Sari la conținut

Postări Recomandate

:burnout:

e tarziu pt aparitie aici ?

salutare TrALP-istilor !!! doar ceva poze s-arat ; sunt din 2007

 

 

Faine pozele...ce bine-i sta transalpului pe munte asa incarcat cu bagaje ! :wave: Ai fost pi la Americani sau i-ai intalnit prin alte parti ale locului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: nu ; anul trecut am fost la intrunirea HARLEY in Austria la VILLACH si acolo l-am prins ;

 

--- Mesaj completat în 03 Mar 2008 18:50 -------------

:wave: nu ; anul trecut am fost la intrunirea HARLEY in Austria la VILLACH si acolo l-am prins ;

salutare TURIST

post-18718-1204559802_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare frati transalp-isti !!! :burnout:

Problema mare :crack: de unde pot pentru ca sa-mi cumpar :wave: un CDI de TA'91 si dupa aia sa nu merg 1 km si sa se strice :crack: dar ... nici sa raman sarac .

cu drag ti-as fi spus, dar habar n-am; al meu e nou si nu m-am lovit de probleme;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cand o intalnire Transalp sa ne cunoastem si noi.Este vre-un organizator mai hotarat?

 

 

 

sa ne strangem la balea lac, ca e in centrul tarii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne strangem la balea lac, ca e in centrul tarii

pe malul de sud sau pe cel de nord? :wave: glumesc, desigur, ideea e buna.

Trebuie sa fie in iulie sau august si sa nu se suprapuna cu ceva intrunire importanta

Eu, ză big madăr facăr, propun 1-3 august, e dupa intrunirea de la Sibiu de la sfarsitul lui iulie

 

--- Mesaj completat în 04 Mar 2008 23:11 -------------

cu drag ti-as fi spus, dar habar n-am; al meu e nou si nu m-am lovit de probleme;

mai fantomas :D nu crezi ca din 31 mai anul trecut omul si-o fi rezolvat problema? :cheers:

speri sa nu te superi pe mine, dar chiar ma distreaza faza asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, chiar cand ma bucuram ca vin la SMAEB cu motorul...buba: m-a lasat releul de incarcare. E vorba de un Transalp 600 din 1999. Intrebarea e fireasca: are cineva un releu de vanzare si il poate trimite ca sa ajunga in Iasi pana joi sau vineri cel tarziu? Platesc curierul rapid, logic. Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, chiar cand ma bucuram ca vin la SMAEB cu motorul...buba: m-a lasat releul de incarcare. E vorba de un Transalp 600 din 1999. Intrebarea e fireasca: are cineva un releu de vanzare si il poate trimite ca sa ajunga in Iasi pana joi sau vineri cel tarziu? Platesc curierul rapid, logic. Thx.

 

 

esti sigur ca nu-i bateria de vina? a trecut o iarna peste ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, chiar cand ma bucuram ca vin la SMAEB cu motorul...buba: m-a lasat releul de incarcare. E vorba de un Transalp 600 din 1999. Intrebarea e fireasca: are cineva un releu de vanzare si il poate trimite ca sa ajunga in Iasi pana joi sau vineri cel tarziu? Platesc curierul rapid, logic. Thx.

Ai masurat? Incarci bateria(min. 12,8V), aprinzi faza lunga si trebuie sa ai la 5000/min 14-15V. Incearca sa legi 2 fire direct la baterie.

Daca nu, stiu pe cineva la Bucuresti care are un releu second hand, dar sper sa nu ai nevoie.

Succes!

post-28037-1205274629_thumb.jpg

post-28037-1205276154_thumb.jpg

Editat de valentin25de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai masurat? Incarci bateria(min. 12,8V), aprinzi faza lunga si trebuie sa ai la 5000/min 14-15V. Incearca sa legi 2 fire direct la baterie.

Daca nu, stiu pe cineva la Bucuresti care are un releu second hand, dar sper sa nu ai nevoie.

Succes!

aveti idee la ce pret ajunge unul? ca ma bate un gand sa-l am ''de rezerva'' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai masurat? Incarci bateria(min. 12,8V), aprinzi faza lunga si trebuie sa ai la 5000/min 14-15V. Incearca sa legi 2 fire direct la baterie.

Daca nu, stiu pe cineva la Bucuresti care are un releu second hand, dar sper sa nu ai nevoie.

Succes!

 

Ahoy. Bateria era nou-nouta; la masurat cu faza lunga si manerele pe Low incarca 10,7V deci e clar ca releul e prastie. Pe masura ce taiam din consumul motorului, adica faza scurta, mai crestea un pic voltajul, dar niciodata nu a trecut de 12,2V, si asta cu luminile inchise si manerele incalzite pe oprit. No, acum ti-as da si-o bere daca ma pui in legatura cu omul cu releul...numai sa se potriveasca pe PD10 meu (transalp 1999) si sa aiba un pret omenesc. Multzam fain, oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoy. Bateria era nou-nouta; la masurat cu faza lunga si manerele pe Low incarca 10,7V deci e clar ca releul e prastie. Pe masura ce taiam din consumul motorului, adica faza scurta, mai crestea un pic voltajul, dar niciodata nu a trecut de 12,2V, si asta cu luminile inchise si manerele incalzite pe oprit. No, acum ti-as da si-o bere daca ma pui in legatura cu omul cu releul...numai sa se potriveasca pe PD10 meu (transalp 1999) si sa aiba un pret omenesc. Multzam fain, oricum.

Ai incercat sa tragi doua fire direct de la releu la baterie? Nu este neaparat releul, poate sa fie o pierdere pe la o mufa oxidata.

Masoara si ce vine de la alternator, ce tensiune ai intre faze.

Editat de valentin25de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma intrebam zilele astea urmatoarele:

 

Cand o sa simt nevoiam sa schimb TA-ul meu ce mi-as putea cumpara tinand cont de urmatoarele:

 

- Nu vreau un TA mai nou, modelele dupa 2000 sincer nu imi plac ( scuze pt cei ce poate se simt, si totusi nu ar trebui sa se simta jigniti - "de gustibus" )

-pana in 4000 e

-sa aiba valente enduro, nu sa fie un stradal cu garda la sol ceva mai mare ( cum vad ca devin din ce in ce mai multe modele consacrate inclusiv Transalpul)

-bineanteles sa nu fie Africa Twin/ Super Tenere, nu pt ca nu imi place ( le ador ) , ci pt ca deja m-am gandit la ele :D

-sa aiba putere mai mare, sa zicem 750 cc

 

 

Eu cel putin in afara de Africa Twin / Super Tenere, chiar nu m-am putut gandi la nici o alta motocicleta care ar putea sa faca lafel de bine ce face TA-ul...

 

GS-ul, KLE, KTM, nu se ridica dupa parerea mea la nivelul Transalpului... ( parere personala )

 

Vreo sugestie? ( exceptand GS 1150 Adv S, sau KTM 990 Adv. :lol: care costa peste 9000 e second )

Cu cat ma gandesc mai mult, cu atat cred ca o sa raman cu TA-ul meu pana ce trec de 100.000 km... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma intrebam zilele astea urmatoarele:

 

Cand o sa simt nevoiam sa schimb TA-ul meu ce mi-as putea cumpara tinand cont de urmatoarele:

 

- Nu vreau un TA mai nou, modelele dupa 2000 sincer nu imi plac ( scuze pt cei ce poate se simt, si totusi nu ar trebui sa se simta jigniti - "de gustibus" )

 

te-ai gandit sa incerci un TA mai vechi? sau unul din acelasi an ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti idee la ce pret ajunge unul? ca ma bate un gand sa-l am ''de rezerva'' :crack:

Stimabile, am vizitat siteul tau si ma bate gindul sa vopsesc TA-ul la vara. Rosu metalizat, uni si fara brizbrizuri (nu este tavalit). Cit crezi ca ar costa si cit dureaza?

Pun aici intrebarea ca poate mai vor si altii.

Cu stikurile ce ma sfatuiesti, sa cumpar originale sau facute?

Editat de valentin25de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa , hai sa facem o calculatie (aproximativa) pentru Honda Transalp; si zic aproximativa pentru ca singura variabila care mai poate influenta pretul este starea plasticelor. Daca veti intra pe link'ul de mai jos veti vedea lista completa de preturi si va veti putea face singuri calculatia in functie de preferinte(perla, foita de aur, pinstripes, aerografiere,etc.)!!!

Honda Transalp= enduro

Tinichigerie si preparare = 0$

Culoare de baza rosu = 200 $

Metal=50 $

Lac cu self healing technology=110$

Polish & wax = 0 $

-----------------------------------------------------

TOTAL= 360$ care la rata conversiei de astazi echivaleaza cu 232 euro

-------------------------------------------------

Timpul de exectutie este de 3 zile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare un pret rezonabil, ai omis sa spui cum fac cu stikerele. Se aplica pe vopseaua de baza si dai apoi lac? Astea originale vad ca sint aplicate peste lac. Originale sau facute? Ce recomanzi?

Editat de valentin25de
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare un pret rezonabil, ai omis sa spui cum fac cu stikerele. Se aplica pe vopseaua de baza si dai apoi lac? Astea originale vad ca sint aplicate peste lac. Originale sau facute? Ce recomanzi?

Daca gasesti si ti-e usor sa iei originale bineinteles ca pe alea le punem DEASUPRA lacului ...exact cum a facut Honda, daca nu, iti pot taia unele identic originale la cutter plotter pt ca am un colaborator care se ocupa de asta ! Parerea mea personala este ca nu are rost sa faci marea economie de vreo 10 euro so sa le iei totusi pe cele originale mai ales daca sunt de gasit ! Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va faceti o idee legat de stickere originale pentru Transalp intrati STICKERE si puteti sa vedeti preturile.

Ca sa va usurez eu munca, sunt in total 13 stickere care costa adunate frumusica suma de 275.04 euro ( asta tinand cont de preturile afisate pe site-ul honda, care cam sunt cele exacte ) fara sa mai vorbim de costurile de transport/import/ adaosurile firmelor importatoare...

 

Deci, scump domnule, scump... cat ii halatu? : :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va faceti o idee legat de stickere originale pentru Transalp intrati STICKERE si puteti sa vedeti preturile.

Ca sa va usurez eu munca, sunt in total 13 stickere care costa adunate frumusica suma de 275.04 euro ( asta tinand cont de preturile afisate pe site-ul honda, care cam sunt cele exacte ) fara sa mai vorbim de costurile de transport/import/ adaosurile firmelor importatoare...

 

Deci, scump domnule, scump... cat ii halatu? : :crack:

Multumesc pt. raspunsul prompt! De fapt. eu am nevoie doar de 4 stikere pt. laterale, o sa-ti urmez sfatul si le procur de la Honda inainte sa vin la vopsit. Vroiam totusi sfatul unui profesionist.

Mai am doar o singura rugaminte! As putea sa vad undeva in Bucuresti o motoreta care a fost vopsita de voi uni metalizat? Sint sigur ca arata beton, dar totusi vreau eu sa vad. Scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzați-mă că mă bag oarecum ca musca în orificiul anal al calului, dar aÂş vrea să fac un mic anunț

Cum poate unii dintre voi Âştiți deja, se încearcă organizarea întrunirii transalpistilor din România în perioada 1-3 august

Locația propusă este cabana Golomos de pe Valea RâÂşnovului

Puteți urmări discutiile si la secțiunea dedicată de pe acest forum

Lista e deschisă, Âşi mai poftiti si pe la forumul transalpiÂştilor

Numai dacă vreți, desigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...