Sari la conținut

HELP - DNEPR


Big Van Vader
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa-mi iau un Dnepr din 90, pare curatzica, bine intretinuta, si cu ceva modificari facute ok,... Exista nishte oameni care incearca sa ma faca sa ma razgandesc, ca e motorul complicat si o sa am probleme. Tocmai asta imi place la nipru, ca pare o chestie mai serioasa, e motorul mare, etc... fatza de cacatzelele alea cu motor ca de mobra.

 

Posesori de Dnepr, ajutati-ma cu un sfat: ce sa fac? O iau, sau gasesc ceva cu un cilindru, de 4 ori mai mica, etc, etc...

 

Cat de repede, va rog, ca ma grabesc tare de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate orestte ...

 

sau, cum spunea un prieten de-al meu: "dnepr este cea mai buna dintre motocicletele proaste" ... B)

 

daca nu-ti permiti vreo japoneza, e buna si dnepr, trage bine, tine la tavaleala si dac-o ingrijesti cum trebe nu prea face probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io i-am facut rk la 40mii de km ( mare, munti, intalniri, turatii, rateuri, flacari pe toba)si nu ca erau dusi segmentii ci pt ca tija de la ambreiaj a facut gaura in placa de presiune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

La fel cum spuneau si ceilalti, daca nu dispui de o suma maricica pt. ceva mai acatarii, Dnepr e o alegere buna!

Sunt multi carcotasi care comenteaza ca se strica, ca e varza, etc.

In mare parte e un comentariu gresit! Un Dnepr intretinut si cu reglaje ca lumea tine fara reparatii mult timp si e puternic, fuge, e in 4T, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate kile are un nipru, stie cineva?

 

In talon zice 220.

 

Aaa si uitasem sa-ti zic. Eu am Shakira de 1 an si sunt super multumit de ea. Daca nu poti sa-ti iei aceasi capacitate da' straineza ia Nipru. Am avut TMZ, Ij, Jawa 500 (da' aia n'a functionat :D ) si nimic nu m-a multumit pana acum ca Nepra.

Editat de Don Leoncio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

dnepr ar fi un motor reusit daca rusii l-ar fi terminat de facut,si daca ar fi folosit otel si aluminiu la fabricarea lui(si nu mamaligile care au aspect de otel si aluminiu).

Asa va trebui sa-l terrmini tu de facut, sa descoperi cotele exotice de simeringuri si rulmenti care-ti potrivesc, sa gasesti o solutie de racorire , pentru ca el mergea cu aer de Siberia.

Nu strica niste cursuri de initiere in domeniul paranormalului.

si in principiu nu crede nimic din ceea ce vezi , pentru ca nu e ceea ce pare.

motorul este simplu de desfacut , si simplu in alcatuire, dar al naibii de complicat de pus la loc, pentru ca nu mai potrivesc pesele, mai ales cele noi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde dupa om daca i se potriveste niprul, vezi tu daca esti Harleyst ti se va potrivi de minune pentru ca abia te inveti cu reparatiile la motorul in 4 timpi, de fapt vei devenii as in acest domeniu. Nu-i chiar de speriat, daca te duce capul cand il restaurezi te va duce si 15 mi de km. Parerea mea e ca niprul este este herleyul romanului , multi dintre noi nu vom vedea sub noi un tractor de Panhead sau Shovel,,, ne vom multumii cu troaca ruseasca care este si ea in felul ei un tractoras mai mic :huh: .

 

Daca esti speederist si nu-l vrei decat pentru a te antrena pe viitor nu-ti lua ca-i cu totul alta mancare de peste.

 

Daca esti copil de bani si-ti plac chopperele dar il iei din acelas motiv ca cel de sus, (sa nu tavalesti cromul japonez) ia-ti unul la vreo 700 euroi ca sa mearga fara probleme pan-te saturi de ulei pe pantaloni (ca de ala tot nu scapi) :moron:

 

Mie unu-mi place la nebunie dar nu cel in stadiu original, am mers pe o asemenea troaca si aveam impresia ca de fapt nu mergeam pe ea ci ma sinucideam :wave: .

 

Ia-ti ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dnepr ar fi un motor reusit daca rusii l-ar fi terminat de facut,...

...si in principiu nu crede nimic din ceea ce vezi , pentru ca nu e ceea ce pare...

 

motorul este simplu de desfacut , si simplu in alcatuire, dar al naibii de complicat de pus la loc, pentru ca nu mai potrivesc pesele, mai ales cele noi ....

:wave: Asta chiar se potriveste bine.Pentru a lucra cum trebuie un Nipru si a-l regla sa mearga fara probleme nu trebuie sa fii mecanic, ci "ghicitor in chiulasa" :ph34r: PE bune, nu zic asta ca sa sperii, dar daca faci o statistica vei vedea ca sunt mai multi cei care il desfac de 3 ori pe sezon decat cei care il fac bine cap-coada si pe urma doar reglaje tot timpul (la plecare, pe drum in parcare,in mers si la sosire :drums: )

Da, exista dnepre care merg bine, cele care au mers bine pana si-au inghitit pistoanele si altele care merg numa cand e luna plina (solunarul e favorabil :huh: ) si numarul de pe kilometraj cand pleci e par :whip:

..And btw, din nipru nu curge ulei ca din strecuratoare, doar isi marcheaza teritoriul :kali:

 

Orestte are si el dreptatea lui, niprul ala a mers de a rupt pamantul pe la toate intrunirile, din pacate acuma e desfacut pe la mine prin curte si asteapta niste piese de la rasarit :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

bai drobule era sa mor de ras cand am citit postu' tau! :wave: chiar nu mai puteam sa ma opresc din ras ... ADEVAR CURAT CE AI SPUS DESPRE DNEPR ! al meu a stat bucati aproape doi ani.......... DA' E BUN PAN LA URMA............ :huh: :moron: :ph34r:

 

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...