Sari la conținut

rmg

Membru
  • Număr conținut

    364
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de rmg

  1. Ar trebui sa bage la ralanti macar 13.5V. Numai ca ma gandeam ca diferenta o suge bateria moarta. Oricum azi bateria avea 11.5 dupa 2 zile de stat pe motor, e clar ca nu mai tine curentul. O sa-i cumpar baterie si vad dupa aia cat incarca la ralanti si in ture.
  2. Intrebare: daca bateria e dusa iar releul de incarcare isi face treaba, este posibil sa arate 12.4V la ralanti voltmetrul? Ma gandesc ca diferenta pana la 14V si ceva, cat ar trebui sa bage regulatorul ala de tensiune, o suge bateria. N-am vrut sa scot borna de pe baterie sa vad cat baga regulatorul fara sa treaca prin baterie, ca faceam o tampenie si ardeam ceva.
  3. Dupa 10 ani de cand am pornit acest topic am reusit si eu sa-mi cumpar motoreta la care visam: VFR800FI din 2001. Are vreo 65.000km, gri, toba sport Mivv, PilotRoad fata spate, cutie bagaje in spate. Abia am adus-o pe mititica din Italia, inca nu am apuc sa ma dau cu ea. Bateria era sau este moarta, o sa vad daca merge resuscitata. Am pus-o pe redresor care are si program de desulfatare si vad ca dupa 18h arata 12.3-12.4. Am pus-o pe motor, a pornit imediat insa cu farurile stinse arata 12.35-12.4 iar cu farurile aprinse arata 12.15V ceea ce este foarte putin. Ori bateria e moarta si nu mai tine curentul ori celebrul releu de incarcare nu-si mai face treaba. O sa ma lamuresc zilele astea. Pe spate are schimbat grupul de lumini cu ceva pe LED-uri care arata foarte bine. A venit cu o chestie interesanta: are undeva in zona ghidonului un switch de la Leonelli care, din cate m-am prins, poate schimba intre 2 mape de injectie predefinite. Arata ca asta din link: http://www.splatshop.co.uk/media/catalog/product/cache/2/image/7f254dafd663d43ed1e42602385ef42d/r/b/rb_1380_1.jpg O sa-i fac babei niste poze sa le pun aici, s-o fac de ras. Intai sa vad ce este cu bateria aia, daca trebuie sau nu sa o schimb. O sa caut aici pe topic pe unde este releul ala de incarcare sa-l verific si pe ala, stiu ca e scump ca draq pe original si ca e o cauza des intalnita la VFR. Spor!
  4. Salve, nu vreau sa bruiez topicul insa daca e cineva interesat de un ER-5 poate urmari link-ul atasat: /index.php?/topic/714306-kawasaki-er-5-2001-1100euro/ Spor!
  5. Care puteti da ceva costuri cu autostrada in Serbia/Croatia? Exista si la ei vreo vigneta ceva pt drum? Ma intereseaza cel mai ieftin si scurt drum catre Trieste.
  6. rmg

    O Noua Negresa

    Grupul posesorilor de troace saluta pe dl Thomas!!! Sa-ti fie de bine si sa te bucuri de ea. Nu am stiut ca Pegaso are motor de Yama, am crezut ca-i vechiul rotax imbunatatit cu injectie. Legat de Pegaso, in Italia sunt suspect de ieftine. Modele de prin 2000, care sigur au Rotax-ul. Au fost probleme de fiabilitate de-a lungul timpului? Eu.
  7. La costurile de drum ai scapat din vedere costurile cu vignetele (nu stiu daca afara platesti sau nu la motoare), cu taxe autostrada. Consumul probabil ca va fi spre 7%, cu bagaje si pasagera. asa ca eu as estima la 4000km un cost mai degraba spre 400 in cel mai bun caz. Ploaia poate sa strice ff mult cheful de drum, asa ca un combinezon de ploaie, manusi de ploaie sau protectii ploaie pt manusi si ghete pot fi de mare ajutor. Ochelari de soare. Incaltaminte de schimb obligatoriu. Am vazut multe costuri de intretinere bagate, ca si cum motorul pana acum n-a visat la asa ceva. Vezi ce mai poti scoate din ele sau care nu sunt neaparat de facut (ex. antigel, placute, sincronizat). Sau detector. La cum vei merge incarcat, putin probabil sa iei amenzi. Cortul si bagajele le puteti ditribui pe rezervor, in capatul sheii si in rucsac la prietena. Verificate suspensiile pt 2 persoane si incarcatura, la fel si cauciucurile. Servetele umede si uscate la greu, afara sunt scumpe si nu le gasesti peste tot. Pt 1-2 zile poti sa-ti faci niste sandvisuri, scutesti ceva bani. Succes si nu te gandi ff mult la buget, sigur il vei depasi . doar sa ai ceva bani de back-up. Dar va fi o amintire pt toata viata, asa ca eu zic ca merita din plin!
  8. @thomas si strumfuadi: mi se pare mie sau va faceti avansuri? Shaua la CBR e destul de lunga, cred ca mai incape unul pe ea!
  9. Mi-e rusineeee! Asa la prima vedere am vazut 2 batranei de se plimba cu motorisca prin lume ca 2 porumbei! Cand colo, batraneii sunt de-o varsta cu mine! Asta e, imi pun cenusa in cap! Poate un parbriz mai touring ar rezolva problema la beemer? Ma bate un gand sa-mi iau si eu un F650 sau un KLE500 si de aia intrebam.
  10. In primul rand, imi scot palaria in fata voastra! Cred ca sunteti de-o varsta cu parintii mei insa toata stima pt voi, la varsta voastra sa va bucurati de viata ca la 20 de ani. Ma inclin! In al 2-lea rand, as vrea sa stiu cum se comporta beemerul la viteze de croaziera de 120-140km/h, vad ca are parbrizul standard, mai scurt. Ma refer la curenti de aer la cap (e destul de obositor daca iei vantul in cap sa stai cu gatul incordat 12 ore) si la genunchi. Dupa 800 de km pe zi mai poti sta pe sha?
  11. Adica la al meu! Am facut si eu o curatare si o sincronizare la micuta, ca e de 2 ani in tara si nu pupase asa ceva! Merge si se comporta altfel: nu mai are ezitari pe accelerare, merge rotund si pot merge intr-a 1-a, fara ambreiaj, fara acceleratie, la 1500 de ture fara sa dea in nas sau sa zgaltaie! Recomand baietii: atenti, migalosi si ceea ce e mai important, pasionati! Bafta!
  12. Domnu' yildirim, cand pot sa fac o programare? Ai PM.
  13. Atasez cateva poze sa va faceti o idee a ceea ce s-a intamplat duminica pe siriu! Aici e barajul de la Siriu! Astea-s actritele din rolul principal: Si o monstra de traseu:
  14. rmg

    Accident Mortal

    Vad ca insisti in prostie, pufi! In loc sa-ti faci temele, tu stai pe forum si ne agresezi cu gramatica asta invatata in pauza de masa. Daca intr-o singura propozitie ne-ai aratat gradul de cultura (ti nu tii) imagineaza-ti ce ne-ai omorat cu acea compunere de la inceputul topicului. Nici nu stiu de ce se posteaza pe acest topic, nu prezinta nici un interes, nu comunica nimic, insa vine dupa o serie de topicuri deschise de pre-scolari care nu au ce face pe acasa si o freaca pe net. Si unde pe net, pe motociclism, ca-i trendi!!!
  15. rmg

    Accident Mortal

    Bai baiatule, ia ia-ti gasca ta de gelati, ca ati impanzit forumul si marsh la scoala, sa invatati sa scrieti si sa cititi. In loc sa puneti mana pe carte pierdeti vremea prin pauze sau chiulind si va dati in stamba pe strazi. In loc sa opriti cretini fara minte sa faca tampeniile care le fac, stati si ranjiti la coltul scolii. Si ce altceva aveti in cap: lasa ca poate pun si eu mana pe o masina/motoreta/scuter intr-o zi si o sa vada gagicile cine e cel mai cel mai. Adicalea, continuati in prostie... Pune mana pe carte, fa-ti un rost in viata si apoi o sa ai timp si hobby-uri ca motociclismul. Si odata cu asta, vor veni si gagicile!
  16. Deseara pun poze. Drumul este impecabil, poate doar putina atentie la praful si pietrisul de pe margine. Radare pe drumul spre Buzau si dupa, pana in Nehoiu. Dupa aia, gata. Peisaj mirific, zone de cort kklau, trafic auto destul de mic.
  17. @drunken master: RAR-ul nu-l faci pe numele tau. Il faci pt motor. Pe el nu apare numele tau. De declaratia aia pe proprie raspundere nu scapi. Trebuie sa apara undeva cand, pe unde si cum a intrat motorul in tara. Acest lucru se trece in acea declaratie. La RAR nu-ti va cere procura (mai ales ca poti face acel contract cu italianul de V-C pe numele cui vrei). De procura vei avea nevoie la administratia financiara si la politie. Ii faci o procura in care-l delegi sa se ocupe de inmatricularea motorului x, cu serie, an, etc. si atat. cu acea procura va putea merge la Politie si la administratie. asta ca sa nu trebuiasca sa inmatriculezi motorul pe numele tatalui doar pt ca nu poti umbla pt inmatriculare. Succese maxime!
  18. @vladut50: tati, pune mana si citeste de tzepele care se mai dau si apoi baga-te la combinatii d-astea. Umblau pe net niste oferte la masini si motoare "nemaipomenite".
  19. Pe data de 26 mai se pregateste un drum in Italia. 3 locuri dintre care 1 sigur ocupat, restul de 2 la categoria "as vrea". Cine este interesat, sa-mi dea PM.
  20. Mai baieti, numai nume sonore se anunta la plimbarea asta!! Daca nu e peste sambata, sigur vin si eu.
  21. Vezi ca actul de vanzare cumparare trebuie tradus doar pt sectia financiara, ca alea sunt mai limbute. La politie nu-ti trebuie traducere, doar original + copie. cica exista o directiva/lege care spune ca in spatiu intracomunitar nu mai trebuie traduse actele de tipul asta. Info tot de la Politie. chestia cu tradusul e probata! Asa ca mai bine intreaba la administratie daca-ti trebuie, sa nu-l faci degeaba.
  22. Pentru motoarele radiate aduse pe platforma sau dubite, trebuie o declaratie notariala autentificata despre modalitatea de intrare in tara a motorului, data si punctul vamal. La asta, atasati si copie dupa talonul remorcii sau a masinii. Ca sa fiti siguri, in cazul remorcii, atasati si copie dupa talonul masinii. O singura copie dupa carte! Si copie dupa actul de vanzare cumparare sau factura. Ce nu inteleg, e de ce se tot pun intrebari despre inmatriculat?? Sunt cred ca vreo 5 topicuri deschide despre acest lucru. Cei care deschid astfel de topicuri aiurea, fara sa-si dea bunavointa ca macar sa caute un pic prin forum, vor ajunge sa nu li se mai raspunda deloc.
  23. Vedeti ca spre Edirne din Bulgaria puteti ajunge si prin Stara Zagora si prin Nova Zagora. Din pacate nu-mi mai aduc aminte pe care dintre ele e drumul prost, parca totusi prin Nova Zagora era prost. Stiu ca eu anul trecut m-am dus pe ala prost si m-am intors pe ala bun. Am intrebat la bulgari niste militieni pe unde s-o iau, cand m-am intors. Eu anul trecut am mers pe traseu facut cu Viamichelin si asa am ajuns pe drumul ala prost. Incercati sa aflati exact pe unde e mai bun drumul. Oricum cand ajungeti in zona muntoasa, drumul e zdrente si plin de curbe gen Cheia. Stie Mala ce stie, se pot lua bilete de acolo fara probleme. De asemenea, daca va descurcati, puteti intra in zona tribunelor oficiale! Vedeti cu paznicii!
×
×
  • Creează nouă...