Sari la conținut

Accidente


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Accident grav azi in Cantemir, in jurul orei 16:00. Un "individ" a mers cu un CBR 900 pe trotuar si a spulberat 3 persoane. Eu am ajuns acolo chiar inainte sa ajunga salvarile. Pe cei trei i-au luat cei de la ambulanta, erau imobilizati la gat, din cate am vazut erau in stare destul de grava. "Motociclistul" era doar julit un pic la cot. N-am vazut exact cum s-a intamplat, dar din ce ziceau martorii prezent el a venit cu motorul pe trotuarul acela din Cantemir, la intersectia cu calea spre depouri, chiar pe malul Petei, palaral cu linia de tramvai si i-a lovit pe cei 3. Motorul era la vreo 30 de metri de victime, CBR 900 mai vechi, alb cu rosu. N-am vazut nr., da tipul avea casca nolan neagra cu viziera fumurile. Era ceva gura de canal acolo foarte nasoala, posibil sa se fi dezechilibrat in aia, oricum n-avea ce sa caute pe-acolo cu motorul, mai ales cu viteza. Am auzit si voci care ziceau ca a venit de pe carosabil, ca l-ar fi lovit o masina, dar nu stiu sigur. Politia l-au luat la interviu. Foarte trist si foarte pacat de cele intamplate, oamenii prezenti ziceau deja ca "toti motociclistii sunt criminali, n-au ce cauta pe strazi", lucruri de astea. Azi vroiam sa ies la plimbare cu motorul, dar mi-a trecut cheful instantaneu. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Repsolica
citez: "Frate nu mai vreau motor in viata mea" .

las k am mai auzit eu dastea si peste 1 sapt l`am vazut in sha

 

ybu draga insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cum pielea mea sa faci wheelie pe trotuar?

il adulau fetele de la balcon si cum avea gatul blocat de la mers cu 300/h l-a prins curentu si singura modalitatea sa vada calitatea pixdei de la balcoane era sa se ridice intr`o roata , si se afla pe trotuar ca pe sosea e periculos sa te plimbi si sa te uiti dupa muieri... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte trist!!! :cheers:

pacat ca un procent foarte mare din "motociclisti" su sunt inca maturi la cap pentru a merge pe 2 roti.... no more comment (desi as avea parere despre omul ala...)

insanatosire grabnica celori trei pietoni!!!

Editat de bh99mes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum primesc masina inapoi, scot stickerul de pe ea.

Nu ma fac de ras pentru "comunitatea" asta!!!

u suck !

 

p.s.: incepeti sa mergeti si pe jos din cauza liniutzelor care se fac , vindeti`va casele/apartamentele din cauza ca se fac chefuri zgomotoase la care lumea bea se drogheaza si borasca pe pereti , spargeti`va televizoare , radiouri ca este manelisti prezenti , hai sa mergem in pestera , acolo toti vom fi Batmani si Spidermani si o "comunitate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum primesc masina inapoi, scot stickerul de pe ea.

Nu ma fac de ras pentru "comunitatea" asta!!!

 

 

:cheers:

 

plin orasul si toata tara de copii prosti inconstienti care se numesc motociclisti....

respect pentru exceptie bineinteles!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

plin orasul si toata tara de copii prosti inconstienti care se numesc motociclisti....

 

...Si toti is fani Rossi,il dottore,cum vreti voi,toti vor numaru 46,toti vor casca agv rossi replica.Edwadrs,Hayden,Pedrosa,Stoner parca nici nu exista.Pai pokemonii astia nici nu cred ca s-ar califica la o cursa motogp..desi se cred clone perfecte ale lui Rossi.

E gen cum era pe vremuri,cand toti consrvarii se credeau schumacheri,si aveau sticker cu scuderia ferrari pe treispezece...rau nene lipsa asta totala de personalitate la romanashi.Cum vine unu tare,cum toti il imita,dar habar nu au ce background,cata munca si cat antrenament au schumacherii astia de pe circuit.La noi e pe modelul : "pac mi-am tras un vitezan de 600 SH din italia,asa de inceput,mi-am luat o casca rossi replica,sau daca nu am avut bani,o casca normala,si un sticker cu 46 si gata...is rossi,is cel mai tare,pot sa-i dau 300 pe magheru ca io-s cel mai bengos rider din oras,ma doare in palarie de parerea motociclistilor experimentati,aia-s prosti,eu oricum nu o sa-i dau in gura la inceput."

Pana nu scapam de teribilismu asta,tot om vedea accident dupa accident cu RIP-urile de rigoare..dar nimeni nu incearca sa-i educe pe prunci,sau daca chiar nu se poate,sa-i limiteze legal nene,cum fac nemtii...n-ai 21 de ani si experienta pe motor...pune-ti pofta in cui de vitezane si de tot ce depaseste 50 de cai,si o sa vedeti cum scade drastic rata de accidente.Trebuiesc luate niste masuri,in loc sa dam cu balele pe forum.Sa se faca nene si o campanie anti prostie in randul "motociclistilor" ca nu totdeauna conservarii is de vina.Trebuie invatati incepatorii cum sa fie mai bine vazuti in trafic,cel mai important lucru dupa parerea mea.Am facut cu un amic incepator un test de vizibilitate,si va zic ca daca nu stiam ca e undeva acolo in spate,il maturam de pe banda!! Nu l-am vazut in niciuna dintre cele 3 oglinzi din dotare,el fiind exact in punctul meu mort paralel cu mine si l-am observat doar cand am intors capul(era greu sa vina putin spre mine si sa-mi dea un flash in oglinda?...ma intreb).Dupa 7 ani de conserva,am inceput sa ma gandesc serios la treaba asta,si sunt acum de 10 ori mai atent la punctul mort,pentru ca multi bikeri nu stiu sa se faca vazuti deloc,de aici si accidentele.

 

Bafta!

Editat de Pauliee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la petrica....nu..nu era aluzie la el.Pur si simplu ziceam de pruncii care s-au uitat si ei odata la motogp,au vazut cine castiga si hop si ei rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... multi bikeri nu stiu sa se faca vazuti deloc,de aici si accidentele.

 

ce ai zis tu combinat cu neatentia soferilor = NASOLIE mare , or sa treaca multi ani , vreo 2 generatii 3 pana o sa invete si unii si altii sa tina cont soferii de motociclisti/scutere motociclistii de soferi , gropile/canalele care le mai ocolesc soferii cand facem depasiri de orice natura... pana atunci , legea junglei si baietii care sunt cu renuntzarea la orice fel de campanie , jos stickere , motoarele in garaj , etc , haideti sa mergem inapoi in pesteri ca acolo este bine ... daca sunt retarzi cu motoare tari si fara cap asta inseamna ca iesim incognito sa nu ne vada lumea ? progresul nu inseamna sa bagam capul in pamant ca strutul dar fiecare cum poate/cum vrea.

M-i se rupe de tzaranii care el tureaza aiurea , m`i se rupe de forjatorii de duminica , fiecare pasare moare pe limba ei , mai mergeti oameni buni in tzari unde motociclsimul este la el acasa si veti auzi toata noaptea sunete de 2 timpi forjate la maxim , atunci ce veti face ? veniti inapoi in romanica si il auziti pe unu la 2...3 zile si veti fi fericiti.

 

Parca sunteti nijte babe care stau la geam si toata ziua comenteaza si behaie la trecatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conservari ,motociclisti, scuteristi, fiecare avem de demonstrat celuilat,cat de buni suntem, trist dar asta e realitatea.

 

Demonstratiile astea ar trebui facute pe circuit in conditii maxime de siguranta....motociclismul urban/extraurban ar trebui sa fie o pura placere personala,fara a asuma prea multe riscuri.Peezdele se pot agata si cu tramvaiu,nu trebuie neparat sa-ti crapi coloana in doo...asta e doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demonstratiile astea ar trebui facute pe circuit in conditii maxime de siguranta....motociclismul urban/extraurban ar trebui sa fie o pura placere personala,fara a asuma prea multe riscuri.Peezdele se pot agata si cu tramvaiu,nu trebuie neparat sa-ti crapi coloana in doo...asta e doar parerea mea.

 

 

Asa ar fi normal!!!!!!!!!

Dar suntem catalogati toti niste incostienti din cauza altor inconstienti care braveaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la accidente s-a ajuns la barfe si la povesti, continuati in alta parte ... schimbati nr de tel. sau id-uri

 

P.S.: in rest ai grija de pielea ta ca altu nicicum nu o sa aiba grija de tine, ai sticker sau nu - ii tot una, cu casca fara casca, cu amenda in buzunar sau fara ... spiritul de motociclist cat in trafic cat in respect in ziua de azi e rar intalnita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... spiritul de motociclist cat in trafic cat in respect in ziua de azi e rar intalnita.

 

Stii cum e...daca nu merge mohamed la munte,vine muntele la mohamed...poti sa uiti de respect,ca nu respectul te salveaza.Te salveaza vigilenta,atentia,anticiparea si experienta in trafic.Tu ca motociclist trebuie sa stii ca baciu ion cand vireaza cu 1310-le lui copt pe drumu national,nu te asteapta pe tine ca vii cu 270 la ora,fiindca nu e obisnuit...daca stii asta,inseamna ca o iei mai incet pe drum public,si o sa-ti faci damblaua pe circuit.Daca nu ai acces la circuit,ia-ti cuplos nu vitezan.Daca totusi ai ales vitezan,ai grija nene si nu arunca tot timpul vina pe conserve.Pur si simplu nu is conservarii inca obisnuiti cu vitezele cu care circulati voi.Cum nu poti forta un copil sa vorbeasca la 6 luni,asa si cu conservarii...trebuie timp,rabdare si intelegere...fenomenul moto e destul de nou pe la noi,si nu vorbesc de comuniste,ci de noul val de vitezane care pe zi ce trece sunt tot mai ieftine si care au motociclisti neexperimentati la comenzi.Nu va uitati tot timpul la nemti fiindca ei au retea de autostrazi din anii 60,au regulile lor nescrise pe acele autostrazi,is obisnuiti cu viteze mari din cauza asta greselile sunt destul de rare.Romania are drumuri nationale cu 1 banda pe sens,pline de curbe,gropi,carute,pietoni indisciplinati...Cand calaresti vitezan nene,iei in considerare toate aceste lucruri,fiindca in contextul actual TU esti singurul care le poate evita,tu ai asul in maneca...nu conservaru' care nici nu te vede.Tu il vezi intai! Ia masuri si nu te baza pe respect niciodata,pentru ca si daca conservaru te respecta si e cat de cat atent,tu daca nu iti joci cartile cum trebuie,tu pici de fraier,nu conservaru,care sta si plange pe marginea drumului ,si spune "cum nu l-am observat?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e...daca nu merge mohamed la munte,vine muntele la mohamed...poti sa uiti de respect,ca nu respectul te salveaza.Te salveaza vigilenta,atentia,anticiparea si experienta in trafic.Tu ca motociclist trebuie sa stii ca baciu ion cand vireaza cu 1310-le lui copt pe drumu national,nu te asteapta pe tine ca vii cu 270 la ora,fiindca nu e obisnuit...daca stii asta,inseamna ca o iei mai incet pe drum public,si o sa-ti faci damblaua pe circuit..Romania are drumuri nationale cu 1 banda pe sens,pline de curbe,gropi,carute,pietoni indisciplinati...Cand calaresti vitezan nene,iei in considerare toate aceste lucruri,fiindca in contextul actual TU esti singurul care le poate evita,tu ai asul in maneca...nu conservaru' care nici nu te vede.Tu il vezi intai! Ia masuri si nu te baza pe respect niciodata,pentru ca si daca conservaru te respecta si e cat de cat atent,tu daca nu iti joci cartile cum trebuie,tu pici de fraier,nu conservaru,care sta si plange pe marginea drumului ,si spune "cum nu l-am observat?"

 

Perfect deacord, cred ca asa gandeste oricare om care are o minte matura.

Dar cred ca totusi posturile sunt inutile cine n are cap degeaba citeste si tot cum il duce pe el pasarica va merge.

 

Ieri m am intors de la Brno de la Gp , si da am numar 46 la motor :laugh: cred ca n are lagatura pasiunea pentru curse cu condusul stradal. Unul se cheama pilotaj iar altul condus cine piloteaza pe strazi de obicei nu o duce mult...

 

Motor nu as da pe mana la tineri sub 25 de ani numai dupa o examinare psihologica riguroasa , dupa ce i as arata cateva filme sau poze cu accidente moto desi nu cred ca ar avea efect decat daca ar fi martor pe viu la unul.

 

Dar sa revin la ce am vazut pe M0 pe centura Budapestei la intoarcere(am fost cu motorul) , un elicopter survola zona cautand un loc de aterizare , nu stiam de ce , continuaind deplasarea pe MO pe contrasens observam un accident si coloana imensa de masini care bloca ambele benzi pe sens, M0 NU ARE BANDA DE URGENTA !!! practic drumul era blocat complet, reducand viteza sa vedem ce sa intamplat pe contrasens observ 2 motoare unul dintre ele cu fata sparta dar radiatrul inca intact , iar pe asfalt.....era intinsa o fata asezata pe o parte .....sub ea ...intestine,mațe nu pot descrie .....nu cred ca erau ale ei pt ca ea era in viata insa, cred ca erau ale celuilalt pasager...dar nu am zarit piciare ,cap ...probabil au fost spulberate de masinile venite din spate..... tragic marcant tot drumul de la Budapesta ne am gandit(eram 3 motoare care veneam de la Brno) la acele imagini ...aveam impresia ca si noi am putea....nu mergem 50 km ca pe M3 spre Debretin o masina in Âşanțul din dreapta Âşi înca vre o 8 ciocnite in lanț ...... nu iti mai vine sa iesi pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...