor ai facut scoala...

Hai sa zicem asa : "Cand o sa vezi un vashod de 125, atunci sa iei permisu!" :lol:

 

P.S. : A lu Enache e Vashod de 175.

Am luat permisu` pentru categoria A ieri, 11.06.2007 :lol:

Editat de Narko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut.

 

Astazi m-am inscris la scoala moto cu instructorul Baldovin :cheers:

 

In prealabil am fost la poligon sa vad motorul si am observat ca au unul cat de cat nou, ceva gen Rich Bike sau asa ceva. Poate cineva care a facut recent scoala pentru categoria A sa imi spuna ce fel de motor este exact respectivul model?

 

Orice informatie suplimentara este binevenita.

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am urcat pe motor insa l-am analizat mai atent la sediul scolii.

 

1. Nu este modelul din poza de mai sus.

 

2. Pe el este inscriptionat "Skymo Rich Bike".

 

3. Este un motor de 125cc in 4 timpi cu 140 km/h max pe bord.

 

BZ-90-MAS

 

Mai multe detalii nu stiu deoarece am cautat pe internet fara rezultat.

 

:rusinica:

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi ceva de genul first bike , cele mai rele motoare , cazi o data se dezmembreza .

Bafta la prima tura :D

 

Eu m-am urcat pe un un motor de genu rich ,first bike , am cazut cu ea si i s-a rupt ambreiaju , plus rezervor indoit , si impactul nu a fost puternic , dar pentru scoala ii numai bun .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din seria: sta norocul pe tine ca parul pe broasca.. :)

 

Am avut un accident cu bicicleta pe drumul spre vulcanii noroiosi.

 

In cazul in care nu ati mai fost de curand, mare atentie, mai ales

pe motor, deoarece drumarii nostri de 2 lei au imprastiat iarasi griblura

pe asfalt.. :hurt:

 

La o coborare destul de abrupta imi iese un bastinas in fata cu autoturismul

din dotare si ma scoate de pe asfalt in griblura de pe margine, iar bicla s-a

dus ca pe gheata. Marlanu conducea exact pe axul drumului, deoarece doar

acolo se imprastiase pietrisul si nu a incetinit, nu mi-a facut 1cm loc, nimic.

 

Asadar, fractura de clavicula, imobilizat in 1 tona de bandaje pt 30 de zile.. :P

 

Scuze de off-topic dar nu stiam unde sa postez.

 

Mai am de asteptat se pare pentru permis.. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din seria: sta norocul pe tine ca parul pe broasca.. :)

 

Am avut un accident cu bicicleta pe drumul spre vulcanii noroiosi.

 

In cazul in care nu ati mai fost de curand, mare atentie, mai ales

pe motor, deoarece drumarii nostri de 2 lei au imprastiat iarasi griblura

 

 

Apaiiii....rau daca fac ceva ,rau daca nu fac :burnout: ..cu romanii nu o scoti la capat ,mereu se va gasi sa comenteze cineva,mereu nemultumiti si pusi pe harta.Pun si eu urmatoarea intrebare:daca nu puneau griblura si se valurea tot drumul, tot pe ei in injurai ,nu? Daca au pus griblura,iarasi nu e bine caci il tenta pe unul cu bicla sa se dea "reising" pe griblura, pe drumul inspre vulcani :hurt: ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, care e problema ta?

 

1. Am postat in ideea ca poate informatia ii va fi folositoare cuiva care planuia o excursie la vulcani,

asadar sa stie la ce sa se astepte.

 

2. Toti participantii la trafic din tara asta, pe 2, 4 sau cate roti vrei tu, sunt nemultumiti de practica imprastierii

griblurii in loc sa fie turnat un asfalt calitativ de la bun inceput.

 

3. Eu nu eram acolo sa fac dirt-racing. Casa mea este cu 2 curbe mai sus de unde am picat. Ma intorceam acasa la Bz sa sustin un examem, deci nu aveam nici un chef de figuri pe sosea.

 

Tine-o tot asa si nu va mai posta nimeni la sectiunea Buzau sau nu ai observat ce posturi de nimic exista pe aici!

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

2. Toti participantii la trafic din tara asta, pe 2, 4 sau cate roti vrei tu, sunt nemultumiti de practica imprastierii

griblurii in loc sa fie turnat un asfalt calitativ de la bun inceput.

 

 

 

 

Nu vreau sa ii iau apararea lui silviu insa toti participantii la trafic din tara asta sau cel putin majoritatea nu stiu ca oricat de bun ar fi asfaltul, anual ar trebui sa se puna griblura pe asfalt, pentru ca este "tratament" pentru asfalt si ii mareste rezistenta :hurt: . inca o data nu vreau sa iau apararea nimanui ci spun doar ce multi nu stiu :)

 

Bafta si asflat uscat :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...