Sari la conținut

A Murit Dan Jitaru - 04.08.2007 - drumul Sibiu-Agnita


-Sir Daniel-
 Share

Postări Recomandate

In urma cu o ora, pe soseaua ce leaga Sibiul de Agnita, intre Sibiu si Daia, a fost declarat decedat OMUL si mototciclistul Dan Jitaru.

 

Circumstantele sunt pe cat de banale pe atat de stupide:

 

pe un drum denivelat, pe ploaie, motociclistul a pierdut controlul motocicletei, (varianta cea mai plauzibila dupa cum arata scena) si a intrat in cadere pe contrasens. Motocicleta (o Yamaha, cred ca un Diversion de 600) a lovit un VW Polo care circula regulamentar, motociclistul a sarit de pe motor si s-a izbit violent in cadere de sosea. Rezervorul motocicletei era foarte infundat, probabil de pieptul motociclistului. Nu a fost nici o urma de sange, nici o fractura deschisa. Dupa 35 - 40 de minute de incercari de resuscitare, medicii de pe ambulanta l-au declarat decedat. Cetateanul cu VW Polo, cel care circula regulamentar era tumefiat la fata si isi plangea in pumni ghinionul de a fi fost atunci, acolo. Era un om distrus, convins fiind ca el este de vina, asta din cauza socului. Cand s-a facut declaratia de deces omul a proape ca a cazut din picioare, desi era bun sanatos la 1,90m, si probabil peste 100kg. Dar inca nu realiza ca nu are nici o vina. Imi pare extrem de rau cand oameni nevinovati, indiferent daca conservari, carutasi sau tractoristi, macaragii, etc. sufera in halul asta fara nicio vina. Era daramat omul.... cred ca figura lui nu am sa o uit niciodata....

 

Nu am am avut camera foto la mine, nu am putut face nici un un fel de fotografie (si nu-mi pare rau). Desi am asistat la toata scena incepand cu incercarile de resuscitare, nu am putut ajuta cu nimic din cauza politistilor care au interzis (pe buna dreptate, fiind multi curiosi dornici doar de comentarii inutile) accesul in perimetru. Desi mai era un motociclist cu el, caruia nu i-am retinut numele, era in stare de soc, acesta nu a acceptat sa iau motorul la mine in curte pana il putea recupera cineva, stiu eu.... familie (care am inteles ca e in Germania), prieteni.

 

Am plecat intr-un final spre casa, eu fiind cu sotia si cu copilul, dar vazand trupul inert intins pe asfaltul ud, acoperit cu o patura nu mi-am putut abtine cateva lacrimi.... un OM a plecat dintre noi... stupid.... trist... fara nici o lumanare.

 

Si oricare ar fi polemicile ce vor incepe pe aici, trebuie sa va spun ca motociclistul NU avea viteza, (60 - 70kmh), era echipat complet, avea casca legata.... cred ca a vut o foarte mare doza de ghinion...

 

Odihneasca-se in pace.... desi nu l-am cunoscut, imi pare teribil de rau ca l-am vazut asa.....

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Odihneasca-se in pace.

 

Avea costum sau ceva protectii ? Ca e de speriat daca la viteza aia se poate intampla asa ceva avand costum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La televizor tocmai au spus ca nevinovatul ala avea ceva la bord ...

 

si tot acolo au zis ca motociclistul a suferit ceva la inima (s-a oprit, nu a fost vatamata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...