Sari la conținut

Postări Recomandate

Stie cineva daca exista celebra rotita dintata de la melcul de kilometraj si aftemarket? In principiu, ma enerveaza ca trebuie sa dau la fiecare 2 ani cate 28 euro pe un "genuine honda" care e o bucata de plastic absolut normala, cu costuri de productie de 10 centi, cand probabil chinezul ar putea sa vanda aceeasi chestie cu 2-5 euro.

 

 

Daca ai face mentenanta asa cum trebuie la acel angrenaj nu ai avea probleme. La motocicleta mea, rotita de plastic rezista din 1995 de cand e motocicleta. Neamtul de la care am luat motocicleta mi-a spus ca sunt esentiale 2 lucruri:

- cablul de km sa fie tot timpul curat si uns pe interior

- angrenajul de la roata sa fie curatat si uns cu vaselina noua in mod periodic.

 

Se pare ca reteta functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva un magazin in Bucuresti de unde pot sa cumpar o camera de spate? Guma mea e 130/80/17, asta a avut cand a venit in Ro, asa scrie in acte, asta am cumparat si cand am inlocuit-o, normal era 120. Ma intereseaza sa fie pe stoc, nu comanda si sa vina "candva". Merci.

camera pentru 120 este aceeasi cu cea pentru 130

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai face mentenanta asa cum trebuie la acel angrenaj nu ai avea probleme. La motocicleta mea, rotita de plastic rezista din 1995 de cand e motocicleta. Neamtul de la care am luat motocicleta mi-a spus ca sunt esentiale 2 lucruri:

- cablul de km sa fie tot timpul curat si uns pe interior

- angrenajul de la roata sa fie curatat si uns cu vaselina noua in mod periodic.

 

Se pare ca reteta functioneaza.

 

La mine rotita e din 1991... si nici nu i-am facut vreun "maintenance" vreodata, de cate ori am demontat roata m-am uitat sa fie unsa, era, si asta e tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtru de aer "HOME MADE" pentru modelul de 600 si 650!

 

De ceva timp aveam de gand sa fac "modificarea" filtrului de aer ca m-am cam saturat sa dau 70-80 de lei pe o bucata de carton.

Avand filtru de aer vechi ce l-am schimbat si nu l-am aruncat, m-am pus sa-l modific, modificarea consta prin inlocuirea cartonului cu burete.

 

Modelul de 600!

Pasul 1: M-am pus si am taiat cu un "catăr" cartonul tot dearoata.

 

SL377493.JPG

 

SL377494.JPG

 

Pasul 2: M-am pus cu o daltă de dimensiuni mici sa poponeataăț acel canal unde a fost prins cartonul cu ceva spumă/silicon. Pe ambele părți.

 

SL377495.JPG

 

SL377496.JPG

 

SL377498.JPG

 

Pasul 3: Am cumparat o bucata de burete special pentru motoare cu filtre de aer de acest gen, la care se poate taia forma dorita si inlocui buretele. In Arad am gasit cu 10 lei o bucata de aprox 40x50 cm.

 

SL377499.JPG

 

Pasul 4: Am taiat o bucata din burete, apoape 10 cm/30 cm. Am lasat cativa mm mai mare ca sa intre stans la locul lui.

 

SL377500.JPG

 

SL377501.JPG

 

SL377502.JPG

 

Pasul 5: Am cusut capetii buretelui, cu ață si ac normal.

 

SL377503.JPG

 

SL377504.JPG

 

Pasul 6: Asa ca idee am dat cu putin silicon la capetii buretelui, cu toate ca nu este cazul... dar sa fiu eu mai linistit.

 

SL377506.JPG

 

SL377508.JPG

 

Cam in asta consta confectionarea si modificarea filtrului de aer la modelul de 600. Ce mai trebui sa-i fac inainte sa-l pun pe motor, este sa-l dau cu ceva spray uleios pentru a se prinde praful de el... asa se procedeaza la filtrele din burete.

Cu siguranta va scadea putin consumul pentru ca trece mult mai usor aerul prin burete de cat prin acel carton... si cu praful nu o sa fie probleme din moment ce o fi tratat cu ceva uleios.

 

La modelul de 650!

Pasul 1: Se taie/rupe afara cartonul.

 

SL377505.JPG

 

SL377509.JPG

 

SL377510.JPG

 

SL377511.JPG

 

Pasul 2: Se taie buretele dupa dimensiuni, este indicat lasat cu cate 1 cm mai mare de cat locul sa intre inghesuit buretele. Este suficient loc cat sa intre 2 randuri de burete una peste alta pentru o protectie mai buna, aerul oricum trece prin el.... inca mult mai usor ca si prin carton. De asemenea si in cazul de față trebuie dat cu ceva uleios pe burete pentru a opri trecea prafului prin el.

 

SL377515.JPG

 

SL377513.JPG

 

SL377514.JPG

 

Am sa revin in viitorul apropiat cu detalii cum se comporta si daca scade consumul cu ceva sau nu. Maine o sa vad cu ce pot sa-l ung sa aibe protectie la praf si dupa o sa-l pun sus pe motor. Dupa cateva sute de km am sa-l desfac sa vad cum isi face treaba. Ne auzim! :P

 

Si mult succes si voua daca vreti sa faceti asaceva. In cazul in care nu sunt multumit de cum se comporta motorul sau cum arata locaÂşul filtrului dupa cateva sute de km, revin cu informatii!

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu asta pentru un AT. Pentru uns poti sa folosesti ulei de motor pe care il pui intr-un pulverizator. Exista la magazinele de profil si ulei pentru filtrele de burete (de ex. Putoline).

 

post-30-1303927927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu asta pentru un AT. Pentru uns poti sa folosesti ulei de motor pe care il pui intr-un pulverizator. Exista la magazinele de profil si ulei pentru filtrele de burete (de ex. Putoline).

Aham, si tu esti multumit de rezultat? Ca la bani e aproape de zero... cu o bucata de burete cu 10 lei ies 4 bucati pentru modelul asta rotund... si cum zici, il ungi cu orice ulei si asta basta! Eu nu vad ce ar putea fi rau... inca sper sa imi scada cu foarte putin si consumul. Ramane de vazut.

 

Asta cu uleiu rezol eu maine, ca azi m-a prins seara si n-am mai avut chef. Maine il ung si-l pun sus :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca, din moment ce filtrul asta e mai permisiv, o trebui sa reglezi amestecul, nu?

Da, posibil... dar in cazu asta ar trebui si consumul sa se schimbe in bine. Si filtrele K&N tot asta fac, lasa aerul sa treaca mai lejer si la toti care au K&N a scazut consumul.

De exemplu daca ai scoate filtru cu totul, scade undeva pana la 1 litru consumul... evident ca nu-i face bine motorului ca intra mizerie. Dar asa cu burete imbibat in ulei nu este nici o problema. Multe modele de motocicle au asa cu burete. Si varianta cu carton e facuta pentru a nu putea fi spalat, eventual il sufli odata de doua ori la compresor da dupa un timp degeaba ca se imbacseste si trebuie sa iei altu.

 

Eu zic ca unde se poate inova ceva trebuie sa fim prosti sa nu o facem... macar unde se poate si unde nu afectezi cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca filtrul ce-l am acum are undeva pe la 4000-5000 km, probabil ca voi face si eu asta pe la inceputul verii. Oricum, sunt tare curios de cosum. Incearca maine sa faci o tura cat mai lunga, sa vedem daca se simte ceva. Iti trimit eu bani de benzina :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca filtrul ce-l am acum are undeva pe la 4000-5000 km, probabil ca voi face si eu asta pe la inceputul verii. Oricum, sunt tare curios de cosum. Incearca maine sa faci o tura cat mai lunga, sa vedem daca se simte ceva. Iti trimit eu bani de benzina :P

Voi face in weekend o plimbare de vreo 300 km, si vad cat imi iese. Oricum o sa fiu impachetat cu lazi laterale, doua persoane, tot tacamu! in mod normal ar trebui sa imi iasa undeva la 5,4 - 5,5% asa. O sa vedem si anunt saptamana viitoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Sunt si eu mandru posesori al unui TA din 1991 Tanara fetita :P Are doar 44 000 Km . dar are o problema mai maricica . Cel de la care am luat-o a acrosat un stalp cu ea . in urma loviturii telescoapele fata par sa se fi indoit .Le-am demontat urmeaza ca maine sa le duc la cineva sa vada daca se poate face ceva cu ele .

Are cineva din dezmembrari telescoape fata ??

As mai vrea sa ii fac un upgrade la sistemul de fraanre spate . Momentan este pe tambur si as vrea sa ii pun disc si pe spate .

As avea nevoie de sistemul de franare , roata spate si bascula sunt in dubii ( aici cer ajutorul vostru ) este nevoie si de ea ??

 

Multumesc si astept lamuriri si oferte :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Sunt si eu mandru posesori al unui TA din 1991 Tanara fetita :P Are cineva din dezmembrari telescoape fata ??

As mai vrea sa ii fac un upgrade la sistemul de fraanre spate . Momentan este pe tambur si as vrea sa ii pun disc si pe spate .

As avea nevoie de sistemul de franare , roata spate si bascula sunt in dubii ( aici cer ajutorul vostru ) este nevoie si de ea ??

 

Multumesc si astept lamuriri si oferte :P

 

incearca si pe http://www.transalp.ro/forum/ gasesti mult mai multe informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare Sunt si eu mandru posesori al unui TA din 1991 Tanara fetita :P Are doar 44 000 Km . dar are o problema mai maricica . Cel de la care am luat-o a acrosat un stalp cu ea . in urma loviturii telescoapele fata par sa se fi indoit .Le-am demontat urmeaza ca maine sa le duc la cineva sa vada daca se poate face ceva cu ele .

Are cineva din dezmembrari telescoape fata ??

As mai vrea sa ii fac un upgrade la sistemul de fraanre spate . Momentan este pe tambur si as vrea sa ii pun disc si pe spate .

As avea nevoie de sistemul de franare , roata spate si bascula sunt in dubii ( aici cer ajutorul vostru ) este nevoie si de ea ??

 

Multumesc si astept lamuriri si oferte :P

 

Pune o furca de Africa Twin :moron:

 

Pentru schimbarea sistemului de franare pe spate, ma tem ca ai nevoie si de roata si de bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum franeaza TA cu tambur pe spate, dar la modelul cu un singur disc pe fata (cum e si al meu) frana fata ar avea maaare nevoie de un upgrade!

Cu camera am rezolvat, merci!

Filtrul de aer din burete eu zic ca e cu dus si intors. In primul rand cel de hartie are suprafata desfasurata f mare si nu stiu daca nu devine pana la urma mai restrictiv buretele, trebuie spalat periodic ca se imbacseste (mai repede decat cel din hartie), iar dpdv al performantelor si consumului am oarecari dubii. Sa va explic si de ce: am vz teste facute cu filtre "spumoase" de la diversi producatori si rezultatele erau diferite, unele chiar mai slabe decat cu filtrul de serie (masurata puterea pe stand)! Mai stiu ca nu sunt prietene cu debitmetrele cu fir/film, se depune mizerie pe elementul in cauza si ii influenteaza functionarea + il deterioreaza in timp pt ca se supraincalzeste naclait fiind - nu cunosc daca TA pe injectie are sau nu asa ceva, e tot de la auto informatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, posibil... dar in cazu asta ar trebui si consumul sa se schimbe in bine. Si filtrele K&N tot asta fac, lasa aerul sa treaca mai lejer si la toti care au K&N a scazut consumul.

De exemplu daca ai scoate filtru cu totul, scade undeva pana la 1 litru consumul... evident ca nu-i face bine motorului ca intra mizerie. Dar asa cu burete imbibat in ulei nu este nici o problema. Multe modele de motocicle au asa cu burete. Si varianta cu carton e facuta pentru a nu putea fi spalat, eventual il sufli odata de doua ori la compresor da dupa un timp degeaba ca se imbacseste si trebuie sa iei altu.

 

Eu zic ca unde se poate inova ceva trebuie sa fim prosti sa nu o facem... macar unde se poate si unde nu afectezi cu nimic.

Pentru uns gasesti spray special pentru uns filtre de aer la magazinele de profil moto. La Suzuki freewind era exact asa filtru de aer, asta imi placea ca il scoteam, il spalam, il dadeam cu spray si era ready to go. Eu am dat pe un spray vreo 50 de ron dar cred ca te tine vreo 5 ani lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca, din moment ce filtrul asta e mai permisiv, o trebui sa reglezi amestecul, nu?

 

Dicutia cu amestecul s-a purtat pe larg pe transalp.ro/forum si concluzia e ca amestecul e cam fix, Transalpul are jicloare pentru aer si benzina in relanti

Surubul "de aer" regleaza doar debitul amestecului gata preparat de cele doua jicloare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea Lutzifer, de mult ma gandeam sa fac si eu ceva filtrului de aer ca ma ususca de bani cand il schimb. Am incercat la unul vechi sa-l spal cu benzina, dar mori pana se usuca si nu stiu cat de bine se curata.. ma refer la cel de hartie.

 

De unde ai cumparat burete si cum se cheama? Rezista la benzina, adica cand se imbacseste tare mere spalat cu benzina?

 

Gata, imi fac si eu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea Lutzifer, de mult ma gandeam sa fac si eu ceva filtrului de aer ca ma ususca de bani cand il schimb. Am incercat la unul vechi sa-l spal cu benzina, dar mori pana se usuca si nu stiu cat de bine se curata.. ma refer la cel de hartie.

 

De unde ai cumparat burete si cum se cheama? Rezista la benzina, adica cand se imbacseste tare mere spalat cu benzina?

 

Gata, imi fac si eu :P

Eu l-am cumparat din ARAD de la un magazin moto specializat mai mult pe scootere, dar au piese pentru tot felul de motoare. Acolo am cerut "burete pentru filtru de aer". Este o bucata de burete dreptuunghiulara vreo 40-50cm... nu l-am masurat exact, spun asa dupa ochi :P

 

Eu acuma l-am uns cu ulei de motor, am frecat bine,bine buretele pana s-a uniformat peste tot. Si l-am pus sus. Eu zic ca nu or fi probleme cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea Lutzifer, de mult ma gandeam sa fac si eu ceva filtrului de aer ca ma ususca de bani cand il schimb. Am incercat la unul vechi sa-l spal cu benzina, dar mori pana se usuca si nu stiu cat de bine se curata.. ma refer la cel de hartie.

 

De unde ai cumparat burete si cum se cheama? Rezista la benzina, adica cand se imbacseste tare mere spalat cu benzina?

 

Gata, imi fac si eu :moron:

Eu l-am cumparat din ARAD de la un magazin moto specializat mai mult pe scootere, dar au piese pentru tot felul de motoare. Acolo am cerut "burete pentru filtru de aer". Este o bucata de burete dreptuunghiulara vreo 40-50cm... nu l-am masurat exact, spun asa dupa ochi :D

 

Eu acuma l-am uns cu ulei de motor, am frecat bine,bine buretele pana s-a uniformat peste tot. Si l-am pus sus. Eu zic ca nu or fi probleme cu el.

 

@john17: este posibil sa se intample ce spui tu legat de puterea motorului, adica sa nu mearga 170 km/h sa mearga 150 km/h... nu stiu, poate sa se intample asta. Dar pe mine nu ma intereseaza deloc, eu merg 100 afara, si maxim o depasire pana la un 120-130 si gata. :P

 

O sa va dau mai multe detalii dupa ce incep sa umblu cu el... ca numa ce l-am pus sus.

 

Mesaj completat

Scuze ca am postat de doua ori, da forumu asta ii de groaza cum se misca :P

 

PS: Am facut o tura de test cu motoru sa vad cum se comporta cu filtrul nou . Primele reactii ce le-am depistat is ca: percuteaza foarte bine din relantiu cand il turezi putin. Am iesit cu el la drum si i-am dat in fiecare viteza sa vad cum trage, mi s-a parut ok. Am fost asa scurt 140 km/h. Nu stiu cat se mai intindea de acolo ca nu am mai avut loc :P

Si legat de reglaj, mi-a crescut relantiul de la 1200-1300 de ture la 1500. L-am facut mai mic pana la 1200 de ture acuma.

 

De consum o sa zic saptamana viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modificarea legata de filtru am ochito acu multa vreme pe advrider! atat la transalp cat si la afrikana utilizatorii de filtre tunate sunt super multumiti si nu au aparut nici un fel de probleme! cei mai sceptici au cautat un burete moto mai gros in rest nici o modificare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din manual:

 

Filtrul de aer OEM se curata la fiecare 6400km si se schimba odata la 19200km. (curatat inseamna suflat cu aer comprimat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrele de burete se spala atunci cand sunt murdare :blbl:. Te uiti si daca vezi mizerie pe el, il speli, usuci apoi il ungi si il pui la loc. Depinde si unde faci acel 20% offroad si depinde si unde faci 80% onroad, cad daca stai pe langa vreo fabrica de ciment sau statie de betoane, o sa speli filtrul si fara sa circuli.

 

Chestia cu suflatul la nr. de km nu se prea aplica in Romania, tara noastra exceland la capitolul praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...