Bagnaia a dat o declarație tipică, încercând să fie politically corect... Curba, virajul, asfaltul, etc, ghinion de neșansă.
Dar la declarația la cald, pe care a dat-o imediat după finalul cursei a zis că a avut un start prost, pneul a derapat la început, și când a căpătat tracțiune și a intrat în ritm cu ceilalți a văzut o mobră care a trecut ca o rachetă pe lângă el, și pe urmă s-a întâmplat evenimentul.
Și încă un aspect, din 22 de mobre care au luat startul simultan, numai țiganul a avut asfaltul nou, curba strânsă, vântul neprielnic, etc?