Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Ce cota?

Acu vad ca esti din Cluj. Vezi de ce mai ai nevoie si vedem ce putem rezolva.

 

as mai avea nevoie de acel deflector de ulei de pe ambielaj(tabla aceea ce barboteaza uleiul )si capacul acela cu lagarul care sustine rulmentul de ambielaj din partea cu distributia

 

Ce cota?

Acu vad ca esti din Cluj. Vezi de ce mai ai nevoie si vedem ce putem rezolva.

 

as mai avea nevoie de acel deflector de ulei de pe ambielaj(tabla aceea ce barboteaza uleiul )si capacul acela cu lagarul care sustine rulmentul de ambielaj din partea cu distributia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sal

acesta este simsonul meu ,are acte si trebuie transcris

atasul nu este programat sa ramana pe simson(motive tehnice) dar am pregatit

un atas duna foarte frumos.

 

Foarte frumos atasul.Din pacate nu se prea potriveste pe Simson Sport.Sportul are bascula cu telescop iar atasul Stoye 1 SM ce ai tu e ptr. motorete cu cadrul semi rigid gen Awo, Ifa BK,Emw,etc.

Ptr. Sport cel mai bine se potriveste Stoye 2 EL articulat.Cu Duna vei avea probleme cu prinderile pe cadru.

 

p.s.Intreaba-l pe Petrica ca sigur va putea sa te sfatuieasca :lol:

p.p.s.Daca e de vanzare,iti ofer 300 e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

acesta este simsonul meu ,are acte si trebuie transcris

atasul nu este programat sa ramana pe simson(motive tehnice) dar am pregatit

un atas duna foarte frumos.

Salut.Am eu un atas pentru sportul tau.Poate facem un schimb.Diferenta in bilete sau piese de sport.Observ ca pe Simson ai mai

avea nevoie de una-alta.Nu ma deranjeaza ca pe atas ai roata de ij.Daca esti interesat te asigur ca nu vei ramane in pierdere.Cu

respect.0748.982858.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

acesta este simsonul meu ,are acte si trebuie transcris

atasul nu este programat sa ramana pe simson(motive tehnice) dar am pregatit

un atas duna foarte frumos.

 

salut

mi ar interesa atasul tau de stoye,daca-i de vanzare suna ma te rog pe nr. 0726148846.Iti ofer 400 euro pe el,sau si schimb ,dau un sport,ceva...

Janos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie 700 atunci,dar macar e de vanzare?sa nu jucam cu atatia euro aici...

am si io una la fel,numai lovita putin fata,dar cu roata originala,vreau sa pun pe langa un emw...dar cel pe care lititam mi ar placea mai mult sa tin pentru mine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

imi pare rau dar nu se vinde

intentionez ca in una doua luni sa-mi plimb nepotica de o luna si doua saptamani cu atasul si daca o sa-i placa sigur il voi pastra.

Asa ca nu pot lua jucaria de la copil.

va salut si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie 700 atunci,dar macar e de vanzare?sa nu jucam cu atatia euro aici...

am si io una la fel,numai lovita putin fata,dar cu roata originala,vreau sa pun pe langa un emw...dar cel pe care lititam mi ar placea mai mult sa tin pentru mine..

 

ja ja si io as vrea atasul sa mi-l pun la bicicleta :angry: ...800 euri

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai da capu meu ce-a sarit in aer topicul asta...

 

Ce Simsoane :angry:

 

Ce oferte :cheers:

 

E bine ca se misca treaba si la noi...bravo, faine motoretele :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

imi pare rau dar nu se vinde

intentionez ca in una doua luni sa-mi plimb nepotica de o luna si doua saptamani cu atasul si daca o sa-i placa sigur il voi pastra.

Asa ca nu pot lua jucaria de la copil.

va salut si numai bine

Asta zgaltaie rau,mai ales copiii... Ala de sport e cu bara de torsiune si se aseaza mult mai bine la drum.Diferenta e rezolvabila,in-

discutabil.Oricat de pretentios ai fi.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot am desfacut motorul am facut si citeva poze cu modificarea pe care am facut-o acum 20 de ani pentru alternator 12 v/100W
Si capacul cu cati cm trebuie adus in fata? ce fel de alternator este de ceva Jupiter?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si capacul cu cati cm trebuie adus in fata? ce fel de alternator este de ceva Jupiter?

 

La capac o sa pun miine o poza . Am taiat la traforaj din tabla de aluminiu de 2 mm si am prins cu nituri tot din aluminiu.. Deci 2mm. Nu mai tin minte dar se vede in poza. Erau singurele alternatoare pe vremea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu una bucata meseriash care sa imi faca motorul la Simson sport. Eventual si cutia de viteze. Vreau totul refacut incepand cu ambielajul. Eventualii meseriasi, daca binevoiesc sa se incumete, tin sa mentionez ca nu ma grabesc, poate sa dureze pana la primavara lucrare, ca facut pe indelete e mai bine facuta. Binenteles ca un lucru important e costul manopererei, asa ca astept o estimare aproximativa, aici sau pe privat. Distanta nu prea e o problema. O rezolv cumva. Deasemnea caut un atas Stoye II pentru acelasi Sport...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu una bucata meseriash care sa imi faca motorul la Simson sport. Eventual si cutia de viteze. Vreau totul refacut incepand cu ambielajul. Eventualii meseriasi, daca binevoiesc sa se incumete, tin sa mentionez ca nu ma grabesc, poate sa dureze pana la primavara lucrare, ca facut pe indelete e mai bine facuta. Binenteles ca un lucru important e costul manopererei, asa ca astept o estimare aproximativa, aici sau pe privat. Distanta nu prea e o problema. O rezolv cumva. Deasemnea caut un atas Stoye II pentru acelasi Sport...

 

Tot ce tine de motor, ambielaj, set, magnetou, etc.: www.oldi-tuning.de

Daca cumva e prea scump, sau prea departe, sau crezi ca in Romania sunt meseriasi mai buni, stiu eu um mos de vreo 70 de ani prin Targu-Jiu. Ala e f bun. El a facut si motorul Simsonului meu inainte sa-l cumpar. Ieftin! Brici! Set, ambielaj, chiuloasa. Si juma' din blocu' motor... Absolut toate le-o facut el! Is convins ca se baga si la cutie si la altele. Da nu stiu daca mai iese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu una bucata meseriash care sa imi faca motorul la Simson sport. Eventual si cutia de viteze. Vreau totul refacut incepand cu ambielajul. Eventualii meseriasi, daca binevoiesc sa se incumete, tin sa mentionez ca nu ma grabesc, poate sa dureze pana la primavara lucrare, ca facut pe indelete e mai bine facuta. Binenteles ca un lucru important e costul manopererei, asa ca astept o estimare aproximativa, aici sau pe privat. Distanta nu prea e o problema. O rezolv cumva. Deasemnea caut un atas Stoye II pentru acelasi Sport...

Dupa mine,cel mai important e sa nu fie jocuri exagerate in carterul motorului si al cutiei de viteze.Daca sunt trebuiesc rezolvate urgent.

Ambielajul se face relativ usor,folosind un anumit na 4906.Chiuloasa se reface total(ghiduri,scaune,supape,simeringuri supape,arcuri

puternice).Cilindrul,pistonul,segmentii nu ridica mari probleme.Magnetoul,de asemenea,e rezolvabil.Nu ascund ca eu merg pe magnetou

dar am pusa si o bobina de inductie in filtrul de aer, care e sfanta(uneori magnetoul o mai ia prin vaioage).Marea problema e la incarca-

re,unde inca nu am gasit o solutie rezonabila(macar 90-100 wati,cu magnet exterior si fara garnituri uracioase).Cred ca mai mult de 100

wati ar frana puternic motorul.Si-asa cred ca marea problema a simsonurilor e ca din aia 14-15 cai daca mai pot un pic peste jumatate.

De asta spun ca fiecare piesulica trebuie facuta si montata cu mare grija.Nu e vorba in vant,simsonul nu accepta nici cea mai mica gre-

seala.Chiar as fi curios sa aflu cat costa reparatiile la simsonul tau.Daca e convenabil si ai incredere eu ti-l pot face .Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,n-am mai intrat pe aici de ceva timp dar ma bucur sa vad ca topicul a reinviat ca sa spun asa si simsonari inca mai sunt destui. Acestea fiind spuse trec la subiect: am nevoie de piesele de cuplaj da la cupla cardanica (cele 2 piese canelate care se monteaza una pe axul ce iese din cutie si cealalta pe axul cardanic piese care au fiecare cate 2 "brate" care intra in cuplajele din cauciuc din cupla elastica). Eu am unul din bratele de la piesa ce vine pe axul de la cardan rupt,a mai fost rupt si sudat, a tzinut pana aqma si s-a rupt din nou. Il voi suda iarasi ;) numai k nu stiu cat va tine si as prefera sa am si ceva de rezerva. Asta e una bucata,a 2-a am nevoie de un ceas vitezometru de Simson in stare buna care sa functioneze k al meu e uzat si nu prea am qm sa-l repar,mai am un vitezomentru de la thunderbyte insa k sa il pot monta tre sa schimb farul k are pipa unde se monteaza piulita de la cablul de kilometraj dreapta nu k ala de simson care o are in jos... Cam asta ar fi, astept un raspuns din partea voastra si vedem qm facem q livrarea si q banii sau berile. :)

 

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am nevoie de piesele de cuplaj da la cupla cardanica (cele 2 piese canelate care se monteaza una pe axul ce iese din cutie ..........

 

Piesele alea despre care vorbesti tu, au stantate pe ele un reper, X, O sau W. Cel putin de astea 3 stiu eu. Reprezinta duritatea si binenteles conditiile de utilizare a piesei. Nu ajunde doar sa schimbi grupul daca mergi cu atas... Poate asta e si cauza deteriorarii pieselor. Intereseaza-te care ce reprezinta si binenteles care din ele ai nevoie pentru conditiile tale de utilizare. Din cate stie eu, W este pentru Sport cu atas.

Numai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesele alea despre care vorbesti tu, au stantate pe ele un reper, X, O sau W. Cel putin de astea 3 stiu eu. Reprezinta duritatea si binenteles conditiile de utilizare a piesei. Nu ajunde doar sa schimbi grupul daca mergi cu atas... Poate asta e si cauza deteriorarii pieselor. Intereseaza-te care ce reprezinta si binenteles care din ele ai nevoie pentru conditiile tale de utilizare. Din cate stie eu, W este pentru Sport cu atas.

Numai bine!!

Literele respective reprezinta raportul melcului cu roata melcata care actioneaza kilometrajul in functie de pinioanele din grup (4 feluri de imperecheri) si cutia de viteze (cel putin 2 feluri de rapoarte). Exista A, B, C, K, W, X si O. Ele nu au nici o legatura cu cele 2 bucati de tabla.

W este pt awo cu atas.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Literele respective reprezinta raportul melcului cu roata melcata care actioneaza kilometrajul in functie de pinioanele din grup (4 feluri de imperecheri) si cutia de viteze (cel putin 2 feluri de rapoarte). Exista A, B, C, K, W, X si O. Ele nu au nici o legatura cu cele 2 bucati de tabla.

W este pt awo cu atas.

 

Bun dar pana la urma problema este ca mie imi trebuie piesa dinspre cardan,cea care este incercuita in poza de mai jos, nu bucatile alea 2 de tabla care tzin cuplele din cauciuc si nici altceva din grupul conic... Sper k ma poate ajuta cineva!post-17175-1250599525_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun dar pana la urma problema este ca mie imi trebuie piesa dinspre cardan,cea care este incercuita in poza de mai jos, nu bucatile alea 2 de tabla care tzin cuplele din cauciuc si nici altceva din grupul conic... Sper k ma poate ajuta cineva!post-17175-1250599525_thumb.jpg

Mai mult ca sigur ca am eu sa iti dau. Intrebarea e ce ai da tu pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...